جزیره ماداگاسكار

ماداگاسكار مشابه ندارد؛ سرزمینی بی همتا از ثروت های طبیعی و فرهنگی كه گردشگران حرفه ای آن را منحصر به فرد نامیده اند. در زمان دایناسورها این سرزمین از آفریقا و آسیا جدا شد و همین باعث شكل گیری گونه های گیاهی و زیستی متفاوتی در آن شده كه در هیچ جای دیگر كره زمین مانندش را نخواهید دید. به طور دقیق اگر بخواهیم اشاره كنیم، باید بگوییم 90درصد گونه های گیاهی و حیوانی ماداگاسكار بوم  زاد این منطقه هستند. ورود انسان ها به این جزیره به دو هزار سال پیش بر می گردد. زمانی كه انسان ها به زیبایی های این جزیره جادویی پی بردند دیگر حاضر به ترك آن نشدند. هر چه زیست شناسان در مورد این منطقه بیشتر تحقیق می كنند شگفتی های بیشتری می یابند و شاید به همین دلیل است كه ماداگاسكار را سیاره دوم زمین می نامند.زیبایی های ماداگاسكار از همان بدو ورود شما را متحیر خواهد كرد؛ دریاچه های درخشان، جنگل های سرسبز، زمین های برنج كاری شده، خانه های رنگارنگ و بالاتر از آن مردمی دوست داشتنی. گرچه بسیاری، ماداگاسكار را جزئی از آفریقا می دانند  اما این جزیره از اقیانوس هند جدا شده است. بنابراین هیچ سفری به آفریقا شما را برای دیدن زیبایی های معماری محلی، معابد پیچیده و زندگی سراسر راز آلود مردم این خطه آماده نخواهد كرد.ماداگاسكار زیبایی هایی دارد كه مختص به خودش است. گرچه ماداگاسكار هم مانند بسیاری از سرمایه های دیگر كره زمین دستخوش تخریب های طبیعی و انسانی شده اما در مناطقی كه پوشش گیاهی طبیعی همچنان پابرجا هستند، نمادهایی از این سرزمین خیره كننده را خواهید دید. قطره های باران جنگل های زمردی این جزیره را درخشان می كند و سواحل شرقی آن با ماسه های طلایی كه از درختان نخل پوشیده شده اند، تصاویر فراموش نشدنی را برای تان ثبت خواهند كرد. اگر اهل ماجراجویی هستید و به دنبال كشف یك سرزمین متفاوت، ماداگاسكار قطعا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

 

تقویم سفر

ماه های خشك زمستانی در ماداگاسكار به طور كلی بین فروردین تا شهریور هستند  اما بارندگی در مناطق مختلف این سرزمین متفاوت است. اگر از شلوغی گریزان هستید، بهتر است ماه های تیر، مرداد و تعطیلات كریسمس را فراموش كنید. مهر و آبان زمان خوبی برای سفر به ماداگاسكار است؛ زیرا آب و هوا دلپذیر و حومه شهر سرسبز است. برای گردش در این جزیره و استفاده از محیط بكر آن آزادی های بیشتری در این فصل دارید. دوستداران طبیعت هر یك به دنبال چیزی در ماداگاسكار هستند؛ مثلا دوستداران گل اركیده بهمن  ماه را برای سفر به ماداگاسكار ترجیح می دهند، اما دوستداران حیوانات بهار و تابستان را ترجیح می دهند كه خزندگان فعالیت بیشتری دارند.

 

چگونه برویم؟

برای سفر به ماداگاسكار نیازی به روادید(ویزا) ندارید و در فرودگاه تانا با پرداخت حدود 30یورو می توانید روادید این كشور را دریافت كنید. برای گرفتن روادید به جز عكس به مدرك خاص دیگری نیاز ندارید. برای رسیدن به این كشور می توانید از خطوط هوایی تركیش، لوفت هانزا و قطر استفاده كنید.

 

آشپزی غنی

آشپزی ماداگاسكار بر پایه سنت های آشپزی متنوع اقیانوس هند شكل گرفته  است. فرهنگ غذایی این سرزمین از مهاجران جنوب شرقی آسیا، آفریقا، هند، چین و اروپا كه مدتی در این سرزمین زندگی كردند تأثیر پذیرفته است. برنج، سنگ بنای اصلی رژیم ماداگاسكاری را تشكیل می دهد كه همراه با مهاجران آسیای جنوب شرقی برای نخستین بار در این منطقه كشت شد.

رژیم غذایی آنها با شكار پرندگان و حیوانات تكمیل می شد. برخی از این شكارها به قدری ادامه یافت كه منجر به انقراض كامل برخی از پرندگان جزیره شد. میوه ها، سبزیجات و ادویه های متنوع سنت آشپزی این جزیره را غنی تر كرده  است. امروز هم در سراسر جزیره غذاهای محلی با برنج سرو می شود. اگر گیاهخوار باشید در این منطقه حسابی از شما پذیرایی خواهد شد. مواد مغذی مانند زنجبیل، پیاز، سیر، گوجه فرنگی، وانیل، نمك، پودر كاری و سبزیجات معطر طعم غذاهای این منطقه را خاص تر كرده است.

طیف گسترده ای از نان های شیرین و طعم دار و سایر غذاهای خیابانی را می توانید در ماداگاسكار نوش جان كنید. آب میوه، قهوه و چای گیاهی هم اصلی ترین نوشیدنی های این منطقه را تشكیل می دهد. در قرن بیست و یكم پای انواع غذاهای بین المللی هم به ماداگاسكار باز شد  اما توصیه ما این است كه سراغ آشپزی كلاسیك جزیره بروید و سنت های غذایی منطقه را امتحان كنید.

 

جشنواره های هیجان انگیز

فرهنگ عمومی را می توان در جشن ها و جشنواره های سراسر ماداگاسكار مشاهده كرد؛ رویدادهای متنوعی كه نشان می دهد ماداگاسكار زنده است و انعكاسی از تنوع سنت های فرهنگی این كشور به شمار می رود. بسیاری از این جشنواره ها برای گردشگران جذابیت دارند و تعداد قابل توجهی از سراسر جهان برای شركت در آنها برنامه ریزی می كنند و به این سرزمین منحصر به فرد می آیند. جشن سال نو در ماداگاسكار از 31دسامبر تا اول ژانویه برگزار می شود كه بازدید خانوادگی، جشنواره غذایی و گردهمایی های خیابانی همراه آن شكل می گیرد. روز سال نوی سنتی ماداگاسكار را «الاحامادی بی» (Alahamadi Be) می نامند كه در ماه مارس به مدت دو روز برگزار می شود. در این روزها مردم در خیابان ها سال نو را جشن می گیرند و محله های مختلف را با چراغ های رنگی زینت می دهند. موسیقی و مراسم سنتی جزو جدایی ناپذیر این جشن هاست. دوستان و خانواده ها در این روزها كنار هم جمع می شوند و برای یكدیگر آرزوهای خوب می كنند. 29مارس در تقویم این سرزمین روز شهادت نامیده می شود. این روز به شورش سال 1947علیه حكومت استعماری فرانسوی اشاره دارد كه در نهایت با كشته شدن هزاران نفر منجر به استقلال ماداگاسكار شد. عید پاك دومین جشن مهم مسیحی بعد از سال نو است كه در كلیساهای ماداگاسكار جشن گرفته می شود. جشن برداشت اول برنج سال را به نام جشنواره سانتاباری جشن می گیرند. آداب و رسوم محلی همراه با آواز در سراسر این كشور به شكل های متفاوتی در اواخر آوریل و اوایل  ماه مه برای سپاس از برداشت محصول برپا می شود. روز كارگر در اول  ماه مه به عنوان روز تعطیل ملی شناخته می شود و در این روز مردم شهر وقت خود را با بازدید از حومه ها و سواحل و گذراندن یك روز آرامش بخش سپری می كنند.

 

بهترین مکان اقامت

تا دل تان بخواهد در ماداگاسكار گزینه اقامتی دارید؛ اگر دوست دارید صبح با شنیدن صدای دریا از خواب بیدار شوید یا در دل یك منطقه جنگلی سرسبز صبحانه خود را نوش جان كنید، ماداگاسكار گزینه های دلربایی پیش روی تان خواهد گذاشت. اگر هم بودجه شما محدود است باز هم مسافرخانه ها و مهمان سراهای بسیاری در جزیره هستند كه می توانند اقامت تان را خاطره انگیز كنند.

 

لوكس و ییلاقی

اگر به دنبال یك ریزورت مجهز و زیبا هستید « آناكائو اوشن» یكی از بهترین هاست؛ خانه های ییلاقی با حمام های زیبا و كاركنانی كه همیشه خنده بر لب دارند.

غذاهای این هتل مانند آثار هنری طراحی می شود و طعم ممتازی دارند. خلیج زیبا، پیاده روهای سنگی و قایق های تفریحی این هتل تصاویر بكری برای تان خلق خواهد كرد. برای اقامت در این هتل شبی 190دلار باید بپردازید.

چوبی های دلربا

نوزی بی هتل(Nosy Be Hotel) با دكوراسیون چوبی ویژه اش توانسته بر رقبایش غلبه كند. داخل هتل با صنایع دستی تزئین شده و هر اتاق آن به شكل متفاوتی مبلمان شده است. هتل مجهز به سه استخر و یك اسپاست. شما می توانید در این هتل از خدمات كامل ناهار و شام هم استفاده كنید. برای اقامت یك شب در این هتل باید شبی 120 دلار بپردازید.

منظره بی نظیر

هتل لو گراند بلو(Le Grand Bleu) روی تپه ای مشرف به دریا واقع شده و موقعیت جغرافیایی آن باعث شكل گیری منظره های شگفت انگیزی برای مهمانان شده است. هتل مجهز به استخر روباز و سرپوشیده است و علاوه بر آن پیاده تا ساحل تنها سه دقیقه راه است.

دكوراسیون داخلی هتل بسیار هنرمندانه انتخاب شده و اتاق هایی كه بالكن دارند منظره شما را تكمیل می كنند. در این هتل انواع ورزش ها و تفریحات آبی از غواصی گرفته تا جت اسكی مهیاست. برای یك شب اقامت در هتل باید 100دلار بپردازید.

باغ دل انگیز

هتل كوتسویانیس(Cotsoyannis) گرچه در محوطه شهری واقع شده اما حیاط باغ مانند آن شما را از محیط شلوغ اطراف جدا می كند. تمام اتاق ها رو به حیاط باغ ساخته شده اند. اینترنت رایگان، پاركینگ، رستوران و تراس آفتاب گیر از دیگر امكانات این هتل است. تمام اتاق ها مجهز به دستگاه تهویه هوا، قرص های حشره كش و حمام است. برای یك شب اقامت در این هتل باید 40 دلار بپردازید.

 

مشهورترین ساكنان

تامیاروود/ گاردین

پیشینه ماداگاسكار به 160میلیون سال پیش بر می گردد؛ یعنی زمانی كه این جزیره از قاره آفریقا جدا شد. اگر بخواهید دقیق بدانید؛ در آن زمان پستانداران حتی وجود نداشتند و 100میلیون سال بعد به وجود آمدند. به استثنای خفاش ها كه می توانند قاره ها را پرواز كنند هیچ پستاندار دیگری در ماداگاسكار وجود ندارد كه بتوان نمونه  آن را در دیگر نقاط دنیا یافت. ماداگاسكار كه چهارمین جزیره بزرگ جهان است، یكی از بومی ترین كشورهای دنیا به شمار می رود. 65درصد از پرندگان این سرزمین منحصر به این منطقه هستند.

جنگل های عظیم و بی نظیر استوایی ماداگاسكار كه از نظر محققان شگفت انگیز هستند، برای گردشگران جذابیت های فوق العاده ای دارند. با وجود گونه های ویژه گیاهی و جانوری، مشهورترین ساكنان این جزیره لمورها هستند. 50گونه از این حیوان كه نیمی میمون و نیمی سنجاب است، در این جزیره وجود دارد كه با چشمانی تیز به شما خیره می شوند. لمورها كوهنوردان ماهری هستند كه می توانند با قدرت بسیار از موانع بپرند.

آنها می توانند از یك شاخه تا 10 متر آن طرف تر بپرند و در مقایسه با ظاهر ظریف شان، جوندگانی قوی هستند. بومی ها نگاه مثبتی به این حیوان نداشتند و حضور آن را مترادف با بدی و شومی می دانستند. این خرافات به هر طریق كه شكل گرفته تا حدود زیادی مانع از شكار این حیوان شده و بقای آن را در طول قرن ها تضمین كرده است. طبیعت منحصر به فرد، صخره های مرجانی، جنگل های وسیع و درختان مرموز، ماداگاسكار را به یك مقصد محبوب برای گردشگران تبدیل كرده است؛ مقصدی با مردم محلی خونگرم و سرحال كه شبیه   هیچ كجای دیگر این كره خاكی نیست. یكی از اشتباهات مرسومی كه گردشگران در سفر به ماداگاسكار مرتكب می شوند این است كه برنامه های فشرده ای برای بازدید از این جزیره از قبل درنظر می گیرند، درحالی كه زمان سفرشان محدود است. این نكته را درنظر داشته باشید كه تورهای داخلی غالبا این كشور را به شمال و جنوب تقسیم می كنند؛ زیرا پرواز داخلی برای بازدید از نقاط مختلف این سرزمین وجود ندارد و شما باید زمان زیادی را در جاده ها بگذرانید. پس اگر فرصت سفرتان كوتاه است، بین شمال و جنوب انتخاب خودتان را بكنید. در غیراین صورت برنامه سفرتان را منعطف درنظر بگیرید تا دچار مشكل نشوید.

 

راننده شخصی استخدام كنید

جاده ها متصل كننده نقاط گردشگری ماداگاسكار به یكدیگر هستند و شما برای گردش در ماداگاسكار باید سراغ جاده های این كشور كه به شمال، شرق، غرب و جنوب تقسیم می شوند، بروید. در مناطق روستایی گاهی جاده ها بسیار باریك و خاكی می شوند و با وجود سیلاب های فصلی نباید چندان روی كیفیت جاده ها حساب كنید.

ممكن است گاهی فاصله كوتاهی را كه روی نقشه می بینید ساعت ها طول بكشد تا طی كنید. اگر در خرج كردن خساست به خرج ندهید استخدام یك راننده اختصاصی می تواند استراتژی خوبی برای گردش در ماداگاسكار باشد. اگر گروهی سفر می كنید می توانید یك ون كرایه كنید و علاوه بر اینكه هزینه ها را كاهش دهید از موهبت داشتن راهنمای محلی در طول سفرتان هم بهره مند شوید. اگر بودجه سفرتان بسیار اندك است باید سراغ وسایل نقلیه ارزان و كند بروید؛ مینی بوس هایی كه به طور منظم در جاده های شهرهای مختلف حركت می كنند و گاهی هم مجهز به دستگاه تهویه هوا هستند.

 

10 نقطه دیدنی  از قاره هشتم!

یکی از بکرترین نقاط کره زمین که دارای زیبایی های طبیعی و تنوع زیستی بسیاری است، ماداگاسکار است؛ سرزمینی که انگار زمان در آن متوقف شده  . ماداگاسکار هزاران گونه گیاهی و حیوانی کمیاب را در خود جای داده و تنوع طبیعی آن باعث شده نام قاره هشتم را   روی آن بگذارند. روح معنوی و سنت های فرهنگی این جزیره به همراه معماری، هنر و شیوه های زیست اجتماعی مردمانش بر زیبایی های طبیعی ماداگاسکار افزوده است. در ادامه شما را با 10 مورد از جذاب ترین نقاط گردشگری این کشور آشنا می کنیم.

 

ساحل محبوب دزدان دریایی

ایالت سنت ماری كه در ساحل شرقی ماداگاسکار واقع شده، مجموعه ای است از جزایر حفاظت شده. در طول قرن هفدهم و هجدهم کشتی دزدان دریایی به ساحل سنت ماری رفت و آمد داشتند و هنوز هم می توانید چند کشتی به جای مانده از آنها را ببینید. نهنگ ها در تابستان و اوایل پاییز به این خلیج مهاجرت می کنند و اگر کمی خوش شانس باشید می توانید آنها را از نزدیک ببینید. در این منطقه چندین آبشار دیدنی هم وجود دارد.

 

پارک ملی اسالو

پارک ملی اسالو(Isalo) در منطقه مرکزی جنوب ماداگاسکار واقع شده و  زمین های متنوع و پوشش گیاهی متفاوت آن شهرت جهانی دارد. چمنزارها، زمین های شیبدار و درختان نخل این منطقه شما را شگفت زده خواهند کرد. حضور راهنما برای گردش در این پارک ملی مانند بسیای از پارک های ملی ماداگاسکار ضروری است. تورهایی که برای کشف این پارک ملی در نظر گرفته می شود از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد.

 

جزیره آرامش

«نوزی بی» یک جزیره کوچک است که جزو برترین نقاط گردشگری ماداگاسکار با هزاران بازدیدکننده در طول سال از سراسر جهان به شمار می آید. گرچه ممکن است تصاویر این جزیره در مقایسه با سواحل گرمسیری چندان شما را متحیر نکند  اما اگر به دنبال آرامش هستید باید حتما سری به این سواحل بزنید. رستوران هایی با غذاهای دریایی عالی، ساحل طلایی و دریای فیروزه ای در این جزیره ها انتظارتان را خواهند کشید.

 

مروارید حیرت انگیز

بزرگ ترین ذخایر طبیعی ماداگاسکار در منطقه جنوبی این جزیره واقع شده و سینگی دی بماراه (Tsingy de Bemaraha) مکان مناسبی برای کشف آنهاست. سینگی در لغت به معنای  مرواریدهایی است که از دل محفظه سر سخت بیرون می آیند. این پارک طبیعی دارای هفت گونه لومور است که یکی از آنها به واسطه چهره سیاه و پوست سفید رنگش شهرت بسیاری دارد.

 

لمورهای بازیگوش

پارک ملی ماساولا (Masoala) در شمال شرقی ماداگاسکار واقع شده و تقریبا 250 مایل از جنگل های بارانی این منطقه و سه پارک دریایی را شامل می شود. این پارک خانه بیش از 10 گونه لمور است.  مجموعه متنوعی از پرندگان، خزندگان و قورباغه های بی نظیری در این منطقه زندگی می کنند. اگر به ماجراجویی های آبی و قایقرانی علاقه دارید، باید حتما سری به این پارک بزنید.

 

خانه بزرگ ترین لمور

پارک ملی «آنداسیب مانتادیا» که در ماداگاسکار شرقی واقع شده، خانه بزرگترین لمور این کشور است. این پارک که در نزدیکی پایتخت ماداگاسکار ،  آنتاناناریوو واقع شده جزو در دسترس ترین پارک های ملی این جزیره محسوب می شود. پارک ملی به دو بخش عمده تقسیم شده و راهنمایان محلی تورهای  یك تا شش ساعته را برای بازدید از هر بخش تشکیل می ‎دهند.

 

تپه مقدس

تپه  آمبوهیمانگا و قلعه سلطنتی آن یکی از مکان های مقدس سرزمین ماداگاسکار به شمار می رود.  این تپه در گذشته مرکز دهکده تاریخی بوده که   خاندان سلطنتی ماداگاسکار در آن زندگی می کردند. دیواری که اطراف دهکده را احاطه کرده در سال 1847 ساخته شده است. در این قلعه می توانید ردپایی از سلطنت 500 ساله ماداگاسکار، مصنوعات پادشاه، سلاح ها و طلسم های سلطنتی را از نزدیک ببینید.

 

جنگل نابالغ

دو روستای ماهیگیری در ساحل جنوب غربی ماداگاسکار را ایفاتی (Ifaty) می نامند. ساحل مرجانی این منطقه که توسط صخره ها و امواج خشن دریا صیقل داده شده مکانی ایده آل برای غواصی، موج سواری و ماهیگیری است. درختان عجیب و غریب این منطقه که به جنگل های نابالغ شهرت دارند جذابیت بسیاری برای گردشگران ایجاد کرده اند.

 

درختان عجیب

خیابان بائوباباس (Baobabs) یک جاده خاکی در ماداگاسکار غربی است که چشم انداز قابل توجه آن گردشگران بسیاری را از سراسر جهان جذب کرده و یکی از محبوب ترین نقاط گردشگری ماداگاسکار به شمار می رود. درختان  باوباباس  قدمت بسیاری داشته و برخی از آنها بیش از 800 سال عمر دارند. این درختان که امروزه به صورت منفرد دیده می شوند در گذشته داخل جنگل ها قرار داشتند  اما متاسفانه در طول سال ها جنگل ها برای کشاورزی از بین رفتند و تنها درختان قدیمی در این منطقه باقی مانده اند.

 

لمور بامبو طلایی

پارک ملی «رانومافانا» یکی از محبوب ترین پارک های ماداگاسکار است که در منطقه جنوب شرقی این جزیره و در نزدیکی روستای رانومافانا واقع شده است. بخش شرقی این پارک بیشترین چشم اندازها را در خود جای داده است. این پارک خانه لمور بامبو طلایی است. نام این حیوان به واسطه  رژیم غذایی اش که از بامبویی با شاخه های طلایی رنگ تغذیه می شود، گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *