باغ راه فدک , پیاده راه آشتی

صبح كه از خانه بیرون می آیید، باید بالاپوشی دست تان باشد كه سوز فصل پاییز دو هوای تان نكند و سرما نخورید، اما یكی از لذت های همین فصل،  باد خنك صبحگاهی و عصرهای آن، كمی پیش از غروب آفتاب است. بادی خنكی كه می گذارد بدون ترس از گرمازدگی، قدم به كوچه های شهر و باغ و بوستان های آن بگذارید و نفسی تازه كنید، قدمی بزنید و از عصرهای بلند پاییز لذت ببرید. اگر از ساكنان منطقه غرب تهران هستید،  برای تان م‍ژده ای داریم؛ هرچند شاید به شكل گذری تابلوی این بوستان را دیده باشید. تابستان امسال در منطقه شهرک غرب تهران، پارک جدیدی به نام بوستان« باغ راه فدک» افتتاح شد که به رغم وجود پارک های زیاد در منطقه غرب تهران، طرفداران خودش را دارد. دلیل مورد توجه قرار گرفتن این پارك، ویژگی های منحصر به فرد  آن است كه توسط شهروندان تهرانی مورد توجه و استقبال قرار گرفته  است. وسعت این پارك، 27 هكتار است. آدرس سر راست آن،  شهرك غرب، میدان صنعت،  خیابان ایران زمین است. پارك فدك گرچه در منطقه غرب تهران واقع شده اما به هرحال بوستانی است كه همه می توانند این باغ راه را برای گردش بعدازظهر پاییزی انتخاب كنند. با هم به باغ راه فدك قدم می گذاریم.

 

از كدام راه به باغ راه فدک برویم؟

 

اولین نكته،  یافتن مسیر است. پارك یا باغ راه فدك در منطقه  غرب تهران و دقیق تر آن اینكه در منطقه شهرك غرب قرار دارد. این نكته یادتان باشد، پارک دیگری هم به نام فدک در این منطقه وجود دارد که به خاطر قدمت آن نسبت به پارک باغ راه فدک؛ خیلی ها آن را به عنوان پارک فدک می شناسند، اما منظور ما در این گزارش، بوستان – باغ راه فدک است. پارک فدک بوستان کوچکی است که وقتی از میدان صنعت وارد بلوار خوردین می شوید در سمت راست بلوار قرار دارد. این بوستان را با باغ راه فدک اشتباه نگیرید! برای رسیدن به باغ راه فدک، باید از بلوار خوردین وارد خیابان ایران زمین شوید. خیابان ایران زمین را تا  خیابان چهارم بروید. بعد از آن ورودی و تابلوی بزرگ باغ راه فدک را می بینید.

 

درهای پارك متعدد است

 

باغ راه فدک سه در دارد. در نخست آن در همان خیابان چهارم قرار دارد. یکی دیگر از درهای پارک کمی  بالاتر از در اولی یعنی بالاتر از خیابان ششم واقع شده و در سوم در ضلع جنوبی پارک و روبه روی دفتر پارک قرار گرفته است. این در، به موازات اتوبان همت است.  اگرچه این راه ها برای ورود به پارك درنظر گرفته شده است؛  اما راحت ترین راه ورود به این پارک همان دری است که کمی  بالاتر از خیابان چهارم ایران زمین قرار دارد. از همین در وارد پارک شوید؛ چرا که این در به مرکز پارک و محوطه های مختلف تفریحی نزدیک تر است.

 

پیست دوچرخه سواری، فرصتی دیگر

 

شاید اشاره به این موضوع که در قسمت پیاده روی اجازه تردد دوچرخه داده نمی شود، علاقه مندان به دوچرخه سواری را کمی  آزرده خاطر کند! اما دلخور نشوید. در این پارک انواع سلیقه ها در نظر گرفته شده و همه نوع امکانات رفاهی در آن وجود دارد. پیست دوچرخه سواری این پارک یکی از قسمت های پرطرفدار آن است . هم می توانید با دوچرخه خودتان به این پیست بروید و هم از پیست، دوچرخه کرایه کنید.

انواع و قیمت:  دوچرخه هایی که متعلق به این پیست هستند همگی نو و سالم بوده و در شكل ها و اندازه های مختلف در اختیار مشتریان قرار می گیرند. قیمت کرایه این دوچرخه ها برای هر ساعت 15 هزار تومان درنظر گرفته شده است. به بانوان هم دوچرخه کرایه داده می شود. نوع دوچرخه های موجود در این پیست، دوچرخه های معمولی است. اگر مایل به استفاده از دوچرخه حرفه ای هستید باید همراه خودتان دوچرخه حرفه ای تان را هم ببرید. تعدادی دوچرخه کوچک هم در این پیست وجود دارد که مناسب بچه های حدود 12 سال درنظر گرفته شده است. بهتر است بچه های کوچک حتی با دوچرخه خودشان وارد مسیر دوچرخه نشوند؛ چرا که خطر برخورد دوچرخه سواران دیگر که احتمالا با سرعت هم رکاب می زنند به آنها وجود دارد.

با مسیر آشنا شوید:  قسمتی از پیست دوچرخه در مجاورت اتوبان همت قرار دارد و شما به موازات اتوبان و البته در سطحی بالاتر از سطح اتوبان رکاب خواهید زد.  این قسمت از مسیر دوچرخه سواری موردپسند خیلی ها قرار گرفته است؛چرا كه از این قسمت پیست تماشای برج میلاد لذت بخش خواهد بود.  مسیر نزدیک برای رسیدن به پیست ورود از در دوم پارک است. در دوم پارک دو خیابان بالاتر از در اصلی و در همین راستاست.

چقدر و كجا ركاب بزنیم:  مسافت پیست حدود 5 کیلومتر است. در کل مسیر سراشیبی و سربلندی زیادی وجود ندارد و مسیر همواری را طی خواهید کرد. این مسیر مجاور درختان و محوطه فضای سبز پارک است. مسیر آسفالت شده و همین رکاب زدن را برای شما سهل تر خواهد کرد.

 

مبلمان خاص

 

درحال حاضر فضاسازی داخل پارك ها مانند گذشته ساده نیست و به یك نیمكت سیمانی ختم نمی شود. درواقع بسیاری از طراحان تلاش كرده اند تا اصطلاحا مبلمان پارك ها را نیز خاص و زیبا طراحی كنند. برای مثال، در پارك آب و آتش،  بعضی نیمكت ها به شكل پاك كن همراه با خط‍ كشی مقابل آنها طراحی شده است. صندلی های فلزی شبیه به پرنده و دیگر حیوانات یا طرح های هندسی هم از دیگر وی‍ژگی های تازه پارك های سطح شهر تهران است. در این اینجا هم به این نكته دقت شده است. قدمی در پارك بزنید و ببینید وضعیت مبلمان این پارك به چه شكل است.

یکی از ویژگی هایی که پارک باغ راه فدک را مورد توجه قرار می دهد زیبا سازی منحصر به فرد آن است. وجود برج های نوری و پنج عدد آب نما،  زیبایی خاصی به پارک داده است. این برج ها علاوه براینكه زیبایی بصری ایجاد كرده اند، باعث روشنایی پارك هم شده اند. به همین دلیل اگر عصر روزهای پاییزی به این پارك قدم بگذارید، دل تان نخواهد گرفت. آب نماها روی سکوهایی جاری هستند و آبشاری مصنوعی را طراحی كرده اند. یکی از بزرگ ترین آب نماها کمی  پایین تر از ورودی اصلی پارک وجود دارد و چهار تای دیگر در همان نزدیکی در مرکز پارک قرار گرفته اند. در این آب نماها چراغ های رنگی وجود دارد که در شب زیبایی بیشتری در پارک ایجاد می کنند.

شاید دلتان بخواهد به این پارک بیایید و در خلوت تان دقایقی استراحت کرده یا اینكه چیزی بنویسید، کتابی بخوانید. برای این منظور می توانید از نیمکت ها و سکوهای موجود در پارک استفاه کنید. تعدادشان آنقدر زیاد است که مشکلی برای پیدا کردن جایی برای نشستن پیدا نمی كنید. جنس نیمكت های پارك از فلز است  و در رنگ های زرد و سبز در پارک به چشم می خورند. از ویژگی های دیگر این پارك راحت بودن صندلی های آن است. به شكلی كه اگر ساعت ها هم روی آنها بنشینید،  دچار مشكل كمردرد یا پشت درد و خستگی نخواهید شد.

 

برای پیاده روی از كجا شروع كنیم؟

 

یکی از مهم ترین مشخصه های باغ راه فدک که موردپسند خیلی ها واقع شده، پیاده  راه آن است. مسیر پیاده روی در این پارک با زیباسازی خاصی طراحی و ساخته شده است. بعضی از قسمت های این راه تونل های زیبایی هست که روی آن با گیاهانی مثل چسب مو و یاس پوشیده  شده  است. در بعضی قسمت ها به طور مشخص، ورودی تونل ها با گیاه گلیسیرین پوشیده شده است. اگر اهل پیاده روی هستید، در این قسمت از پارک دیگر نگران این نخواهید بود که کسی با دوچرخه جلوی پای تان بپیچد یا با رسیدن به جوی آب، سنگ و موانع دیگر، سرعت تان افت كند. مسیری که برای پیاده روی ساخته شده به اندازه کافی هموار و استاندارد است. زیبایی تونل های این باغ راه به شكلی است كه آدم را یاد كوچه های آشتی كنان در محله های قدیمی شهر می اندازد؛  كوچه هایی به باریكی عبور دو نفر و به زیبایی و وسعت یك دنیا كه پر بود از پیچك های مو، پیچ امین الدوله و چسب.

پیاده روی استاندارد: سطح زمین پیاده روی كاملا استاندارد است. بنابراین   حین راه رفتن به زانو و کمر آسیب وارد نمی شود.  جنس کف پیاده  راه در بعضی قسمت ها از نوعی موزاییک های مسطح بزرگ و در بعضی قسمت ها آسفالت است. مسافت کل راه حدود سه کیلومتر است.  حین پیاده روی در این مسیر گاهی از تونل خارج شوید و در کنار گذر پارک از تماشای محوطه سرسبز پارک هنگام پیاده روی لذت ببرید. گذر از تونل هایی که برای پیاده روی ساخته شده هم لذت بخش است؛ چون – همان طور که اشاره شد- این تونل ها مسقف به گیاهان سبز بوده و حس بسیار دلپذیری را حین پیاده روی تجربه می كنید.

لباس ورزش هم مجاز است: با هر لباسی که دوست داشته باشید می توانید وارد این مسیر شوید و قدم بزنید. به این معنی كه امكان پیاده روی با لباس ورزش مناسب بلامانع است. گاهی مواقع مسیر پیاده روی کمی  شلوغ تر از حد معمول است كه در این شرایط باید سرعت راه رفتن تان را با دیگران هماهنگ کنید تا دچار مشکل نشوید. بچه ها هم می توانند از این مسیر برای پیاده روی و قدم زدن در کنار خانواده های شان لذت ببرند.

از خط خارج شوید: در هر جایی که از پیاده روی خسته شوید، می توانید به راحتی از راه مخصوص پیاده روی خارج شده و روی صندلی های داخل محوطه پارک بنشینید و استراحت کنید. در نزدیکی نیمکت های پارک آبخوری هم وجود دارد و می توانید قمقمه تان را برای ادامه پیاده روی پر کنید. بعد از پیاده روی می توانید از بوفه پارک خوراکی مورد نظرتان را بخرید.

نكته:  اگر به قصد دقایقی پیاده روی وارد پارک می شوید، بهتر است از معابر اصلی پارک برای این منظور استفاده نکنید؛ چرا که راه پیاده روی ایمن تر و استانداردتر است.

 

زمین توپ ها اینجاست

 

یكی دیگر از امكانات ورزشی پارك،  بازی فوتبال، بسکتبال و والیبال است. بنابراین اگر ترجیح می دهید برای ورزش به توپ پا زده یا دستی به توپ بزنید،  امكان این نوع ورزش ها هم فراهم است. زمین فوتبال:  زمین چمن مصنوعی باغ راه فدک بسیار تمیز و استاندارد ساخته شده و اگر دوستدار ورزش فوتبال هستید می توانید ساعت هایی را در این قسمت به ورزش دلخواه تان بپردازید و خوش بگذرانید. زمین چمن این پارک سالم و اصطلاحا بدون کچلی است.بنابراین فوتبال بازی کردن در آن لذت بخش است. در حال حاضر امکان آموزش فوتبال در اینجا وجود ندارد، مگر اینکه خود شما مربی  تان را همراه بیاورید. در ضمن استفاده از این زمین چمن محدودیت زمانی ندارد. هر زمانی که گروه دیگری در حال بازی در زمین نباشند و زمین خالی باشد، می توانید در آن مشغول بازی شوید.

زمین بسکتبال و والیبال:  امتیاز بازی با توپ فقط متعلق به  دوستداران فوتبال نیست. زمین بسکتبال و والیبال این پارک هم از لحاظ تمیزی و زیبایی دست کمی  از زمین چمن ندارد. زمین مخصوص این دو ورزش تواما در یک فضا گنجانده شده است. جنس کف این زمین ها آسفالت است و صرفا برای تفریح ساخته شده و امکان آموزش در حال حاضر وجود ندارد. با این حال، در هر ساعت از شبانه روز می توانید به این زمین بروید و ورزش کنید. وجود چراغ های پر نوری که شب ها در زمین روشن می شود؛ باعث شده حتی در شب هم مشکل روشنایی نداشته باشید. فقط کافی است یک توپ بزنید زیر بغل تان و به همراه دوستان تان برای ورزش و تفریح به این پارک بیایید. شاید یک بار تجربه ورزش کردن در این مکان شما را مشتری پر و پاقرص اینجا کند.

 

آلاچیق های آرامش

 

اگر  دنبال جایی می گردید که در روز تعطیل چند ساعتی در آنجا،  همراه خانواده تان هوا بخورید و استراحت کنید، آلاچیق های باغ فدك همان جاست. جایی كه آرامش و زیبایی را برای شما به طور همزمان به ارمغان می آورد. در این پارک آلاچیق های زیبایی برای اسکان آنهایی كه به گشت زدن در طبیعت علاقه دارند، طراحی و ساخته شده است. دراین مکان های  زیبا می توانید زیراندازتان را پهن کنید و چند ساعتی در فضای زیبای پارک بنشینید و استراحت کنید. آلاچیق ها در مسیر پله های پارک قرار دارند. به این صورت که در سطحی هموار در کنار یکدیگر نیستند و هر کدام به فاصله چند پله از یکدیگر قرار دارند. به خاطر همین سر و صدای ساکنان آلاچیق مجاور ؛ مزاحمتی برای تان نخواهد داشت. علاوه براین كه آلاچیق ها نسبت به هم دید ندارند. بنابراین می توانید روی آلاچیق ها شبیه فضای خانه حساب كنید و روز تعطیل تان را با آرامش در این خانه های چوبی بگذرانید.

 

وسایل بدنسازی مهیاست

 

حتما در خیلی از پارک ها و معابر، وسایل بدنسازی را دیده اید. شاید هم یکی از کسانی هستید که از این وسایل بارها برای ورزش کردن استفاده کرده اید.در باغ راه فدک هم تعداد قابل توجهی از انواع این دستگاه ها وجود دارد که می توانید بعد از پیاده روی و به اصطلاح گرم کردن بدن از آنها برای ورزش استفاه کنید، وسایلی مثل دوچرخه ثابت، اسکی فضایی و بسیاری دیگر در فضایی با مساحت قابل توجه در حاشیه پارک وجود دارد. این محدوده در پایان مسیر پیاده  روی قرار دارد. استفاده خانم ها و آقایان از این وسایل آزاد است.

 

برای هرچیز جایی وجود دارد

 

علاوه بر زیبایی ،  حفظ محیط زیست  هم  در طراحی این پارك لحاظ شده است. در واقع امكاناتی در نظر گرفته شده كه هم مراجعان به پارك مشكلی برای گذراندن روز تعطیل نداشته باشند و هم اینكه تفریح آنها به پارك آسیب نرساند.

سطل های زباله: در همه نقاط پارک از جمله در نزدیکی هر آلاچیق به شما در حفظ بهداشت و نظافت پارک کمک خواهند کرد.

كباب پزی در تعطیلات:  حتما خیلی از شما دوست دارید که در فضای باز کباب درست کنید، اما  از آن طرف، هم نگران آسیب به طبیعت هستید و هم ممكن است حمل منقل و زغال برای تان سخت باشد. نگران نباشید! با وجود منقل هایی كه در پارك تعبیه شده است،  می توانید با آرامش كامل كباب بپزید و نگران هیچ كدام از مواردی كه گفتیم هم نباشید.

باربیكیو هم دارد:  یکی دیگر از مزیت های طراحی امكانات پارك، وجود چند باربیکیو در نزدیکی آلاچیق های پارک است. اگر دلتان بخواهد می توانید روی آنها برای خودتان کباب درست کنید و شام دلچسبی در کنار خانواده و البته در یک محیط زیبا و دلپذیر میل کنید.

 

گفت و گو با مسئول معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه 2 تهران

بوستانی فرامنطقه ای

پیش از این، اینجا زمانی  مكان تجمع بی خانمان ها و معتادان بود. به همت شهرداری تهران،  این افراد جمع آوری شدند و پروژه احداث بوستان فدك آغاز شد.شاید یكی از دلایل زیبایی پارك- باغ راه فدك به همین سابقه ای كه اشاره كردیم، برگردد. بنابراین شاید كاشت هزاران اصله درخت در جایی و تبدیل آن به پارك،  به قدر اینكه زمین و مكانی این گونه  تبدیل به پارك شود؛ زیبا نباشد. اگر می خواهید از چند و چون این پارك بیشتر باخبر شوید، گفت و گوی ما را با مسئول معاونت خدمات شهری شهرداری منطقه 2 تهران؛ آقای غلامیان بخوانید.

اگر كمی كنجكاوی به خرج دهید و منطقه غرب تهران به ویژه شهرك غرب را بررسی كنید ، متوجه خواهید شد كه در اینجا پیش تر جنگلی   وجود داشت. آقای غلامیان در این مورد این طور توضیح می دهد: «تا حدود دو سال قبل در مکان فعلی پارک باغ راه فدک، جنگلی قدیمی  وجود داشت که در واقع از جنگل های اطراف شهر بود».او ادامه داد:« زمانی که مراحل ساخت این پارک آغاز شد، گونه های گیاهی و درختان جنگل در جای  خودشان حفظ شدند و با زیباسازی و محوطه سازی به شکلی که در حال حاضر می بینید درآمدند. مساحت پارک باغ راه فدک حدود 25 هکتار است و به همین جهت هم از انواع پارک های فرامنطقه ای محسوب می شود.»

 

تفاوت منطقه ای و فرامنطقه ای

 

غلامیان در ادامه در خصوص پارک های فرا منطقه ای این گونه توضیح می دهد:« پارک ها از لحاظ تقسیم بندی شهرداری انواع مختلفی دارند که از جمله مهم ترین آنها پارک های منطقه ای و پارک های فرامنطقه ای هستند. تفاوت اصلی این دو پارک به مساحت آنها برمی گردد. پارک هایی كه وسعت آنها از 15 هکتار فراتر می رود، پارك فرا منطقه ای خوانده می شوند.»

 

این پارك تنها نیست

 

شاید با توضیحات گفته شده به نظر برسد تنها پارك فرامنطقه ای شهر تهران،  بوستان- باغ راه فدك باشد اما این طور نیست. شهرداری تهران پیش از این هم تجربه ساخت پارك های فرامنطقه ای را داشته است. غلامیان در مورد اینکه ایده ساخت این پارک از کجا سرچشمه گرفته، می گوید: «تجربه ساخت پارک های فرامنطقه ای با امکانات ویژه و طراحی مدرن از لحاظ فضاسازی و زیباسازی، تجربه جدیدی در شهرداری تهران نیست؛ برای مثال، پارک هایی مثل بوستان پرواز و پارک ژوراسیک هم قبلا با طراحی های جالبی در تهران ساخته شده اند. به این معنی كه از نظر جلوه های بصری و امكانات، از كامل ترین بوستان های تهران هستند. امكانات این پارك ها به شكلی است كه همه افراد از سنین مختلف با سلیقه و خواست متنوع می توانند از امكانات آن استفاده كنند.»

 

مسیر خاص قدم زدن

 

از نظر مسیر خاص پیاده روی اگرچه بوستان فدك یكی از مسیرهای بسیار خاص و زیبا را به خود اختصاص داده اما به گفته غلامیان، باز هم این تنها پارك تهران نیست كه این ویژگی را داراست. غلامیان در این باره توضیح می دهد:«بعضی از بوستان های تهران هم دارای مسیر خاص پیاده روی هستند كه از آن جمله می توان   بوستان نهج البلاغه را نام برد. در ساخت پارک باغ راه فدک هم علاوه بر استفاده و بهره گیری از طراحی دیگر پارک ها ، از نظر مهندسان و متخصصان زیبا سازی برای ساخت محیطی زیبا و فرح بخش استفاده شده است.»

 

وسایل بازی کودکان

 

برای پدر و مادرهایی که بچه های خردسال دارند، وجود وسایل بازی کودکان یکی از مهم ترین قسمت های هر پارکی محسوب می شود. پارک باغ راه فدک هم مجهز به وسایل بازی برای بچه هاست و اگر همراه کودک خرد سال تان به این پارک می روید،  می توانید مطمئن باشید که به شما و فرزندتان خوش می گذرد. وسایل بازی ایمن  و تمیز و نو هستند. شاید بتوان گفت وسایل موجود در این پارك از استانداردترین وسایل بازی موجود در پارک ها هستند.

چه وسایلی وجود دارد:  همه نوع وسایل بازی  مثل انواع سرسره، تاب، الاکلنگ، نردبان ها و تونل های بازی برای بچه های زیر 12 سال در این پارک وجود دارد.

محوطه كودكانه:  در این پارك محوطه ای که برای بازی بچه ها در نظر گرفته شده در قسمتی مجزا از قسمت اصلی پارک قرار دارد.  به همین دلیل رفت و آمد عابران، مزاحم بازی فرزندتان نخواهد شد.

جنس كف مناسب است:  کفپوش محوطه بازی کودکان مثل اکثر پارک های سطح شهر، کفپوش تاتامی  است. خیلی از والدین بچه های شان را به پارک هایی که فاقد این کفپوش باشند، نمی برند چون درغیر این صورت خطر  ضربه دیدن بخش های مختلف بدن كودك به ویژه سر او در صورت افتادن از ارتفاع،  وجود دارد. تاتامی  نوعی کفپوش از جنس فوم نرم و قابل انعطاف است که با ضخامت و ابعاد مختلف مثلا 50 در 50 یا 100 در 100  در بازار موجود است. رنگ های مختلفی هم دارد.  نوع رنگارنگ آن را در اتاق بازی کودکان، مهد کودک ها و بعضی از پارک ها دیده اید. این كفپوش ها ضمن ایجاد زیبایی و نشاط برای بچه ها ایمنی زیادی هنگام بازی برای بچه ها ایجاد می کنند . بنابراین دیگر نگران خراشیدگی و جراحت های عمیق روی بدن فرزندتان در صورت زمین خوردنش حین بازی نخواهید بود.

 

یکی از مهم ترین مشخصه های باغ راه فدک پیاده  راه آن است. مسیر پیاده روی در این پارک با زیباسازی خاصی طراحی و ساخته شده است. بعضی از قسمت های این راه تونل های زیبایی است که روی آن با گیاهانی مثل چسب مو و یاس پوشیده  شده  است. در بعضی قسمت ها به طور مشخص، ورودی تونل ها با گیاه گلیسیرین پوشیده شده است.

مساحت پارک باغ راه فدک حدود 25 هکتار است و به همین جهت هم از انواع پارک های فرامنطقه ای محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *