سفر به استانبول , شهری ميان دو جهان

اگر به دنبال شهري خارجي براي سفر هستيد که در عين تازگي و جذابيت، حس غريبه بودن به شما ندهد، با خواندن اين گزارش حتما به فکر سفر به استانبول خواهيد افتاد.

بزرگ ترين شهر ترکيه، مرکز مالي، فرهنگي و اقتصادي اين کشور است و تنها شهر بزرگ دنياست که بين دو قاره قرار گرفته  است. بخش قديمي شهر پر از آثار معماري آسيايي، گنبد و مناره، خيابان هاي سنگفرش و خانه هاي چوبي است. استانبول جاذبه هاي مدرن و امروزي را در کنار زيبايي هاي سنتي و تاريخي ترکيه قرار داده تا براي گردش و تفريح در اين شهر، دست تان کاملا باز باشد.

مي توانيد در حالي که قدم زنان از کوچه هاي قديمي و سنگفرش استانبول عبور مي کنيد معماري اين شهر را از نزديک لمس کنيد. هر جايي هم احساس خستگي کرديد هميشه کافه  يا رستوراني در نزديکي شما آماده پذيرايي است. اگر اهل خريد باشيد هم مي توانيد سري به بازار قديمي شهر بزنيد و از بوي ادويه ها و غذاهاي سنتي لذت ببريد، هم مي توانيد در بخش مدرن تر شهر سبد خريدتان را از مارک هاي معروف بين المللي پر کنيد. اگر هم به شب زنده داري علاقه مند باشيد، استانبول شهر ايده آل شماست. بازارها و کافه هاي استانبول هرگز نمي خوابند. اگر هنوز هم دلايل کافي براي سفر به اين شهر نداريد، حتما اين گزارش را تا انتها بخوانيد.

 

کی برويم؟

استانبول که بین دو دریای سیاه و مرمره قرار گرفته، تابستان های شرجی و زمستان های پرباری دارد. بهترین وقت سفر به استانبول در بهار از فروردین تا آخر اردیبهشت و در پاییز از آخر شهریور تا اواسط آبان است. در این ماه ها دمای هوا بین 16 تا 25 درجه متغیر است و رطوبت هوا هم قابل قبول است. زمستان استانبول سرد و پربرف است اما اگر به بادهای زمستانی و هوای برفی علاقه مند باشید، سفر به این شهر در زمستان و در فصل حراج هم خالی از لطف نیست.

 

چطور برويم؟

برای ورود به ترکیه نیازی به اخذ ویزا ندارید و با داشتن گذرنامه می توانید وارد استانبول شوید. راه های مختلفی هم برای رسیدن به این شهر پیش روی تان است. ساده ترین و سریع ترین راه، سفر هوایی است. در طور هفته چندین هواپيماي ایرانی و ترک به سمت استانبول پرواز مستقیم دارند. طول سفر هوایی بین تهران و استانبول، سه ساعت است. قیمت بلیت هواپیما بسته به شرکت هواپیمایی که انتخاب می کنید متغیر است اما به طور متوسط با 500 تا 600 هزار تومان می توانید با هواپیما به استانبول برسید.

اگر حوصله سفر طولانی تری را دارید، می توانید با قطار هم به استانبول سفر کنید. قیمت بلیت رفت و برگشت حدود 180 هزار تومان است و سه روز هم در سفر خواهید بود. سفر زمینی با قطار ایرانی از تهران تا دریاچه وان ادامه خواهد داشت و پس از آن چند ساعتی را هم با کشتی و روی آب سفر خواهید کرد. بعد از تمام شدن دریاچه با قطار کشور ترکیه به استانبول می رسید. هرچند که زمان این سفر طولانی به نظر می رسد اما هم در قطار و هم در کشتی امکان قدم زدن و گشتن باعث می شود خسته نشوید. با اتوبوس هم می توانید به استانبول سفر کنید. هرچند که طول زمان سفر با اتوبوس از قطار کمتر است و نزدیک به دو روز طول خواهد کشید، اما یکنواختی آن بسیار خسته کننده است.

آخرین روش، روش افراد ماجراجویی است که گروهی سفر می کنند و به جز استانبول قصد دیدار از شهرهای دیگر ترکیه را هم دارند. شما با ماشین شخصی تان هم می توانید به استانبول سفر کنید. مسافت تهران تا استانبول نزدیک به 2000 کیلومتر است و نیاز به 40ساعت رانندگی دارد. سفر با ماشین شخصی هم مزایای خودش را دارد اما باید قبل از سفر گواهینامه تان را بین المللی کنید. قیمت بالای بنزین در ترکیه هم یکی از عوامل بازدارنده سفر با ماشین شخصی است.

 

کجا بمانيم؟

وارد استانبول که بشوید، در اولین نگاه و در فرودگاه آتاتورک، همه جا را پر از پرچم های قرمز کشور ترکیه می بینید. پرچم هایی که تنها محدود به فرودگاه نمی شوند داخل شهر هم بسیاری از شهروندان پرچم کشورشان را از پنجره خانه هاي شان آویزان کرده اند. فرودگاه آتاتورک در قسمت غربی استانبول قرار گرفته و تاکسی های فرودگاه شما را نیم ساعته از آنجا به مرکز شهر می رسانند. اما  شايد به خاطر گرانی تاکسی ها بخواهید این مسیر را با اتوبوس، مترو یا تراموا طی کنید. اگر بار و بنه زیادی همراه تان نباشد با ده دقیقه پیاده روی می توانید از سالن اصلی فرودگاه به ایستگاه مترو بروید و با هزینه ای اندک و به راحتی به مرکز شهر برسید.  اگر سفر برایتان با گشت و گذار و دیدن مناطق توریستی شهر جدید معنی پیدا می کند و نمی خواهید از جاهای دیدنی دور باشید، هتلی را در یکی از دو محله تقسیم یا سلطان احمد انتخاب کنید. میدان تقسیم مرکز بخش مدرن استانبول و درقسمت اروپایی است و محله سلطان احمد مرکز بخش سنتی شهر است. در هرکدام از این محله ها که اقامت داشته باشید به آسانی به مراکز خرید و دیدنی های شهر دسترسی خواهید داشت و دست تان هم برای انتخاب هتل هایی با قیمت متوسط باز است. اما اگر دنبال هتلی لوکس می گردید و می خواهید اقامتتان با چشم انداز دریای مرمره همراه باشد، بهتر است در نزدیکی فرودگاه دنبال هتل بگردید و برای گشت و گذار در شهر ماشین کرایه کنید یا از تاکسی های هتل بهره ببريد.

 

چگونه بگرديم؟

برای دسترسی به تمام نقاط دیدنی شهر با هیچ مشکلی رو به رو نخواهید بود. استانبول از آن شهرهایی است که سیستم حمل و نقل عمومی اش جای گله و شکایتی برای مسافران و شهروندان باقی نمی گذارد. هر کجا که بخواهید بروید می توانید از تاکسی های شخصی، تراموا، اتوبوس و مینی بوس، مترو و حتی قایق برای عبور و مرور بین بخش آسیایی و اروپایی استفاده کنید. اما اگر اهل پیاده روی باشید، لذت پیاده روی در خیابان استقلال را با هیچ وسیله نقلیه  ديگري عوض نخواهید کرد. خیابان طولانی و معروف استقلال، از میدان تقسیم شروع می شود و تنها وسیله نقلیه ای که مجاز حرکت كند یک تراموای قدیمی است. استقلال خیابان بسیار جذاب و سرزنده ای است که دو طرف آن پر از فروشگاه و کافه و رستوران است. معمولا در فصل های شلوغ می توانید گروه های موسیقی را که در پیاده روها برنامه اجرا می کنند ببينيد هنرمندان دیگری هم از شما دعوت خواهند کرد تا به تماشای کارشان بنشینید. بعد از گشت و گذار در خیابان استقلال، اگر هنوز هم احساس کردید که به اندازه کافی خرید نکرده اید، از تاکسی ها بخواهید شما را به خیابان بویوکدر برسانند و آنجا از مراکز خرید کانیون و جواهیر دیدن کنید. مرکز خرید جواهیر یکی از بزرگ ترین مراکز خرید در اروپاست و نمایندگی رسمی تمام برندهای مشهور بین المللی را می توانید در آن پیدا کنید.

 

چی بخوريم

برای خورد و خوراک در استانبول، به هیچ وجه نگران نباشید، کافه ها و رستوران ها همه جای خیابان  به چشمتان می خورند. رستوران های محلی، دریایی و غربی، هر غذایی که آرزویش را داشته باشید در اختیارتان می گذارند. با این حال، سفرتان به استانبول بدون چشیدن طعم کباب ترکی کامل نخواهد شد.

 

کجا برويم؟

تصویر کلاسیک استانبول در ذهن همه ما شاید گنبدها و مناره های مساجد تاریخی و قصرهای باستانی آن باشد. البته که یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری در استانبول هم، همین آثار معماری و تاریخی هستند؛ کاخ ها، مسجدها، کلیساها و قصرهایی که یادگار امپراتوری روم، دوره بیزانس و حکومت عثمانی ها بر ترکیه اند. 1. منطقه سلطان احمد

چه به آثار تاریخی و معماری علاقه مند باشید چه نباشید، حتما در استانبول به مسجد سلطان احمد در محله سلطان احمد سر بزنید. مسجد سلطان احمد معماری بی نظیری دارد و با شش مناره آبی رنگش، به مسجد آبی معروف شده است. حالا که تا مسجد سلطان احمد آمده اید، نگاهی به روبه روی این مسجد هم بیندازید و سری به موزه ایاصوفیه بزنید. کمی بالاتر از محله سلطان احمد و در نزدیکی شاخ طلایی، می توانید کاخ توپ کاپی را ببینید. توپ کاپی که چندین قرن کاخ سلطنتی حاکمان عثمانی بوده، حالا موزه ای  است پر از یادگاری های سلطنت این حاکمان در ترکیه. از آنجا که توپ کاپی در نزدیکی تنگه بسفر قرار گرفته، اگر اهل عکاسی باشید می توانید در این کاخ عکس های زیبایی از چشم انداز بسفر بگیرید.

 

کاخ توپكاپی

امپراتوری عثمانی از سال ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۳ از این کاخ بخش عظیمی از آسیا و اروپا را اداره می کرد. سلطان محمد فاتح در ۱۴۵۹ دستور ساخت این قصر را داد و کار ساختن آن در سال ۱۴۶۵ به پایان رسید. این قصر بین شاخ طلایی و دریای مرمره در استانبول واقع شده و چشم اندازی بسیار عالی به تنگه بسفر دارد.

 

 

 

اياصوفيه

این مسجد در دوره بیزانس یکی از مهم ترین کلیساهای  دنیا بود و به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد و بعد در قرن ششم  میلادی توسط جاستنیانوس مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

 

مسجد سلطان احمد

این مسجد که به خاطر کاشی کاری و رنگ خاص گنبدش به مسجد آبی هم معروف است هنوز مهم ترین مسجد استانبول است. خانم ها(حتی توریست های اروپایی) باید با حجاب اسلامی وارد مسجد شوند .

 

 

ميدان تقسيم

این منطقه یکی از مراکز خرید، جاذبه های گردشگری و تفریحی وقلب  استانبول است که به خاطر رستوران ها، مغازه ها و هتل های متعددش شهره شده است. ایستگاه مرکزی  مترو در این میدان قرار دارد. یادبود جمهوریت که توسط پیکرتراش مشهور ایتالیایی، پیئترو کانونیکا ساخته شده و در سال ۱۹۲۸ رونمایی شد نیز در میدان تقسیم واقع شده است.

 

دلمه باغچه

این کاخ از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی از این مکان به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می شده است. در این کاخ می توانید وسایل زندگی آتاتورک در روزهای آخر عمرش را ببینید.مسجد دلمه باغچه و برج ساعت ديگر مكان هايي است كه مي توانيد رايگان از آنها بازديد كنيد.

 

خيابان استقلال

خیابانی معروف در قسمت اروپایی شهر استانبول در بخش بیوقلو است. این خیابان به طول تقریبی ۳ کیلومتر مملو از کافه، رستوران، بوتیک و مرکز خرید است و تقریباً در تمام ساعات شبانه روز مملو از جمعیت است. در روزهای آخر هفته حدود سه میلیون نفر در روز از این خیابان بازدید می کنند.

 

 

3.بويوک آدا

شهر ساحلی و تاریخی استانبول اما به جز مراکز خرید و آثار باستانی جاذبه های دیگری هم برایتان خواهد داشت. شبه جزایر آدولار که در دریای زیبای مرمره قرار گرفته اند، مقصدی بی نظیر برای توریست ها هستند. شما می توانید با کشتی هایی که هر روز به این جزایر رفت و آمد می کنند، با پرداخت هزینه ای معادل بیست هزار تومان، به این جزایر سفر کنید و برگردید. بزرگ ترین جزيره، جزیره بیوک آدا ست که رفت و آمد در آن از طریق درشکه و دوچرخه انجام می شود. اگر در فصل گرما به استانبول سفر کنید می توانید از ورزش های آبی در این جزایر لذت ببرید و ناهار دلچسبی هم در رستوران هایش بخورید.

 

ماهی تازه

در رستوران های این منطقه می توانید غذاهای خوشمزه تهیه شده از ماهی تازه روز را میل کنید.

 

دوچرخه سواری

در جزیره اتومبیل دیده نمی شود و کالسکه وسیله جابه جایی است اما توصیه ما کرایه کردن دوچرخه و گشتن در جاده زیبای ساحلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *