زاگرب شهر موزه ها

زاگرب گرچه پایتخت كرواسی است، اما متأسفانه نزد گردشگران نتوانسته آنطور كه باید، جایگاه خود را بیابد. درست است كه این شهر، ساحلی در دریای آدریاتیك ندارد، اما دسترسی آسان از تمام اروپا، تاریخ و هنری كه در هر گوشه شهر جاری است و مهمان نوازی مردم شهر باعث شده زاگرب رقیب مقتدری برای پراگ و بوداپست باشد. زاگرب از سال 1991پایتخت كرواسی اعلام شد، اما این شهر به عنوان یك مركز سیاسی و فرهنگی از قرون وسطی تا به امروز شهرت داشته است. این شهر از تركیب دو جامعه قرون وسطایی یعنی كپتول در شرق و گردك در غرب تشكیل شد كه هر كدام از آنها روی یك تپه سكنا داشتند و رودخانه بزرگی كه امروز از خشك شدن آن زمان طولانی می گذرد، این دو جامعه را از یكدیگر تفكیك كرده بود. در قرن 19زاگرب به سرعت رشد و بسیاری از ساختمان های شهر در این زمان ساخته شدند و این شهر برای همیشه اعتماد به نفس امپراتوری اتریش و مجارستان را در خود جاودانه كرد. زاگرب به سه بخش اصلی تقسیم می شود؛ قسمت شمالی گرنجی گراد هزار ساله كه شامل كاخ ریاست جمهوری، كلیسای سنت مارك، پارلمان كرواتی و موزه ها و گالری های هنری می شود. بخش دوم یا پایین شهر؛ دنجی گراد كه پیشینه آن به قرن 19بر می گردد، شامل مغازه ها، رستوران ها، كافه ها و سالن های تئاتر است و به نوعی پاتوق فرهنگی و هنری شهر محسوب می شود. بخش مدرن زاگرب هم كه پس از جنگ جهانی دوم ساخته شد، مملو از ساختمان های بلند و سر به فلك كشیده است. زاگرب را شهر موزه ها می خوانند؛ زیرا تقریبا در هر مترمربع آن می توان یك موزه یافت و این آمار شاید بیش از سایر شهرهای دیگر جهان باشد. با این حال، اگر هم اهل تاریخ نیستید، بازهم زاگرب دلایل بسیاری دارد تا شما را مجذوب خود كند.

 

چگونه برویم؟

كرواسی گرچه جزو اتحادیه اروپاست، اما ویزای آن هنوز شنگن نیست. بنابراین برای دریافت ویزای كرواسی نیاز به حضور شخص و انگشت نگاری نیست. برای دریافت ویزای كرواسی باید اصل گذرنامه، دو قطعه عكس، بیمه مسافرتی، گواهی تمكن مالی و بلیت رفت و برگشت به كرواسی را فراهم كنید. سفارت این كشور در خیابان پاسداران قرار دارد و ساعت كاری آن از یكشنبه تا پنج شنبه 8تا 12است. شما برای رسیدن به زاگرب می توانید از خطوط هوایی اتریش، تركیش، قطر ایرویز و ایرفلوت استفاده كنید.

 

تقویم سفر

بهترین زمان برای سفر به كرواسی تا حد زیادی به اولویت ها و بودجه سفر شما مرتبط است، اما به طور كلی بهترین زمان برای بازدید از این مقصد گردشگری بهار یا اوایل پاییز است؛ زیرا در این زمان تمام عوامل دست به دست هم می دهند تا شما سفری خاطره انگیز را تجربه كنید. بهترین آب و هوای زاگرب از فروردین تا شهریور ماه است و اكثر رویدادهای فرهنگی و جشن های عمومی در همین زمان برگزار می شوند. فروردین زمان برگزاری جشنواره موسیقی است و اردیبهشت هم زاگرب میزبان جشنواره جهانی فیلم. همچنین اگر اهل فعالیت های ورزشی و ماجراجویی هستید، بهتر است سفرتان را بین ماه های اردیبهشت تا تیر تنظیم كنید.

 

از تراموا تا قطار شهری

زاگرب مجهز به سامانه جامع حمل ونقل عمومی متشكل از تراموا، اتوبوس و ترن است. تراموای شهر 24ساعته آماده سرویس دهی به مسافران است كه 15خط روزانه و 4خط شبانه آن فعال است. تمام ایستگاه های وسایل حمل ونقل عمومی مجهز به نقشه مسیر عبور هستند و تمام نقاط گردشگری شهر به یكی از خط های وسایل نقلیه عمومی متصل می شوند. اتوبوس های زاگرب حومه شهر را هم پوشش می دهند.بنابراین می توانید برای بازدید از نقاط دیدنی اطراف شهر از آنها استفاده كنید. قطار شهری زاگرب كه بالا و پایین شهر را به هم متصل می كند، در نوع خود كم نظیر است. بلیت تمام وسایل نقلیه زاگرب مشترك است. بنابراین نباید نگران خرید بلیت های متعدد باشید.

 

از سیرك تا جشنواره عروسكی

زاگرب میزبان جشنواره های متعدد فرهنگی و هنری است و به عنوان پایتخت كرواسی، محل برگزاری رویدادهای عمومی هم محسوب می شود. اكثر جشنواره ها در فصل بهار و تابستان بر پا می شود، اما با وجود این اگر از قبل برای سفرتان برنامه ریزی كنید می توانید در هر فصلی در یك رویداد خاص فرهنگی و هنری شركت كنید. در ادامه شما را با مهم ترین جشنواره های شهر و تاریخ برگزاری آنها آشنا خواهیم كرد.

جشنواره فیلم زاگرب از سال 2003آغاز شد و در مدت كوتاهی توانست جایگاه خوبی در بین جشنواره های بین المللی فیلم باز كند. این جشنواره كه شامل بخش های متنوعی مانند بخش رقابت بین المللی، فیلم كوتاه و فیلم مستند است، هر ساله در میانه اكتبر برگزار می شود. جشنواره جهانی فرهنگ عامه زاگرب در میانه ماه جولای برگزار می شود و گروه های مختلفی از سراسر اروپا و سایر كشورها در آن شركت می كنند. این جشنواره شامل كنسرت های موسیقی، اجراهای محلی و نمایش های متعدد است.

نام جشنواره جهانی تئاتر زاگرب همواره در بین دوستداران تئاتر ابتكاری و تجربی بر زبان هاست. این جشنواره در ماه سپتامبر و اكتبر برگزار می شود و گروه های مختلفی از تولیدكنندگان، نویسندگان و هنرمندان را گردهم می آورد تا با هم بیاموزند و تجربه كنند. جشنواره سیرك جدید هم كه در اواخر اكتبر برگزار می شود، هر ساله با مشاركت كشورهای مختلفی مانند فرانسه، كانادا، ایتالیا، ایالات متحده آمریكا و آلمان مواجه می شود. در این جشنواره اجراهای مختلفی اعم از شعبده بازی، سحر، جادو و كمدی روی صحنه می رود كه تماشایی است.

جشنواره تئاتر عروسكی یكی دیگر از جشنواره های محبوب زاگرب است كه تاكنون با بیش از 500گروه مختلف برگزار شده است. این جشنواره هر ساله در میانه ماه سپتامبر برگزار می شود و پیشینه آن به سال 1968برمی گردد. نمایش های خیمه شب بازی و عروسكی بخشی از این جشنواره بین المللی عروسكی را تشكیل می دهند.

 

بهترین مکان اقامت

پایتخت كرواسی برای هر گردشگری با هر بودجه ای گزینه های زیادی برای اقامت دارد. هتل های لوكس و پنج ستاره از یك سو و مهمانخانه های دوست داشتنی از سوی دیگر انتظار شما را می كشند تا اقامتی فراموش نشدنی برای تان رقم بزنند.

 

میزبان نخبگان

هتل اسپلاند(Esplanade) یك هتل شش طبقه است كه در سال 1925تاسیس شد و از همان زمان تاكنون میزبان پادشاهان، هنرمندان، روزنامه نگاران و سیاستمداران مختلف بوده است و در نوع خودش در زمینه معماری یكی از شاهكارهای شهر به شمار می رود؛ ازجمله راه پله های زیبا، سنگ های مرمری درخشان و آسانسورهای مجهزی كه به راحتی مسافران كمك می كنند. این هتل كه در مركز شهر واقع شده به مركز تناسب اندام، سونا و رستوران مجهز است. برای اقامت در این هتل 5ستاره باید شبی 250دلار بپردازید.

 

كلاسیك

هتل جاگرهورن(Jagerhorn) با 18اتاق كلاسیك بزرگ، سقف شیروانی و كافه تراس دوست داشتنی، قدیمی ترین هتل های زاگرب است كه از سال 1827تا امروز از مهمانان زیادی پذیرایی كرده است. این هتل كه در بخش قدیمی شهر واقع شده در سال 2011بازسازی شده است. اینترنت پر سرعت رایگان در تمام محوطه هتل در دسترس است و مهمانان می توانند چای عصرگاهی خود را همزمان با لذت بردن از چشم انداز شهر در تراس هتل بنوشند. برای اقامت در این هتل باید شبی 120دلار بپردازید.

 

باغ دوست داشتنی

گاردن هتل كه یكی از هتل های محبوب شهر است، در یك باغ واقع شده است. این هتل كه در نزدیكی میدان اصلی شهر قرار گرفته به ایستگاه قطار دسترسی خوبی دارد و یكی از دوست داشتنی ترین هتل های شهر محسوب می شود. این هتل در سال 2013بازسازی شد و مجهز به یك رستوران، كافه با تراس و اینترنت رایگان است. برای اقامت در این هتل سه ستاره باید شبی 80دلار بپردازید.

 

هتل آپارتمان مجهز

آپارتمان فلاورز با اتاق های مجهز گزینه مناسبی است برای كسانی كه می خواهند در مركز شهر باشند و امكانات خوبی دریافت كنند، اما هزینه زیادی نپردازند. اتاق های این هتل آپارتمان مجهز به دستگاه تهویه هوا و اینترنت رایگان است و برخی از آنها آشپزخانه و دستگاه قهوه ساز هم دارند. حمام اختصاصی در تمام اتاق ها درنظر گرفته شده و اكثر جاذبه های بخش تاریخی شهر در نزدیكی این هتل آپارتمان قرار گرفته اند. برای اقامت در این هتل آپارتمان باید شبی 60دلار بپردازید.

 

خاطره انگیز

كریس لادباتر/ نویسنده ایندیپندنت

بیش از 20سال از جدایی كرواسی از یوگسلاوی می گذرد و این كشور به عنوان یك دولت مستقل در تمام دنیا شناخته می شود، اما با وجود این از پایتخت تاریخی آن چیز زیادی نمی شنوید. زاگرب كوچك، یك شهر دیدنی است؛ شهری با ساختمان های دیدنی و رویدادهای هیجان انگیز. چشم انداز شهر با قاب كوه های مرتفع و خیابان های تاریخی بسیار دیدنی است. هنوز در محله گرنجی گراد، در كوچه های باریك می توان قدم زد و حال و هوای قرون وسطی را حس و لمس كرد.

اگر به دنبال تفریح هستید، كافی است خودتان را به بخش پایین شهر برسانید و در محله هایی كه در قرن 19ساخته شده اند، خستگی را از تن تان به در كنید. در اینجا كافه ها و رستوران های بسیاری با چشم اندازهای بكر انتظارتان را می كشند. بخش جدید شهر ممكن است یكنواخت و خسته كننده باشد و شما را به دوران جنگ سرد ببرد، اما ارزش یك دیدار كوتاه را دارد. برای دسترسی به این منطقه می توانید از تراموا استفاده كنید.

زاگرب مملو از موزه است و هنر، ویترین اولیه این شهر است. ساعت كاری موزه های این شهر عموما از 10صبح تا 7بعد از ظهر است. در سفرتان به زاگرب حتما سری به موزه های هنری بزنید و از تماشای آثار شگرف هنری لذت ببرید.

 

آشپزی غنی

زاگرب در تقاطع فرهنگ شرق و غرب اروپا واقع شده و همین باعث شده كه فرهنگ آشپزی آن غنی تر باشد. رستوران های متعددی در این شهر قرار دارند و فرهنگ كافه نشینی در بین مردم رواج زیادی دارد. اكثر رستوران های شهر یك فضای باز دارند و شما می توانید هنگام سرو غذای خوب از تماشای زندگی روزمره مردم نیز لذت ببرید. رستوران لاری و پناتی(Lari & Penati) كه در سال 2011افتتاح شد، با یك تراس و چشم انداز دوست داشتنی خیابان، به یكی از رستوران های محبوب شهر تبدیل شده است. غذاهای این رستوران كیفیت بالایی دارند و منوی آن هر روز تغییر می كند تا شما بتوانید از تنوع غذایی كرواسی لذت ببرید.  اگر به دنبال یك رستوران قدیمی با غذاهای لذیذ دریایی هستید باید سری به دوبراوكین پوت(Dubravkin Put) بزنید كه یك رستوران رمانتیك با غذاهای خوشمزه است. در این رستوران میگوی تازه و ماهی مزه دار سرو می شود و اگر بخت یارتان باشد می توانید در تراس رستوران غذای تان را میل كنید. در نزدیكی دروازه كمنیتا رستوران تریلوگیجا(Trilogija) رخ نمایی می كند كه با سوپ افسانه ای و میگوی اسفناج خود شهرت زیادی به هم زده است. در ورودی این رستوران به سبك معماری قرون وسطی طراحی شده و تمام وعده های غذایی با مواد تازه پخته می شوند. همین موضوع باعث محبوبیت بیشتر رستوران شده است.

 

72ساعت

در پایتخت كرواسی

درحالی كه بسیاری از مردم دنیا كرواسی را به سواحل زیبایش می شناسند، پایتخت این كشور جاذبه های شهری بسیاری برای عرضه دارد. زاگرب كه یك چهارم جمعیت كشور را در خود جای داده مركز سیاسی و فرهنگی كرواسی است و بهترین موزه ها، رستوران ها و مراكز خرید كشور را در خود جای داده است. در سفر به زاگرب می توانید سراغ آثار تاریخی بروید یا در مراكز مدرن شهری به گردش بپردازید؛ انتخاب با شماست.

 

روز اول

موزه گردی

زاگرب به واسطه تعدد و تنوع موزه هایش به شهر موزه ها معروف است. موزه گردی شما را با بخش ناملموس تاریخ و فرهنگ این سرزمین آشنا می كند.

 

موزه میمارا(Mimara)

موزه میمارا در سال 1972از آثار آنت توپیك میمارا كه یك كلكسیونر خصوصی است تاسیس شده است. ساختمان موزه كه عمارتی تاریخی به سبك نوی رنسانس است، در سال 1895بنا شده است. موزه میمارا مجموعه گسترده ای از آثار تاریخی را گردهم آورده كه هر كدام از آنها به دوره ای از تاریخ مربوط است. مجموعه های باستان شناسی این موزه شامل آثاری از ایران، مصر باستان، بین النهرین، هند و شرق دور است.

 

گالری مدرن

گالری مدرن زاگرب كه در دنجی گراد و در یك عمارت پر زرق و برق قرار دارد، در سال 1882ساخته شده است. گالری مدرن، خانه آثار هنری بسیار ارزشمندی از قرن 19و 20است كه در سال 1973بازگشایی شد. به مرور به آثار این مجموعه افزوده شد و امروز آثاری از مشهورترین هنرمندان معاصر كرواسی و دنیا در آن نگهداری می شود.

 

موزه باستان شناسی

موزه باستان شناسی و قوم نگاری زاگرب با تمركز بر تاریخ غنی كرواسی یكی از نقاط دیدنی شهر است. این موزه دارای پنج مجموعه اصلی است كه بیش از 400هزار قطعه تاریخی را در خود جای داده است. بیشتر این آثار متعلق به كشور كرواسی است. البته بخش مومیایی های مصری كه با پارچه هایی از زاگرب مومیایی شده اند، نیز دیدنی است. هنوز راز تولید این پارچه ها كشف نشده است. مجموعه  وسیعی از تاریخ فرهنگی كرواسی از لباس های محلی گرفته تا بازنمایی سنت های این منطقه را می توانید در این موزه از نزدیك ببینید.

 

روز دوم

گردش تاریخی

برای شروع ماجراجویی در زاگرب می توانید سری به ترگبانا جلاچیكا بزنید؛ میدان اصلی شهر و نقطه ای كه در آن بالا و پایین شهر به هم متصل می شوند.

 

خیابان اصلی شهر

گرنجی گراد كه خیابانی با سنگ فرش های زیبا و ساختمان های تاریخی است، مكان اصلی برای آغاز تور گردشگری تاریخی زاگرب است. از زمانی كه شهر به دو بخش كپتول و گردك تقسیم می شد؛ گنجی گراد بیشترین جاذبه های گردشگری را در خود جای داد. كلیسای جامع، ساختمان پارلمان و موزه ها و كلیساهای متعددی در این منطقه قرار دارند. در این منطقه دروازه سنگی مشهوری قرار دارد كه ورودی سمت شرق گردك را تشكیل می داد.

 

كلیسای سنت مارك

یكی از مهم ترین جاذبه های منطقه گرنجی گراد كلیسای سنت مارك است كه از فاصله دور به واسطه رنگ روشن كاشی هایش كاملا مشخص است. پیشینه این كلیسا به اوایل سده 13برمی گردد و معماری آن بسیار زیباست. پنجره های بسیار زیبا، درگاه گوتیك و دوازده مجسمه كه از حضرت عیسی(ع)، مریم مقدس و سنت مارك، این كلیسا را از دیگر كلیساهای مشابه متمایز كرده است. هنگام بازدید از این مكان حتما به كلیسا وارد شوید و آثار مجسمه ساز كرواتی، ایوان مسترویچ را از نزدیك ببینید.

 

كلیسای جامع

كلیسای جامع زاگرب كه در گذشته با نام كلیسای جامع سنت استفان شهرت داشت، یكی دیگر از نقاط دیدنی شهر است. كلیسای سنت استفان در حمله هایی كه به كرواسی شده بود نابود و كلیسای جامع درست در همان مكان تاسیس شد. این كلیسا به واسطه دو مناره زیبایش معروف شده كه پیشینه آنها به قرن 13بر می گردد. گرچه در طول این سال ها بازسازی و تغییرات گسترده ای در ساختمان كلیسا انجام شد، اما اصالت بنا همچنان باقی است. بازدید از موزه كلیسا با آثار ارزشمند تاریخی را فراموش نكنید.

 

روز سوم

ماجراجویی در شهر

 

تئاتر ملی كرواسی

تئاتر ملی كرواسی در سال 1895توسط هرمن هلمر و فردیناند فلنر ساخته شد و به طور رسمی در سال 1894توسط فرانتس ژوزف، امپراتور اتریش مجارستان بازگشایی شد. ساختمان این مركز فرهنگی در سبك باروك نو و روكوكو با دو گنبد كوچك در جلو و یك گنبد بزرگ در عقب ساخته شده است. اگر فرصت دارید توصیه ما این است كه در یكی از اجراهای تئاتر، اپرا یا باله این سالن شركت كنید.

 

بزرگ ترین پارك پایتخت

پارك ماكسیمیر(Maksimir) به سبك باغ های قدیمی انگلیسی ساخته شده است؛ فضای وسیع و سرسبزی كه زیبایی  آن هر كسی را شگفت زده خواهد كرد. این پارك كه بزرگ ترین پارك پایتخت است، دو بخش دارد. بخش اولیه یا بلوو در سال 1843ساخته شده و بخش اكو در سال های بعد با طراحی سوئیسی به مجموعه افزوده شد. این پارك شامل مسیرهای ویژه زیبا و مناسب پیاده روی است.

 

تماشای هنر نو

مركز هنری زاگرب در سال 1896تاسیس شد و به واسطه نوآوری های هنری كه در طراحی رنگارنگ بیرونی آن به كار رفته شهرت بسیاری دارد. این مركز هنری هم اكنون برای برگزاری نمایشگاه های مختلف هنر معاصر استفاده می شود و آثار هنرمند مشهور كروات؛ یعنی ایوان مسترویچ نیز در آن نگهداری می شود. در داخل این مركز یك میدان وسیع قرار دارد كه مجسمه نخستین پادشاه كرواسی را می توانید در آن ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *