اندلس , افسانه اسپانیایی

تمام داستان های شگفت انگیز اسپانیا در اندلس اتفاق می افتند؛ از زندگی هیجان انگیز كولی ها گرفته تا موسیقی پر شور فلامنكو و حتی وجود اسب ها و گاوهایی كه در بخشی از سنت و فرهنگ این سرزمین بازتاب یافته اند. در هر گوشه این منطقه اتفاقی در جریان است كه برای گردشگران جذابیت دارد. از هشت استان اندلس پنج تای آن ساحلی هستند و این به معنای تماشای ناوگان ماهیگیری رنگارنگ و طعم لذیذ غذاهای دریایی است. علاوه بر این در كوه های برفی و پیست های اسكی این محدوده شما می توانید تجربه ورزش های زمستانی را در رشته كوه های آلپ یا اطراف آن تجربه كنید. تالاب های دست نخورده ای كه حیات وحش بكری دارند، جنگل های كاج و بلوط، ماهی های قزل آلای رنگین كمانی همه و همه شما را به یك سفر ماجراجویانه دعوت خواهند كرد. اندلس نزدیك به 781سال (711-1492) امپراتوری محسوب می شد. اندلس در حقیقت مكانی بود كه شخصیت و تاریخ اسپانیا به معنای واقعی كلمه در آن شكل گرفت. سفرتان به اندلس باید از شهرهای سویا، كوردوبا و گرانادا آغاز شود؛ مثلث طلایی محبوب گردشگران این سرزمین. تمام تصویرهای زیبایی كه از اسپانیا دیده اید، می توانید در سویا پیدا كنید؛ چهارمین شهر بزرگ اسپانیا كه كلیشه گیتاریست های خیابانی، آوازخوانان فلامنكو و كافه های پر از انرژی را برای تان به تصویر می كشد.

از گنجینه های شهری این منطقه كه بگذریم باید به طبیعت فراموش نشدنی آن اشاره كنیم؛ تالاب های سحرانگیز، كوه های سر به فلك كشیده و جنگل های پر رمز و راز. سرزمینی كه زمانی در تصرف مسلمانان بود، امروزه بخشی از میراث معماری غنی اسلامی را بر دوش می كشد. اگر به دنبال عمارت های زیبا هستید باید سری به مسجد مشهور كوردوبا، كاخ الحمرا در گرانادا و كلیسای جامع گوتیك سویا بزنید. بنابراین زیبایی طبیعی، تاریخ غنی و سنت اسپانیایی در اندلس انتظار شما را می كشد. وقت را غنیمت بشمارید و عزم اسپانیا كنید.

 

چگونه برویم؟

روادید گردشگری اسپانیا غالبا برای دو هفته تا سه ماه صادر می شود و برای درخواست آن حضور شخص الزامی است و مصاحبه صورت می گیرد. برای دریافت فرم تقاضای روادید و تعیین وقت مصاحبه باید به دفتر كنسولی سفارت اسپانیا در خیابان دروس، بلوار شهرزاد مراجعه كنید. مدارك لازم برای درخواست روادید شامل شناسنامه، دو قطعه عكس رنگی، دعوتنامه یا برگه رزرو هتل، اسناد مالی و شغلی و بیمه مسافرتی است. برای بازدید از اندلس توصیه ما این است كه سفرتان را با رفتن به سویا آغاز كنید. برای رسیدن به این شهر می توانید از خطوط هوایی تركیش، امارات، قطر و لوفت هانزا استفاده كنید.

 

تقویم سفر

بهترین زمان برای سفر به اندلس بهار و پاییز است. آبان، آذر، فروردین و اردیبهشت ماه های محبوب برای سفر به اندلس هستند. این در حالی است كه از مرداد تا شهریور همزمان با تعطیلات اروپا بر تعداد گردشگران این سرزمین افزوده می شود. اگر دوست دارید تابستان به اندلس سفر كنید بهتر است بدانید كه هوای برخی از شهرهای این منطقه بسیار گرم است، اما با این حال، وجود سواحل پرگردشگر و برگزاری مراسم  مختلف در این فصل می تواند دلایل كافی برای سفر برخی از گردشگران باشد.

 

گردش در اندلس

 

برای گردش در اندلس گزینه های متعددی پیش روی تان است؛ می توانید یك ماشین كرایه كنید و به آسانی شهرهای مختلف این منطقه را پشت سر بگذارید. در اسپانیا مانند ایران اتومبیل ها چپ فرمان هستند. بنابراین مشكل چندانی برای رانندگی نخواهید داشت. استفاده از قطار هم مقرون به صرفه است. اكثر شهرهای اسپانیا توسط خطوط راه آهن به هم متصل شده اند و شما می توانید برای رفتن به آنها از این وسیله استفاده كنید. شبكه اتوبوسرانی هم به هم پیوسته و منظم است.بنابراین برای گردش در اطراف شهر، اتوبوس گزینه مناسبی محسوب می شود.

 

جشنواره های پر شور

 

تقریبا هر روز در گوشه ای از اندلس یك جشن برپاست. مردم این سرزمین فرهنگ عامه غنی دارند كه در جشنواره ها و رویدادهای فرهنگی مختلف آن را به رخ می كشند. رویدادهای مذهبی نیز در اندلس طرفداران زیادی دارد.  مشهورترین جشنواره اندلس كروسِس مایو(CRUCES DE MAYO) نام دارد كه در گرانادا برپا می شود. این جشنواره در اوایل ماه مه هر ساله برگزار و تمام شهر و محله های آن با گل تزئین می شود. این جشنواره یكی از شادترین و محبوب ترین جشنواره های اندلس است كه مردم و گردشگران بسیاری در آن شركت می كنند. جشنواره اندلس در ماه مه در شهر كوردوبا برپا می شود. در این زمان حوضچه های سراسر شهر با گل آراسته می شوند و مردم بالكن ها و حیاط خانه های خود را با گل های رنگارنگ می آرایند. در این جشنواره مردم شیرینی های ویژه ای به یكدیگر تعارف می كنند و حین آن مسابقه زیباترین تزئین حیاط خانه برگزار می شود. زیارتگاه ال روسیو(EL ROCÍO) در آلمونت یكی از معروف ترین زیارتگاه های اسپانیاست. در یك مراسم مذهبی كه در این زیارتگاه برگزار می شود، زنان لباس های ویژه فلامنكو بر تن می كنند و مردان شلوارهای سنتی می پوشند. در این مراسم صدای گیتار اسپانیایی و آواز فلامنكو از هر گوشه ای شنیده می شود.

 

36.jpg

بهترین مکان اقامت

اندلس پر است از هتل ها و مراكز اقامتی. بنابراین به عنوان یك منطقه گردشگری و ساحلی شما گزینه های بسیاری پیش روی دارید. در این منطقه می توانید با خیال راحت و با هر بودجه ای كه درنظر گرفته اید سراغ فهرست هتل ها بروید. در سویا بهترین هتل های بین المللی شعبه دارند و علاوه بر آن با گزینه های متعددی روبه رو هستید؛ از هتل های سنتی گرفته تا مسافرخانه های دوست داشتنی.

 

زیبای محافظه كار

 

هتل كاسا دل پوئتا(Casa del poeta)آن قدر محافظه كارانه عمل كرده كه حتی تابلویی هم بر سر درش ندارد! اما كسانی كه به دنبال هتل های خاص هستند نام آن را از بین هتل های سویا بر می گزینند. این هتل كه در یك عمارت مربوط به قرن 17ساخته شده در منطقه سانتاكروز قرار دارد. تمام امكانات هتل های 5ستاره را می توانید در این هتل بیابید؛ به علاوه نوازندگان گیتار كه به طور زنده برای تان اجرا می كنند. برای اقامت در این هتل باید شبی 150دلار بپردازید.

 

تاریخی و مدرن

 

در هتل بالكون كوردوبا به دیدار یك هتل تاریخی می روید كه تمام امكانات مدرن را به همراه زیبایی های سنتی فراهم كرده است. این هتل در حقیقت در یك صومعه تاریخی مربوط به قرن 17ساخته شده و تراس آن نمای زیبایی از مسجد معروف كوردوبا را پیش چشمان تان قرار می دهد. برای اقامت در این هتل تاریخی و رؤیایی باید شبی 120دلار بپردازید.

 

زیر درختان زیتون

 

هتل كاسا اولا كه در زامورانوس(Zamoranos) واقع شده در حقیقت یك خانه ویلایی است كه تمام امكانات هتل را برای مهمانانش فراهم كرده است. در این هتل می توانید در میان درختان زیتون قدم بزنید و از استخر فضای باز هتل استفاده كنید. امكان پیاده روی در منطقه كوهستانی با چشم اندازهای زیبا در اطراف هتل برای تان فراهم است. برای اقامت در این هتل باید شبی 100دلار بپردازید.

 

خنكای كوهستان

 

هتل فینكا سریو(Finca El Cerrillo) هتل مناسبی است برای كسانی كه دوست دارند ضمن لذت از خنكای كوهستان در آرامش به سر ببرند. در این هتل كه در مالاگا واقع شده تعطیلات دوست داشتنی در انتظارتان خواهد بود. اتاق های هتل دكوراسیون زیبایی دارند و در آنها امكانات مورد نیاز برای یك اقامت طولانی درنظر گرفته شده است. برای اقامت در این هتل باید شبی 80دلار بپردازید.

 

سرزمین گیتار

بهنام برزگر/معمار

اندلس، منطقه ای است كه حتی نام آن؛ یعنی «آندالوسیا» مانند ترانه در گوش می خواند؛ جایی از جنس فرهنگ، معماری و موسیقی. منطقه ای با قدمتی از دوران برنز كه می توان به جرأت از تأثیر آن بر جهان امروز دفاع كرد. از هر جنبه كه به تاریخ این منطقه بنگریم به نقاط عطفی در آن بر می خوریم.از جمله این نقاط تاریخی درخشان می توان به معماری این منطقه ازجمله در كاشی كاری های دل انگیز و پاسیو های میانه سالن خانه ها اشاره كرد كه به مانند بهشتی كوچك در هیاهوی زندگی، آرامش خاطر مردم را فراهم می آورند. وجود مجسمه هایی نظیر «گریه بر پیكر عیسی» اثر پدرو میلان، مجسمه« شیرهای الحمرا» و همچنین مجسمه های بازمانده از دوران اسلامی در شهر های اندلس، چیره دستی مجسمه سازان این منطقه را بیان می كند. مدرسه مجسمه سازی  سویا كه از قرن 13و مدرسه مجسمه سازی گرانادا تا قرن 16هنرمندان مشهوری را در این زمینه به جهان معرفی كرده است. در تاریخ نقاشی این منطقه نام های درخشانی همچون مانوئل بارمون، گنزالو بیلبائو، خولیو رومرو دِ تورس و البته پابلو پیكاسو دیده می شوند. با این همه، از هر چه  بگذریم، از موسیقی این منطقه نمی توان گذشت. در این منطقه موسیقی تنها آوایی برای گذران وقت نیست. موسیقی حماسی اندلس در خلال شور و شعف بسیار بالای خود بغضی در متن خود دارد كه بیانگر تاریخ پرفرازو نشیب این منطقه است. این موسیقی كه طیفی از فلامنكو تا راك را شامل می شود، دارای شاخصه های ملودیك و هارمونیك خاصی است كه در هر جایی كه شنیده شود، كاملا تمایز آن محسوس است. فلامنكو كه به عنوان اصلی ترین نوع موسیقی این منطقه به شمار می رود، انواع آواز و نوازندگی خاص گیتار را به همراه دارد. موزیسین های اصلی این سبك را می توان اشخاصی چون دِ مورالس، فرانچسكو كوریا دِ آروخو، مانوئل دِ فارا و همچنین پدر گیتار مدرن كلاسیك؛ یعنی آندره سگوویا دانست.

 

سوژ ه ای پرطرفدار

اندلس به عنوان بزرگ ترین منطقه اسپانیا تصویر فرهنگ سنتی و كلاسیك این سرزمین را به واقعیت تبدیل می كند. غذاهای بسیار خوشمزه ای كه رهاورد تاریخ كهن این سرزمین است، ریشه در طبیعت پر خیر و بركت و همچنین اقوام گوناگون ساكن در این منطقه دارد. مورو ها(مسلمانان)، مسیحیان و یهودی ها هر كدام زمانی بر این سرزمین حكمرانی می كردند. همین مساله سبب وجود طیف وسیعی از غذاهای متنوع و لذیذ شده است. ماهی بریان، سیب زمینی سرخ كرده و ادویه های ترش و شیرین در اغلب غذاهای مردم این سرزمین یافت می شود. زعفران، بادام، كدو سبز، خرما، لیمو، پرتقال، برنج، دارچین و فلفل شیرین ردپای اعراب را در سفره های این منطقه نشان می دهد. سبزی های كوهی، خوراك های دریایی و سوپ های پرطرفدار را در فهرست آشپزهای اندلسی بجویید تا بتوانید طعم غذاهای این سرزمین را به درستی كشف كنید. تاپس(Tapas) یكی از محبوب ترین غذاهای این منطقه است؛ قطعاتی كوچك از نان به همراه زیتون، پنیر، ماهی، سبزیجات و گاهی گوشت، محتویات این غذا را تشكیل می دهد كه غالبا به عنوان یك شام سبك خورده می شود. بیشتر كافه ها و رستوران های اندلس در پخت تاپس تخصص دارند. شهر سویا به خاطر زیتون مانزانیله شهرت دارد؛ زیتون سبز مایل به قهوه ای كه در آب و هوای گرم این منطقه رشد می كند. این زیتون را می توانید در غذاها و سالادهای اندلس بیابید. سوپ گازپاچو(Gazpacho) یكی از غذاهای مشهور اندلس است؛ سوپی كه از تركیب نان، سیر، روغن زیتون، خیار خام و فلفل تهیه می شود. این سوپ در بهار و تابستان رونق بیشتری دارد و قبل از غذای اصلی آن را می خورند. ریشه  عربی برخی از غذاهای اندلس در كباب های این منطقه مشهود است. شهرهایی مانند كوردوبا، سویا و گرانادا پر هستند از رستوران هایی كه كباب های لذیذی سرو می كنند. این كباب ها به همراه گوشت گوسفند، ادویه و سبزیجات مزه بسیار خوبی دارند.

 

6شهر شگفت انگیز اندلس

اندلس اسپانیا یك سرزمین رؤیایی است؛ سرزمینی كه در شعرها و رمان های بسیاری به آن اشاره شده است. زمزمه میراث گذشته را می توانید در قلعه های تاریخی، مساجد  قدیمی و كنیسه های باستانی این خطه پیدا كنید. روح كولی های اندلس در گیتار اسپانیایی شهرهای گوناگون این منطقه جریان دارد. ضمن اینكه خیابان های سنگفرش شده مملو از درختان نارنج شما را با بخش دیگری از شگفتی های این خطه آشنا می سازند. دره های سرسبز، رودخانه های زلال و چشم اندازهای بكر، نیمه دیگر اندلس است كه باید كاوش شوند. در سفرتان به شهرهای اندلس دقت كنید كه همزمان جاذبه های تاریخی و طبیعی را در برنامه تان بگنجانید؛ زیرا اندلس نقاط دیدنی بسیاری دارد، اما عمر سفر كوتاه است. در ادامه شما را با شش شهر شگفت انگیز اندلس آشنا می ‎كنیم؛ شهرهایی كه هر كدام برای خود زیبایی های مسحور كننده ای دارند.

 

1:  گرانادا

گرانادا باید دومین مقصدتان باشد؛ شهری تاریخی كه هنوز هم افسانه های زیادی برای گفتن دارد. در قرن سیزدهم زمانی كه مسلمانان اسپانیا از بیابان های شمال آفریقا راهی این منطقه شدند از سرسبزی بی اندازه گرانادا بی خبر بودند. آب های فراوان، گیاهان زراعی و تپه های سرسبز این شهر شما را نیز شگفت زده خواهد كرد. مسلمانان كاخ زیبای الحمرا را در این شهر ساختند و در آن باغ های گل رز و سامانه آبیاری منظمی را بنیان نهادند. الحمرا جزو میراث جهانی یونسكو به شمار می رود. گرانادا هنوز هم به اندازه قرن 15زیباست؛ شهری كه به گفته تاریخ نویسان آخرین پادشاه آن با چشم گریان شهر را ترك كرد. اگر دوست دارید از فرهنگ این سرزمین مطلع شوید باید سری به بازار رنگارنگ ادویه بزنید و در حمام آل اندلس یك حمام سنتی اسلامی را تجربه كنید.

 

2:  كوردوبا

در قرن 10كوردوبا پایتخت خلافت مورویی محسوب می شد كه اكثر شبه جزیره ایبری را در كنترل خود داشت. زمانی كه پاریس و رم قرن های تاریك خود را پشت سر می گذاشتند، كوردوبا مهم ترین شهر اروپا محسوب می شد. این شهر مركز تمدن بود و دانشمندان برجسته ای مانند موسی بن میمون، پزشك و ستاره شناس مشهور و محمد بن احمد بن رشد اندلسی معروف به ابن رشد، فیلسوف نامدار جهان اسلام در این شهر زندگی می كردند. معروف است كه پیروان سه دین مسیحیت، اسلام و یهودیت در این شهر با آرامش در كنار هم زندگی می كردند.بنابراین اگر به كوردوبا رفتید، حتما سری به مسجد بزرگ شهر كه جزو میراث یونسكو به شمار می رود، بزنید كه یكی از بزرگ ترین سازه های معماری اسلامی دنیا محسوب می شود. دیدار از بخش قدیم(یونانی) شهر را هم نباید از دست بدهید؛ خانه های سفید با حیاط های پر از گل های رنگارنگ در این منطقه انتظارتان را می كشند.

 

3:  سویا

شهر سویا رمانتیك، خیال انگیز و خیره كننده است. جشنواره های مذهبی گوناگونی در این شهر برگزار می شوند و مراسم فلامنكو بخش جدایی ناپذیر فرهنگ آن به شمار می آید. گردشگران سویا از تماشای بخش سنتی شهر با خیابان های سنگفرش شده و معماری زیبای آن سیر نمی شوند. قدم زدن شبانه در خیابان های قدیمی یكی از لذت های سفرتان خواهد بود. مهم ترین جاذبه سویا كلیسای جامعی است كه زمانی مسجد بود. این كلیسا بزرگ ترین كلیسای گوتیك مسیحیان است. یكی دیگر از شاهكارهای معماری این شهر موریس آلكازار است كه باغ های پرشكوه آن هوش از سرتان خواهد ربود. دیدار از سانتا كروز با كوچه های پیچ در پیچ و حیاط های زیبا را نیز نباید از دست بدهید.

 

4: روندا

روندا یك شهر دوست داشتنی و پر از جاذبه های دنیای كهن است. خانه های سفیدی كه در بالای صخره ای به یكدیگر چسبیده اند از كیلومتر ها دور از شهر خبر رسیدن به جایی شگفت انگیز را می دهند. روندا با افتخار توانسته فرهنگ اندلسی سنتی خود را حفظ كند. دومین قلعه قدیمی اسپانیا در این شهر قرار دارد. گاوبازی روندا یكی از رویدادهای پر جنب و جوش این شهر است. در این رویداد مردم لباس های سنتی خود را بر تن می كنند. رژه دسته جمعی با لباس های قرن ازجمله مراسمی است كه در این رویداد انتظارتان را می كشد. همچنین از تماشای خیابان های لا سوییداد(La Cuidad) در روندا سیر نخواهند شد. در روزهای آفتابی پارك های شهر مكان  ایده آلی برای قدم زدن زیر سایه درختان است. در پارك های آلمدا دل تاخو(Alameda del Tajo) و آلمدا دِ خوزه آنتونیو(Alameda de José Antonio) می توانید نماهای گسترده زیبایی از شهر را ببینید.

 

5:  ماربلا

ساحل ماربلا یك استراحتگاه پر زرق و برق در كنار كوستا دل سول است؛ شهری سفید رنگ یا سواحل شنی رنگارنگ و خیابان های دوست داشتنی. این شهر یك مركز تفریحی مدرن محسوب می شود و زمین های گلف و باشگاه های خصوصی بسیاری در آن فعال هستند. جدای از اینكه ماربلا یك شهر ساحلی است، بناها و موزه های جذابی هم می توانید در آن بیابید. مركز تاریخی كاسكو آنتیگو(Casco Antiguo) یك روستای قدیمی مربوط به دوران مورو هاست كه ازجمله زیبایی های شهر به شمار می رود. دیدار از كلیسای قرن 16كوچكی كه در این محدوده قرار دارد را از دست ندهید. در این شهر همچنین كافه های آرام با حیاط هایی پر از گل وجود دارد كه گویی زمان در آنها ایستاده است.

 

6كخرز دِ لا فرونترا

خرز دِ لافرونترا كه به میراث اندلسی خود افتخار می كند؛ شهری است اشرافی با طبیعتی بكر. در این شهر می توانید مشهورترین نژاد های اسب اندلسی را بیابید. بسیاری از گردشگران برای تماشای نمایش های سنتی سواركاری راهی این شهر می شوند. اگر شما هم به سواركاری علاقه دارید یا می خواهید نمایش معروف رقص اسب ها را ببینید باید سری به این شهر بزنید. جشنواره اسب جرسی هر ساله در ماه مه در سالن مركزی نمایش های شهر برگزار می شود و اسب هایی با نژاد 500ساله در این جشنواره شركت می كنند. همچنین موسیقی فلامنكو و آواز كانتِ خوندو(cante jondo) كه آواز مشهور كولی هاست، در این شهر شهرت بسیاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *