آشنایی با آرهوس دانمارک , شهر لبخند

کمتر پیش می آید که دومین شهر دانمارک توجه عموم را به خود جلب کند؛ زیرا خواهرش کپنهاگ با آن شکوه و عظمتش به قدری می درخشد که باعث مهجور ماندن این شهر شده است، اما آرهوس شهر کانال های زیبا در ساحل شمال شرقی شبه جزیره یولند زیبایی های بسیاری برای به رخ کشیدن دارد. موزه ها و رستوران های درجه یک و جمعیت دانشجویی پر جنب و جوش آرهوس از یک طرف و خیابان های سنگ فرش شده و معماری کم نظیر آن از سوی دیگر باعث شده این شهر جذابیت های بسیاری برای گردشگران داشته باشد. هر سال جشنواره هایی در شهر برپا می شود و مردم محلی و توریست های سایر کشورهای اروپایی از این مراسم استقبال بسیاری می کنند. آرهوس به عنوان یکی از پایتخت های فرهنگی اروپا برای سال 2017 شناخته شد. به همین دلیل پیش بینی می شود امسال توریست های بسیاری این شهر را در فهرست گردشگری خود قرار دهند  . آرهوس ترکیبی هیجان انگیز از یک شهر چند فرهنگی است و در عین حال افسون شهرهای کوچک را پیش روی تان قرار می دهد؛ شهری با رستوران های عالی و کافه هایی که جان می دهند برای درد  دل های طولانی. متوسط سنی ساکنان این شهر از بسیاری از شهرهای اروپایی کمتر است و همین باعث شده که از هر گوشه ای صدای موسیقی  و آواز بلند باشد و شب ها جمعیت سرخوش جوان تا صبح شب زنده داری کنند. برنامه ریزان شهری برای این شهر خواب های بسیاری دیده اند و قرار است بلندترین ساختمان دانمارک در اینجا افتتاح شود. آرهوس سال های بسیاری به عنوان مهد نوازندگان دانمارکی شناخته می شد و هنوز هم پایتخت موسیقی این کشور است. آرهوس به شهر لبخند مشهور است و این را وقتی در خیابان های شهر قدم بزنید و به چهره مردم آن خیره شوید به خوبی درک خواهید کرد.

 

چگونه برویم؟

دانمارک جزو كشورهای اتحاد شنگن است و برای سفر به آن باید شخصا در سفارتخانه حاضر شوید. برای درخواست ویزای این کشور باید به همراه اصل گذرنامه، کارت ملی، دو قطعه عکس و مدارک مالی و شغلی در سفارتخانه این کشور واقع در خیابان شریعتی حضور پیدا کنید. برای رسیدن به آرهوس می توانید از خطوط هوایی قطر ایرویز، ترکیش، ایر فلوت و لوفت هانزا استفاده کنید.

 

تقویم سفر

آرهوس در  منطقه مرطوب قاره ای واقع شده و آب و هوای آن تحت تاثیر سیستم های کم فشار اقیانوس اطلس متغیر است و شرایط ناپایداری را تجربه می کند. تابستان های گرم، بهار و پاییز معتدل و زمستان یخ بندان ویژگی آب و هوای این شهر است. بهترین زمان برای بازدید از این شهر، میانه اردیبهشت تا پایان آذر است. تیر و مرداد اوج فصل  گردشگری است و همین باعث گران و کمیاب شدن هتل ها می شود.

 

دوچرخه و دیگر هیچ

گردش در اطراف آرهوس آسان است. شما گزینه های بسیاری پیش رو دارید؛ قدم زدن، گردش با دوچرخه، اتوبوس یا ماشین. از آنجایی که آرهوس یک شهر کوچک و دانشجویی است بسیاری از شهروندان با دوچرخه در اطراف شهر تردد می کنند .شما هم اگر می خواهید با سرعت بیشتری به نقاط گردشگری برسید بهتر است سراغ دوچرخه بروید. بنابراین می توانید در مرکز دوچرخه سواری در آرهوس یک دوچرخه کرایه کنید .تور آموزشی دوچرخه سواری هم به صورت رایگان قابل استفاده است. در غیر این صورت می توانید از دوچرخه های رایگانی که در سیتی بایک(City Bike) وجود دارد استفاده کنید، اما اگر قصد دارید مسافت زیادی را بپیمایید بهتر است از اتومبیل یا اتوبوس استفاده کنید؛ زیرا اختلاف ارتفاع در این شهر بسیار است و از بندر تا خارج شهر را با دوچرخه یا پای پیاده نمی شود طی کرد. بلیت اتوبوس با توجه به مسافت و سن  مسافر تغییر می کند. اگر قصد اقامت طولانی مدت در شهر را دارید می توانید از بلیت های نامحدود استفاده کنید.

 

مشهورترین جشنواره اسکاندیناوی

جشنواره های آرهوس كه مشهورترین جشنواره های فرهنگی و هنری اسکاندیناوی هستند، هرساله با حضور پر شور مردم محلی و گردشگران بین المللی برگزار می شوند. جشنواره آرهوس که به مدت 10 روز در ماه اوت برگزار می شود جنب و جوش زیادی در شهر برپا می کند و هر سال برنامه های جدید و متنوعی هم به آن اضافه می شود. این جشنواره از سال 1965 آغاز شد و در سال 2014 پنجاهمین سالگرد خود را جشن گرفت؛ رویدادی که همواره از طرف خاندان سلطنتی مورد حمایت بوده است. هر سال این جشنواره شكل خاصی به خود می گیرد، اما در جریان برگزاری آن غالبا بیش از هزار رویداد در 100 سالن برپاست که هر کدام تماشایی است. این جشنواره فرهنگی قصد دارد جنبه های مختلف هنر از موسیقی گرفته تا معماری و نقاشی را پوشش دهد . در این جشنواره هر ساله بیش از 300 هزار نفر در آن شرکت می کنند. جشنواره تئاتر، کنسرت های محلی، جشنواره غذا و جشنواره  موسیقی در یک فضای دوستانه و پر انرژی برپا می شوند. جشنواره غذا در نزدیکی ساحل برگزار می شود و می توانید در آن خوشمزه ترین و خلاقانه ترین وعده های غذایی اسکاندیناوی را  ببینید و امتحان کنید. اگر طرفدار مراسم  پر جنب و جوش هستید و می خواهید از فرهنگ و هنر اسکاندیناوی بیشتر بدانید، بهتر است برنامه سفرتان را  به گونه ای تنظیم کنید تا در  زمان برپایی جشنواره در این شهر باشید.

 

بهترین مکان اقامت

برای اقامت در آرهوس دچار مشکل نخواهید شد. در این شهر انواع هتل های 5 ستاره لوکس وجود دارد و اگر هم می خواهید در یک هتل معمولی اقامت کنید گزینه های بسیاری پیش روی تان قرار دارد.

 

ویژه  ورزشکاران

 

هتل رادیسون بلو اسکاندیناوی در قلب آرهوس واقع شده و مجهز به یک مرکز تناسب اندام و اتاق های مدرن با اینترنت پر سرعت رایگان است. اتاق های این هتل در سه سطح درجه بندی شده و تمام آنها تلویزیون صفحه تخت کابلی، گاوصندوق و یخچال دارند. مرکز تناسب اندام این هتل 2 هزار متر است و مربی های شخصی شما را در انجام حرکات ورزشی کمک می کنند. برای اقامت در این هتل باید شبی 157 دلار بپردازید.

 

سازگار با محیط زیست

 

کامول آرهوس یک هتل سازگار با محیط زیست و دارای جوی صمیمی و دوستانه است . این هتل همچنین یک رستوران و دو مرکز تناسب اندام دارد . این هتل تا ایستگاه قطار 600 متر و تا فرودگاه 45 کیلومتر فاصله دارد و در اتاق های آن تلویزیون صفحه تخت، گاو صندوق و میز کار وجود دارد. اگر قصد دارید در این هتل اقامت کنید بهتر است به صورت آنلاین رزرو کنید تا تخفیف ها شامل حال تان شود. برای اقامت یک شب در این هتل 4 ستاره باید شبی 137 دلار بپردازید.

 

نمای شهر

 

فرست هتل آتلانتیک(First Hotel Atlantic ) با نمایی بی نظیر به شهر و بندر مرکزی آرهوس یکی از گزینه های مناسب برای اقامت است. اگر اهل تماشای مناظر هستید باید حتما یک اتاق بالکن دار رزرو کنید . اینترنت پر سرعت رایگان در تمام اتاق های هتل قابل دسترس است و یک رستوران ایتالیایی هم در هتل وجود دارد که غذاهای لذیذی پخت و آماده می كند. صبحانه هتل در طبقه 10 سرو می شود که نمای  بی نظیری به شهر دارد. برای اقامت در این هتل 4 ستاره باید شبی 107 دلار بپردازید.

 

ارزان و مجهز

 

اگر اهل اقامت در هاستل هستید، سیمپل بد(SimpleBed) یکی از گزینه های خوب و مناسب است. این هاستل در مرکز آرهوس واقع شده و تا مرکز هنری آرهوس تنها 3 دقیقه پیاده راه است. در سالن تلویزیون می توانید از معاشرت و تماشای فیلم با دیگر مهمانان لذت ببرید و اتاقی هم برای نگهداری چمدان ها در نظر گرفته شده است. این هاستل بخش پذیرش ندارد و بعد از اتمام عملیات رزرواسیون از طریق ایمیل جزئیات را دریافت خواهید کرد. برای اقامت در این خوابگاه باید شبی 35 دلار بپردازید.

 

شاد و مهربان

ریچارد ایلرز

مردم دومین شهر دانمارک به قدری مهربان هستند که گاهی آدم احساس می کند همه در این شهر اعضای یک خانواده هستند. مردم در این شهر درها را  به روی یکدیکر باز نگه می دارند. دوچرخه سواران برای هم دست تکان می دهند و همه به هم احترام می گذارند. شما می توانید احساس شادی را در چهره  این مردم به خوبی بیابید. این همه در حالی است كه آنها تنها سه ساعت با کپنهاگ شلوغ و پر استرس فاصله دارند. شما به آسانی می توانید این شهر را با پای پیاده یا دوچرخه بگردید و در چشمان مردم آن خیره شوید تا لبخند را بر صورت شان ببینید.  غذا در این شهر اهمیت بسیاری دارد و رستوران هایی که موفق شده اند به استاندارد بین المللی دست یابند، در اینجا کم نیستند. بودجه اولیه خود من برای اقامت در شهر به اندازه دو روز بود، اما در مدت کوتاهی دریافتم که می توانم با اقامت در یک محیط دانشجویی مبلغ زیادی را پس انداز كنم و روزهای بیشتری در شهر بمانم .بنابراین شما هم نگران بودجه و هزینه نباشید. خوابگاه های دانشجویی تمیز و مجهز هستند. سفر به آرهوس تجربه شکل دیگری از زندگی است؛ شادمان تر و زیباتر.

 

شهر کافه ها

آرهوس را غالبا شهر کافه ها می نامند؛ زیراکمتر شهری به اندازه دومین شهر دانمارک کافه دارد اما واقعیت این است که اگر هم به دنبال رستوران های درجه یک هستید این شهر گزینه های بسیاری برای شما دارد. کافه ها و رستوران های بین المللی در این شهر کم نیستند و از هر ملیتی که بخواهید به طور مثال ایتالیایی، یونانی، اسپانیایی، آمریکایی، تایلندی، اندونزیایی، آرژانتینی و …. در شهر وجود دارند.بنابراین در آرهوس با تنوع غذایی جالبی روبرو خواهید بود و غذاهای لذیذی برای تان آماده خواهد شد. در اطراف رودخانه می توانید یک فنجان اسپرسو یا یک ساندویچ کوچک میل کنید و از منظره پیش روی تان لذت ببرید. غذاهای دریایی هم نقش مهمی در تغذیه مردم این شهر دارند و می توانید انواع ماهی های لذیذی را که با خلاقیت ویژه سرآشپزهای ماهر این شهر تهیه می شوند امتحان کنید. اگر دوست دارید در حین خوردن غذا نمای خوبی به شهر داشته باشید، باید سری به رستوران کیلر(Kähler) بزنید. بهترین زمان برای رفتن به این رستوران بعد از ظهر است تا فرصت کافی داشته باشید پیش غذاهای لذیذ آن را امتحان کنید. ساختمان این رستوران متعلق به 170 سال پیش است و شما می توانید در محیطی آرام و دوستانه از روز خود لذت ببرید. کافه اسمیلوس(Smagløs) که در لغت به معنای کافه بی مزه است یکی از کافه های محبوب و قدیمی شهر است. این کافه كه در سال 1989 افتتاح شده اولین کافه شهر است که هنوز به واسطه محیط دوستانه و صمیمی آن مشتریان همیشگی خود را حفظ کرده است.

 

72  ساعت در دومین شهر دانمارک

دومین شهر دانمارک که در ساحل شرقی یولند نهفته است جاذبه های بسیاری را در دل خود جای داده  است. بنابراین اگر اهل هنر باشید از تماشای معماری مدرن و تاریخی این شهر سیر نخواهید شد. اگر به تاریخ علاقه دارید می توانید ردپای تمدن ساکنان این سرزمین را در موزه ها، کلیساها و آثار تاریخی دنبال کنید. از سوی دیگر این شهر یک مقصد ایده آل برای بازیابی آرامش است. بنابراین به خوبی در آرهوس سرگرم خواهید شد؛ فقط کافی است که از علایق تان یک فهرست درست تهیه کنید.

 

روز اول

موزه گردی

موزه های آرهوس یکی از نقاط جذاب این شهر برای گردشگران است. برنامه ریزان شهری برای رشد و توسعه این موزه ها تمام تلاش خود را کرده اند. غالبا ساختمان خود موزه ها نیز جزو آثار دیدنی شهر محسوب می شوند.

 

موزه وایکینگ ها

 

موزه وایکینگ ها در زیر زمین یک بانک بزرگ واقع شده و شامل مجموعه ای شگفت انگیز است که سازندگان ساختمان بانک موقع حفاری در سال 1960 آن را کشف کردند. این موزه اطلاعات مفیدی در مورد جامعه وایکینگ ها که بیش از هزار سال پیش در این منطقه زندگی می کردند در اختیارتان قرار می دهد. این موزه كه شامل آثار و ابزار به جای مانده از وایکینگ هاست افسانه ها و قصه های جالبی از تاریخ دانمارک را به تصویر می کشد.

 

موزه موسگارد

 

موزه جدید موسگارد(New Moesgård Museum) که در محل موزه قدیمی ساخته شده در پاییز سال 2014 افتتاح شد. در این موزه می توانید تاریخ دانمارک را در عرض چند ساعت از عصر پارینه سنگی تا زمان وایکینگ ها مورد مطالعه قرار دهید و آثار به جای مانده از آن را از نزدیک ببینید. جسد مردی که بیش از دو هزار سال قدمت دارد و در باتلاقی در نزدیکی شهر پیدا شده یکی از مجموعه های دیدنی این موزه است.

 

آروس آرهوس

 

موزه آروس آرهوس(ARoS Aarhus) که نام خود را از نام لاتین قدیمی شهر گرفته یکی از بزرگ ترین موزه های هنری در اروپاست. ساختمان 10 طبقه این موزه كه به خودی خود یک اثر هنری است در سال 2004 افتتاح شد و هنوز هم در حال تكمیل است. ویژگی برجسته این موزه به مجموعه آثار هنری ممتاز  مربوط به عصر طلایی دانمارک(1770 تا 1900) بر می‎ گردد. در این موزه آثار هنر معاصر این سرزمین هم به نمایش در آمده است.

 

روز دوم

گردش تاریخی

در سراسر قرون وسطی آرهوس به عنوان یک مرکز  و بندر تجاری مهم شناخته می شد و ماهیگیری و کشاورزی در آن رونق داشت. هنوز هم آثار بسیاری از این دوره در شهر به جای مانده که دیدنی است.

 

شهر قدیمی

 

شهر قدیمی یک موزه فضای باز است که بیش از 75 ساختمان  تاریخی از سراسر دانمارک را در دل خود جای داده است. مجموعه  این ساختمان ها از قرن 16 تا 20 در کنار هم قرار گرفته تا شما بتوانید در یک نگاه پیشرفت و تغییرات این سرزمین را از نزدیک ببینید. در این مجموعه مغازه ها، کارگاه های آموزشی، آسیاب بادی و خانه های قدیمی نگهداری می شود. خانه قدیمی شهردار که مربوط به سال 1597 است با مبلمان شگفت انگیزش شما را غافلگیر خواهد کرد.

 

کلیسای جامع آرهوس

 

کلیسای جامع آرهوس از یک نیم دایره محصور در یک حلقه تشکیل شده و در قلب آن بازار بزرگی وجود دارد. قدمت ساختمان اولیه آن به قرن 12 بازمی گردد، اما قسمت های قدیمی کلیسا غالبا در قرن 15 ساخته شده است. محراب زیبای این کلیسا هر بیننده ای را به خود جذب می‎ کند. نقاشی طاق این كلیسا كه به قرن 15 بر می گردد  حاوی تصویری از سنت کلمنت ؛قدیس حامی کلیساست.

 

کلیسای بانوی ما

 

کلیسای بانوی ما كه بین قرن های 13 تا 15 ساخته شده یکی از بزرگ ترین کلیساهای دانمارک است. ساختمان این کلیسا به سبک گوتیک است و نقاشی های دیواری زیبایی دارد که دیدنی است. محراب باشکوه این کلیسا در سال 1520ساخته شده که هنوز هم پابرجاست. اگر به تاریخ و هنر قرون وسطی علاقه مندید بازدید از این کلیسا را در فهرست خود قرار دهید.

 

روز سوم

ماجراجویی

 

باغ گیاه شناسی

 

باغ گیاه شناسی آرهوس كه در سال 1875 تاسیس شده یکی از زیباترین باغ های گیاه شناسی دنیاست. در این باغ مجموعه ای از گیاهان نیمه گرمسیری از سراسر جهان جمع آوری شده که دیدنی است. در تابستان برنامه های سرگرم کننده ای در محوطه باغ برگزار می شود که برای کودکان جذابیت دارد. باغ گیاه شناسی آرهوس با دو دریاچه کوچک مکان ایده آلی برای قدم زدن، پیک نیک و عکاسی است.

 

کاخ سلطنتی

 

از  1902 كه کاخ مارسلیزبرگ ساخته شد تا به امروز این مكان محل اقامتگاه تابستانی خاندان سلطنتی این سرزمین بوده است. هنوز هم گاهی ملکه و خانواده اش در این مکان اقامت می کنند . این را می توانید از تغییر گارد در ظهر هنگام متوجه شوید . پارک 32 هکتاری این قصر با مجسمه های بزرگ و گیاهان زیبا از نقاط دیدنی این مجموعه است.

 

تالار شهر

 

در سمت جنوبی میدان مرکزی شهر تالار شهر خودنمایی می کند؛ تالاری که در سال 1941 ساخته شد. این ساختمان توسط اریک مولر و آرنی جاکوبسن به شکلی کاملا متمایز از ساختمان های دیگر دانمارک ساخته شده است. سنگ های مرمر به کار رفته در نمای ساختمان و برج 60 متری آن بسیار دیدنی است. تورهای داخلی شامل بازدید از اتاق شورا، اتاق ازدواج و سالن مدنی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *