سفری خرم به خرم آباد

زمستان بار و بنه اش را جمع كرد و رفت تا برف و باران ها در زمین، بین كوه ها و صخره ها، پیچ بخورند و از چشمه ها بیرون بزنند. اردیبهشت بهترین فصل برای دیدن بهار است. در اردیبهشت چشمه ها به هم می پیوندند و رودهایی پرخروش می سازند تا از كوه ها سرازیر شوند و آبشارهایی بلند و استوار به نمایش بگذارند. پیشنهاد سفر این هفته ما، سفر به لرستان و تماشای آبشارهای این استان است. لرستان سرزمینی با تمدنی 40 هزار ساله به عنوان یكی از قدیمی ترین سكونتگاه های انسان، توسط باستان شناسان معرفی شده است. این منطقه از غرب ایران، پیش از مادها محل زندگی اقوامی مانند؛ كاسی ها، لولوبیان و عیلامی ها بوده و سنگ نوشته ها و حكاكی ها و سفالینه های كشف شده در آن مهر تاییدی بر ادعای مورخان دارد اما شهر خرم آباد، مركز لرستان، داستانی دیگر دارد.این شهر نامش را از سرسبزی و شادابی دره ای بزرگ با چشمه ها و آبشارهای زیبا گرفته است. خرم آباد در 495 كیلومتری جنوب غرب تهران واقع شده و بین كوه های زاگرس مانند زمرد می درخشد. جاذبه های طبیعی دره خرم آباد، سبب سكونت انسان های نخستین در غارهای پنج گانه پیش از تاریخ شده و بعدها، در این مكان شهر قدیمی شاپورخواست بنا شد كه تا اواخر دوره ساسانی برجا بود. سپس تا اواخر دوره صفوی، اتابكان لر بر آن حكمرانی كردند. هجوم عثمانی ها سبب ویرانی شهر شد  اما دوران قاجار، توسعه یافت و امروز با نام خرم  آباد، جاری و باطراوت است. خرم آباد از سوی دفتر منطقه ای اسكان بشر سازمان ملل متحد به عنوان شهر نمونه گردشگری انتخاب شده و طرح توسعه پایدار شهری بر مبنای گردشگری در این شهر اجرا می شود. محور اجرای این طرح بین المللی، قلعه فلک الافلاک و ساماندهی فضای اطرافش و همچنین مرمت و حفاظت از سایر آثار باستانی سطح شهر است.

 

چگونه برویم؟

 

برای سفر به لرستان چهار راه پیش رو داریم: سفر هوایی؛ هواپیما از شهرهای تهران و مشهد همه روزه به فرودگاه خرم آباد پرواز می كند. بسته به خط هوایی و زمان سفر، هزینه بزرگسال از تهران به خرم آباد از 70 تا 260 هزار تومان متغیر است. هزینه كودك زیر 12سال بین 40تا 90 هزار تومان می شود. سفر با قطار گزینه بعدی سفر به لرستان است. قطار سراسری جنوب غرب از ایستگاه دورود در لرستان می گذرد و به اندیمشك در شمال خوزستان می رود. قیمت بلیت قطار دورود 17 هزار تومان است كه ارزان ترین مسیر دسترسی به لرستان محسوب می شود.

 

سفر با اتوبوس از اغلب شهرها به خرم آباد انجام می شود. هزینه  بلیت اتوبوس وی آی پی از پایانه بیهقی تهران به خرم آباد 43 هزار تومان و از پایانه جنوب حدود 28 هزار تومان است. بهترین گزینه پیشنهادی سفر با خودروی شخصی و البته با رعایت احتیاط   لازم رانندگی است. اغلب جاذبه های این استان در مسیرهای بین شهری قرار گرفته اند. بنابراین اگر سكان سفر در دست خودتان باشد، موفق به دیدن مناطق بیشتری می شوید.

 

برای رفتن به سرزمین آبشارها باید تهران را از جنوب در بزرگراه خلیج فارس ترك كنید. در بزرگراه تهران-  قم، دریاچه حوض سلطان در سمت چپ جاده، نخستین جاذبه طبیعی كنارجاده ای به حساب می آید. این مسیر را پس از قم تا 40 كیلومتر ادامه دهید تا به سه راهی سلفچگان برسید و بعد تابلوی سمت راست و مسیر اراك و بروجرد را پیش بگیرید و 70 كیلومتر مسیر را ادامه دهید تا به اراك برسید. در این بخش از مسیر، منطقه حفاظت شده هفتاد قله در سمت چپ جاده به زیبایی مسیر می افزاید و از روستاهای  ابراهیم آباد ،  شهسواران  و  خیرآباد  در مجاورت این منطقه زیستی می گذرید. اگر قصد ورود به شهر صنعتی اراك را ندارید در كمربندی مسیر را ادامه دهید و به سوی شازند برانید تا پس از  35 كیلومتر از این منطقه ییلاقی و خنك گذر كنید. شهر شازند را به سوی روستای «دوآب» ترك كنید و 20 كیلومتر بعد از این روستا در جهت غرب، مسیر دهستان «توره» را پیش بگیرید كه فاصله ای حدود 7 كیلومتر دارد و پمپ بنزینی در این دهستان دایر است. از توره تا شهر بروجرد كه دروازه سرسبزی لرستان به شمار می رود، نزدیك به 70 كیلومتر مسیر زیبا در كنار دشت های سرسبز، شقایق های وحشی و سیاه چادرهای عشایری پیش روست.  بروجرد با قدمتی بیش از هزار سال ارزش توقف و تماشا و گپ زدن با مردم خونگرم و مهربانش را دارد. از بروجرد تا شهرستان دورود حدود 60 كیلومتر آزادراه است. 25كیلومتر قبل از دورود می توانید از دوراهی «بنگله» به راست پیچیده و پس از دهستان زاغه مسیرتان را به سوی خرم آباد ادامه دهید. البته از بروجرد تا خرم آباد مسیر دیگری وجود دارد. شهر را از جنوب غربی ترك كنید و در دامنه كوه «گرین» به سوی روستای  دره چی  برانید. پس از آن روستاهای زیاد دیگری در مسیرتان قرار دارند. از آنجا كه مسیر كوهستانی و پرپیچ و خم است در این فصل پیشنهاد نمی شود و گذر از آن را می گذاریم برای سفر تابستان.

 

وارد خرم آباد كه می شوید قلعه ای بزرگ و باشكوه را بر فراز تپه ای می بینید كه انگار بر شهر حكمرانی دارد. قلعه  فلک الافلاک معروف ترین و پرجاذبه ترین اثر تاریخی شهر به حساب می آید. فلك  الافلاك به معنای «سپهر سپهران» در طول تاریخ نام های مختلفی بر خود داشته است.این قلعه امروزه به همین نام در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد

 

شناسنامه بروجرد

شهر تاریخی بروجرد در دامنه كوه زیبای گرین، حول مسجدی با قدمت بیش از 1200 سال بنا شده كه پیش از اسلام، آتشكده و محل عبادت زرتشتیان بود. از هر سو كه وارد بروجرد شوید، گنبدی فیروزه ای رنگ بین درختان و ساختمان ها خودش را بالا كشیده تا مركز شهر– میدان جعفری- و یكی از شاهكارهای معماری ایرانی-اسلامی را نمایش دهد. این میدان از قرن ها پیش، محل تجمع مردم بوده است. این محله «دودانگه» نام دارد.

گنبد خانه این مسجد در ضلع جنوبی واقع شده و از بخش های قدیمی تر بنا به حساب می آید و معماری آن، شبیه چهارطاق های دوران ساسانی است. در مقطعی از زمان، گنبد خانه، فرو ریخت و دوباره اصلاح  و شبستان های غربی و شرقی به آن الحاق شد. ابتدا، مختصری از بنای مسجد احداث  شد و در دوره های بعد متناسب با نیازهای جامعه، توسعه یافت. در دوران سلجوقیان، تزئیناتی به آن افزوده  شد كه كتیبه آجری باقیمانده به خط كوفی در دیوار جنوبی گنبد خانه و بالای محراب، گواه این مطلب است. شبستان بزرگ زمستانی، در شمال حیاط مركزی، در دوران تیموریان اضافه شد. منبر چوبی 9 پله در ایوان میانی مسجد دارای حكاكی است كه تاریخ 1068 هجری قمری را نشان می دهد.

مسجد از دوران صفویه دارای دو در غربی و شرقی بوده كه به صحن اصلی باز می شوند. در جنوب صحن، گنبد و ایوان اصلی قرار دارد كه قدیمی ترین بخش این مسجد است و در ضلع شمالی نیز شبستان با ارتفاعی كمتر از سایر بخش ها قرارگرفته و در تابستان خنكای خوبی ایجاد می كند. ایوان جنوبی دارای دو گلدسته بازمانده از زمان قاجار است. این عبادتگاه طی قرن ها آسیب های زیادی دید، اما چون مورد توجه سلسله های مختلف بود هنوز پابرجا ست.

بنای اولیه این مسجد به صورت مجموعه ای شامل مسجد، حمام، آب انبار، میدان و سایر متعلقات بود كه امروزه برخی از این آثار از بین رفته اند. بیرون مسجد یك آبریزگاه و غریب خانه وجود دارد. در گذشته در كنار مساجد یك آبریزگاه عمومی، احداث می شد و غریب خانه محلی برای اقامت افرادی بود كه از نقاط دورتر به بروجرد آمده و محلی برای اسكان و اقامت خود نداشتند. در معماری مناطق زیادی از ایران، چنین فضاهایی تعریف و تعبیه شده بود.

شهر زیبای بروجرد بین چنارهای بلند احاطه شده و از معدود شهرهای ایران است كه بیش از نیم قرن، برای خودش رادیو محلی دارد. بستنی سنتی بروجرد را كه دسر ویژه این شهر است بین گشت و گذارها از دست ندهید. برای خوردن این بستنی می توانید به خیابان های شهدا، بهار یا چهار راه حافظ بروید وطعمی متفاوت از بستنی سنتی را زیر زبان تان بچشید.

 

شكوه تاریخ

قلعه فلک الافلاک

وارد خرم آباد كه می شوید قلعه ای بزرگ و باشكوه بر فراز تپه ای می بینید كه انگار بر شهر حكمرانی دارد. قلعه  فلک الافلاک معروف ترین و پرجاذبه ترین اثر تاریخی شهر به حساب می آید. فلک الافلاک به معنای  سپهر سپهران  در طول تاریخ نام های مختلفی بر خود داشته است.این قلعه امروزه به همین نام در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد. این قلعه را ساسانیان به صورت هشت ضلعی نامنظم ساختند. آنها برای امنیت شهر شاپورخواست، در كنار رودخانه، دژی بر بلندای تپه ای به وسعت ۵۳۰۰ مترمربع، شامل ۸ برج، دو صحن و ۳۰۰ جان پناه، بنا كردند. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر و مصالح آن از سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهك است. ورودی بنا به سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی تعبیه شده كه پس از گذر از راهروی  ورودی به حیاط اول می رسد.

قلعه فلک الافلاک یا همان دژ شاپورخواست از ابتدا كه شاپور نخستین پادشاه ساسانی آن را بنا كرده تا سال 1349 كه تحویل اداره فرهنگ و هنر خرم آباد شد، كاربرد حكومتی و نظامی داشت.این قلعه تا سال ۱۳۳۰ محل نگهداری مهمات لشكر ۵ خرم آباد بود تا اینكه مهمات ذخیره شده را خارج و قلعه را برای نگهداری تبعیدی های سیاسی آماده كردند. آخرین بار كه فضای داخلی تالارهای قلعه دستكاری شد در آن سال بود. وسط تالارها كانالی كنده بودند و زندانیان از دو طرف كانال در یوغ های خود پای در كانال داشتند.

اكنون 42 سال است كه موزه های مردم شناسی و مفرغ لرستان در این قلعه راه اندازی شده و سال های اخیر با مرمت نمای بیرونی و داخلی قلعه، موزه های؛ باستان شناسی، مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مركز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی هم  به آن افزوده  شده است.

وجود چشمه پر آب گلستان در دامنه شمالی تپه از ویژگی های اصلی بنا به شمار می آید. از سوی دیگر نزدیكی بنا با غارهای پیش از تاریخ دره گرم و دیگر آثار دوران تاریخی مانند سنگ نبشته، مناره آجری، آسیاب گبری، پل شاپوری و گرداب سنگی، بیانگر پیوستگی تاریخی قلعه با آثار یاد شده در خرم آباد است.

 

فتح مخمل كوه

مخمل کوه

شمال شرق خرم آباد مخمل كوه زیبا در انتظار گردشگران است. این كوه از داخل شهر سیاه دیده می شود و هنگامی كه از تنگه شبیخون بگذرید و از آن بالا بروید، دلیل نام مخملین اش را متوجه می شوید. تنگه  شبیخون  شاهراهی برای رسیدن به دشت های زیبا و سرسبز الشتر و دلفان است. این تنگه، تفرجگاهی جنگلی با درخت های انبوه بلوط است. این كوه لباس گل سنگ بر تن دارد و از این رو نامش را مخمل كوه گذاشته اند. گل سنگ با نور آفتاب سیاه می شود و برای همین، بخش آفتابگیر آنكه از داخل شهر پیداست، رنگ سیاه دارد. برای رسیدن به تفرجگاه مخمل كوه از میدان ۲۲ بهمن، به سمت الشتر حركت كنید و پس از طی چند كیلومتر، تابلوی قهوه ای رنگ در سمت چپ جاده، شما را به فرعی راهنمایی می كند كه در مخمل كوه پیچ می خورد و بالا می رود. این مسیر نیازی به پیاده روی ندارد.

 

قایق سواری در آب چشمه

پارک كیو خرم آباد

وسط شهر خرم آباد دریاچه ای نیلی و كبودرنگ وجود دارد كه از چشمه های كف دریاچه و مخمل كوه سیراب می شود. این دریاچه زیبا در شمال غربی خرم آباد و در كنار پارك كیو قرار دارد. این دریاچه از ارزش های گردشگری درون شهری برخوردار و زیستگاه مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است. كیو در گویش لری به معنی رنگ آبی است. دلیل نامگذاری دریاچه، زلالی و زیبایی آن است. این دریاچه با مساحتی حدود هفت هكتار بین سه تا هفت متر عمق دارد و یكی از جاذبه های درون شهری به شمار می آید. قایق سواری در این دریاچه از تفریحات معمول مردم خرم آباد است.

 

گرداب سنگی

گرداب سنگی خرم آباد

یكی از آثار تاریخی به جا مانده از دوره ساسانیان  گرداب سنگی  در خرم آباد است كه در بافت قدیمی شهر، میدان تختی، قرار دارد. این گرداب، بنایی مدور با دیواره ای بزرگ از سنگ و ساروج حول چشمه ای فصلی بنا شده است. قطر این بنا 18متر و پهنای آن سه متر و بلندایش از كف چشمه حدود 10متر است. این گرداب را برای توزیع آب در سطح شهر شاپورخواست و تامین آب زمین های كشاورزی و بهره برداری آسیاب های آبی ساخته بودند. مواد و مصالح به كار رفته در گرداب سنگی از سنگ های لاشه همراه ملات ساروج (آهك و گچ) است كه در ساختمان پل شاپوری و خرابه های شهر شاپورخواست در استان لرستان نیز دیده شده است. طغیان آب این چشمه، معمولا از نیمه دوم بهمن ماه آغاز و باعث بالا آمدن سطح آب درون گرداب می شود. آب سرریز چشمه از راه كانال های ساخته شده و جدول های طراحی شده در شهر به رودخانه خرم آباد در سه كیلومتری جنوب شرقی شهر می رسد. این چشمه 170لیتر در ثانیه آبدهی دارد كه در اوایل فصل بهار، آب دهی آن بیشتر می شود و می توانید از فوران آب در همه جا لذت ببرید.

 

یادگار دیلمیان

مناره آجری خرم آباد

مناره آجری خرم آباد در جنوب شهر در محوطه پارك شقایق، محله  قاضی آباد  قرار دارد. این منار (مناره)، بنایی استوانه ای شكل است كه روی یك سكوی سنگی بنا شده و در گذشته به عنوان میل راهنما برای هدایت كاروان ها و دیده بانی و نگهبانی از شهر كاربرد داشت. تاریخ ساخت آن به دوره فرمانروایی دیلمیان می رسد. ارتفاع این بنا با احتساب پایه سنگی آن، حدود 30 متر است، اما بلندای آن  در گذشته بیشتر بوده و طی قرن ها در اثر عوامل طبیعی، كوتاه تر شده است. قطر مناره در پایین ترین قسمت به 4/5متر می رسد. ورودی بنا در ضلع غربی واقع شده و دسترسی به بالا و پشت بام مناره، از طریق صعود از 99پله در فضای داخلی آن امكان پذیر است. در گرداگرد این مناره، دیوارهای ضخیمی باقی مانده كه بیانگر وجود كاروانسرا و مسجد در روزگاران دورتر است.

 

كتیبه بزرگ شهر

كتیبه بزرگ شهر خرم آباد

در همه جای خرم آباد آثار تاریخی یا طبیعی، قاب نگاه را پر می كنند. در جنوب شرقی خرم آباد كه خیابان شریعتی قرار دارد و ابتدای مسیر حركت به سوی خوزستان است، كتیبه ای با خط كوفی به ارتفاع سه و نیم متر، در برابر چشم مسافران ایستاده و آنان را تشویق به توقف و خواندن می كند. نوشته روی سنگ با عبارت  بسم الله الرحمن الرحیم  آغاز شده و سال 513ه.ق را نشان می دهد. این سنگ نبشته به خط كوفی و در دوران سلجوقی تهیه شده و نوشته روی آن از دوران حكومت «ابوسعید برسق كبیر» از امرای سلطان محمود سلجوقی حكایت می كند.

 

به لرستان كه می روید اصلا بدون خوردن دست كم دو یا سه وعده كباب، به خانه برنگردید. طعم كباب های این استان، با بسیاری از كباب هایی كه خورده اید متفاوت است. معروف ترین كباب را بروجرد دارد و پس از آن خرم آباد. دورودی ها هم درباره كباب، حرف زیادی برای گفتن دارند

 

پیاده تا دره گرم

آبشار دره گرم خرم آباد

آبشار دره گرم در قلب مناطق مسكونی قرار گرفته و بخشی از كمربند سبز شهر نیز از مسیر آن عبور می كند. این آبشار برای اهالی خرم آباد آشناست، ولی برای گردشگران و طبیعت گردان چندان شناخته شده نیست. برای دیدن آبشار دره گرم باید از میدان كیو شهر خرم آباد، خیابان ولیعصر را تا پای مخمل كوه طی كنید. تابلوی كوچكی، راه «گچ بنی» را نشان می دهد. آن را بالا بروید تا به سراسو (سرآستان) برسید. پس از چشمه سراسو، مسیر پیاده روی آغاز می شود. در جهت حركت آب (جهت شرقی-غربی) ادامه دهید و از زیبایی های بهار طبیعت در مسیر لذت ببرید تا به دره گرم برسید. مسیر دره را با احتیاط طی كنید تا آبشار اصلی دره گرم را ببینید. این مسیر زیبا و رؤیایی را با یك راهپیمایی ۲ تا ۳ ساعته می توان پیمود. گیاه پر سیاوشان كه ارزش دارویی زیادی دارد پای این آبشار به وفور یافت می شود.

 

بقعه سرسلسله آل خورشید

بقعه سرسلسله آل خورشید

یك برنامه نیمروزی در نزدیكی خرم آباد، می تواند زیارت بقعه یكی از بزرگان لر باشد. سلسله آل خورشید پیش از دوران صفویه در لرستان حكومت می كرد. آرامگاه سرسلسله كه شجاع الدین خورشید نام داشت، بین مردم منطقه مورد احترام است. بقعه ساده ای كه بیشتر به آرامگاه عارفان شباهت دارد تا شاهان و فرمانروایان. این آرامگاه در روستای  گوشه شهنشاه  (شینشاه) در 15 كیلومتری جنوب خرم آباد ساخته شده و برای رفتن به آنجا، باید به جاده قدیم اندیمشك بروید. این بنا در دوره صفوی به دستور شاهوردی خان، آخرین اتابك لر ساخته شد. جد او، شجاع الدین خورشید، مدت 30 سال بر ایالات لر فرمانروایی كرد و به واسطه عدالت و دادگستری، مورد احترام اهالی قرار گرفت. نقشه آرامگاه مستطیل  شكل و پلان داخلی آن هشت ضلعی و هر ضلع آن 2,5متر در نظر گرفته شده است. مصالح آرامگاه سنگ، آجر، گچ ، ماسه و آهك است. ارتفاع گنبد از سطح زمین  12 متر طراحی شده و روی مقبره میان آرامگاه، صندوق چوبی كنده كاری شده ای قرار دارد. كنار مقبره شجاع الدین خورشید، ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍیی با 15 اتاق و صحنی حدود 300 مترمربع از دوران صفویه، ساخته شده كه به ثبت ملی رسیده است. پشت ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍ محل نگهداری چهار پایان و در قسمت جلو اتاق های 9 مترمربعی ساخته شده كه محل استراحت مسافران بود. در كنار این آرامگاه، گورستانی قدیمی با سنگ  قبرهای كهن وجود دارد كه   روی آنها آیاتی از قرآن كریم با نقش های برجسته و خط زیبای كوفی، كنده كاری شده است.

ﺁﺏ آشامیدنی ﺍﻫﺎﻟﯽ روستا ﺍﺯ ﭼﺸﻤه ﻭ ﺁﺏ ﺑﺎغ ها ﺍﺯ ﺳﺮﺍﺏ (ﺳﺮ ﺳﺮﺁﻭ) ﺗﺎﻣﯿﻦ ﻣﯽ شود. پایین تر از روستا دره ای در چشم انداز قرار دارد كه شكوفه های انار و انجیرهای جوانه زده در باغ ها را به نمایش می گذارد. یك درخت توت و دو درخت بنه هم در این روستا، قرن ها پابرجا مانده  و به ثبت ملی رسیده اند.

 

خوراك، هنر، سوغات

کباب خرم آباد

كباب را به خاطر بسپارید! به لرستان كه می روید اصلا بدون خوردن دست كم دو یا سه وعده كباب، به خانه برنگردید. از منطقه شازند در مسیر خرم آباد، گله های پرتعداد گوسفند دیده می شود و جابه جا، غذای حاضر و آماده، كباب است. طعم كباب های این استان، با بسیاری از كباب هایی كه خورده اید متفاوت است. معروف ترین كباب را بروجرد دارد و پس از آن خرم آباد. دورودی ها هم درباره كباب، حرف زیادی برای گفتن دارند. اگر مهمان خرم آبادی  های عزیز هستید می توانید امیدوار باشید طعم غذاهای محلی مانند   آش ترخینه (یا كشكینه، سوپ سبزیجات با بلغور گندم)، خوئك (جغور بغور) و جگروَز (جگر گوسفند پوشیده شده با لایه ای از چربی) را بچشید. این خوراك ها در رستوران ها پخته نمی شود و به صورت محلی موجود است. استان لرستان صنایع  دستی فراوانی مانند قالی، گلیم و جاجیم بافی، گیوه  زنانه، قلم زنی، خراطی، ورشوسازی و نمدبافی دارد. علاوه بر فروشگاه هایی كه در سطح استان وجود دارد، چند سالی است كه نمایشگاهی به اسم «بهار مالگه» در ورودی شهر خرم آباد در پارك شریعتی برگزار می شود كه علاوه بر صنایع دستی و لباس های محلی، می توانید غذاهای محلی را كه در روزهای دیگر در رستوران ها به ندرت یافت می شوند، تهیه و نوش جان كنید. علاوه بر این ها، خوب است چند آلبوم  موسیقی فولكلور لرستان را تهیه كنید و در روزهای سفر گوش كنید. در جاده های زیبای لرستان هیچ موسیقی دلپذیرتر از كمانچه های خودشان نیست. اگر اهل سوغات خریدن هستید، پیشنهاد می كنیم از خرم آباد، عسل و نان ساجی و از بروجرد، حلوا ارده و نان شیرمال بخرید.

 

پل بزرگ ساسانی

پل شكسته خرم آباد

پل شكسته یا پل شاپوری كه در گویش لری «طاق پیل اشكسه» نامیده می شود در جنوب شهر خرم آباد و پایین دست قلعه فلک الافلاک، یكی از شاهكارهای معماری دوره ساسانیان به شمار می آید. این پل حدود 300 متر طول و بیش از 26 چشمه طاق داشته كه هم اكنون فقط پنج چشمه طاق از آن بر جای مانده  است. چشمه طاق های پل به صورت جناقی و پایه های پل و موج شكن های آن به شكل لوزی شش ضلعی از سنگ ساخته شده اند. مصالح این پل از سنگ، ملات گچ و ساروج تشكیل شده  است. سنگ های قلوه ای رودخانه ای و لاشه سنگ ها برای چشمه طاق ها به كار گرفته  شده و از سنگ های پاكتراش هم در قسمت پایه ها استفاده شده  است. كف پل را با سنگ قرمز فرش كرده اند كه در اثر فرسایش آب از صورت كادر بودن خارج شده  است. پل شاپوری مسیر ارتباطی غرب استان لرستان (طرهان) با شرق و از آنجا به خوزستان و تیسفون (پایتخت ساسانیان) بوده و ارزش استراتژیك مهمی داشت.

 

چگونه و كجا بمانیم؟

هتل آزادی خرم آباد

هزینه  اقامت در استان لرستان نسبت به سایر شهرها و استان ها بسیار كمتر است. هتل های سه ستاره و دو ستاره  متعددی در خرم آباد و بروجرد وجود دارند. در شهرهای دورود و الیگودرز هتل ها ارزان تر هستند. علاوه بر اینها، مهمان پذیرهای بسیاری نیز در شهرهای مختلف با هزینه های پایین وجود دارند و برای شما سفر كم هزینه ای را رقم می زنند. در استان لرستان هزینه چندانی بابت بازدید از جاذبه‎ های طبیعی و تاریخی دریافت نمی شود. ورودی قلعه فلک الافلاک ۴۵۰۰ تومان است. غیر از این جز برای فعالیت های قابل پیش بینی مثل استفاده  از قایق های دریاچه كیو و اقامت در تفریحگاه بیشه، هزینه ای برای فعالیت های تفریحی در استان لرستان نخواهید پرداخت.

 

دریاچه فیروزه ای

دریاچه گهر دورود

دریاچه زیبای گهر كه به نگین اشترانكوه شهرت دارد، در ۳۰ كیلومتری جنوب شرقی دورود، بین قله های رشته كوه اشترانكوه، قرار دارد. این دریاچه كه یك و نیم كیلومتر درازا دارد به گفته  زمین شناسان در اثر وقوع زمین لرزه ای بزرگ در هزاران سال پیش به وجود آمد. در كنار این دریاچه، دره   نی گاه  قرار دارد كه دشتی پوشیده از شقایق و لاله  واژگون است. البته برای استفاده از این چشم اندازها بهترین زمان سفر به این مناطق ماه های تیر و مرداد است. علاوه بر این، منطقه  اشترانكوه، منطقه ای حفاظت  شده و پر از گونه های جانوری مثل بز، قوچ، آهو، پلنگ و… است. برای رسیدن به دریاچه گهر دو راه وجود دارد. می توانید از مسیر الیگودرز به سمت شول آباد حركت كنید كه باید بخشی از مسیر را در جنگل های اشترانكوه پیاده روی كنید. مسیر سواره یا همان خودروی شخصی از دورود به سمت اشترانكوه آغاز می شود كه البته با انتخاب این راه، لذت پیاده روی در جنگل های الیگودرز را از دست می دهید.

 

سرزمین آبشارها

آبشار بیشه

آبشار بیشه خرم آباد

این آبشار زیبا كه بسیاری از شما تصاویرش را در جاهای مختلف دیده اید، در دهستان سپیددشت شهرستان خرم آباد و در ۶۴ كیلومتری این شهر قرار دارد. برای رفتن به این آبشار از شهرهای دورود و خرم آباد جاده ای وجود دارد. در ایستگاه قطار بیشه وارد طبیعت زیبای بیشه می شوید. اگر با خودروی شخصی سفر می كنید، باید از خرم آباد در جهت جنوب شرق حركت كنید تا به سپیددشت برسید. پیش از آن می توانید سری هم به آبشار سه گانه گریت بزنید كه جذابیت آن بیشتر به خاطر زیبایی فرم های تصویری اش است. آبشار گریت كمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته  است. درحالی كه طبیعت ناب و زیبایی را به نمایش می گذارد. حدود 15 كیلومتر قبل از سپیددشت، پس از تابلوی روستای «قلعه خانجان» باید وارد روستا شد. شكوفه های گلابی و زالزالك در باغ های اردیبهشتی روستا جلوه گری می كنند. انتهای روستا، مسیر خاكی به جنگل «نای انگیز» می رسد. دره ای پر از بلوط كه غریو خروش رودخانه در آن طنین می اندازد. در امتداد مسیر رودخانه كه پیاده بروید، حدود چند صدمتر بعد، به آبشار سه گانه گریت می رسید. پس از استراحتی كوتاه و لذت از طبیعت ناب به مسیر زیبای بیشه ادامه دهید تا به سپیددشتی برسید كه همجوار سزار بنا شده است. در مسیر جاده، سیاه چادرهای عشایری و رمه های پرشمار، چشم اندازهایی كم نظیر در دامنه های زاگرس در قاب چشم می نشاند. اطراف تان جابه جا دشت های شقایق را می بینید و زمین های سبز نورسته. در مسیر سزار چند ایستگاه پرورش ماهی راه اندازی شده و اگر اهل ماهی كباب باشید، می توانید همین جا ماهی تازه تهیه كنید.

از سپیددشت، حدود 10كیلومتر جاده خاكی پیش روست و باید از كیفیت لاستیك های تان اطمینان داشته باشید. روبه روی ایستگاه راه آهن بیشه، چشمه های پر آب متعددی دیده می شود كه پس از گذشتن از ایستگاه قطار، آبشار بیشه را تشكیل می دهند. بعد از گذر از رودخانه سزار از روی پل آهنی به آبشار بیشه می رسید. اگر اهل طبیعت گردی هستید و با اقامت در مكان های غیرشهری مشكلی ندارید، مسئولان بیشه اقامتگاهی با ۱۷ پلاژ و ۷ چادر تدارك دیده اند. كنار این اقامتگاه ها، بازارچه  محلی، خانه  بهداشت و پاسگاه انتظامی نیز دایر است.

 

آبشار نوژیان

آبشار نوژیان خرم آباد

آبشار نوژیان در نزدیكی شهر خرم آباد با ۹۵ متر ارتفاع و پنج متر تاج، یكی از بلندترین آبشارهای ایران و مرتفع ترین آبشار استان لرستان به حساب می آید. بیش از ۵۰ آبشار كوچك و بزرگ در استان لرستان وجود دارد كه پس از آبشار بیشه، آبشار نوژیان مشهورترین آنهاست. این آبشار در ۳۸ كیلومتری جاده  كمربندی خرم آباد، در جنوب شرقی شهر واقع شده است. آبشار نوژیان بین دو كوه  تاف  در شرق و جنوب شرقی و  هشتاد پهلو  در جنوب و جنوب غربی و نزدیكی روستایی قدیمی به همین نام، قرار گرفته است. این منطقه بیش از هر چیز به داروهای گیاهی شهرت دارد. در فصل های بهار و تابستان، آب آبشار از چشمه های طبیعی بالادست تأمین می شود و پرآب تر است. در سمت راست آبشار نوژیان رودخانه  كوچكی وجود دارد كه آب آن نیز از چشمه های متعدد همین منطقه تأمین می شود. این آب ها در ادامه  مسیر خود به رودخانه  سزار می ریزند و برای پرورش ماهیان سردآبی مانند قزل آلا مناسب است. در مناطق پایین تر از آبشار، حوضچه های پرورش ماهی وجود دارد. برای رسیدن و دیدن این آبشار دل انگیز باید بلوار اصلی را تا انتهای جنوبی شهر بپیمایید و به جای عبور از زیرگذر میدان امام حسین (شقایق)، آن را به چپ بپیچید تا به كمربندی برسید. از پلیس راه در جاده  كمربندی خرم آباد ۱۴ كیلومتر برانید تا تابلوی آبشار نوژیان را در سمت راست جاده ببینید. از این سه راهی به سمت چپ بپیچید كه جاده ای كوهستانی و زیبا میان جنگل های بلوط است. از ابتدای سه راهی تا آبشار ۳۸ كیلومتر راه است كه ۳۲ كیلومتر آسفالت و شش كیلومتر آخر آن خاكی است. علائم راهنمایی و رانندگی هشداردهنده و گاردریل در این جاده وجود ندارد و باید حسابی مراقب باشید. اگر عجله ندارید و یك روز یا نیمروز را به تماشای این آبشار اختصاص داده اید، تا حد امكان بخش آخر مسیر را پیاده طی كنید تا از زیبایی های راه لذت ببرید. اگر از اهواز به سوی خرم آباد بیایید، باید پنج كیلومتر مانده به خرم آباد، پس از دیدن تابلوی شهر بروجرد، وارد كمربندی بشوید و ۱۰ كیلومتر ادامه دهید تا تابلوی آبشار نوژیان را ببینید. سپس در مسیر گفته شده حركت كنید. آبشار نوژیان و گردشگاه جنگلی آن فاقد امكانات رفاهی مانند رستوران و فروشگاه است. پس مانند سفرهای كوهستانی، همه  خوراكی ها و وسایل لازم را با خودتان ببرید. برای افراد ماجراجو و باتجربه كه اهل اتراق شبانه در طبیعت هستند، با حفظ نكات ایمنی و محیط زیستی، اقامت در آبشار نوژیان تجربه  دلپذیری، خواهد بود.

 

آبشار وارک

آبشار وارک خرم آباد

این منطقه پر از درختان گلابی، زالزالك و بلوط است و در مسیر آبشار بزرگ نوژیان قرار دارد. آبشار وارك در نزدیكی آبشار نوژیان قرار دارد و یك دوراهی آنها را از هم جدا می كند. پنج كیلومتر انتهایی مسیر را باید پیاده روی كنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *