سفر به ماچو پیچو , سرزمین اینكاها

ماچو پیچو این روزها برای گردشگران نام آشنایی است؛ تصاویر این شهر خیال انگیز را در هر كجا می شود دید. دوستان تان در صفحه های مجازی و ماجراجویان در و ب سایت های گردشگری خاطرات بلندبالایی از سفر به این شهر دارند كه واقعا شگفت انگیز است. اگر شما هم دوست دارید رؤیای این سفر برای تان به واقعیت بپیوندد با ما همراه باشید تا با یكی از هفت شگفتی جهان و نماد گردشگری پرو آشنا شوید. در ماچو پیچو به دیدن جذاب ترین سایت های گردشگری خواهید رفت و شكوه و عظمت یك امپراتوری باستانی را درك می كنید. ماچو پیچو تقریبا تا اوایل قرن 20 فراموش شده بود تا اینكه خرابه های باستانی آن تصادفا توسط یك كاوشگر آمریكایی به نام هیرام بینگهام(Hiram Bingham) كشف شد. این شهر امروزه به یكی از محبوب ترین نقاط گردشگری آمریكای جنوبی تبدیل شده است. با توجه به موقعیت جغرافیایی این منطقه كه در بین كوه های مرتفع و جنگل های سرسبز قرار گرفته بسیاری از آثار باستانی آن دست نخورده باقی مانده و شما امروز می توانید به آسانی در بین كاخ ها، معابد و خانه های باستانی آن قدم بزنید و امپراتوری گمشده اینكاهای افسانه ای را كشف كنید. كلمه «ماچو» به معنای «قدیمی» و «پیچو» به معنای كوه است؛ كوهی قدیم كه شما را به تمدنی   حدود سال 1450 می برد؛ تمدنی كه 100سال بعد توسط امپراتوری اسپانیا نابود شد و امروز بقایای قلعه سلطنتی آن به طور كامل قابل مشاهده است. برای لذت بردن از یك طبیعت بكر، تماشای جنگل هایی كه در مه گم شده اند و همچنین مشاهده شهری با دیوارهای سنگی و معماری كلاسیك اینكاها باید راهی ماچو پیچو شوید و اجازه دهید كه ماجراجویی شما به یك سفر تاریخی ختم شود. از زمانی كه ماچو پیچو در صدر فهرست گردشگری پرو قرار گرفت ساخت و سازهایی در منطقه انجام شده كه ممكن است اصالت این شهر باستانی را زیر سؤال ببرد. بنابراین بهتر است تا وقت باقی است به این شهر سفر كنید.

 

چگونه برویم؟

اتباع ایرانی برای ورود به پرو نیاز به ویزا دارند و از آنجایی كه این كشور در ایران سفارتخانه ندارد برای این سفر باید از طریق سفارت پرو در تركیه، قطر   یا كویت اقدام كنید. برای مراجعه به سفارت این كشور باید مداركی مانند فرم پر شده ویزا، گذرنامه، بلیت رفت و برگشت و رزرو هتل، مدارك مالی و دو قطعه عكس رنگی همراه داشته باشید. از آنجایی كه این شهر در میان كوه ها واقع شده هیچ مسیر مستقیمی برای دسترسی به آن وجود ندارد و برای سفر به ماچو پیچو ابتدا باید   به كاسكو رفته و از آنجا با قطار  یا اتوبوس خود را به این شهر تاریخی برسانید. گرچه دسترسی به این شهر دشوار به نظر می رسد  اما مطمئن باشید كه ارزشش را دارد.

 

كفش پیاده روی را فراموش نكنید

 

هیچ وسیله نقلیه ای در محدوده ماچو پیچو وجود ندارد. بنابراین بهتر است كفش های پیاده روی را به پا كنید. گاهی هم برای رسیدن به برخی از نقاط گردشگری نیاز است كه كوهنوردی كنید. بنابراین مهم ترین نكته همراه داشتن یك كفش مناسب است. در محوطه باستانی محدودیت استفاده از هر نوع اسكیت وجود دارد. بنابراین بهتر است فكر استفاده از آن را از سر بیرون كنید. محدوده های باستانی را به آسانی می شود   پیاده طی كرد. بنابراین نگران نباشید.

 

داستان اكتشاف شهر افسانه ای

 

این شهر تاریخی برای سال ها در میان كوه های سر به فلك كشیده پنهان شده بود و همین باعث شد از آسیب های طبیعی و انسانی محفوظ بماند  اما اكتشاف این شهر گمشده هم داستانی دارد كه شنیدنی است. هیرام بینگهام، كاوشگر شهر اینكاها در سال 1875 در هاوایی در یك خانواده مذهبی به دنیا آمد و تصمیم گرفت برخلاف نظر والدینش راه خود را دنبال كند. او كه به تاریخ آمریكای لاتین علاقه مند بود، در دانشگاه هاروارد دكترای خود را به پایان رساند. از دواج او با دختری كه وارث ثروت عظیمی از جواهرات تیفانی بود باعث شد بدون دغدغه پول مورد نیاز برای سفر به آمریكای جنوبی را به دست بیاورد. در ابتدای سفر تصمیم بینگهام بر این بود كه مسیرهای دسترسی راحت تری به آمریكای جنوبی بیابد  اما از سال 1911 پیدا كردن آخرین پناهگاه اینكا برای او تبدیل به هدف اصلی شد تا اینكه با قاطر و پای پیاده به جست و جو در میان جنگل و كوه ها پرداخت. تیم همراه بینگهام بعد از بارش های شدید باران ناامید شده بودند  اما او با كمك مردم محلی تكه سنگی را یافت كه به شكل عجیبی تراشیده شده بود و همین اكتشاف آنها را به سمت ویرانه های بازمانده تمدن اینكا هدایت كرد. بعد از این اكتشاف بینگهام در دانشگاه ییل در این باره سخنرانی   و این كاوش را به تمام جهان معرفی كرد.

در مورد نخستین كسی كه ماچو پیچو را كشف كرد هم در بین تاریخدانان اختلاف وجود دارد. بسیاری اعتقاد دارند كه باستان شناسان اسپانیایی پیش از بینگهام این منطقه را كشف كرده اند. بینگهام باقی عمرش را در سیاست سپری كرد. او برای سال ها مشاور كاخ سفید بود. این اكتشاف گرچه برای پرو سودآوری های زیادی داشت  اما بینگهام برخی از آثار این منطقه باستانی را برای تحقیقات بیشتر با خود به آمریكا برد.

 

تقویم سفر

پرو یك كشور پهناور با مناطق مختلف جغرافیایی از قبیل سواحل، بیابان ها، كوه ها و جنگل های انبوه است كه هر كدام آب و هوای مخصوص به  خود را دارد. بنابراین تعیین زمان مناسب برای سفر به پرو كمی دشوار است. با وجود این بهترین زمان برای بازدید از ماچو پیچوی افسانه ای بین اردیبهشت تا مهر  ماه است. در این فصل است كه صبح های زود و بعد از ظهرها با اقیانوسی از مه روبه رو خواهید شد. درحالی كه دمای هوا معتدل و دل انگیز است. گرم ترین فصل ماچو پیچو بین ماه های آبان تا اسفند است. خرداد و مرداد دو ماهی است كه ماچو پیچو مملو از گردشگر است و برای بازدید ممكن است با صف های طولانی مواجه شوید.

43.jpg

بهترین مکان اقامت

اقامت در ماچو پیچو به  معنای اقامت در یك شهر باستانی است. بنابراین نباید انتظار هتل های خیلی لوكس را داشته باشید. البته در سال های اخیر با توجه به رشد گردشگران این منطقه امكانات مناسبی درنظر گرفته شده است. بنابراین در مورد مكان اقامت تان نباید چندان نگرانی به خودتان راه بدهید.

 

بالكنی روبه رودخانه

 

هاتن اینتی بوتیك(Hatun Inti Boutique) یكی از بهترین گزینه های اقامتی در ماچو پیچوست؛ هتلی با اتاق های وسیعی كه دارای بالكن و حمام اختصاصی است و منظره زیبایی هم پیش چشمان تان قرار می دهد. اتاق های هتل با دكوراسیون چوبی تزئین شده و تلویزیون كابلی و مبل راحتی هم برای رفاه شما درنظر گرفته شده است. در رستوران این هتل می توانید انواع غذاهای پرویی یا بین المللی را سفارش دهید. برای اقامت در این هتل 5 ستاره باید شبی 110 دلار بپردازید.

 

مجهز و زیبا

 

هتل فره(Ferre) ماچو پیچو مجهز به مركز اسپا و تندرستی است و مهمانان به اینترنت پر سرعت رایگان دسترسی دارند. تمام اتاق های هتل مجهز به تلویزیون كابلی است و می توانید از تماشای منظره رودخانه و كوه لذت ببرید. از هتل تا ایستگاه قطار پنج دقیقه پیاده و تا بازار محل هفت دقیقه راه دارید. برای اقامت در این هتل باید شبی 100 دلار بپردازید.

 

شهر زیر پای شما

 

هتل ویستا با یك استخر روباز و تراسی كه نمای پانوراما از كوه های ماچو پیچو را پیش چشم تان می گذارد یك گزینه مناسب برای كسانی است كه می خواهند با مبلغ كمتری سرویس بهتری دریافت كنند. تمام اتاق های این هتل نمای زیبایی از كوه های سرسبز را پیش چشمان تان می گذارد و دستگاه تهویه هوا و گاوصندوق در تمام اتاق ها درنظر گرفته شده است. برای اقامت در این هتل باید شبی 70دلار بپردازید.

 

محبوب ماجراجویان

 

مهمانخانه لاوسینداد(La Vecindad) در فهرست ماجراجویان ماچو پیچو نام آشنایی است؛ مهمانخانه ای كه یك رستوران با غذاهای لذیذ دارد و دسترسی اینترنت پر سرعت رایگان را برای مسافرانش فراهم كرده است. تمام اتاق های این هتل مجهز به حمام اختصاصی و تلویزیون كابلی است و صبحانه آمریكایی رایگان در این هتل سرو می شود. برای یك شب اقامت در این مهمانخانه باید 50 دلار بپردازید.

 

رازهای گمشده

كریس موس/ تلگراف

با اینكه هر ساله میلیون ها نفر از قلعه مرموز اینكاها بازدید می كنند  اما هنوز هم رازهای بسیاری از این سرزمین گمشده وجود دارد كه كشف نشده باقی مانده است. اگر شما هم از آن دست گردشگرانی هستید كه از ماجراجویی استقبال می كنید، ماچو پیچو برای شما یك سفر ایده آل است.با این حال، اگر دوست دارید در یك هتل 5 ستاره اقامت كنید و اهل كوهنوردی هم نیستید  اصلا نباید به این سفر فكر كنید. خرابه های موجود در ماچو پیچو بیش از 550 سال قدمت دارند  اما ساختار آنها حكایت از تكنولوژی پیشرفته این قوم در ساخت وساز و معماری دارد. در حقیقت اینكاها نخستین اجتماع انسانی هستند كه در پرو شكل گرفته  است. گشت و گذار در این شهر شما را با زندگی مردمی كه قرن ها پیش به شكلی كاملا متمدن زندگی می كردند آشنا خواهد كرد. وسعت سایت باستان شناسی این منطقه به اندازه یك روستاست. براساس یافته های باستان شناسان بخشی از این شهر مسكونی بوده و بخشی از آن كاربرد مذهبی داشته اما هنوز بسیاری از این اطلاعات تنها حدس و گمان است.

ماچو پیچو در جنگل های نیمه گرمسیری و مرطوب واقع شده  است؛ زیستگاهی حفاظت شده برای سرخس ها و چندین  گونه گیاهی دیگر در معرض انقراض. سفر شما به این شهر همراه با پیاده روی در كوهستان، گذر از دره مقدس و سفرهای كوتاه با قطار است. این سفر ممكن است بین 2 تا 14 روز به طول بینجامد  اما خاطرات آن تا سال ها با شما همراه خواهد بود. اگر اهل سفرهای انفرادی هستید در سفر به ماچو پیچو حتما به راهنمای محلی نیاز دارید. علاوه بر این اگر قصد اقامت دارید باید سراغ باربرها هم بروید.

 

غذا گردی در ماچو پیچو

باتوجه به كوهستانی بودن ماچو پیچو، فضای محدودی برای رستوران ها در این منطقه وجود دارد. شما می توانید سری به رستوران تینكوی (Tinkuy) در هتل لاج بزنید   یا در اسنك بار آن یك ساندویچ مختصر بخورید. اگر به دنبال رستوران های حسابی هستید بهتر است سری به روستای اگواس بزنید كه 30 تا 40 دقیقه از شهر فاصله دارد. خوردن تنقلات در داخل سایت باستان شناسی ممنوع است  اما گردشگران می توانند ناهار سبك خود را در محوطه نزدیك به در ورودی میل كنند. برخی از هتل ها بسته های ناهار از پیش تهیه شده ای در اختیارتان می گذارند تا بتوانید با خیال راحت به ماجراجویی در منطقه بپردازید. رستوران بولانجری كه توسط یك فرانسوی اداره می شود نیز یكی از این گزینه هاست. اگر به دنبال غذاهای محلی هستید باید تیمپو (Timpo) را انتخاب كنید؛ یك سوپ خوشمزه كه از تركیب سیب زمینی، برنج، نخود، هلو و گلابی تهیه می شود.

كوسو كاپچه (Queso Kapche) هم یكی دیگر از غذاهای لذیذ این منطقه است كه از تركیب لوبیا سبز، سیب زمینی، شیر، تخم مرغ، فلفل با چاشنی سیر، پیاز و كره تهیه و غالبا با برنج سرو می شود. رستوران ایندیو فلیز (Indio Feliz)، توتوس هاوس(Toto´s House) و اینكاترا ماچو پیچو (Inkaterra Machu Picchu) از معروف ترین رستوران های این منطقه است.

 

72ساعت در تمدنی باستانی

 

ویرانه های بزرگ و سنگ های تراشیده شده با معماری عجیب و غریب، ماچو پیچو را تبدیل به یكی از جذاب ترین نقاط گردشگری دنیا كرده است و هر ساله میلیون ها نفر از آن بازدید می كنند. این شهر باستانی به طور اجمالی شما را با فرهنگ اینكاها آشنا می كند  اما چیزی كه مسلم است، این است كه بازدید از این مكان بیش از اینكه به شما پاسخ دقیقی درباره این تمدن كهن بدهد، بیشتر در ذهن تان سؤال ایجاد می كند. خرابه های باستانی این شهر وسیع است. بنابراین بهتر است فهرستی در دست داشته باشید تا چیزی از قلم نیفتد.

 

روز اول

 

آشنایی با تمدن اینكاها

سفر به ماچو پیچو حتی اگر برای ماجراجویی در طبیعت بكر باشد  اما به كشف تمدنی كهن منجر خواهد شد. در ماچو پیچو با بقایایی از یك شهر تاریخی روبه رو هستید كه شما را به كاوش وامی دارد.

 

دروازه آفتاب

 

دروازه آفتاب یكی از مهم ترین جاذبه های ماچو پیچو است؛ پله هایی كه انتهای آن به خورشید می رسد. مردم اعتقاد دارند كه از این پله ها برای كنترل ورود و خروج مردم به شهر استفاده می شد. این بخش از سایت باستانی هنگام طلوع آفتاب مملو از گردشگرانی است كه دوست دارند عكس های خلاقانه و هنری بگیرند.

 

پل اینكا

 

پل اینكا در حقیقت یك ورودی مخفی برای ارتش اینكاها بود كه به صخره ای در مسیر غرب ماچو پیچو منتهی می شود. امروز در حقیقت از این پل آثار زیادی به جای نمانده و می توان مسیر پل را از سنگ های حكاكی شده شناخت.

 

سنگ تدفین

 

كلبه نگهبانی ماچو پیچو یكی از نقاطی است كه به محض ورود به شهر آن را خواهید دید. این مكان برای تماشای نمای زیبایی از شهر بسیار مناسب است. درست در كنار كلبه نگهبانی یك سنگ عجیب و حكاكی وجود دارد كه به سنگ تدفین معروف است. در مورد این سنگ شایعات زیادی بر سر زبان هاست و تاریخدان ها   هنوز نتوانسته اند كاركرد اصلی آن را مشخص كنند  اما برخی از آنها اعتقاد دارند، از این سنگ برای بخشی از مراسم قربانی كردن استفاده می شده است.

 

روز دوم

 

آشنایی با زندگی مردم

بخشی از فرهنگ و آداب و رسوم مردم گذشته این سرزمین را می توان با گردش در خرابه های باستانی آن كشف كرد. آشنایی با خاندان سلطنتی و مذهب مردم این شهر گمشده از این جمله است.

 

آرامگاه سلطنتی

 

آرامگاه سلطنتی درست در كنار معبد خورشید واقع شده كه به آن كاخ شاهزاده خانم هم گفته می شود. هیرام بینگهام، كاشف ماچو پیچو دیوار خارجی این ساختمان را به عنوان بهترین و قدیمی ترین دیوار در تمام قاره آمریكا معرفی كرد. به رغم اینكه در این مكان تاكنون هیچ پیكری یافت نشده است اما ورودی غار مانند و ساختار كلی آن باعث شده كه به این مكان آرامگاه نیز بگویند.

 

معبد سه پنجره

 

معبد سه پنجره در بخش سلطنتی واقع شده و بازدید از آن شما را با عمق فرهنگ و آیین مذهبی مردم این سرزمین آشنا می كند. بلوك های سنگی بزرگی كه معبد را ساخته اند یكی از عجایب معماری اینكاهاست. برخی از این بلوك ها وزنی بیش از سه تن دارند. از قاب پنجره های این معبد می توانید منظره زیبایی از كوه را ببینید. برخی از باستان شناسان اعتقاد دارند كه این سه پنجره نماد سه غار اساطیری است كه برادران ایار(Ayar brothers) یا سه فرزند خورشید از آنها بیرون آمده و به زمین رسیدند.

 

خانه كاهن اعظم

 

خانه كاهن اعظم جزو ساختمان های پلازای مقدس است. گرچه مشخص نیست كه آیا واقعا كاهن اعظم در این خانه زندگی می كرده یا نه اما چیزی كه مسلم است این است كه این ساختمان تنها سازه ای در پلازای مقدس است كه چهار دیوار دارد. این خانه یكی از بزرگ ترین بناهای ماچو پیچوست.

 

روز سوم

 

ماجراجویی

ماچو پیچو به خودی خود یك مقصد ماجراجویانه است  اما اگر دوست دارید بهترین لذت را از سفرتان ببرید بهتر است محافظه كاری را كنار بگذارید و   جاذبه های زیر را در فهرست خود قرار دهید.

 

كوهپیمایی

 

اگر می خواهید ماچو پیچو را همانطور ببینید كه یك عقاب از بالای كوه می بیند، باید از كوه هوآینا پیچو بالا بروید. از بالای این كوه نمای زیبایی از كل شهر زیر پای شماست. اگر توانایی كوهپیمایی سنگین را ندارید می توانید از پله هایی كه در منطقه تعبیه شده اند استفاده كنید و بعد از 2تا 3ساعت خود را در یك بلندی شگفت انگیز با منظره ای فراموش نشدنی ببینید. برای بازدید از این كوه باید حواس تان به زمان باشد. هر روز تنها دو ساعت امكان ورود وجود دارد؛ 7تا 8یا 10تا 11و ورودی آن برابر 9دلار است كه تنها هنگام ورود به محوطه، امكان پرداخت ورودی وجود دارد.

 

چشمه مقدس

 

چشمه ماچو پیچو كه از آب چشمه های طبیعی تغذیه می كند، در حقیقت یك چشمه كوچك است. تصور این است كه در گذشته از این چشمه برای استحمام، شست و شو و مراسم مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت. كانال های سنگی باعث جریان یافتن آب چشمه و زلالی آن شده است.

 

معبد خورشید

 

معبد خورشید در كنار چشمه اصلی واقع شده و بخشی از بهترین آثار سنگی ماچو پیچو را در خود جای داده است. احتمالا این معبد كاربرد رصد شناسی نیز داشته  است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *