روستای قلعه نو خرقان را بیشتر بشناسیم

یکی از دژهاي خرقان، قلعه «شهرآباد» است که در شمال شرق آن جای گرفته است. این قلعه که اقامتگاه موقت کاروانیان بوده ، قدمتی حدود 250سال دارد. برای مرمت این قلعه تاکنون اقدام مناسبي صورت نگرفته است. وجود چاله هایی در قلعه ، حاکی از جست و جوي سارقان برای یافتن  اشياي عتیقه است. این قلعه قدیمی كه در فاصله 100متری از جاده قدیم قلعه نو خرقان قرار گرفته ، دژی است متعلق به اواخر دوره قاجار . گفته شده كه مردم روستا، براي حفظ جان و مال خود از هجوم و حمله ترکمن ها، در اين قلعه ساکن شده بودند. وسعت و اهمیت اين روستا تا جایی رسید که 63 سال پیش،به مرکز تمام آبادی های منطقه بسطام تبديل شد، اما در گذر ایام، جایگاه گذشته خود را وانهاد.

 

دیگر چه دارد؟

معصوم زاده که مدفن یکی از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر(ع) و مورد احترام اهالی روستا و در شمال قلعه نو قرار گرفته است اما این روستا یخدان و آب انبارهایی هم دارد که بازمانده از روزگار قاجار و به شکل گنبدی  و از چوب، خشت و گل بنا شده است. حمام سنتی هم از دیگر دیدنی های اين روستا به شمار می رود.

 

بافت روستا

بافت مسکونی روستای قلعه نو خرقان، متراکم است كه اصلی ترین دلیل آن، قرارگرفتن روستا بر شیب نسبتا ملایم کوهستان است. خانه های روستا، سقف هایی شیروانی داشته و دیوارهای شان نیز کاهگلی است. با وجود آنکه بافت گردشگرپسند روستا که یادآور حال و هوای قدیمی آن است، از گل، سنگ، خشت، چوب و آجر شکل گرفته اما متاسفانه به مرور زمان، از سيمان آجر، گچ و تيرآهن پوشيده مي شوند.

 

با عشایر همنشین شوید

همین جا بد نیست به جاذبه مردم شناسانه این روستا هم اشاره ای داشته باشیم. در 9کیلومتری شمال روستا، «اتراق گاه عشایر» قرار گرفته که جذابیت بالایی برای گردشگران شهرنشین دارد. خانواده هاي محمد بيگي، حسيني، خاني، نوري، رضوي و عبداللهي هر ساله براي تعليف دام هاي خود به اين ناحيه ييلاقي خوش آب و هوا کوچ کرده و به مدت چهار ماه در آن اتراق مي کنند. اگر توانستید ساعتی یا شبی با این مردم غیور هم کاسه شوید، می توانید لبنيات، گوشت و نان تازه و سالم را به خانه ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *