آشنایی با جزیره سیسیل

سیسیل جدای از طبیعت بكر و خیره كننده نقاط تاریخی شگفت انگیزی را هم در خود جای داده است؛ معبدهای باشكوه یونان، آمفی تئاتر رومی و آثاری از معماری باستانی این منطقه از آن جمله اند. جزیره سیسیل به سرزمین ارشمیدس شهرت دارد؛ چراكه حدود دو هزار سال ارشمیدوس در همین شهرفریاد مشهور« یافتم، یافتم» را سر داد که نشان از کشف مهم او در زمینه چگالی داشت. در هر حال، این شهر كه از زیباترین جزایر مدیترانه  است، هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند و یكی از زیباترین جزایر مدیترانه ای است كه هر ساله گردشگران بسیاری را به خود جذب می كند. سیسیل كه در جنوبی ترین نقطه ایتالیا واقع شده به واسطه بافت روستایی و توسعه نیافته اش در بین گردشگران شناخته شده است. دسترسی به این جزیره از نقاط مختلف ایتالیا و حتی كشورهای دیگر میسر است و همین در دسترس بودن سبب شده این منطقه میزبان مردمی از سراسر جهان باشد.آشپزی سیسیلی كه شهرت زیادی دارد در حقیقت تركیبی از ادویه های عربی و یونانی ها به همراه شیوه های پخت اسپانیایی و فرانسوی است كه طعم متفاوتی از غذاهای دریایی را برای تان به ارمغان می آورد. به لحاظ استراتژیك سیسیل بین اروپا و آفریقا قرار گرفته و همین باعث شده این سرزمین صحنه رقابت تمدن های بسیاری باشد. اعراب، یونانی ها، فرانسوی ها، اسپانیایی ها و در نهایت ایتالیایی ها هر كدام دورانی بر این سرزمین حكمرانی كرده اند. البته موقعیت استراتژیك این جزیره را باید به زیبایی های بهشتی آنكه تركیبی از آسمان آبی، آب و هوای معتدل، پوشش گیاهی سرسبز و حیات دریایی غنی است افزود تا به درستی فهمید كه چرا سیسیل برای همه در طول تاریخ جذابیت ایجاد كرده  است.در دوران معاصر حزب قدرتمند مافیای سیسیل، موضوع داستان ها و فیلم های سینمایی گوناگونی بوده  است، اما در نقطه مركزی این جزیره هنوز باغچه های زیتون، تاكستان های سر سبز، خانه های ییلاقی و جاده های خاكی خیال انگیز دلربایی می كنند.

بهترین زمان برای سفر به جزیره سیسیل

اردیبهشت تا اوایل تیر و اواخر مهر تا پایان آبان بهترین زمان برای سفر به سیسیل از نظر آب و هوایی است. سیسیل به طور كلی دارای آب و هوای معتدلی است. بنابراین تابستان های این جزیره هم چندان گرم نمی شود. اردیبهشت تا اوایل تیر غالبا اتوبوس های مدرسه ای را در نزدیكی نقاط تاریخی جزیره می بینید كه كودكان را برای بازدید آورده اند و همین می تواند بر ازدحام جمعیت آن بیفزاید. با پایان  ماه آبان انگار جو گردشگری شهر یكباره فروكش می كند و سكوتی آن را فرا می گیرد. شما هم اگر به دنبال تفریحات ساحلی هستید باید از سفر در این وقت سال اجتناب ورزید.

اخذ ویزا

اخذ ویزا

برای گرفتن روادید گردشگری (ویزای توریستی) ایتالیا باید همان مراحلی را طی كنید كه برای گرفتن ویزای شینگن لازم است.شما می توانید به همراه اصل گذرنامه، پرینت حساب جاری و مدارك دارایی وشغلی خود به دفتر این سفارتخانه واقع در خیابان نوفل لوشاتو مراجعه كنید. برای رفتن به سیسیل می توانید از خطوط هوایی آلیتالیا، تركیش و قطر ایرویز استفاده كنید.

 

قدیمی ترین كتاب آشپزی دنیا

قدیمی ترین كتاب آشپزی دنیا

سبك آشپزی سیسیلی بیانگر همه فرهنگ هایی است كه در دو هزار سال گذشته در این سرزمین ریشه دوانده اند. گرچه بسیاری از غذاهای این جزیره با غذاهای ایتالیایی مشترك هستند، اما غذاهای یكه ای در این جزیره وجود دارند كه ردپای تأثیرات فرهنگ غذایی یونانی ها و اسپانیایی ها، فرانسوی ها و اعراب را می توان در آن مشاهده كرد. آشپز میتاكوس در قرن پنجم پیش از میلاد در سیسیل به دنیا آمد؛ كسی كه برای نخستین بار سبك آشپزی ایتالیایی را برای یونانی ها توضیح داد.

كتاب آشپزی او نخستین كتاب دستور پخت غذا در جهان است. استفاده از شكر، برنج، زعفران، كشمش و دارچین نشانه تأثیر فرهنگ غذایی عرب در آشپزی مردمان این جزیره است. همچنین تأثیر فرهنگ غذایی نورمن ها در غذاهای گوشتی و فرهنگ غذایی اسپانیایی ها در استفاده از ذرت، كاكائو، بوقلمون و فلفل در خوراك های این سرزمین مشهود است. سبزیجات تازه و غذاهای دریایی در سیسیل طرفداران بسیاری دارد.

شما می توانید انواع ماهی ها را كه به شكل لذیذی پخته شده اند و در كنار آنها سبزی و زیتون قرار گرفته امتحان كنید. سوپ ماكو(Maccu) كه با لوبیا تهیه می شود یكی از خوراك های قدیمی این منطقه است. پاستاهای سیسیل را هم نباید دست كم بگیرید.به هر حال این جزیره یكی از قدیمی ترین شهرهای ایتالیاست كه انواع پاستاهای دراز و نازك و اسپاگتی را در آن می توانید بچشید. دسر هم در این منطقه مانند سایر شهرهای ایتالیایی اهمیت ویژه ای دارد.

 

زندگی سیسیلی در هنر هفتم

 

گرچه فیلم پدرخوانده بود كه توانست به خوبی سیسیل را به تمام دنیا معرفی كند، اما فیلم های معروف دیگری هم بوده اند كه در جنوبی ترین بخش ایتالیا فیلمبرداری شده اند و گوشه ای از زیبایی های این سرزمین را به تصویر كشیده اند. در ادامه سعی داریم شما را با سه گانه مشهور پدر خوانده و همچنین فیلم های دیگری كه در این سرزمین ساخته شده اند، آشنا كنیم.اولین فیلم پدرخوانده در سال 1972ساخته شد. این فیلم با رونمایی سبكی از زندگی در سیسیل كه با جرم و جنایت و گروه های مافیایی ها سر و كار داشت، تحولی در سینما ایجاد كرد.فیلم پدر خوانده كه بزرگ نمایی از زندگی مافیاهای ایتالیایی به شمار می آمد، تلاش داشت تا زندگی طبقه مرفه آن زمان را به تصویر بكشد. خانه های ویلایی و سرسبزی كه در این فیلم می بینید بخشی از زندگی مردم جزیره سیسیل است كه با داستان پردازی و چاشنی عشق به خانواده در هنر هفتم تلفیق شده است. «سینما پارادیزو» دومین فیلم مهم تاریخ سینماست كه در سیسیل فیلمبرداری شده است. این فیلم نمایشی رمانتیك از تغییرات در یك محیط روستایی است. «جوزپه تورناتوره» در سال 1989برنده جایزه آكادمی سینما برای فیلمی شد كه در محل زندگی خود او فیلمبرداری شده بود. این فیلم اهمیت دنبال كردن رویاها و آرزوها را به تصویر می كشد.

طلاق به سبك ایتالیایی هم یك كمدی محبوب است كه در سال 1961در سیسیل فیلمبرداری شد. داستان فیلم حول زندگی شخصی می شود كه از زندگی متاهلی اش راضی نیست؛ درست زمانی كه طلاق نیز در ایتالیا قانونی نیست. فیلم «بازی با عشق» یكی دیگر از فیلم های قدیمی ایتالیایی است كه داستان عشق رمانتیكی را در محیط خیال انگیز سیسیل روایت می كند.

 

بهترین مکان اقامت

در سیسیل تا دل تان بخواهد گزینه های متعددی برای اقامت وجود دارد؛ از هتل های بین المللی و مشهور گرفته تا هاستل ها و مسافرخانه ها. اگر در فصل های گردشگری به سیسیل سفر می كنید باید حتما از قبل اتاق تان را رزرو كرده باشید در غیراین صورت به احتمال زیاد به درهای بسته خواهید خورد.

 

در میان باغی گرمسیری , هتل بلموند سانتا آندرا

هتل بلموند سانتا آندرا

هتل بلموند سانتا آندرا یك هتل مجلل در میان باغ های سنتی گرمسیری است كه ساحل خصوصی آن اقامت شما را رویایی تر خواهد كرد. اتاق های این هتل با آثار هنری معاصر تزئین شده و مبلمان های كلاسیك و دیوارهای رنگارنگ آن شما را با فرهنگ كلاسیك ایتالیایی آشنا خواهند كرد.  این هتل كه در سال 1830ساخته شده در ابتدا یك ویلای خصوصی بوده و هنوز هم اصالت خود را تا حدود زیادی حفظ كرده است. برای اقامت در این هتل 5ستاره باید شبی 310دلار بپردازید.

 

داستان زوج معمار

داستان هتل كاسا تالیا هم شنیدنی است؛ یك زوج معمار كه در میلان زندگی می كردند حین سفرشان از این ساختمان خوش شان می آید و آن را می خرند. بازسازی های آنها این هتل را تبدیل به یكی از ممتازترین هتل های سیسیل كرده است.

این هتل از مجموعه ای ساختمان  و باغ تشكیل شده كه با كاشی های رنگارنگ و مواد سنتی محلی تزئین شده است. برای اقامت در این هتل باید شبی 130دلار بپردازید.

 

آرامش روستایی , هتل موناچیدلادل ترنر

هتل ترنر ایتالیا

هتل موناچیدلادل ترنر تركیبی شگفت انگیز از غذاهای ارگانیك، باغ  سر سبز و استخر تمیز است و برای كسانی كه به دنبال آرامش روستایی هستند بسیار مناسب است.

اكثر مهمانان هتل اوقات خود را در آن سپری می كنند؛ زیرا دل كندن از این فضای آرام دشوار است. برای اقامت در این هتل باید شبی 103دلار بپردازید.

 

تراس دوست داشتنی

هتل گوتووسكی در قرن 19ساخته شده و سبك منحصر به فردی دارد. این هتل تركیبی است یكپارچه از مینیمالیسم شهری، ساحل شیك و فضایی سر سبز برای دوچرخه سواری.

در تراس دوست داشتنی هتل می توانید انواع غذاهای ایتالیایی را نوش جان كنید. به هر سمتی از هتل كه نگاهی بیندازید منظره زیبایی در انتظارتان خواهد بود. مبلمان این هتل به سبك كلاسیك ایتالیایی است. برای اقامت در این هتل باید شبی 56دلار بپردازید.

 

در جست و جوی مافیا!

لیزا گرارد/ نویسنده سی ان ان

قبل از سفر به سیسیل باید نكاتی را بدانید كه شاید در تصور نخست شما از این شهر تغییراتی ایجاد كند، اما مطمئن باشید كه این دانستن می تواند در سفر راهنمای تان باشد. نكته اول این است كه باید بدانید، سیسیل تماما یك شهر ایتالیایی نیست. بسیاری از شهرهای ایتالیایی دارای هویت قومی مستحكمی هستند اما در برخی از شهرهای سیسیل مانند كالابریا تنها حدود 150سال است كه دولت ایتالیا تسلط پیدا كرده است.

این حس جدا بودن را می توانید در گویش متفاوت و پوست تیره تر مردم این سرزمین به خوبی ببینید. نكته دوم اینكه اگر یك فرد مافیایی را ببینید قطعا نمی توانید او را بشناسید. مافیایی ها در سیسیل مانند بازیگران فیلم پدرخوانده لباس نمی پوشند، اما این به معنای این نیست كه از این سرزمین رفته اند. متأسفانه اعضای خلافكار «كوزا نوسترا» هم مانند آن چیزی كه در فیلم ها می بینید، دیگر لباس نمی پوشند، اما همچنان نفوذ آنها در تجارت این منطقه غیرقابل انكار است. به طور كلی گردشگران به ندرت با صحنه های خشونت بار مافیایی روبه رو می شوند كه غالبا در بخش های فقیر نشین این سرزمین رخ می دهد. اگر به این موضوعات علاقه مندید می توانید همراه با گروه های گردشگری كه تورهای مافیایی برگزار می كنند همراه شوید تا در مورد این گروه خلافكار بیشتر بدانید.

نكته سومی كه در سفرتان به سیسیل نباید از آن غافل شوید دسرهای خوشمزه این سرزمین است كه تركیبی از سلیقه شیرینی پسند اعراب همراه با میوه های لذیذ منطقه است. غذاهای ایتالیا در همه دنیا شهرت دارند، اما باور كنید كه غذاهای سیسیل طعم متفاوتی دارند. نكته بعدی این است كه رفتارهای مردم این منطقه تا حدود زیادی رسمی است. اگر با تصورات خاص سینمایی راهی این سرزمین شده اید؛  تصوراتی از این قبیل كه آشپز ها هنگام كشیدن پاستا در بشقاب زیر لب ترانه های محلی می خوانند و… بهتر است آنها را به طور كامل كنار بگذارید.مردم این سرزمین ممكن است در برخوردهای اول كاملا خشك و رسمی به نظر بیایند، اما اگر بتوانید به آنها نزدیك شوید، به قول معروف؛ یخ شان به سرعت آب می شود و روحیه مهربان باطنی خود را آشكار خواهند كرد.

 

از هواپیما تا قطار و اتوبوس

برای گردش در جزیره سیسیل می توانید از خطوط هوایی استفاده كنید. از پالرمو به جزیره پلاجی (Pélagie) و از تراپانی به پانتلریا (Pantelleria) پرواز وجود دارد كه حدودا 30دقیقه به طول می انجامد.

علاوه بر این اكثر شهرهای اصلی سیسیل مانند پالرمو، كاتانیا، مسیینا، سیراكوس، آریجنتو، تاورمینا و تراپانی دارای مسیرهای راه آهن است و شما می توانید بلیت سفرتان را از دو ماه قبل خریداری و رزرو كنید. هنگام خرید بلیت فراموش نكنید كه تعداد اندكی از قطارهای سیسیل دارای واگن درجه یك هستند.

بنابراین بهتر است پولتان را برای خرید این بلیت ها هدر ندهید. اتوبوس ها یكی دیگر از وسایل رایج برای گردش در سیسیل است زیرا كرایه های آن ارزانتر از قطار است و تعداد اتوبوس ها هم بیشتر هستند.

 

این 10 نقطه را در سیسیل نباید از دست بدهید

سیسیل بزرگ ترین جزیره در دریای مدیترانه است كه درست در نوك انگشت چكمه ایتالیا قرار گرفته   و توسط تنگه  «مسینا» از سرزمین اصلی جدا شده است. سیسیل خانه مرتفع ترین رشته كوه فعال آتشفشانی اروپاست كه درختان سرسبز سراسر آن را فراگرفته است. در طول تاریخ، این جزیره میزبان فرهنگ های مختلفی بوده كه تأثیر آن را در رفتار ساكنان آن درك كنید. بازدیدكنندگان با طیف وسیعی از نقاط گردشگری و فعالیت های تفریحی روبه رو هستند. پس باید فهرستی از جاذبه های محبوب تان را همراه داشته تا به خوبی از وقت تان استفاده كنید.

 

شهر اریسی

شهر اریسی در قله مرتفع اریسی واقع شده  است و نمای زیبایی به شهر تریپانی كه نیم مایل پایین تر قرار گرفته دارد. نمای شهر به تنهایی برای بازدید از آن كفایت می كند اما شما می توانید با استفاده از اتومبیل های برقی خود را از تریپانی به اریسی برسانید و از دیدن منظره های طول مسیر هم لذت ببرید. این شهر تاریخی در تابستان هم گزینه مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت است؛ زیرا با توجه به موقعیت جغرافیایی آن هوای سردتری به نسبت سایر مناطق جزیره دارد.

دو قلعه قرون وسطایی كه یكی از آنها توسط اعراب و دیگری توسط بریتانیایی ها ساخته شده از جاذبه های اصلی این شهر به شمار می روند.

 

معبد سجستا

در قسمت شمال غربی سیسیل، بازمانده های سجستا (Segesta) یكی از شهرهای باستانی این منطقه جای دارد كه در حقیقت ساكنان آن، بنیانگذار شهر اریسی بودند. معبد دوریك (Doric) این شهر كه در خارج از سایت باستانی قرار دارد به خوبی حفاظت شده است. این معبد در اواخر قرن پنج قبل از میلاد ساخته شد و شواهد نشان می دهد كه عملیات ساخت وساز آن هیچ وقت تكمیل نشده است. به نظر می رسد این معبد مسقف نبوده است. معبد كه روی تپه ای قرار گرفته نمای زیبایی از شهر و دریا را پیش چشمان تان قرار می دهد.

 

موزاییك هایی از المپیك

«ویلا رومانا دل كاسال» یكی از جاذبه های دیدنی جزیره است كه در نزدیكی شهر پیازا آرمینا در قسمت جنوب مركزی سیسیل واقع شده است.

این ویلای رومی كه در قرن چهارم ساخته شده یكی از بزرگ ترین و بهترین مجموعه های باستانی موزاییكی در جهان محسوب می شود.

هر یك از اتاق های اصلی ویلا دارای كف های موزاییك هستند كه با موضوعات خاصی تزئین شده اند.

 

شهری پر از افسانه های باستانی

سیراكوس (Syracuse) كه با نام سیراكوزا نیز شناخته می شود، زمانی به عنوان مهم ترین شهر باستانی غرب شهرت داشت. نام این شهر كه دو هزار و 700سال پیشینه دارد، در كتاب مقدس آمده است. قدیمی ترین بخش سیراكوس در ساحل جزیره اورتیگا (Ortiga) واقع شده كه به واسطه معابد، كلیساها و مكان های باستانی آن برای تاریخ دوستان اهمیت بسیاری دارد. بازمانده های تئاتر یونانی كه پیشینه آن به قرن پنجم بازمی گردد، یكی از محبوب ترین نقاط این منطقه است.

 

پایتخت سیسیل

پالرمو (Palermo) كه به نوعی پایتخت سیسیل محسوب می شود تاریخ دو هزار و 700 ساله ای دارد. این شهر به واسطه پیشینه تاریخی، باغ های زیبا و معماری خاص اش در طول تاریخ شهرت داشته  است. پالرمو در زمانی كه اعراب بر سیسیل تسلط پیدا كردند، دوران اوج فرهنگی خود را سپری می كرد. پالرمو امروز برای بازارهای خیابانی شلوغ اش بیش از دیگر جاذبه های فرهنگی اش شناخته می شود.

 

مجمع الجزایر آتشفشانی

سفر به سیسیل بدون وقت گذرانی در جزایر بی معناست. مجمع الجزایر ائولین (Aeolian)در ساحل شمالی سیسیل واقع شده و سالانه حدود 200 هزار نفر بازدید كننده دارد. هفت جزیره كه این مجمع الجزایر را تشكیل می دهند نتیجه فعالیت های آتشفشان های فعال این منطقه بوده اند.

بالا رفتن از كوه های آتشفشانی نزدیك این جزایر برای گردشگران ماجراجو جذابیت دارد.

 

شهر تائورمینا

تائورمینا (Taormina) مدت هاست كه مكان محبوبی در بین گردشگران سیسیل محسوب می شود. بسیاری از مسافران ترجیح می دهند ریزورت هایی را كه پیشینه آنها به قرن 19بر می گردد، برای اقامت انتخاب كنند.

با این همه چشم اندازهای ساحلی كه در نزدیكی این شهر قرار دارند، بسیار دیدنی هستند. خبر خوش اینكه با تراموا می توان به این نقاط ساحلی دسترسی یافت.

تئاتر «گركو» محبوب ترین جاذبه این شهر به شمار می آید؛ گونه ای آمفی تئاتر رومی كه گرچه معماری آن یونانی است  اما نشانه هایی وجود دارد كه پیشینه آن را به پیش از دوران تسلط یونانی ها می رساند.

 

اسكی در قله آتشفشانی

كوه اتنا (Etna) یكی از فعال ترین آتشفشان های جهان است كه با ارتفاع سه هزار و 300متر در ساحل شرقی سیسیل قرار گرفته است. فعالیت های آتشفشانی این كوه باعث شده كه ارتفاع آن در طول زمان افزایش یا كاهش یابد. در طول زمستان بازدید كنندگان به اتنا می آیند تا اسكی را در دامنه های برفی آن تجربه كنند. در ماه های گرم هم ماجراجویان برای صعود از این قله راهی می شوند.

 

دره معابد

شهر آگری جنتو در ساحل جنوبی سیسیل یكی از شهرهای با اهمیت یونان باستان بود. یافته های باستان شناسان نشان می دهد   این شهر یكی از مقاصد محبوب برای سفر بوده  است. درست در خارج از شهر دره معابد قرار گرفته كه در آن معابدی از قرن پنجم میلادی در گودالی رو به دریا وجود دارند. معابد كنكوردیا (Concordia) و جونو لاچینیا (Juno Lacinia) در بخش شرقی بهتر از سایر بقیه مانده اند و در بخش غربی می توانید معبد ناتمام زئوس؛ بزرگ ترین معبد دوریك را از نزدیك ببینید.

 

چشم انداز درختان زیتون

«مونروئال» شهر كوچكی است در نزدیكی شهر پالرمو كه از بالای تپه زیبای آن می توان منظره دلپذیری از درختان زیتون، بادام و نارنگی را دید كه شبیه توده ای طلایی رنگ هستند. كلیسای باشكوه مونروئال یكی از نمونه های زیبای معماری نورماندی است. گرچه نمای بیرونی كلیسا چندان جذابیت ندارد  اما زیبایی داخل آن قطعا نفس تان را در سینه حبس می كند. معماری كلاسیك ایتالیایی به واسطه دقت در جزئیات و اندازه گیری شهرت دارد  اما موزاییك های دیواری این كلیسا به قدری خاص هستند كه شما را متحیر خواهند كرد. این موزاییك ها در هر مربع تقریبا تصاویر حیرت انگیزی را در پس زمینه طلایی رنگی خود به نمایش می گذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *