گشتی در 3 بازار پارچه فروشی تهران

طاقه های پارچه های رنگارنگی که روی هم در مغازه ها انبار شده اند، هر بیننده ای را وسوسه می کند که به سراغ آنها برود و استارت دوختن یک لباس دلخواه را با خرید آن بزند. فرقی نمی کند در کجای شهر دنبال پارچه دلخواه تان باشید؛ چون راسته های پارچه فروشی در نقاط مختلف شهر این امکان را به همه تهرانی ها می دهند که در میان انبوه پارچه های موجود در بازارهای پارچه فروشی، پارچه مطابق با سلیقه خود را پیدا کنند. اگر دل تان می خواهد بدانید در راسته های مهم پارچه فروشی چه خبر است تا پایان این گزارش، با ما همراه شوید.

 

راسته اول خیابان زرتشت

برای رفتن به خیابان زرتشت غربی که بورس پارچه و پرده در آن قرار دارد باید خودتان را به میدان ولیعصر برسانید و از آنجا در بلوار کشاورز کمی به سمت غرب بروید تا به سر خیابان فلسطین برسید. وارد خیابان فلسطین که بشوید مغازه های پارچه فروشی و پرده فروشی ها یکی یکی به چشم شما خواهند خورد. هر چند قبلا در حوالی خیابان زرتشت غربی مغازه های پارچه و پرده فروشی وجود داشتند،اما رفته رفته مغازه های بیشتری در خیابان فلسطین و در ضلع جنوبی میدان فاطمی یعنی در خیابان جویبار مشغول به کار شدند و این راسته را گسترش دادند. هنوز هم کل این راسته در بین مردم به راسته پارچه فروش های زرتشت معروف است.

اگر می خواهید با مترو به این راسته سفر کنید می توانید در ایستگاه میدان جهاد پیاده شوید و از آنجا تا سر خیابان جویبار کمی قدم بزنید. پارچه فروشی ها از اول خیابان جویبار شروع می شوند. همچنین می توانید در ایستگاه میدان ولیعصر از مترو پیاده شوید و از آنجا وارد بلوار کشاورز و سپس خیابان فلسطین شوید. اگر هم می خواهید با ماشین شخصی خودتان به این محدوده بروید ضمن توجه به این که این محدوده اصلی طرح ترافیک قرار دارد، به این نکته هم توجه کنید که خیابان زرتشت در تقاطع فلسطین به سمت شرق یک طرفه است. همچنین خیابان فلسطین از میدان فاطمی رو به جنوب یک طرفه است. با توجه به این نکات، می توانید زمان مناسبی برای حرکت خود به این خیابان انتخاب و جای پارک مناسبی برای ماشین خود پیدا كنید.

 

چرا اینجا راسته پارچه فروش ها شد؟

در زمان پهلوی خیابان ولیعصر فعلی از اهمیت خاصی برخوردار بود؛ چرا که یکی از قدیمی ترین خیابان های تهران بود. همین موضوع باعث شد که در این خیابان و در حاشیه آن مراکز تولیدی و فعالیت های اقتصادی و همچنین ساختمان های پر اهمیتی شکل بگیرد. این گونه بود كه به تدریج این خیابان تبدیل به یک قطب تجاری شد. یکی از اقشاری که در آن زمان در نزدیکی این خیابان؛ یعنی در خیابان زرتشت مشغول به کار شدند، کلیمی های ساكن تهران بودند که پارچه های وارداتی   خودشان را در مغازه های شان می فروختند. البته خیابان زرتشت محل زندگی و اسکان این افراد هم بود. در سال های بعد از انقلاب، هموطنان کلیمی جای کسب و كار خود را به ایرانیان مسلمان دادند. چون مردم آن قسمت را به عنوان مرکز فروش پارچه شناخته بودند، کاسبان جدید هم،همان کسب و کار قبلی را ادامه دادند.

 

این اجناس از کجا می آیند؟

آقای صادقی که این روزها در پارچه سرای گیتا در خیابان جویبار مشغول به کسب و کار است، یکی از کسبه  قدیمی این خیابان به شمار می رود. وی در مورد حال و هوای گذشته این خیابان می گوید: «آن وقت ها در خیابان فلسطین كه قبلا كاخ نام داشت و جویبار تعدادی مغازه پارچه فروشی وجود داشت، اما بعد از انقلاب تعداد این مغازه ها خیلی زیادتر شد، مثلا در همان سال های اول بعد از انقلاب یک مدرسه که تحت اختیار آمریکایی ها بود توسط دولت مصادره و خراب شد و جای آن مغازه های زیادی ساخته شد و تحت اختیار مردم قرار گرفت که در آن کسب و کار کنند. »

او در ادامه صحبت هایش می گوید: «این پارچه فروشی ها معروف به داشتن کارها و اجناس خاصی هستند. چون تعدادی از کاسبان این پارچه ها را به صورت سفارشی وارد می کنند، عموما قیمت های بالایی دارند. البته مشتریان خاص خود را هم دارند و برای کسانی که دنبال پارچه های منحصر به فرد می گردند مناسب است.» او همچنین اضافه می کند: «پارچه های موجود در این مغازه ها واردات کشورهای مختلفی مثل ژاپن و هند ، چین ، کره و ترکیه هستند. در این میان پارچه های تولید داخل هم به چشم می خورد. »

در میان این پارچه ها اجناس ژاپنی از کیفیت بالاتری برخوردارند، ولی در میان پارچه های موجود در مغازه های خیابان زرتشت پارچه های نازل تر و به اصطلاح دم دستی که خانم ها برای ملحفه چادر رختخواب و روبالشتی از آنها استفاده می کنند، کمتر دیده می شود. اکثر مغازه ها پارچه های به اصطلاح مجلسی دارند که مناسب عروس خانم ها یا بستگان درجه یک آنهاست.

البته در میان این پارچه های ارزنده و با کیفیت بالا، پارچه های معمولی تر با قیمت مناسب تر هم موجود است که با بودجه های محدود هم می توان از میان آن ها، پارچه ای شیک و با کیفیت معقول تهیه کرد. یکی از مشتریان که در حال خرید از فروشگاهی در خیابان زرتشت است، در مورد خرید خود می گوید: «برای خرید پارچه عروسی برادرم آمده ام و البته مادر و خواهرانم هم از همین خیابان خرید کرده اند. یکی از خواهرانم زیادتر از بقیه هزینه کرده اما من با بودجه محدودتری که داشتم بالاخره توانستم پارچه مورد نظرم را با رنگی که در ذهنم بود پیدا کنم. »

 

جدیدترین دانتل ها

در دهه اخیر پارچه های دانتل بیشترین سهم را در دوخت و دوز لباس های مجلسی داشته اند. دانتل ها انواع مختلفی دارند؛ مثل دانتل های قیتون دوزی، پولک دوزی و سنگ دوزی شده. احتمالا جدیدترین دانتل هایی كه در خیابان زرتشت می بینید، دانتل های مرواریددوزی شده هستند.  آقای ریحانی یکی از فروشنده های راسته زرتشت در مورد دانتل های جدید می گوید: «هر قدر تراکم مرواریدها بیشتر باشد بالطبع قیمت دانتل هم بالاتر می رود، اما در برخی موارد ممکن است یک دانتل هم مرواریددوزی شده باشد و هم در فواصل بین رج های مروارید، دارای قیتون دوزی یا کارهای زینتی دیگر هم باشد. » ریحانی در مورد دوخت این نوع پارچه توصیه می كند: «معمولا خیاط ها برای دوخت چنین پارچه هایی دستمزد بالاتری می گیرند. به دلیل این که برش زدن این نوع پارچه ها با وجود مروارید روی آن، کار راحتی نیست و همچنین در هنگام دوخت هم مستلزم دقت بیشتری است؛ چرا که اگر مروارید های پارچه زیر سوزن چرخ بروند، سوزن را می شکنند و هزینه عوض کردن سوزن چرخ خیاطی را روی دست خیاط می گذارند. » از نظر ریحانی یکی از مهم ترین مسایلی که خیاط ها موقع برش زدن دانتل های مروارید دار یا سنگ دار باید در نظر داشته باشند، این است که پارچه را بی راه نبرند: «گاهی ممکن است به خاطر وجود سنگ یا مروارید روی پارچه خیاط ترجیح بدهد که پارچه را بی راه ببرد، اما این کار ضمن ریش ریش شدن پارچه ممکن است در پایان کار، ظاهر لباس را خراب جلوه دهد؛ چرا که مروارید ها یا سنگ ها به صورت کج روی بدن قرار می گیرند. » ریحانی در مورد بی راه برش زدن پارچه این طور توضیح می دهد: «راه پارچه باید به موازات خطوط طولی بدن قرار گیرد. اصولا خیاط ها، روش ها و راه های زیادی برای تشخیص راه و بی راه پارچه دارند. »

 

در کنار مغازه هایی که پارچه های مجلسی می فروشند، پرده فروشی های خیابان زرتشت هم در دهه اخیر از صنف پرکار این خیابان به شمار می روند

 

دانتل های گل برجسته

یکی دیگر از انواع جدید دانتل که در این راسته موجود است، دانتل های گل برجسته است؛ یعنی پارچه هایی كه روی تور آنها گل هایی از جنس ساتن یا پارچه های آهار دار دیگر دوخته شده و گاهی روی گل ها با سنگ دوزی ریز تزئین شده اند. آقای آهی که در فروشگاه خود این نوع دانتل را می فروشد، می گوید: «معمولا مشتریان ترجیح می دهند از تلفیق دانتل و پارچه ساده برای لباس استفاده کنند. به این ترتیب که دانتل را برای بالا تنه و پارچه ساده را برای دامن به کار ببرند، اما دانتل ها گل برجسته دقیقا برعکس این داستان هستند. درواقع مشتریان برای بالا تنه از پارچه ها ساده استفاده می کنند و دانتل گل برجسته را برای دامن خریداری می کنند که اتفاقا لباس در نهایت کار جالبی از آب در می آید. »یکی از مشتریانی که در مغازه آقای آهی مشغول خرید است، می گوید: «برای خرید دانتل گل برجسته به بازار آمده ام. برخی از انواع این دانتل ها گل های درشت تری دارند و برخی دارای شکوفه های ریزی هستند. می خواهم یک پارچه دانتل گل درشت یاسی رنگ برای خودم بخرم و همان رنگ پارچه را اما با شکوفه های ریز برای دختر شش ساله ام خریداری کنم تا لباس ست بدوزیم. » این را هم بیفزاییم كه ست های مادر و فرزند، از جدیدترین مد های سال های اخیر است که خیلی از خیاط ها از عهده آن بر می آیند، اما بهتر است برای انتخاب مدل و انتخاب نوع پارچه حتما از قبل با خیاط مورد نظرتان مشورت کنید.

 

دانتل های عروس

«در سال های اخیر با به بازار آمدن انواع دانتل های چشم نواز عروس، خانم ها بیشتر به دنبال انتخاب یک پارچه خاص هستند. از این نظر شاید تمرکز روی مدل کمتر شده باشد. » این صحبت یکی از فروشنده های همین راسته است که در مغازه اش تنوع زیادی از دانتل های سفید دیده می شود. این دانتل ها به دانتل عروس مشهور هستند. او در ادامه توضیح خود در مورد این نوع دانتل ها می گوید: «عروس خانم ها غالبا به سراغ این نوع پارچه ها می آیند. گاهی هم خریدار پارچه های ما خیاط هایی هستند که به سلیقه خود لباسی را آماده می کنند و عروس خانم هایی که وقت محدودتری برای خرید دارند، آنها را می خرند.» این فروشنده در خصوص چگونگی انتخاب این نوع پارچه ها می گوید: «اگر عروس خانمی بخواهد لباسش حتما آستر دوزی شود، باید از دانتل های شکوفه دار یا سنگ دار استفاده کند؛ چون این نوع دانتل ها حتی با وجود آستر هم جلوه خود را حفظ می کنند. اگر هم کسی بخواهد از پارچه دانتل گلدوزی شده استفاده کند بهتر است آن را برای قسمت های بدون آستر مثل آستین در نظر بگیرد؛ چرا که دانتل گلدوزی شده اگر روی آستر قرار بگیرد از دور،یك پارچه سفید ساده به نظر می آید. » او در ادامه در مود دانتل های گلدوزی شده می گوید: «این نوع دانتل ها در واقع پارچه توری هستند که روی آنها با تراکم های متفاوت- بسته به نوع پارچه – گلدوزی هایی با اشکال متفاوت وجود دارد. معمولا خانم ها برای لباس مجلسی، آستر این نوع دانتل را با رنگی متضاد انتخاب می کنند تا گلدوزی روی دانتل به اصطلاح؛ خودش را نشان دهد. مثلا برای دانتل گلدوزی شده مشکی رنگ، آستر کرم می خرند. با این حال، چون عروس خانم ها برای آستری انتخابی جز رنگ سفید ندارند، نمی توانند رنگ متضاد انتخاب کنند. »

 

قیمت ها

در میان انواع دانتل ها، دانتل های گلدوزی شده از قیمت مناسب تری برخوردارند. این نوع دانتل ها را می توانید از متری 90 هزار تا نهایتا 300 هزار تومان در بازار پیدا کنید. هر قدر تراکم گل های گلدوزی شده روی دانتل بیشتر باشد،قیمت آن بالاتر می رود. انواع دیگر دانتل مثل گل برجسته، سنگ دوزی شده و مروارید دوزی شده قیمت هایی بین متری 250 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تومان دارند.

 

پرده فروشی های زرتشت

در کنار مغازه هایی که پارچه های مجلسی می فروشند، پرده فروشی های خیابان زرتشت هم در دهه اخیر از صنف پرکار این خیابان به شمار می روند. یکی از فروشنده ها در این باره می گوید: «تشکیل صنف پارچه در این خیابان قدمت زیادی دارد. آن وقت ها برخی از خانم هایی که به این خیابان می آمدند دنبال تور ،حریر و پارچه های پرده ای دیگر می گشتند. پارچه فروشان هم پارچه های پرده ای را كه داشتند، به دست مشتری می رسانند. بعد، از این پارچه ها یا خودشان پرده می دوختند و یا آنها را به دست خیاط می رسانند تا برای شان پرده بدوزد. در واقع آن وقت ها خیاط پرده دوز به صورت تخصصی و مجزا از دیگر خیاط ها نبود و یا اگر هم بود به اندازه الان جاافتاده و زیاد نبود.»

کم کم سلیقه مردم با به بازار آمدن مدل های متنوع پرده تغییر کرد و تقاضای خانوار برای داشتن پرده های مدل دار و شکیل تر باعث عرضه متنوع تر و در نتیجه به وجود آمدن مغازه های منحصرا پرده فروشی در این راسته شد. حالا حدود 15 سالی می شود که مغازه های پرده فروشی خیابان زرتشت روز به روز بر تعدادشان افزوده شده است.

سلطانی یکی از مغازه داران این راسته در مورد انواع پرده های موجود در مغازه اش می گوید: «در مغازه ما انتخاب پارچه تنها یک دهم کاراست. در اینجا اکثر پرده ها به صورت دکورهای آماده برای مشتری قابل رویت هستند و مشتری می تواند کار تمام شده خود را از اول ببیند و ذهنیت درستی نسبت به پایان کار داشته باشد.» او در ادامه می گوید: «حتی در مواردی که مشتری پارچه ای را در مغازه بپسندد که ما کار آماده آن را روی دکور نداشته باشیم، سعی می کنیم، عكس نمونه های قبلی را در ژورنال مان نشانش دهیم.» مرحله بعدی طراحی پرده مطابق شرایط خانه و سلیقه مشتری است: «اندازه گیری پرده حتما باید توسط خودمان انجام بگیرد تا خیاط تصور دقیقی از محل نصب پرده داشته باشد. این کار به مشتری این امکان را می دهد که در ریزترین قسمت کار خود اعمال نظر کند و قبل از نهایی شدن ثبت سفارش از انتخاب خود اطمینان پیدا کند. آخرین مرحله هم نصب پرده است که آن هم قطعا توسط خود ما انجام می شود. البته نصاب های حرفه ای ما در تنظیم چین های پرده دقت دارند.»

همچنین بسیاری از این مغازه ها به مشتریان جاهای معتبری برای شستشوی پرده معرفی می کنند و حتی با هزینه خود مشتری، برای نصب مجدد پرده هم نصاب می فرستند.

 

جنس پرده

عموما پرده های سالنی در بازار این روزها سه تکه اصلی دارند؛ آستر و پرده اصلی و پنل روی کار. جنس آستر ها عموما از نوعی ساتن مرغوب است، اما پرده اصلی شما می تواند تور یا حریر باشد. پنل روی کار صرفا جنبه تزئینی دارد. شما می توانید برای روی کارتان از پارچه های مخمل طرح دار استفاده کنید و یا اگر پنجره تان کوچک است و نگران کم شدن نور خانه در طول روز هستید، می توانید از تورهای رنگی به عنوان پنل روی کار استفاده کنید. این پنل های توری جدیدترین مدل پرده در بازار محسوب و با رنگ مبلمان خانه شما ست می شوند.

 

قیمت ها

در خیابان زرتشت قیمت تور یا حریر برای پرده اصلی از متری 100 تا 500 هزار تومان متغیر است، اما این داستان برای پنل های روی کار خیلی متفاوت است. قیمت پنل ها معمولا به صورت تمام شده به مشتری ارائه می شود و ممکن است تا تمام شدن کار چیزی حدود جفتی 500هزار تا پنج میلیون تومان آب بخورد.

 

تفاوت گیپور و دانتل

یکی از مهم ترین سوالاتی که خریداران پارچه های مجلسی همیشه از فروشنده ها می پرسند، این است که پارچه گیپور با دانتل چه تفاوتی دارد. در واقع تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه های آن است. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست می شود. در واقع طرح های موجود در پارچه هم جزئی از بافت اصلی پارچه به شمار می روند و گل ها و اتصالات آنها همگی بافت هستند. دانتل ها هم تارهای ابریشمی هستند که روی تور کار می شوند. زمینه اصلی دانتل ها توری است که روی آنها کار شده اما زمینه اصلی گیپور، بافت های ریزی است که جدا از گل های پارچه نیستند. گیپورها نسل قدیمی پارچه های مجلسی به شمار می روند. با این حال هنوز هم طرفداران زیادی دارند. ممکن است روی گیپورها هم با گلدوزی یا سنگ دوزی تزئین شده باشد، اما بافت ضخیم آنها به شما این امکان را می دهد که هم برای بالاتنه و هم برای دامن از آنها استفاده کنید.  خیلی ها معتقدند که گیپورها برای سنین بالاتر مناسب است، اما گیپورهای جدید حتی مورد توجه جوان تر ها و گاهی رنگ های سفید آن مورد توجه عروس خانم ها هم قرار می گیرد.

 

این نزدیکی ها چه خبر؟

اگر دلتان می خواهد خرید خود را به یک تفریح با دوستان یا خانواده تبدیل کنید می توانید بعد از خرید از راسته زرتشت به میدان ولی عصر بروید. در خیابان فلسطین قدم زنان پیش بروید تا به بلوار کشاورز برسید. از آنجا چند قدمی بیشتر تا میدان ولیعصر راه نیست. در این میدان که یکی از اصلی ترین میدان های بزرگ تهران محسوب می شود، از بستنی و پیراشکی و آبمیوه گرفته تا فست فود و چلوکبابی برای خوردن پیدا می شود. حتی می توانید انواع و اقسام مغازه های دور میدان را تماشا کنید که تماشای آنها حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشید، خالی از لطف نیست.

 

قیمت ها

قیمت گیپور نسبت به دانتل ارزان تر است. گیپور ها را بر اساس کیفیت بافت پارچه می توانید از متری 60 تا متری 400 هزار تومان در بازار پیدا کنید. گیپورهایی که روی آنها کار شده گران تر از بقیه گیپورها هستند.

 

 

راسته دوم خیابان مولوی

خیابان مولوی یکی از اولین محله های قدیمی تهران است. در دی ماه سال 1393 در جریان حفاری برای فاضلاب، اسکلت زنی در زمین های مولوی کشف شد که تحقیقات ثابت كرد حدود 7000 سال قدمت دارد. از زمان های قدیم اصناف و مشاغل زیادی در این محله مشغول به کار بوده  اند. خوارو بار فروشی ها، بنکداری ها و موکت فروشی ها از جمله مهم ترین مشاغل این محله هستند. یکی از مهم ترین این مشاغل که رفته رفته تبدیل به یک بورس در زمینه کار خود شد، پارچه فروشی ها هستند.

آقای امیرعباسی یکی از قدیمی ترین کسبه قسمت پارچه فروش هاست. او در مورد تاریخچه بازار پارچه فروش ها این طور توضیح می دهد: حدود 70 سال پیش در قسمتی از خیابان مولوی که محل فعلی پاساژهای بزرگ پرده فروشی است، تعدادی دستفروش پشت دیوار قبرستان بساط می کردند که همه آنها ملحفه های مخصوص رختخواب می فروختند. از همان زمان کم کم پشت دیوار قبرستان محل بساط دستفروشان شده بود و تقریبا به طور دائمی در آنجا بساط ملحفه وجود داشت تا این که کم کم یکی، دو مغازه بر خیابان، وقتی زمینه را برای فروش پارچه مناسب دیدند، تبدیل به پارچه فروشی شدند. آن زمان این قسمت به میدان کاه و زغال معروف بود. وسط میدان محل فروش کاه برای حیوانات و همچنین زغال برای تامین سوخت بود. علت این مرکزیت هم این بود که محله مولوی از قدیم محل گذر بوده و خیلی ها با چهارپایان خود از اینجا گذر می کردند و برای حیوانات خود نیاز به غذا داشتند. از سوی دیگر؛ به دلیل وجود تولیدی های زیادی در اطراف این منطقه، سوخت ذغال مورد نیاز بود.

تقاضای مردمی که به آن منطقه می آمدند برای پارچه و ملحفه مهم ترین انگیزه عرضه ملحفه و دیگر پارچه ها شده بود. اولین قشری که در این منطقه مشغول به کار شدند ملحفه فروش ها و سپس چادرفروش ها بودند. عباسی در ادامه  در مورد بورس پارچه فروشی های مولوی می گوید:بعد از انقلاب ساخت و ساز بیشتر رونق گرفت و روز به روز بر تعداد آنها افزوده شد. تا اینکه در سال 76 یکی از قبرستان های قدیمی تهران که در این محل قرار داشت، تخریب و تبدیل به پاساژ بزرگ پارچه و پرده شد. احداث این پاساژ اهمیت بورس پارچه های مولوی را دو چندان کرد؛ چرا که پاساژ خیلی بزرگ بوده و تعداد خیلی زیادی مغازه در آن مشغول فعالیت هستند. هر چند در سال های اول در هر راهرو یکی، دو مغازه بیشتر فعالیت نداشتند، اما الان اینجا جای سوزن انداختن هم نیست.

بعد از پاساژ روحی، پاساژهای دیگری هم در خیابان های فرعی مولوی ساخته شده اند که هر کدام به نوبه خود دنیای گسترده ای از پارچه ها را در خود جای داده اند؛ مثل پاساژ مریم و پاساژ پردیس. جدید ترین پاساژ این محله پاساژ بزرگ نفیس است که در چند طبقه به صورت تخصصی برای پرده طراحی شده و علاوه بر مدرن بودن شکل ظاهری پاساژ؛اجناس موجود در مغازه های آن، آخرین مدل روز هستند. البته هیچ کدام از مغازه های راسته مولوی از این قاعده مستثنا نیستند.

 

چادرهای مشکی

همان طور که اشاره شد یکی از اولین مغازه های شکل گرفته در راسته مولوی، چادرفروش ها بودند که هنوز هم تعداد زیادی از مغازه های این منطقه را به خودشان اختصاص می دهند. آقای امیرعباسی که از سال ها پیش در زمینه پارچه های چادر فعالیت می کند و در مغازه اش هیچ پارچه دیگری جز چادر ندارد، در خصوص این گونه پارچه ها می گوید:به طور کلی چادرهای موجود در بازار چهار دسته هستند: چادرهای مشکی، چادرهای رنگی مجلسی برای خانم هایی که در مهمانی ها با چادر رنگی حجاب می کنند، چادر سفید عروس که به چادر بخت معروف است و چادرنمازی ها. هر کدام از این چادرها جنس ها و قیمت های متنوعی دارد که هم در مغازه ما و هم در مغازه همکاران دیگرمان در راسته مولوی با هر بودجه و سلیقه ای که داشته باشید، می توانید آنها را به دلخواه خود تهیه کنید. او در ادامه در توضیح پارچه های چادر مشکی می گوید:خانم های چادری خودشان بزرگترین کارشناسان پارچه های چادر مشکی هستند. آنها می دانند که اگر پلی استر پارچه زیادتر باشد، اصطکاک چادر زیاد شده و چادر به آستین و مانتوی شان می چسبد و از همه بدتر این که خرده آشغال های زیادی به خود می گیرد. راه شناخت پارچه هایی که درصد پلی استر بالایی دارند هم کار سختی نیست. این پارچه ها حتی روی طاقه هم حالت اصطکاک خود را حفظ می كنند. می توان با پشت آستین روی پارچه بكشیم تا ببینیم چقدر اصطکاک ایجاد می کند. این پارچه ها هر چند برای چادری های ساده مرغوب نیستند، اما عده ای برای دوخت چادرهای ملی و دانشجویی که فرم مشخصی دارند و کمتر با مشکل جابجایی روی سر روبرو هستند، مناسب هستند. این چادرها به دلیل ثابت بودن روی سر و باز و بسته نشدن، اصطکاک کمتری ایجاد می کنند و همچنین به خاطر قیمت مناسب تری هم که دارند مورد توجه خیلی ها قرار می گیرند.

در سال های اخیر کشور ژاپن مرغوب ترین پارچه های چادر مشکی را تولید کرده و به عرضه متقاضیان رسانده است. این چادرها که با برندهایی مثل الگانس و لکسوز و میتسوبیشی در بازار موجود ند، از لحاظ درجه بالای رنگ مشکی و تراکم بالای تار و پود، مورد استقبال مشتریان قرار گرفته اند. هر چند ممکن است گاهی یک قواره چادر از نوع یاد شده با قیمت بالایی برای مشتری آب بخورد، اما کیفیت کار به قدری بالاست که ارزشش را دارد. یکی از خانم هایی که در حال خرید پارچه چادری است، در خصوص این نوع چادری ها می گوید: در حال حاضر برای خرید یک پارچه چادری دم دستی و ارزان تر به مولوی آمده ام، اما سال گذشته یک قواره چادرمشکی مرغوب خریداری کردم که به عنوان چادر مجلسی هنگام مهمانی از آن استفاده می کنم. نوع دیگری از پارچه های چادری که طرفدار زیادی در بین خانم ها دارد، پارچه کن کن است که به دلیل سبكی طرفداران زیادی دارد. قسمت داخلی پارچه کن کن حالت کرپ مانندی دارد که از سر خوردن آن جلوگیری می کند و قسمت رویی پارچه حالت نیمه براق دارد که به زیبایی پارچه می افزاید. البته خیلی ها از کن کن برای دوخت مانتوهای عربی و یا برای مصارف دیگر هم استفاده می کنند. پارچه کن کن از خیلی جهات به پارچه استات شبیه است، اما از استات معمولا به دلیل ضخامت بیشتری كه نسبت به کن کن دارد برای پارچه های کت و دامنی استفاده می کنند و در ضمن استات در رنگ های بسیار متنوعی در بازار پیدا می شود. معمولا در برش زدن پارچه استات می توان از هر دو روی آن برای دوخت استفاده کرد. مثلا خانم ها کت را از روی مات و دامن و سر آستین و یقه را از روی براق پارچه می دوزند که خود این سبک، کار زیبایی در نهایت به دست می دهد.

 

چادر های رنگی

همان طور که پیش تر اشاره کردیم؛ چادر سفید عروس که به چادر بخت معروف است، یکی از پارچه های مورد توجه مشتریان به حساب می آید.

این پارچه چادری عموما به پارچه های سفید نه چندان کلفتی گفته می شود که گل های برجسته مخملی دارد. نوع دیگری از چادر بخت هم وجود دارد که کمی از نوع یاد شده ضخیم تر است و گل های نقره کوب روی آن وجود دارد. چادرهای مجلسی رنگی هم در سال های اخیر تنوع زیادی پیدا کرده اند و با جنس های ساتن مانند و طرح ها و رنگ های متفاوت عرضه می شوند. در پایان هم باید به چادر نمازی ها اشاره کنیم که با جنس تترون و گل های ریز رنگ، در بازار وجود دارند.

 

قیمت ها

چادر بخت از قواره ای 100 تا 200 هزار تومان در بازار وجود دارد. این قیمت برای چادرهای مجلسی بین قواره ای 100 تا 400 هزار تومان متغیر است، ولی در مورد چادر نمازی ها می توانید چادر مورد نظر خود را بین 50 تا 150 هزار تومان پیدا کنید.

 

پارچه بخرید روتختی تحویل بگیرید

یکی از اتفاقاتی که در سال های اخیر در پاساژهای مولوی افتاده این است که مغازه های ملحفه فروشی برای خود دوزنده هایی دارند که کار انتخابی شما را در کمترین زمان می دوزند و به دست تان می رسانند. آقای سیفی یکی از فروشنده های راسته مولوی است که در مغازه اش تنها ملحفه های رنگارنگ دیده می شود. همچنین جلوی در مغازه اش پر از روتختی های آماده بسته بندی شده در ساک های مخصوص است. این فروشنده در مورد کارهای خود این طور توضیح می دهد: ملحفه های موجود در مغازه ما ملحفه های چند طرح و تک طرح هستند. ملحفه های چند طرح به آن دسته ای گفته می شود که دو یا نهایت چهار پارچه با زمینه های مشابه و همرنگ در کنار هم وجود دارند. سیفی در مورد دوخت این پارچه ها می گوید:در پاساژی که ما کار می کنیم به خریدار، خیاط معرفی می کنیم. خریدار می تواند بعداز انتخاب پارچه خود، از روی ژورنال هایی که در اختیارش قرار می دهیم، مدلی انتخاب کند و در اختیار دوزنده ها بگذارد. بعد از آماده شدن کار، سفارش مشتری را در خانه اش تحویل می دهیم و در ضمن هزینه ارسال کار نهایی رایگان است.

 

اگر دنبال پارچه های تریکوکتان کشی برای انواع پیراهن و دامن مناسب هستید، می توانید سری به مغازه های عبدل آباد بزنید. اگر هم برای دوخت کت و دامن مجلسی دنبال شانتون ژاکارد می گردید، می توانید در مغازه های این منطقه کارهای زیادی ببینید و انتخاب کنید

 

انواع پرده

در کنار مغازه هایی که پارچه های مجلسی، ملحفه، چادری و فاستونی کت و شلواری و غیره دارند، پرده فروشی ها هم از جمله مغازه هایی هستند که مشتریان زیادی را به مولوی می کشانند. شاید تفاوت این پرده ها با خیابان زرتشت در این باشد که پارچه های پرده ای خیابان زرتشت اکثرا پارچه های ترک یا ایتالیایی هستند و برای همین هم خیلی گران ترند، اما در اینجا پارچه های تور، تولید داخل بوده و یا از چین و اندونزی وارد شده اند. این مساله سبب شده تا خریداران با قیمت های مناسب تری پرده مورد نظر خود را خریداری کنند.

در خیابان مولوی انواع ژورنال ها و نمونه کارهای آماده روی دکور مغازه ها موجود هستند و شما مطابق آنها می توانید کار مناسب خود را انتخاب کنید. از لحاظ نصب پرده هم خیال تان راحت باشد؛ چرا که نصاب های حرفه ای کار شما را بی عیب و نقص تحویل خواهند داد.

 

راسته سوم عبدل آباد

محله عبدل آباد در نزدیکی خانی آباد در جنوب تهران واقع شده است. این محله قدمت چندانی از لحاظ سکونت ندارد. قبل از انقلاب بیشتر این منطقه بیابان بود و بعدا با ساخت و سازهای پی در پی به مرور تبدیل به منطقه ای قابل سکونت شد.

آقای قادری که یکی از کسبه خیابان عبدل آباد است، در مورد چگونگی تبدیل شدن عبدل آباد به راسته خرید پارچه می گوید:حدود 15 سال پیش فروشنده هایی در خیابان عبدل آباد پارچه های کیلویی می فروختند. آنها اولین فروشنده های پارچه در این منطقه بودند که باعث شدند این خیابان با نام ارزان فروشی، مشتریان زیادی را از قسمت های مختلف شهر به سمت خود بکشانند. هجوم مردم و استقبال آنها از پارچه ها ارزان قیمت روز به روز بر تعداد مغازه های پارچه فروشی افزود. هر چند حالا دیگر از آن پارچه های کیلویی خبری نیست، اما مغازه های زیادی در سراسر خیابان به طول 38 کوچه مشغول به کار شدند. اجناس اینجا دست کمی از مولوی ندارد. از همه نظر با مغازه های مولوی برابری می کنیم.

 

انواع پارچه های لباسی

شاید به طور کلی بتوان گفت که در هر سه راسته یاد شده می توانید پارچه های مجلسی زیبایی ببینید و خریداری کنید، اما تفاوت این پارچه ها در مرغوبیت و قیمت آنهاست. اگر دنبال پارچه های تریکوکتان کشی برای انواع پیراهن و دامن مناسب هستید، می توانید سری به مغازه های عبدل آباد بزنید. اگر هم برای دوخت کت و دامن مجلسی دنبال شانتون ژاکارد می گردید، می توانید در مغازه های این منطقه کارهای زیادی ببینید و انتخاب کنید. خسروی یکی از مغازه داران این منطقه در مورد پارچه های کت و دامنی می گوید:از جدیدترین پارچه های شانتون که برای کت و دامن استفاده می شود، پارچه های دو طرح هستند. البته پارچه های گلدار را برای کت و پارچه های ساده را برای دامن پیشنهاد می کنم. اگر مشتری فقط یکی از این پارچه ها را بخواهد، امکان فروش آن به صورت تک وجود ندارد. هر چند این پارچه ها روی دو طاقه هستند، اما به صورت یک قواره کت و دامنی از هر دوی آن باید بفروشیم تا هر دو طاقه با هم تمام شوند. پارچه های نخی مناسب برای مانتوهای تابستانی از انواع پارچه های پرفروش خیابان عبدل آباد هستند. به خصوص در فصل تابستان مشتریان زیادی برای خرید آنها به این بازار می آیند. پارچه های نخی گل گلی به خصوص گل ریز دار در سال های اخیر رواج زیادی پیدا كرده اند. اگر شما هم دنبال نوع مرغوب و قیمت مناسب این پارچه ها هستید، می توانید برای خرید به این قسمت از راسته پارچه فروشی ها بیایید.

 

قیمت ها

پارچه های تریکو و نخی از متری 7 هزار تا متری 25 هزار تومان قیمت دارند، اما پارچه های کت ودامنی از متری 25 تا 55 هزار تومان هستند.

 

ست های آماده آشپزخانه

یکی از ابتکاراتی که برخی مغازه ها در عبدل آباد به خرج داده اند و البته می توانید نمونه آن را در مولوی هم ببینید، این است که با پارچه های ملحفه ای موجود در مغازه های خود، ست های آشپزخانه ای را به صورت یک بسته آماده تهیه کرده و در اختیار مشتری قرار می دهند. در این بسته های آماده، می توانید از دستکش، دم کنی و پیشبند گرفته تا دستگیره و روکابینتی نم گیر را ببینید و همه را یک جا با قیمت مناسب خریداری کنید. قیمت هر بسته حدود 100 هزار تومان است.

اگر بخواهید پارچه را خریداری کنید و خودتان آن را بدوزید شاید برای تان به اندازه خرید این بسته ها مقرون به صرفه نباشد. ضمن این که با خرید این بسته های آماده زحمت دوخت و دوز هم نخواهید داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *