بیشكک , شهر اسب های شگفت انگیز

بیشکک بیش از اینكه به واسطه معماری اش شهرت داشته باشد به عنوان یك شهر سرسبز و شلوغ معروف است. پایتخت قرقیزستان با پس زمینه كوه های سر به فلك كشیده، محلی بی  مانند برای دوستداران طبیعت به شمار می رود. اگر دوست دارید به شهری سر بزنید كه انسان های نخستین در هزاره های چهارم و پنجم قبل از میلاد در آن زندگی می كردند، اما بعد از آن مدت ها بی سكنه ماند تا اینكه حدود صد سال پیش در زمان شوروی سابق در كانون توجه قرار گرفت،  بیشکک مقصد مناسبی برای شما ست. این شهر امروزه به عنوان یك پایتخت دوست داشتنی برای كسانی كه می خواهند بخشی از جاده ابریشم را طی كنند شناخته می شود.

بیشکک با دریاچه های كوهستانی، كوه های سربلند، بلوارهای عریض در كنار كانال های مخصوص آبیاری و درختان سرسبز نقاط بسیاری برای اكتشاف دارد. اگر تجربه خوبی از ویزا گرفتن و برخورد پلیس های آسیای مركزی ندارید، قرقیزستان به كلی این تصورات ناخوشایند را از ذهن تان پاك خواهد كرد. مردم این شهر بسیار مهربان و مهمان نواز هستند و اغلب گردشگران از شور و شوق موجود در كافه ها و رستوران های آن شگفت زده می شوند. زندگی شبانه  بیشکک هم برای خود عالمی دارد؛ اكثر كافه ها و مراكز تفریحی تا پاسی از شب باز هستند و شما می توانید نبض زندگی را شب هنگام در  بیشکک تجربه كنید.  بیشکک با چراگاه های زیبا و دشت های وسیع به دره اسب شهرت دارد؛ اسب های شگفت انگیزی كه در میان درختچه های توت فرنگی و درختان انگور سیاه به چرا سرگرم هستند. چشمه های آبگرم  بیشکک می تواند خستگی زندگی ماشینی را از تن تان به در كند. فراموش نكنید كه در سفر به  بیشکک این خود سفر است كه اهمیت دارد نه رسیدن به مقصد. بنابراین تلاش كنید از تماشای حتی مثلا اتوبوس های قدیمی شهر با پس زمینه  جالبی از طبیعت بكر هم لذت ببرید.

 

چگونه برویم؟

برای سفر به قرقیزستان شما نیازمند ویزا هستید  اما برای درخواست ویزا حضور شخص ضروری نیست. اصل گذرنامه با دست كم هفت  ماه اعتبار، دو قطعه عكس رنگی، بلیت هواپیما و مشخصات فردی كه شامل نشانی محل سكونت، كار و شماره تلفن های شخصی است، از مدارك ضروری برای درخواست ویزاست. برای رسیدن به  بیشکک می توانید از خطوط تركیه، آذربایجان و ایرفلوت استفاده كنید.

 

تقویم سفر

تابستان های  بیشکک می تواند بسیار گرم باشد؛ گاهی درجه هوا به 35درجه سانتی گراد هم می رسد، اما بهار و پاییز بهترین فصول برای بازدید از طبیعت حیرت انگیز این شهر است. در این فصل ها غالبا دمای هوا بین 20تا 25درجه سانتی گراد است. اكثر گردشگران  بیشکک ماجراجویانی هستند كه به نقاط دیدنی اطراف شهر توجه بیشتری نشان می دهند. كوهنوردی، اسكی و شنا در حوضچه های طبیعی از جذابیت های خارج شهر است. فصل كوهپیمایی از فروردین آغاز می شود و تا شهریور ادامه دارد. بعد از این ماه ها دمای هوا بسیار سرد می شود و باتوجه به شرایط آب و هوایی نامساعد كوهنوردی در  این مناطق خطرناك اعلام می شود. در فصل زمستان درجه حرارت كوه های اطراف  بیشکک به زیر نقطه انجماد می رسد و در ماه اسفند بارش برف و باران به اوج خود خواهد رسید.

 

گردش در شهر

پایتخت قرقیزستان مانند بسیاری از شهرهای كشورهای آسیای میانه دارای یك شبكه گسترده ای از سامانه مینی بوس رانی است كه نقاط مختلف شهر را به هم متصل می كند. اگر بخواهید مسیر و ساعت های حركت مینی بوس ها را وارسی كنید، می توانید سری به وبسایت آنها به آدرس Bus.kg بزنید   یا از اپلیكیشن موبایلی رایگان آن استفاده كنید. مینی بوس ها غالبا 14 صندلی دارند و فضای كافی برای ایستادن 10 نفر هم در آنها درنظر گرفته شده است. اگر یكی از دستان تان را موازی زمین بگیرید مینی بوس مقابل تان توقف خواهد كرد. با وجود نقشه مسیری كه برای حركت مینی بوس ها وجود دارد شما می توانید از راننده بخواهید كه در هر نقطه ای توقف كند. آنها غالبا در این موارد منعطف برخورد می كنند. سامانه اتوبوس برقی نیز یكی دیگر از راه های گردش در شهر است كه غالبا كندروست و ایستگاه های محدودی نیز دارد. شما می توانید با تماس تلفنی به آسانی و در زمان كوتاهی تاكسی مورد نظر خود را پیدا كنید. اغلب آنها نرخ ثابتی دارند. در غیراین صورت می توانید از راننده بخواهید كه تاكسی متر را روشن كند.

 

ضیافت افطار

حدود 80درصد مردم قرقیزستان مسلمان هستند و حال و هوای رمضان در پایتخت این كشور بسیار جذاب است. با وجود غلبه حكومت شوروی برای سال ها در این خاك، مردم توانسته اند اعتقادات خود را حفظ كنند. امسال رمضان همزمان با فصل هندوانه در قرقیزستان آغاز شد و با وجود گرمای طاقت فرسا در برخی از نقاط شهر، مردم مسلمان همچنان به این سنت الهی عشق می ورزند. برای سحری مردم  بیشکک غالبا از غذاهای شور، شیرین و چرب دوری می كنند تا از افزایش گرسنگی و عطش در طول روز جلوگیری كنند. برخی از مردم برای سحری پلو را انتخاب می كنند  اما برخی دیگر سراغ سالاد و میوه های فصل می روند. گیلاس، زردآلو و هلو در كنار آجیل خشك به ویژه گردو در بیشتر سفره های سحری وجود دارد. برخی از اقلام سفره نیز از كشورهای دیگری آورده می شوند؛ مانند موز از چین، خرما و پسته از ایران. سفره های افطار مردم شهر هم دیدنی است. اكثر مردم روزه خود را با میوه، خرما   یا آب باز می كنند. آب زمزم در شهر با قیمت بالاتری به نسبت سایر آب های معدنی به فروش می رسد. این آب را می توانید از فروشگاه های اطراف مساجد تهیه كنید. مردم پایتخت قرقیزستان افطار را مانند یك جشن مهم برگزار می كنند. پختن چند مدل غذا، دعوت از دوستان و بستگان از رسم های رایج این جشن است. نوشیدنی محبوب مردم قرقیزستان در ماه رمضان از ماست تهیه می شود كه كوروت(kurut) نام دارد. كوروت در حقیقت توپ كوچكی است كه از ماست خشك شده تهیه می شود و با آمیختن آن با آب گرم و مواد مختلف، نوشیدنی لذت بخشی به دست می آید. شما می توانید كوروت را از بازار اوش تهیه كنید.

 

بهترین مکان اقامت

پایتخت قرقیزستان انواع گزینه های اقامتی را در اختیار مهمانان اش قرار می دهد. اگر دوست دارید در یك هتل بین المللی با استانداردهای مناسب اقامت كنید و اگر اهل سفرهای ماجراجویانه و اقامت در مهمانخانه ها و هتل آپارتمان ها هستید  بیشکک گزینه های متعددی پیش روی تان می گذارد.

 

استانداردهای مناسب

از هتل هایت  بیشکک 10دقیقه تا مركز شهر پیاده راه است. این هتل با یك استخر سرپوشیده و باشگاه بدنسازی و اینترنت رایگان از مهمانان اش پذیرایی می كند. تمام اتاق های هتل مجهز به دستگاه تصفیه هوا، تلویزیون صفحه تخت، اتو و مبلمان مدرن است. اگر به دنبال غذاهای مدیترانه ای هستید سری به رستوران كروستینی هتل بزنید در این رستوران غذاهای گریل شده كنار استخر سرومی شود. برای یك شب اقامت در این هتل باید حدود 200دلار بپردازید.

 

در دسترس

گاردن هتل یكی دیگر از گزینه های لوكس  بیشکک است كه در قلب شهر واقع شده. تمام اتاق های هتل مجهز به دستگاه تصفیه هوا، حمام و وان اختصاصی، سشوار و كتری برقی است. شما می توانید از صبحانه بوفه هتل استفاده كنید و در باقی ساعت های شبانه روز سفارش های خود را در اتاق تحویل بگیرید. این هتل مجهز به مركز ماساژ، كتابخانه و تراس با نمای زیبایی از شهر است. برای یك شب اقامت در این هتل باید 130دلار بپردازید.

 

اقتصادی اما مجهز

اگر اقتصادی سفر می كنید هتل آپارتمان الیت یك گزینه ایده آل برای تان خواهد بود. این هتل كه در نزدیكی مركز شهر واقع شده با اتاق های مجهز، تمیز و وسیع آماده پذیرایی از شماست. در آشپزخانه سوئیت های این هتل یخچال، ماكروویو و گاز قرار داده شده و ملحفه ها و حوله ها روزانه تعویض می شوند. برای اقامت در این هتل آپارتمان باید شبی 70دلار بپردازید.

 

ارزان و در مركز شهر

ریچ هتل در مركز شهر واقع شده و 10دقیقه پیاده روی شما را به مركز تجاری شهر خواهد رساند. این هتل مجهز به استخر، مركز تناسب اندام است و تمام اتاق های آن تلویزیون صفحه تخت و اینترنت دارند. برخی از اتاق ها مجهز به میز كار هستند و صبحانه بوفه هتل برای تمام مهمانان فراهم می شود. برای اقامت در این هتل باید شبی 50دلار بپردازید.

 

تصویر واقعی

جورج كاشوه- نویسنده وبسایت «سفر به تمام دنیا»

ممكن است با شنیدن نام قرقیزستان انتظار سفر به یك شهر باستانی در ذهن تان شكل بگیرد  اما واقعیت این است كه  بیشکک در اوایل دهه 1900 به عنوان یكی از پایگاه های روسیه شكل گرفت. بنابراین تعجبی ندارد اگر بگوییم كه آثار به جای مانده از شوروی سابق از نظر تعداد بر باقی آثار تاریخی غلبه دارند. در میدان آلاتو می توانید از انواع رستوران ها و مراكز خرید دیدن كنید  اما توصیه ام این است كه در یك محیط باز بنشینید و از تماشای چشم انداز قله های كوه های یخ بسته لذت ببرید. غالب جمعیت  بیشکک را جوانان تشكیل می دهند. البته شمار روس ها هم در شهر محسوس است. شاید برای تان جالب باشد كه بدانید نشانی مجسمه لنین را می توانید از دانشگاه آمریكایی كه در فاصله كمی از آن قرار دارد، بپرسید. مردم شهر غالبا به زبان روسی و قرقیزی صحبت می كنند. بنابراین اگر شما تسلطی به این زبان ها ندارید بهتر است قبل از خارج شدن از هتل برای نوشتن نشانی مقصدتان كمك بگیرید. موزه عظیم تاریخ می تواند مقصد بعدی تان باشد؛ موزه بزرگ و غنی كه متأسفانه هیچ مترجم انگلیسی ندارد. در این موزه می توانید مدال های شوروی سابق، اسلحه و سایر آثار تاریخ سیاسی این سرزمین را از نزدیك ببینید.

بیشکک در حقیقت یك شهر كاملا امن محسوب می شود، گرچه رانندگی برخی از تاكسی های آن دیوانه كننده است  اما به طور كلی اگر خودتان اصول امنیتی را رعایت كنید دچار مشكل خاصی نخواهید شد. اینترنت در تمام شهر گسترده و دسترسی به وای فای در رستوران ها، كافه ها و هتل ها فراهم است  اما متأسفانه سرعت كمی دارد. بنابراین بهتر است سطح انتظارتان را پایین بیاورید.

 

لذیذ و ارزان

در قرقیزستان غذا ارزان است و با پول اندكی می توان غذای لذیذی خورد. شمار كافه ها، چایخانه ها و رستوران ها در این شهر بسیار است و غذاهای متنوعی هم در آن وجود دارد؛ از خوراك های محلی گرفته تا غذاهای روسی و فست فودهای آمریكایی كه طعم ممتازی دارند. رستوران هایی هم با غذاهای چینی، كره ای، تركی و اروپایی در شهر وجود دارند. بنابراین تا دل تان بخواهد گزینه های متنوعی پیش روی شما ست. در بازارهای كوچك می توانید انواع خوراك های ارزان را بیابید و در بازارهای كشاورزی میوه و سبزی های تازه در دسترس هستند.

در سراسر قرقیزستان  بیشکک از نظر گزینه های متنوع غذایی شهرت دارد. غذاهای متداول قرقیزستان مانند دیگر شهرهای آسیای مركزی است. بنابراین باید انتظار پلو، شیشلیك و سمبوسه های لذیذی را داشته باشید كه در رستوران های محلی آماده و پخته می شوند. با توجه به شمار فراوان شهروندان روس انواع خوراك های روسی را هم می توانید در این سرزمین بیابید. اگر به  بیشکک سفر كردید حتما شیر بخورید كه طعم آن به این زودی ها از ذهن تان نخواهد رفت. اگر به غذاهای محلی و طعم های جدید علاقه دارید بهتر است سری به رستوران وینوتكا(vinoteka) بزنید. رستوران باراشیك(Barashek) هم یكی دیگر از گزینه های محبوب شهر است.

 

72ساعت در پایتخت قرقیزستان

فهرست جاذبه های بسیاری از پایتخت های دنیا آن قدر طویل است كه گاهی برنامه ریزی برای بازدید از آنها دشوار می شود، اما  بیشکک از این دست پایتخت ها نیست. در نگاه اول شمار جاذبه های شهر ممكن است از انگشتان دست هم فراتر نرود، اما واقعیت این است كه كشف هر كدام از این نقاط نیازمند زمان است. شما باید به آهستگی لذت بردن از این شهر را بیاموزید.بنابراین بهتر است روی یك صندلی بنشینید، با مردم محلی هم كلام شوید و نگاهتان را از عابران پیاده برندارید تا به درستی پایتخت قرقیزستان را كشف كنید. با وجود این در ادامه فهرستی از جاذبه های مهم شهر در اختیارتان قرار داده شده كه لازم است از آنها دیدن كنید.

 

روز اول

گردش تاریخی

بیشکک بیشتر به عنوان یك شهر جدید شناخته می شود، اما آثار دوران شوروی سابق بخش غیرقابل انكاری از نقاط تاریخی شهر را شامل می شود.

میدان آلاتو

یكی از ویژگی های  بیشکک میدان آلاتو ست؛ میدانی با نیمكت ها و فواره های دوست داشتنی. این میدان كه میدان اصلی شهر به شمار می رود در سال 1984به مناسبت شصتمین سالگرد جمهوری قرقیزستان ساخته شده است. در این میدان شما مجسمه ای از ماناس را كه در بیستمین سالگرد استقلال قرقیزستان نصب شده می بینید. اكثر رویدادهای دولتی و جشن های ملی در این میدان برگزار می شوند.

موزه تاریخی دولت

در خیابانی كه میدان اصلی قرار دارد موزه تاریخی دولت را می بینید كه یكی از مهم ترین موزه های شهر محسوب می شود. در اطراف این ساختمان می توانید مجسمه لنین را ببینید و در داخل مجموعه آثاری از دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق و همچنین یادگاری هایی از انقلاب سال 2010دیده می شود.

بنای پیروزی

بنای پیروزی كه به مناسبت چهلمین سالگرد جنگ جهانی دوم ساخته شده یكی دیگر از مجسمه های زیبای شهر است كه واقعا تماشایی است. سه كمان منحنی و زنی كه در نزدیكی آن ایستاده و در انتظار همسر و فرزندانش است تا از جنگ بازگردند، شما را به فكر وا می دارد.

 

روز دوم

طبیعت بكر

بیشکک برای بسیاری از طبیعت دوستان یك استراحتگاه موقتی به شمار می رود تا دسترسی به كوه ها و دریاچه های خارج از شهر را ممكن كند، اما درون خود شهر هم طبیعت زیبایی وجود دارد.

 

دریاچه كوهستانی

دریاچه ایسیك كل یكی از جاذبه های اصلی قرقیزستان است كه از  بیشکک با مینی بوس قابل دسترسی است. این دریاچه كه به معنای دریاچه گرم است، محل گردآمدن آب بیش از 50رودخانه است كه به عنوان یكی از بزرگ ترین دریاچه های كوهستانی جهان شهرت دارد.

پارك بلوط

پارك بلوط تقریبا هم سن و سال شهر  بیشکک است. نخستین درختان بلوط در سال 1890به این منطقه كه مساحتی معادل 2.5هكتار دارد آورده شدند تا به دست دانش آموزان مدرسه كشاورزی كاشته شوند. این پروژه كه توسط یك گیاه شناس روسی به اجرا درآمده بود امروزه تبدیل به یك پارك دیدنی و دوست داشتنی شده است.

پارك دوست داشتنی

پارك اركیندیك(Erkindik) یكی از پارك های محبوب مردم محلی است. اگر دوست دارید كالری بسوزانید یا در هوای گرم طعم فراموش نشدنی یك بستنی خوشمزه را تجربه كنید باید سری به این پارك بزنید. در تمام ساعات روز سایه های درختان هوای پارك را خنك تر از سایر نقاط شهر كرده اند. مردم محلی غالبا آخر هفته  را به گردش در پارك اختصاص می دهند. بنابراین اگر دوست دارید در سكوت از درختان سرسبز لذت ببرید بهتر است روزهای دیگر هفته را انتخاب كنید.

 

روز سوم

لذت ماجراجویی

برای ماجراجویی در  بیشکک راه های فراوانی وجود دارد، اما كشف زندگی روزمره مردم می تواند یك هدف ماجراجویانه باشد.

حمام عمومی

اگر دوست دارید یك حمام عمومی واقعی را تجربه كنید باید سری به زیرگال بانیا(Zhirgal Banya) بزنید؛ حمامی عمومی كه به دو بخش زنانه و مردانه تقسیم شده و اتاق های بخار، استخر و سوناهای متعددی دارد. تجربه شست و شو و حمام به سبك مردم قرقیزستان می تواند یكی از خاطرات سفرتان باشد.

بازار گردی

بازار اوش یكی از بزرگ ترین بازارهای آسیای مركزی است كه می تواند چندین ساعت شما را به خود اختصاص دهد. در این بازار میوه ها و سبزی های تازه، غذاها و لباس های محلی ارزشمندی خواهید دید كه می تواند یادگاری های خوبی برای سفرتان باشد. در این بازار توپ پنیر خشك را حتما امتحان كنید كه طعم ممتازی از پنیر را برای تان رقم خواهد زد. اگر سری به این بازار زدید چانه زدن را فراموش نكنید.

تئاتر

بیشکک نقاط بسیاری برای سرگرمی های فرهنگی و هنری دارد. سالن های تئاتر شهر میزبان برترین اجراهای قرقیزستان و آثار هنری سایر كشورهای دنیاست. اغلب برنامه های تئاتر به زبان روسی و قرقیزی است، اما اجراهایی هم به زبان انگلیسی وجود دارد. سالن اپرا و باله ملی قرقیزستان مكان مناسبی برای تجربه هنرهای نمایشی این سرزمین است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *