قدم زدن در بازار کیف و کفش باغ سپهسالار

خیابان صف همان خیابان معروف و قدیمی است که بزرگ ترها آن را به اسم باغ سپهسالار می شناسند. خیابانی که هر نوع کفشی از زنانه تا اسپورت و کتانی  و مردانه در آن پیدا می شود؛ کافی است قصد خرید داشته باشید. فصل، فصل خرید چكمه  و کفش زمستانی است. بنابراین بد نیست در همین آستانه فصل سرد، قدمی در سپهسالار بزنید. مطمئن باشید دست خالی بر نمی گردید.

 

باغ صدراعظم

از همان اول این خیابان محل قدم زدن بوده اما آن قدم زدن ها با این قدم زدن ها تفاوت دارد! باغ سپهسالار در اصل باغ میرزا حسن خان سپهسالار قزوینی، صدراعظم ناصرالدین شاه قاجار بوده که با تغییرات به تدریج به شکل کنونی آن درآمده است. درحال حاضر از باغ معروف صدراعظم خیابانی به نام صف باقی مانده که به بورس کیف و کفش تبدیل شده است. تا پیش از سال85 در این منطقه ماشین تردد می کرد اما از سال 85 به بعد این مکان به پیاده راه تبدیل شد و قدم زدن در آن لذت بیشتری دارد. در قسمت انتهای خیابان صف، قسمت کوچکی از آن باغ باقی مانده که جزو آثار ملی بوده و به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

 

از کجا به سپهسالار برسیم؟

از متروی بهارستان که پیاده شوید می توانید نرم نرم قدم بزنید و به خیابان صف برسید. بازار کفش های رنگارنگ همین جاست. اگر با اتوبوس قصد سفر به خیابان صف را دارید، باید سوار اتوبوس هایی بشوید که از میدان بهارستان به سمت میدان جمهوری می روند. مسیر میدان بهارستان به سمت غرب یک طرفه است و اگر با ماشین شخصی به باغ سپهسالار می آیید یادتان باشد که چند سالی است خیابان صف به پیاده راه تبدیل شده و تردد وسایل نقلیه به آن ممنوع است. بنابراین نمی توانید با ماشین به این خیابان برسید. باید چند خیابان بالاتر یا پایین تر از خیابان صف پارک کنید و بعد قدم زنان به محل خرید بروید. خیابان صف به عنوان اولین پیاده راه ایران شناخته شده و از سال 85  تردد وسایل نقلیه در آن ممنوع شد.

 

عطر چرم و كباب  در سپهسالار

ماجرای سپهسالار چنان به كفش گره خورده كه حتی بعضی از سابقه دارهای مشاغل دیگر هم دل به پاپوش های مردم داده اند و حالا برای شان پاپوش می دوزند! نمونه آن تغییر كاربری یكی از مغازه های اسم و رسم دار قدیمی است. یکی از معروف ترین چلوکبابی های قدیمی تهران یعنی چلوکبابی «جوان»  در خیابان سپهسالار تهران بوده كه حالا چند ماهی است بعد از حدود 40 سال کار، تبدیل به مغازه کفش فروشی شده است. شاید خیلی از بزرگ ترها خاطره كفش خریدن شان با چلوكبابی جوان گره خورده اما حالا دیگر این خاطره برای ما تكرار نمی  شود. ناراحت نشوید. برای ما هم نوستالژی هایی می توانند شكل بگیرند اگر بعد از خرید كفش سری به  سفره خانه سنتی بازارچه که در همان نزدیکی محل قدیم رستوران جوان باز شده است، بزنید. در كنار مرکز خرید سپهسالار هم یک رستوران سنتی به نام «پردیس ملل» افتتاح شده است که می توانید بعداز خرید آنجا را هم برای صرف غذا انتخاب کنید. بالاتر از رستوران پردیس ملل هم غرفه بزرگ فروش ذرت مکزیکی است که بوی پنیر و آویشن آن همه  خیابان را پر کرده است. شك نكنید نمی توانید بی تفاوت از كنارش بگذرید. به تازگی در نزدیکی محل قبلی چلوکبابی جوان، یک شعبه نان سحرهم افتتاح شده است. بنابراین اگر  اهل خوردن نان های خاص و شیرینی و نان و پنیر وگردو  هستید می توانید سری به این مغازه بزنید تا هم میان وعده خوشمزه میل كنید و هم برای اهل منزل نان خاص ببرید و خوشحال شان كنید. به این ترتیب لذت گشت وخرید را هم با آنها سهیم شده اید.

 

مرکز خرید شهبازخان وی‍ژه كوچولوها

یکی دیگر از مراکز خرید باغ سپهسالار، مرکز خرید «شهباز خان» است. این پاساژ از مراکز خرید نسبتا قدیمی سپهسالار است که سال هاست از مشتریان كه برای خرید کفش بچگانه به اینجا آمده اند،  پذیرایی كرده است. انواع کفش های اسپورت و کتانی های بچگانه حتی در سایزهای خیلی کوچک در اینجا پیدا می شوند. قیمت کفش های مغازه های این پاساژ از 50 تا 80 هزار تومان متغیر است. در حال حاضر چکمه های ساق بلند بچگانه برای سایز 25 به بالا یعنی حدود شش سال به بعد را هم می توانید در این پاساژ پیدا كنید.

قیمت چکمه های ساق دار از سایز 25 به بالا -که اتفاقا در میان دختربچه ها خیلی هم محبوب اند- بین 90 تا 150 هزار تومان متغیر است. اما نیم بوت های بچه گانه برای انواع سایزها، هم برای دختر بچه ها و هم پسربچه ها در این پاسا‍ژ وجود دارد. قیمت آنها هم بین 60 تا 90 هزار تومان است.

پاساژ الیزه نیمه كاره اما كامل

یکی از مراکز خریدی که در سال های اخیر در باغ سپهسالار ساخته شده مرکز خرید الیزه است که هنوز هم بعضی قسمت های آن تکمیل نشده است. این پاساژ در کوچه مهندس الممالک واقع شده است. اگرچه این پاساژ خیلی بزرگ نیست اما در آن انواع کفش های مجلسی،اسپورت و حتی بچگانه با قیمت بسیار مناسب پیدا می شود. در طبقه اول این پاساژ چند مغازه کیف فروشی هست و اجناس آن پارچه ای یا ازچرم مصنوعی اند.

بهای این کیف ها بین 20 تا 40 هزار تومان است. درهمان طبقه اول کفش های مجلسی زنانه و اسپورت هم با قیمت نهایتا 100 هزار تومان وجود دارد.

در طبقه منفی یک این پاساژ، چند کفش فروشی بچگانه هست كه  قیمت کیف ها و کفش  های بچگانه اش نهایتا 50 هزار تومان است. در این طبقه علاوه بر مغازه های كفاشی، رستورانی هم وجود دارد که بعد از خرید با بچه ها می توانید آنها را برای استراحت به این رستوران ببرید. بخشی از لذت خرید مسلما خوردن خوراكی است! تا چند وقت دیگر در طبقه منفی دو، شهربازی هم برای بازی بچه ها افتتاح خواهد شد. به این ترتیب بچه ها برای خرید راحت تر همراه تان خواهند آمد. در طبقه دوم پاساژ هم رستورانی وجود دارد که فعلا فقط برای ناهار پذیرای مهمانان است. بنابراین اگر صبح زود برای خرید به پاساژ رفتید نگران بازگشت به منزل و آماده كردن ناهار نباشید. می توانید همان جا غذا میل كرده و برای اهل منزل هم از همان جا غذا بخرید و به خانه برگردید.

 

چرم فروشی ها

وارد باغ سپهسالار که می شوید، سمت راست خیابان ،10 مغازه اول فقط چرم فروشی هستند.البته بقیه  مغازه ها هم کیف و کفش چرم دارند اما بورس آنها اول بازار است.اولین مغازه ها اغلب کفش های زنانه مجلسی دارند اما با شروع فصل سرما در این مغازه ها انواع چکمه و نیم بوت جای شان را به کفش های مجلسی داده اند.در این مغازه ها کفش ساده برای استفاده راحت مثل محل کار تا مدل های اصطلاحا شیک و مجلسی وجود دارد. کافی است قصدتان از خرید را مشخص کنید، بعد وارد هر مغازه ای بشوید، کفش دلخواه تان را پیدا خواهید کرد. قیمت کفش هایی که جنس آنها چرم طبیعی است از کفش های دیگر موجود در بازار بالاتر است. تنوع و کیفیت کار به حدی است که می توانید با کمی دقت و گشت زدن کفش مورد علاقه تان را با قیمت مناسب پیدا کرده و بخرید.

کفش های چرم طبیعی از حداقل 120 هزار تومان شروع شده و بسته به کیفیت آن كه بهتر و مدل آن خاص تر باشد، قیمتش به 250 هزار تومان هم می رسد. اگر قصد خرید چکمه  ساقدار و بلند چرمی دارید باید کمی بیشتر دل به دریا بزنید. قیمت این نوع چکمه ها از 170 هزار تومان شروع شده و بعضی از آنها به 300 هزار تومان هم می رسد.

در این بازار مغازه هایی هم هستند که کفش هایی با جنس چرم مصنوعی عرضه می کنند.هر چند کیفیت این کالاها به اندازه کفش ها با چرم طبیعی نیست اما با وجود قیمت کمتری که دارند، کیفیت شان خیلی پایین نیست و می توانید به دوام آنها تاحد زیادی اطمینان داشته باشید.

بهای کفش ها با چرم مصنوعی از حدود 60 هزار تومان شروع شده و نهایتا به  120 هزار تومان هم می رسد. میانگین قیمت چکمه های ساق بلند با جنس چرم مصنوعی هم در این بازار 100 هزار تومان است.

 

چرم نوبوک

در خیابان صف کمی جلوتر که بروید، مغازه هایی را می بینید که چرم نوبوک دارند.این نوع چرم که بیشتر برای دوخت کفش های اسپورت و بی پاشنه استفاده می شود، مد بازار بوده و ازکارهای جدید امسال هستند. فروشنده یکی از فروشگاه هایی که این نوع چرم را دارند درباره این کفش ها توضیح می دهد:« چرم نوبوک در واقع همان چرم طبیعی است که آن را پشت و رو دوخته اند. بنابراین داخل کفش، چرم است.»

او ادامه می دهد:«امسال اجناس مغازه ما فقط ازچرم نوبوک هستند.رنگ بندی خاص این جنس با شروع فصل سرما مورد توجه مشتریان قرار گرفته است. خیلی از افرادی که به تنوع کارها علاقه داشته و دوست دارند کفش متفاوتی به پا کنند؛ این کارها را ترجیح می دهند.»

این فروشنده درباره نگهداری کفش می گوید:« نگهداری از کفش ها با جنس نوبوک کمی سخت است. به این دلیل که برخلاف چرم به راحتی با واکس زدن و دستمال کشیدن تمیز نمی شوند. بنابراین اگر کفش نوبوک می خرید باید آن را به دقت نگهداری کنید. بهتر است آنها را در باران شدید نپوشید به این دلیل که بعد از خشک شدن کفش ممکن است روی آن رد باقی بماند.»  البته به قول این فروشنده کسی که می خواهد شیک باشد باید هزینه آن را هم بپردازد! بنابراین برای سالم ماندن کفش نوبوک باید واکس مخصوص آن را هم بخرید. به این ترتیب نباید نگران رد باران روی کفش باشید.این نکته یادتان باشد که به خاطر مات بودن رنگ بندی این نوع جنس، انتخاب کفش های پاشنه بلند مجلسی و چکمه های ساقدار از این جنس خیلی شیک نیست.برای همین کفش های موجود در این مغازه و دیگر مغازه های باغ سپهسالار که از این جنس هستند؛کفش های اسپورت و نیم بوت های بی پاشنه اند. بعضی از کفش های این مغازه هم طبی اند. این کفش ها به خاطر طراحی و جنس خاصی که دارند، طرفدارهای خودشان را داشته و حسابی پرفروش اند.

قیمت کفش نوبوک از حدود 120 هزار تومان شروع می شود.قیمت آن بسته به مدلش تا 180 هزار تومان هم افزایش پیدا می کند.

باغ سپهسالار فقط ویژه خانم ها نیست و آقایان هم می توانند کفش دلخواه شان را پیدا کنند. البته طبیعی است که تنوع کفش های زنانه بیش از مردانه است. نکته بعدی خرید کیف هایی است که چه به صورت تکی و چه همراه با کفش به فروش می رسند. قیمت آنها هم متغیر است.

قیمت کیف ها  بین 100 تا 150 هزار تومان متغیر است. این تفاوت قیمت به جنس، طراحی و کاربرد کیف ارتباط دارد.

 

دبیرستان دیروز، مركز خرید امروز

وارد خیابان صف که بشوید اگر از سمت راست خیابان کمی جلو بروید، این مرکز خرید را می بینید. یکی از کسبه قدیمی می گوید:« در حدود 60 سال پیش یعنی زمانی که هنوز  مردم در این محله سكونت داشتند و سپهسالار به بورس كفش تبدیل نشده بود، به جای این مركز خرید دبیرستان دخترانه وجود داشت. بعد از انقلاب مدرسه منحل شد و مدتی محل آن  مخروبه شد. چند سالی به عنوان انبار از آن استفاده می كردند تا اینکه به مرکز خریدی كه می بینید، تبدیل شد.» در مغازه های این مرکز خرید اجناس درجه یک برای کسانی که جنس و مرغوبیت کالا برایشان خیلی مهم است، به فروش می رسد. جنس کفش های مجلسی و همچنین کیف های مغازه ها از چرم یا ورنی مرغوب است. در طبقه پایین این پاساژ دو طبقه، یک کافی شاپ وجود دارد. بنابراین خستگی خرید را می توانید با خوردن یك فنجان چای یا قهوه و یك تكه كیك یا بستنی فصل از تن به در كنید. به این ترتیب انرژی دوباره خواهید گرفت و شاید بهتر و بیشتر خرید كنید!

قیمت کیف و کفش های مغازه های این پاساژ از 100 هزار تومان آغاز شده و تا 250 هزار تومان هم می رسد  اما نسبت به كیفیت آن مطمئن باشید.

 

زندگی پشت باغ

به سراغ یکی از کسبه های قدیمی باغ سپهسالارمی رویم که این روزها در فروشگاه کیف و کفش گلرنگ کار می کند.امیری که در واقع از اولین فروشنده های سپهسالار محسوب می شود، در مورد اینکه چطور این محل به بورس کیف و کفش تبدیل شد، می گوید:« از حدود 60 سال پیش تا به حال در این منطقه کار می کنم. آن زمان یعنی وقتی شروع به کار کردم این محله ، مسکونی بود و خانه ما هم همین جا بود. درحال حاضر خانه ما تبدیل به تولیدی کفش شده است.»

او ادامه می دهد:« قبل از آمدن به این محل در کفش وین کرج کار می کردم اما بعد از سربازی یکی از آشنایان برای من در یک کفاشی کار پیدا کرد.آن کفاشی که در همین خیابان سپهسالار بود از اولین کفاشی های محل محسوب می شد. آن زمان به جز مغازه ما فقط یک یا دو مغازه کفاشی در باغ سپهسالار وجود داشت و بقیه مثل مغازه های هر محله مسکونی دیگر، مایحتاج مردم را تامین می كردند. این مغازه ها شامل نان سنگکی، زغال فروشی، سبزی و میوه فروشی و مغازه های دیگر بود. محله سپهسالار پشت باغ سپهسالار بود. البته شنیده بودیم که قبلا تمام آن محله هم جزو باغ بوده اما کم کم که باغ عقب نشینی کرد و محوطه اش کوچک شد، پشت آن تبدیل به محوطه مسکونی شد.تا اینکه بانکی در این خیابان ملک خود را به شخصی فروخت و آن شخص ملک را به مغازه کیف و کفش تبدیل کرد.»

امیری ادامه می دهد:« ملک بزرگ بانک كه به کیف و کفش فروشی بزرگی تبدیل شده بود در میان مردم محله و محله های اطراف خیلی معروف شد. هجوم مردم برای خرید کفش به این خیابان باعث شد بقیه مغازه ها هم کم کم تبدیل به کفاشی زنانه شوند. چند سالی که گذشت خیابان پر شد از کفاشی و کارگاه های تولید کفش و کارگران زیادی در این خیابان رفت و آمد می كردند.برای همین دیگر اینجا محل مناسبی برای زندگی نبود.ما هم خانه  را عوض کردیم. به تدریج اغلب خانه های مسکونی تبدیل به انبار اجناس یا کارگاه تولید کفش شدند و حالا دیگر این خیابان هیچ سكنه ای ندارد. كفش ها جای آدم ها را گرفتند.»

امیری در مورد نوع کسب و کار آن زمان می گوید:« آن وقت ها کفش اسپورت و زنانه به هیچ وجه وجود خارجی نداشت! تنوع کفش ها خیلی کمتر از الان بود.کفش ها فقط پاشنه سه سانت و پنج سانت بودند و هیچ مدل پاشنه دار دیگری نبود. حدود 30 سال پیش کفش های لژ دار کم کم وارد بازار شدند و به اینجا هم سرایت كردند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *