سفر به ایران , سفری شگفت انگیز

ایران دیگر مقصد جدید گردشگران خارجی شده است. اگر تا پیش از این ، تبلیغ سفر به تركیه ، امارات ، آفریقا و تایلند در میان برنامه های تلویزیون های جهانی همچون سی.ان.ان و بی. بی. سی جهانی به عنوان پر مخاطب ترین رسانه های تصویری جهان منتشر می شد و جای ایران در این تبلیغات خالی ماند، حالا دیگر پیام آوران سفر با چشم خود ایران را دیده اند و گردشگران جهان را برای سفر به ایران ترغیب می كنند. جدای از آن، پیام سازمان ملل به مردم جهان برای سفر به ایران نیز برای چندمین بار از تهران منتشر شده است و طالب ریفاعی؛ دبیركل سازمان جهانی جهانگردی، از گردشگران سراسر جهان خواسته كه شگفتی های بی نظیر ایران را از دست ندهند و ایران را مقصد جدید سفرهای خود كنند. كنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان در سال 2017 در ایران نیز فرصت بسیار خوبی برای ایران شد تا آنهایی كه بیشتر ایران را با عراق ، افغانستان و سوریه و كشورهای درگیر جنگ اشتباه می گرفتند و با تصویر منفی رسانه های جهان ، تصور می كردند ایران كشوری ناامن و فقیر است، با چشم خود ایران را از نزدیك ببینند و بر مهمان نوازی و شگفت انگیز بودن جاذبه ها و نیز امنیت بسیار خوب كشورمان اذعان كنند. با  اذعان راهنمایان گردشگری جهان از 5 قاره و 46 ملیت، حالا ایران در انتظار ورود گردشگران بیشتر است و آن طور كه رئیس جمهور نیز گفته همین موضوع موجب شده نوسازی ناوگان هوایی و ریلی و جاده های ایران در دستور كار قرار بگیرد.

 

بازدید از قزوین، زنجان و همدان

 

320 راهنمای گردشگری از 46 كشور جهان و از 5 قاره، 12 روز در ایران سفر می كنند تا در نخستین سفر خود به ایران با جاذبه های گردشگری ایران و چگونگی سفر در كشور آشنا شوند. 20 راهنمای گردشگری از نقاط مختلف آمریكا درست یك روز پیش از آن كه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا- كه برخی از آنها او را دیكتاتور و نژادپرست می دانند- پای فرمان ممنوعیت سفر ایرانی ها به آن كشور را امضا كند، مهمان ایران و از مهمان نوازی و زیبایی های ایران شگفت زده شدند. در نخستین روز سفر آنها به ایران 141 راهنمای گردشگری خارجی از كشورهای مختلف جهان در پیش تور خود به قزوین، زنجان و همدان سفر كردند تا در نخستین گام با رفتن به مجموعه 4 هكتاری دولتخانه صفوی قزوین و بازدید از بنای چهلستون یا كلاه فرنگی این شهر با تاریخ قزوین آشنا شوند. پیش از رسیدن به شهر قزوین در منطقه آبیك تیم اسكورت به استقبال راهنمایان گردشگری رفت تا آنها را در امنیت كامل به شهر منتقل كند .اینجا بود كه راهنمایان بین المللی متوجه شدند ایران برخلاف آنچه در رسانه های جهانی پیش تر مطرح  شده كشوری امن و قابل اعتماد است.

23 كاخ در مجموعه دولتخانه صفوی قزوین وجود داشت . بنای چهلستون در دوران صفویه محل استقرار شاه عباس صفوی بود و پس از آن در دوران قاجار این بنا فرمانداری و میرزا باقر سعدالسلطنه قاجار حاكم قزوین در آن مستقر شد. در دوره رضاخان این عمارت تبدیل به محل استقرار ژاندارمری قزوین شد . از آن پس این بنا همچنان پابرجا ماند و از سال 82 به این سو به عنوان موزه خط و خوشنویسی قزوین مورد استفاده قرار گرفت. راهنمایان گردشگری از سراسر جهان با حضور در همین بنا با تاریخ خط و خوشنویسی و نقاشی های صفوی به جای مانده از آن دوران آشنا شدند. آنها با شاخه گل در شهر قزوین مهمان شدند و پس از بازدید از عمارت چهلستون به كاروانسرای سعد السلطنه، از بناهای تاریخی این شهر رفتند و از بازاچه های صنایع دستی آن، سوغات سفر خریداری كردند. این نخستین رویارویی آنها با صنایع دستی ایران بود و هنرهای سنتی ایران توانست در نخستین دیدار در قزوین توجه راهنمایان گردشگری جهان را جلب كند.

پس از آن نوبت سفر به زنجان و بازدید از گنبد جهانی سلطانیه با نزدیك به 3 ساعت فاصله تا شهر قزوین بود. راهنمایان گردشگری جهان از 7 اثر ثبت جهانی شده ایران در این شهر بازدید كردند كه گنبد سلطانیه یكی از آنها بود. برخی از راهنمایان خارجی پیش تر تصورات متفاوتی از ایران داشتند و تنها در كتاب های تاریخ  و یا در سایت یونسكو اطلاعاتی از ایران به دست آورده بودند. آنها هم اكنون در سومین گنبد آجری جهان بودند و با شگفتی به تزئینات بنا و ساختمان گنبد نگاه می كردند. آنها در دالان های گنبد، سرداب و طبقات بالایی تاریخ سلجوقی را مرور كردند و از قدمت تاریخی این اثر شگفت زده شدند.لازم به توضیح است كه گنبد سلطانیه به دستور سلطان محمد خدابنده ملقب به الجایتو در سال 703 هجری قمری با هدف انتقال پیكر حضرت علی (ع) از نجف به سلطانیه كه زمانی پایتخت ایلخانان مغول در ایران بود، ساخته شد. برهمین اساس استقبال كنندگان از راهنمایان خارجی با لباس های مغولان در این بنای ثبت جهانی شده حاضر شدند. موزه رختشوی خانه و موزه مردان نمكی زنجان از دیگر نقاط گردشگری بود كه راهنمایان گردشگری مهمان آنها شدند و شگفتی شان از دیدن مومیایی های در نمك مانده و معدن نمك چهرآزاد زنجان دو چندان شد. بسیاری از آنها پیش از سفر به ایران تصور می كردند به كشوری پا می گذارند كه مردمانی فقیر و جنگ زده دارد و هر لحظه امكان خطر برای شان وجود دارد، اما در بدو ورود چنان ناباورانه به اطراف نگاه می كردند كه در گفت وگو با ما رسانه های شان را متهم به دروغگویی در تمام این سال ها نسبت به ایران كردند و پی بردند كه هر آنچه در غرب نسبت به ناامنی در ایران گفته شده تنها یك پروپاگاندای از پیش طراحی شده است. سفر راهنمایان تور از نقاط مختلف جهان به ایران آخرین میخ بر تابوت ایران هراسی است ؛ چرا كه ایران به زودی تبدیل به یكی از كشورهای پیشرو در صنعت گردشگری در منطقه خاورمیانه و آسیای غربی خواهد شد.

راهنمایان تور جهان، شب را در زنجان اقامت كردند. صبح روز بعد آنها راهی همدان گنجینه آثار باستانی ایران شدند تا بدین ترتیب از هگمتانه باستانی، كلیساهای تاریخی، آرامگاه استرومردخای و همچنین گنجنامه زیبا ، آرامگاه بوعلی سینا و گنبد علویان و آرامگاه باباطاهر دیدار كنند. حالا دیگر در سه روز نخست سفر آنها به ایران آن طور كه آرش نورآقایی؛ رئیس كانون سراسری راهنمایان گردشگری كشور به همشهری گفته هیچ تردیدی در شگفت زدگی آنها از جاذبه های گردشگری ایران بر جای نمانده است.

 

 

من؛ یك برادر ایرانی دارم

طالب ریفاعی – دبیركل سازمان جهانی جهانگردی

نیروهایی هستند که می خواهند مردم را منزوی کنند. تاریکی بیاورند و از سفر مردم جهان ممانعت کنند. ما آنها را شکست خواهیم داد. اینجا از ایران پلی خواهیم ساخت تا مرزهای جهان باز شوند و كشورها پذیرای مردم جهان شوند. در هر موقعیتی كه هستیم باید دنیا را به محلی بهتر برای زندگی تبدیل کنیم. ایران کشوری با فرهنگ غنی و طبیعتی زیباست. تهران شهر بی نظیری است. وقتی به ایران و تهران فکر می کنید، تصاویر زیبایی به خاطر می آورید. برای چندمین بار است که به ایران سفر می كنم، اما نخستین بار است كه كوه های تهران را سفیدپوش دیدم. به جرات می گویم كه هیچ چیز برای گردشگران جهان بهتر از آشنایی با فرهنگ ایران، مردم این كشور و مساجد باشکوهی که مردم در آنها شانه به شانه یكدیگر برای عبادت ایستاده اند و خرید صنایع دستی ایران و چشیدن طعم غذاهای این كشور نیست. هنوز مزه غذایی را که در سفرهای قبل در شهر مشهد خوردم به خاطر دارم. سفر به ایران خوب است و توصیه ام به گردشگران این است كه از اتاق های هتل بیرون بروند تا تجربه های خوبی از فرهنگ غنی و غذاهای ایران به دست بیاورند و با مردم فوق العاده ایران ملاقات کنند. ایران همچنین کشوری مهم در سازمان جهانی جهانگردی است. این كشوردر قلب جاده ابریشم قرار دارد. به همین خاطر مسئولیت گروه جهانی راه ابریشم را در سازمان جهانی جهانگردی برعهده دارد.

گردشگری یك فعالیت جدی است. چون کشورها را متحد و سبب توسعه آنها می شود. اكنون یك میلیارد و 200 میلیون گردشگر در سراسر جهان سفر می كنند. به این معنی كه از هر شش انسان روی زمین یك نفر در جهان سفر می كند و اکنون با انقلاب گردشگری روبه رو هستیم. در 7 سال گذشته نیز گردشگری جهان هر سال 5 درصد افزایش داشت و این روند فرصت خوبی برای کشورهاست كه از این پدیده بهره برداری كنند. ۶۰ سال پیش در ایران زندگی می كردم؛ هشت سال بیشتر نداشتم. برادر جوان ترم نیز در ایران متولد شد. یک برادر ایرانی هم دارم و حتی شاید در آینده دخترم نیز با یک پسر ایرانی ازدواج کند. حالا به عنوان دبیركل سازمان جهانی جهانگردی اعلام می كنم كه سازمان ملل به دنبال مرامنامه اخلاقی برای جلوگیری از ایجاد مرزهایی است که ملت ها را از یكدیگر جدا می كنند. سازمان ملل متحد و سازمان جهانی جهانگردی به عنوان کارگزار این سازمان معتقد است كه هیچ نزاع و جنگی در جهان نباید برقرار و چیزی به نام دیوار و مرزبندی نباید وجود داشته باشد. اگر صحبت های رئیس جمهور ایران در افتتاحیه کنوانسیون 2017 راهنمایان گردشگری را شنیده باشید، متوجه جایگاه حال حاضر ایران خواهید شد. او گفت كه فرهنگ و ملت ها در کنار هم هستند نه در مقابل یکدیگر و گردشگری چیزی است که ملت ها را به یكدیگر نزدیک می کند.

هربار که به ایران سفر می كنم به این نتیجه می رسم که جاذبه های زیادی برای کشف در این كشور وجود دارد. ایران مرجع تاریخ و فرهنگ است و همواره یکی از مکان های تاریخی است که مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. هر گردشگری که می خواهد از جاده ابریشم عبور کند، حتما باید از ایران عبور كند. پیش از آن که غرب به مفهوم گردشگری پی ببرد، ایران به این مفهوم رسیده بود. در سال های گذشته ایران در صنعت گردشگری جایگاه شایسته ای نداشت، اما كنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری در تهران تعیین کننده خوبی است برای آن كه ایران بار دیگر به صنعت گردشگری بازگردد و در جایگاه شایسته خود بنشیند. این همان دلیلی است که من را به ایران کشاند تا در این کنفرانس شرکت کنم و همین نیز دلیلی برای حضور رئیس جمهور ایران در مراسم آن روز بود. اكنون می گویم كه ایران به صنعت گردشگری بازگشته است. از همه رسانه ها نیز انتظار دارم این جمله را تکرار کنند تا بازگشتی با اعتماد به نفس رخ دهد و این پیام در سطح گسترده به دنیا منتقل شود.

 

جهان را به تجربه سفر ایران دعوت می كنم

فلیسیتاس رسینگ- رئیس فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری

ما همه تلاش خود را می كنیم تا تبعیض ها را در جهان از بین ببریم. فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری هیچ مرزی را قبول نمی کند؛ چون راهنمای گردشگری هستیم. از همین جا نیز به دبیركل سازمان جهانی جهانگردی كه سال 2017 را سال توسعه پایدار گردشگری نامیده می گویم كه اجازه دهید راهنمای بومی بیشتر از گردشگری سود ببرد؛ چون توسعه پایدار از همین نقاط آغاز می شود. تمام تلاش راهنمایان تور نیز بر این استوار است كه گردشگران را در سفرهای شان به خوبی و درست راهنمایی کنند. اجازه بدهید اینجا در مورد ایرادهایی كه به گردشگری ایران وارد است سخن بگویم؛ ایرادهایی به سرویس های بهداشتی و فرودگاه بین المللی ایران به عنوان بخشی از زیرساخت های لازم در صنعت گردشگری این كشور وارد است و می خواهم تاكید كنم كه رعایت حجاب در ایران مانع سفر گردشگران جهان به این كشور نیست. وقتی یک گردشگر به مسجد و یا معبد می رود، از یک پوشش خاص استفاده می کند. پس نمی توان تفاوتی از این منظر میان ایران و سایر کشورها قائل شد. بنابراین حجاب مانعی در راه گردشگری ایران نیست. البته كه سطح خدمات گردشگری ایران در مقایسه با کشورهایی همچون رومانی یا گرجستان مطلوب است، اما در بخش فرودگاهی، ایران نیاز به ایجاد شرایط بهتر دارد. هنوز نقایصی در گردشگری ایران مانند نبود سرویس های بهداشتی وجود دارد، اما وقتی شرایط را با سال های گذشته مقایسه می کنم متوجه می شوم اوضاع این كشور بهتر شده است و ایران باید با اعتماد به نفس مسیر گردشگری را برای خود هموار كند. بسیاری از كشورهای دیگر نیز وجود دارند كه در زیرساخت های گردشگری خود همتراز با ایران هستند و نمی توان تفاوتی میان آنها و ایران در این بخش قائل شد. باید توجه داشت وقتی گردشگران از سفر به ایران رضایت داشته باشند، حتما آن را برای دیگران بازگو می كنند. وقتی از طعم یك غذا یا دیدن جاذبه های گردشگری شگفت زده شوند حتما آن را برای دوستان خود تعریف می كنند . این مهم ترین نقشی است که راهنمایان گردشگری در همراهی با گردشگران جهان دارند.

مردم ایران مهم ترین جاذبه این كشور هستند كه نمی توان آنها را از تاریخ و فرهنگ این كشور متمایز دانست. خیلی سال پیش وقتی نخستین سفر خود را به شیراز داشتم این شهر را شبیه به یک راز شناختم. وقتی بار دوم به ایران سفر کردم تا موضوع پایان نامه خود را كه تخت جمشید یا همان پرسپولیس بود كامل كنم، تجربه ای منحصربه فرد داشتم. حالا وقت آن است كه تمام دنیا را به داشتن این تجربه دعوت کنم. شیراز منطقه ای بکر در جهان است و قابلیت بازدید جهانیان را دارد. پس پیشنهاد می كنم به این شهر سفر كنید.

 

سفری منحصر به فرد

مایكل مورگن تال – راهنمای تور از نیویورك

در آمریكا چیز زیادی از چشم انداز و جاذبه های گردشگری ایران نمی دانند. می دانیم كه سایت های زیادی در فهرست آثار جهانی یونسكو در ایران وجود دارند و ایران یكی از  كشورهای تاریخی در جهان است. ما اینجا هستیم تا چیزهای بیشتری از ایران بدانیم و یاد بگیریم. فكر می كنم اگر ما آمریكایی ها چیزهای بیشتری از ایران بدانیم تعداد بیشتری از ما علاقه مند به سفر به ایران خواهند شد. آمریكایی های زیادی به دنبال تجربه های جالبی در سفر می گردند و برای بیشتر آمریكایی ها تجربه سفر به ایران منحصر به فرد خواهد بود. دولت آمریكا تلاش می كند تا به آمریكایی ها بگوید ایران كشوری ناامن است، ولی كسانی كه بخواهند به ایران سفر كنند با یك تحقیق كوچك می توانند متوجه شوند كه ایران كشوری امن است و حالا كه به عنوان یك آمریكایی به ایران سفر كرده ام می گویم كه ایران كشوری بسیار بسیار امن است و هیچ چیزی مبنی بر ناامن بودن این كشور ندیده ام. كوچكترین حس ناامنی در این كشور نداشتم.  اكنون به همه گردشگران در سراسر جهان می گویم كه ایران كشور خوبی برای گردشگران است و گردشگران می توانند تجربه های جدید سفر را در بازدید از ایران و چشیدن طعم غذاهای عالی ایران داشته باشند.پیام من از ایران به گردشگران در سراسر جهان این است كه ایران كشوری زیبا با مردمانی خوب و مهمان نواز است و حتما به این كشور سفر كنند.

 

متفاوت از تصویر رسانه ها

پائولا تامپسون- راهنمای تور از آمریكا

این نخستین سفرم به ایران بود. پیش از سفر به من می گفتند كه ایران كشوری نیست كه مردمش با تو دوستانه رفتار كنند یا این كه ایران جایی نیست كه بتوانی به راحتی به آن سفر كنی. البته ایرانی هایی را در آمریكا دیده ام كه بسیاری از آنها بسیار تحصیل كرده هستند و كشورشان را بسیار دوست دارند. آنها به من می گفتند كه ایران كشوری با فرهنگ غنی و تمدن كهن است و مردمان خوب و مهربانی دارد . بعد كه به ایران آمدم متوجه شدم آنها چه می گویند. دروغ بزرگی در رسانه های نیویورك در مورد ایران جریان دارد، اما كتاب هایی در مورد ایران هستند كه خبری از دروغ های رسانه ای در آنها نیست. می توان این كتاب ها را خرید و آنها را خواند تا متوجه شد كه به چه كشوری سفر خواهید كرد. آنچه كه امروز از ایران دیده ام، كشوری امن است كه پیش از آن برای سفر به آن اندكی نگران بودم. به عنوان یك راهنمای تور باید تجربیاتی در مورد ایران می داشتم . وقتی در مورد این كشور خواندم و به دوستانم گفتم كه می خواهم به ایران سفر كنم داوطلبان دیگری برای سفر به ایران ابراز تمایل كردند، اما تنها می توانستم با یك همراه به ایران سفر كنم. همین جا اعلام می كنم كه اكنون علاقه زیادی برای سفر به ایران در آمریكا ایجاد شده است. آنچه كه اكنون در من تغییر كرده آن چیزهایی است كه رسانه ها در مورد ایران می گویند، اما در دومین روز سفرم به این كشورمتوجه شدم كه ایران متفاوت از تصویری است كه رسانه ها در آمریكا به مردم ارائه داده اند. ایران می تواند كشور موفقی در جذب گردشگران باشد. هم اكنون بسیاری از گردشگران علاقه مند به دیدن آن هستند. ایران كشوری بسیار ارزان و سرزمینی جذاب در جهان است. همین جا می خواهم به گردشگران جهانی اعلام كنم كه ایرانی ها مردمانی خوب، با فرهنگ غنی و جذاب و البته بسیار مهمان نواز هستند.

 

ایران را با عراق و افغانستان و سوریه اشتباه می گیرند!

ماتیاس لوكله – راهنمای گردشگری از فرانسه

این نخستین بار است كه به ایران سفر كرده ام و می خواستم ایران را با چشمان خودم ببینم؛ به پرسپولیس بروم و امپراتوری پارس را ببینم، از چهارفصل ایران دیدن كنم. حالا خوشحالم كه ایران را این طور دیدم. قبلا با ایرانی های فرهیخته ای دیدار كرده بودم ، درست شبیه به آنچه كه امروز در ایران می بینم. حالا از سفر خودم به ایران بسیار خوشحال هستم. ایران كشور بسیار زیبایی است. در اروپا خبرهای بدی در مورد ایران شنیده می شد.در فرانسه غالبا ایران ، عراق و سوریه را با یكدیگر اشتباه می گیرند. برخی نیز ایران و عراق زمان جنگ را به خاطر دارند. در حالی كه ایران كشوری متفاوت از عراق و سوریه است.متاسفانه تصویری كه از ایران در فرانسه وجود دارد، كشوری است در خاورمیانه با مردمانی فقیر.

 

فرصت های خوب گردشگری

ابراهیم آ دیالو- راهنمای تور از نیویورك

پیش از این كه به ایران سفر كنم چیزهای زیادی درباره كشور شما شنیده بودم، اما حالا خوشحالم كه با چشمان خودم ایران را دیدم و از این سفر لذت بردم . به تمام دوستان و همكارانم می گویم كه ایران كشوری است با فرصت های خوب گردشگری . می توانیم به حضور گردشگران در این كشوركمك كنیم . این را هم بگویم كه ایران كشوری امن و خوب است و مشكلی برای گردشگران در ایران وجود ندارد. راهنمایان گردشگری همیشه به دنبال مسیرهای جدید در جهان هستند و ایران می تواند تبدیل به مسیر جدید آنها شود.

 

مهم ترین گردهمایی راهنمایان جهان

کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری بزرگ ترین و مهم ترین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر دنیاست. این رویداد به صورت دوسالانه توسط فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری (WFTGA) در یکی از کشورهای عضو برگزار می شود. تقریبا به طور متوسط حدود 350 الی 500 نفر از راهنمایان برجسته دنیا در یکی از کشورهای میزبان به معرفی، ارتباط و بررسی مسائل گردشگری می پردازند. هدف مهم کنوانسیون جهانی، ایجاد ارتباط میان راهنمایان گردشگری، افزایش دانش و ارتقای حرفه ای راهنمایان براساس تعاملات بین المللی است كه یکی از مهم ترین دستاوردهای این کنوانسیون محسوب می شود. در این كنوانسیون همچنین استانداردهای گردشگری بر اساس دیدگاه های افراد متخصص این صنعت، مورد بازبینی و نتیجه گیری قرار می گیرد.

 

به ایران امن و زیبا سفر كنید!

ماری كارل دوناتو- راهنمای تور از واشنگتن

بسیار شگفت زده شدم از دیدن یك اثر 5 هزار ساله در یك شهر كوچك در زیر زمین كه كاروانسرایی بسیار زیبا و تاریخی بود. كاروانسرایی كه برای سالیان طولانی محل تردد كاروان های مختلف بود. بازدید از این كاروانسرا چشمانم را برای دیدن ایران باز كرد. شخصا موضوعات فرهنگی و تاریخی را دنبال می كنم و حالا از سفر به ایران خوشحالم.پیش از این چیزهای بدی در مورد ایران شنیده بودم اما حالا فكر می كنم آنچه رسانه های آمریكایی در مورد ایران و ناامن بودن و خطرناك بودن آن  برای گردشگران آمریكایی می گویند، واقعیت ندارد.

وظیفه ما ساختن صلح در تمام جهان و بین همه ملت هاست. حالا ما سفیران صلح در ایران گرد هم آمده ایم. پیام من به گردشگران جهان این است كه به این كشور امن و زیبا سفر كنند و به رسانه هایی كه با  تبلیغات سعی می كنند ایران را ناامن جلوه دهند توجه نكنند . به عنوان یك آمریكایی كه با یكی از بهترین تورها در كنار بهترین راهنمایان گردشگری در جهان به ایران سفر كرده می گویم كه این خبرها درباره ایران صحت ندارند. گرفتن ویزای ایران برای ما چالش بزرگی بود. ما نیاز به كمك داشتیم و یكی از انتخاب های ما سفارت ایران در پاكستان بود. چون ایران در آمریكا سفارتخانه ندارد. برای گرفتن ویزا فقط یك انتخاب داشتیم. بنابراین با وزارت خارجه در ایران مكاتبه كردیم و آنها به ما گفتند كه با ارسال شماره دعوتنامه می توانیم ویزا دریافت كنیم. در مكاتبه با كانون راهنمایان گردشگری ایران به عنوان همكار فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری بود كه توانستیم ویزای ورود به ایران را دریافت كنیم. بدین ترتیب 20 راهنمای گردشگری از آمریكا به ایران سفر كرده اند. حالا می گویم كه ایران كشوری بسیار امن است كه مردمانش با روی باز و علاقه از ما پذیرایی كردند و ما را با عشق بدرقه كردند.

 

رقابت جهانی به سود ایران

آرش نورآقایی- رئیس كانون سراسری راهنمایان گردشگری ایران

كنوانسیون بین المللی راهنمایان گردشگری هر دو سال یك بار و زیر نظر فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری برگزار می شود. در دوره شانزدهم یك تیم 9 نفره از راهنمایان گردشگری ایران به پراگ در جمهوری چك رفتند و در رقابتی كه بین كشورهای سنگاپور ، دانمارك و ایران بود موفق به دریافت میزبانی كنوانسیون هفدهم راهنمایان گردشگری در سال 2017 شدیم. این كنوانسیون به مدت 12 روز شامل پیش گشت و پس گشت برای راهنمایان جهان برگزار شد. در پیش گشت راهنمایان خارجی به كاروانسرای سعدالسلطنه قزوین سفر كردند و از دولتخانه صفوی بازدید كردند و پس از آن به زنجان و همدان رفتند و پس از بازدید از جاذبه های گردشگری این سه استان به تهران بازگشتند. در تهران كارگاه های آموزشی و مراسم اختتامیه و انتخاب هیات مدیره برای دو سال آینده برگزار شد. گرجستان ، آمریكا و تایلند برای میزبانی 2019 رقابت كردند و پس از آن راهنمایان گردشگری جهان به شیراز ، یزد ، اصفهان و كاشان رفتند.

320 راهنمای تور از 46 كشور جهان از اروپا و ژاپن و پرو در این رویداد حضور داشتند. بیشترین افراد حاضر در این كنوانسیون از كشورهای انگلستان، آمریكا ، كانادا ، اتریش و آلمان بودند. راهنمایان گردشگری كه پیش تر فكر می كردند ایران امن نیست، پس از حضور در ایران و دیدن جاذبه های گردشگری و تاریخی آن و همچنین از برنامه ریزی های خوب صورت گرفته در مدت حضورشان در ایران شگفت زده شدند.مهم ترین تاثیر ورود راهنمایان گردشگری در ایران این می تواند باشد كه دیگر از ایران نمی ترسند و حالا كه ایران را شناخته اند می توانند مبلغان خوبی برای كشورمان در سطح جهان باشند.

دو سال است كه ایران در فضاهای مجازی و سایت فدراسیون جهانی راهنمایان تیتر یك است. این راهنمایان افرادی هستند كه عهده دار برگزاری  تورهای بین المللی هستند.به همین دلیل، پس از بازگشت از ایران می توانند نقش مهمی در علاقه مند كردن گردشگران خارجی برای سفر به ایران داشته باشند. كشورهای در حال توسعه در صنعت گردشگری همواره تورهای آشناسازی برگزار می كنند و برای آن هزینه می كنند و افرادی را به رایگان به كشورها وارد می كنند تا با جاذبه های گردشگری كشورشان آشنا شوند. در ایران نیز اگر صدها تور آشناسازی برگزار شود باز هم كم است چه برسد به این كه راهنمایان گردشگری كه به ایران سفر كرده اند هزینه تور را هم پرداخت كرده اند و با خرید از بازارهای صنایع دستی ایران ارز هم به كشور وارد كرده اند. برگزاری كنوانسیون 2017 راهنمایان گردشگری در ایران همچنین می تواند در توازن بین ورود و خروج گردشگر در كشور كمك كند.

 

گردشگری جهانی در مسیر رشد

براساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی سازمان جهانی جهانگردی، ورود گردشگران بین المللی در سال ۲۰۱۶ میلادی با رشد 3/9 درصدی به یك میلیارد و 200 میلیون گردشگر رسید و آن طور  كه طالب ریفاعی دبیركل سازمان جهانی جهانگردی گفته ، رقم رشد گردشگری جهان برای هفتمین سال پیاپی نیز 3/9 درصد رشد كرده است. براساس اعلام سازمان جهانی جهانگردی، رشد پیاپی صنعت گردشگری جهان در شرایطی صورت گرفته كه جهان از سال ۲۰۰۹ تاکنون درگیر بحران های اقتصاد ی و جنگ ها و تنش ها بوده است اما با این حال، رشد گردشگری جهانی از ۱۹۶۰ تاکنون بی سابقه است.سال ۲۰۱۶ نیز ۳۰۰ میلیون گردشگر بین المللی بیشتر نسبت به آمار ثبت شده در سال ۲۰۰۸ اقدام به سفر کردند.

دبیرکل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) می گوید؛ گردشگری در سال های اخیر با وجود چالش ها و نگرانی های امنیتی، مقاومت و قدرت خارق العاده ای نشان داد و صنعت  گردشگری بین المللی با وجود مشکلات، همچنان به رشد قدرتمند، ایجاد اشتغال و رفاه برای جوامع در سراسر جهان ادامه می دهد.سازمان جهانی جهانگردی در جدیدترین گزارش خود اعلام كرده كه بررسی منطقه ای وضعیت گردشگری بیانگر آن است كه منطقه آسیا و اقیانوسیه به لطف افزایش قابل ملاحظه ای  با تقاضا ی رشد ۸ درصدی در جذب گردشگران بین المللی رو به رو شد و در سال ۲۰۱۶ پیشتاز جذب گردشگر بود.این گزارش افزوده ؛ منطقه آسیا و اقیانوسیه با جذب ۲۴ میلیون گردشگر بیشتر نسبت به سال ۲۰۱۵ از ۳۰۳ میلیون گردشگر در سال گذشته میلادی میزبانی کرد.قاره آفریقا نیز رشد ۸ درصدی گردشگری را پس از دو سال ضعف در صنعت گردشگری، كسب كرد و با افزودن ۴ میلیون گردشگر به گردشگران خود، شمار گردشگران بین المللی سالانه این قاره را به ۵۸ میلیون گردشگر رساند.

براساس جدیدترین گزارش سازمان جهانی جهانگردی، منطقه جنوب صحرای بزرگ آفریقا با ۹ درصد، بیشترین رشد و آفریقای شمالی با ۳ درصد کمترین رشد گردشگری را در قاره آفریقا ثبت کردند.

قاره آمریکا نیز با متوسط رشد ۴ درصدی تعداد گردشگران خارجی سالانه خود را به ۲۰۱ میلیون گردشگر رساند و گردشگری در منطقه آمریکای جنوبی و مرکزی نیز با ۶ درصد افزایش ورود گردشگران، بیشترین رشد گردشگری را در این قاره به خود اختصاص داد. تعداد گردشگران خارجی بازدید كننده از قاره اروپا نیز با متوسط رشد ۲ درصدی به ۶۲۰ میلیون گردشگر در سال 2016 افزایش یافت. براساس این گزارش، مناطق شمالی و مرکزی اروپا توانستند به ترتیب با ۶ و ۴ درصد رشد ورود گردشگر، بهترین وضعیت گردشگری ورودی را در قاره اروپا ثبت كنند. منطقه مدیترانه نیز با رشد یك درصدی گردشگری ورودی و منطقه غرب اروپا نیز بدون رشد در آمار جذب گردشگر از مناطق ناموفق قاره اروپا در رشد ورود گردشگری به كشورهای شان بودند. سازمان جهانی جهانگردی افول گردشگری غرب اروپا و منطقه مدیترانه ای این قاره را ناشی از حملات تروریستی اخیر در اروپا و نگرانی امنیتی گردشگران در برخی کشورها همچون ترکیه و بلژیک اعلام كرد.

اما خاورمیانه با رشد منفی ورود گردشگر مواجه شده است. در سال ۲۰۱۶ براساس آنچه سازمان جهانی جهانگردی اعلام كرد، ۵۴ میلیون گردشگر به خاورمیانه سفر كرده اند و این منطقه با رشد منفی ۴ درصدی در آمار ورود گردشگر خارجی نسبت به سال 2015 مواجه شد. برخی مقاصد گردشگری خاورمیانه به دلیل درگیری در جنگ با رشد منفی گردشگری مواجه شدند . مصر یكی از مقاصد گردشگر پذیر جهان در خاورمیانه بود كه تحت تاثیر اتفاقات 2016 در منطقه با رشد منفی ورود گردشگر مواجه شد.

اما سازمان جهانی جهانگردی پیش بینی كرده كه صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۷ نیز به رشد پایدار خود ادامه دهد. با این اعلام ایران یكی از مقاصد گردشگر پذیر جهان خواهد شد به طوری كه حتی رسانه های فرامنطقه ای و بین المللی نیز این كشور را در ردیف 20 كشور اول مقصد گردشگری جهان در سال 2017 خوانده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *