سفر به ویتنام , سرزمین آب و اژدها

در این سفر بیشتر از 10 ساعت در آسمان خواهیم بود و پس از آن به شهر هوشیمین پایتخت اقتصادی و تجاری ویتنام می رسیم.داستان سفر به ویتنام را از همین تهران آغاز می كنیم؛ از سفارت ویتنام در تهران و تهیه روادید سفر تا رفتن به چهارراه استانبول و پرس وجو از صرافی ها در میدان فردوسی و دلار فروش های خیابان منوچهری و آماده شدن برای سفر به یكی از دورترین نقاط گردشگری جهان در حاشیه اقیانوس آرام كه از جنگ های دهشتناك 20 ساله در فاصله سال های 1955 تا 1975 سر برآورده است. در آن جنگ كه بین نیروهای ویتنام شمالی و آمریكا به عنوان متحد آنها با جبهه ملی آزادیبخش ویتنام جنوبی (ویت كنگ ها) رخ داد، كشتار وسیعی صورت گرفت. تنها یك نمونه از كشتار ویت كنگ ها در جنگل های جنوب با عامل نارنجی یا سم علف كش صورت گرفت كه منجر به خفگی ویتنامی های پناه برده به جنگل های انبوه آن كشور در جنوب ویتنام شد.  با این حال، ویتنام امروزی اما به جز موزه جنگ در هانوی؛ پایتخت كشور در شمال، موزه جنگ و زیارتگاه سرباز گمنام در جنگل های مانگرو در ویتنام جنوبی، نشانی از جنگ ندارد. این كشور توانست پس از جنگ تبدیل به یك مركز اقتصادی و گردشگری مهم در آسیای جنوب شرقی شود.

 

چگونه برویم؟

برای سفر انفرادی به ویتنام ابتدا باید به سفارت آن كشور در تهران مراجعه كنید و با ارائه پاسپورت و بلیت پرواز، هزینه ویزا و رزرو هتل به مسئول اداره روادید این سفارتخانه، فرم درخواست صدور ویزا برای ورود به آن كشور را پر كنید و چند روز بعد ویزای سفر به ویتنام را دریافت كنید. پس از آن نوبت به خرید پول ویتنام می رسد، اما مطمئن باشید حتی یك «دونگ» ویتنام را هم در بازار پولی ایران نخواهید یافت. از چهارراه استانبول تا میدان فردوسی تهران به هر صرافی كه مراجعه كنید یا به بازار پول فروش های ابتدای خیابان منوچهری هم كه بروید پول ویتنامی را نخواهید یافت. جالب است بدانید در بازار پولی تهران تنها یك صراف پول های متفرقه عرضه می كند كه او هم در بساط خود دونگ ویتنام ندارد. پس بهترین راه تهیه دلار است. هر یك دلار معادل 22 هزار «دونگ» ویتنام ارزش دارد. با 22 هزار دونگ ویتنام یعنی یك دلار هم می توانید كرایه تاكسی برای رفتن از یك مسیر به مسیر دیگر در شهر سایگون یا همان هوشیمین را پرداخت كنید.

خط پروازی مستقیم از تهران به مقصد شهرهای ویتنام وجود ندارد. پس بلیت پرواز را می توانید از خطوط هواپیمایی خارجی در ایران تهیه كنید. نرخ بلیت پروازی رفت وبرگشت به ویتنام معادل 2 میلیون و 600 هزار تومان تا 4 میلیون و 200 هزار تومان برای مسافران پرواز در خط  های پروازی خارجی قیمت گذاری شده است. پروازهایی كه یك توقف داشته باشند یا در كلاس پروازی بیزینس و وی آی پی تهیه شوند نرخی گران تر از پروازهای اقتصادی یا اكونومی دارند و پروازهای با دو یا سه توقف در فرودگاه های دو یا سه كشور به منظور جابه جایی مسافران نیز نرخ ارزان تر دارند. 35 دقیقه نیز پرواز از فرودگاه امام خمینی تهران تا فرودگاه دوحه در قطر طول می كشد. فرودگاه دوحه یكی از بزرگ ترین فرودگاه های جهان با ترافیك پروازی بالا است. این فرودگاه مجهز به فروشگاه های متنوع و رستوران های وسیع و متنوع است كه به رفع نیاز مسافران از سراسر جهان اقدام می كند. پرواز از فرودگاه دوحه قطر تا فرود در فرودگاه هوشی مین سیتی نیز 11 ساعت و 25 دقیقه به طول می انجامد. شاید یكی از دلایلی كه ایرانی ها علاقه چندانی برای سفر به كشورهای جنوب شرق آسیا و خاور دور ندارند همین گران بودن و طولانی بودن پرواز و البته از آن مهم تر نداشتن اطلاعات كافی از این كشورهاست.

 

نیمی از روز در آسمان

سفرما به ویتنام از فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران با یك پرواز خارجی كه گرانترین نرخ  پروازی را دارد آغاز می شود. تنها توقف این پرواز در فرودگاه بین المللی دوحه در كشور قطر است. خط پروازی دیگر كه البته اندكی ارزان تر است علاوه بر توقف در فرودگاه های دوحه یا دوبی،  در فرودگاه بین المللی بانكوك پایتخت تایلند نیز توقف دارد. همین توقف ها منجر به طولانی شدن پروازها به مقصد ویتنام می شود و تعجبی نیست كه قیمت آنها ارزان تر باشد. از هنگام ورود به فرودگاه امام خمینی(ره) تا خارج شدن از فرودگاه شهر هوشی مین یا سایگون، حدود 12 ساعت زمان می برد. هواپیماهای مورد استفاده در این پروازها ایرباس های جدید هستند كه برخی از مدل های آن در فهرست جدید خریدهای ایران برای نوسازی ناوگان هواپیمایی كشور نیز قابل مشاهده است. خطوط پروازی خارجی تلاش زیادی كرده اند تا با ایجاد دسترسی های گوناگون داخل پرواز از خستگی مسافران در پروازهای طولانی بكاهند.  صندلی هر مسافر سامانه دیداری و شنیداری مختص به خود و شبكه های تلویزیونی و رادیویی و آرشیو موسیقی های متنوع جهان را در خود جای داده است. صندلی ها حتی به شبكه سینمایی با نمایش فیلم های متنوع از كشورهای مختلف جهان در قالب فیلم های اكشن، درام و ژانر وحشت نیز متصل است. بازی های كامپیوتری نیز در صندلی مسافران پرواز نصب شده است تا مسافران در صندلی خود امكان انتخاب فراوان داشته باشند و بتوانند سفری راحت تر را تجربه كنند. در تلویزیون ال سی دی بزرگ هر بخش نیز وضعیت هواپیما و ارتفاع آن نسبت به زمین و همچنین زمان عبور از آسمان كشورهای مختلف نیز به صورت دیجیتال بر نقشه زمین قابل مشاهده است. این اقدام استرس پرواز برای مسافرانی كه از سفر با هواپیما هراس دارند را كمتر می كند. خدمات دیگری كه خطوط پروازی خارجی برای سفر به ویتنام در اختیار مسافران قرار داده اند استفاده از سامانه وای فای در داخل پرواز برای دسترسی آسان به اینترنت پرسرعت است. البته استفاده از این امكان در طول پرواز با پرداخت 15 دلار قابل دریافت است كه می توانید هنگام خرید اینترنتی بلیت پرواز یا به هنگام نیاز در داخل پرواز آن را تهیه كنید. امكان سفارش غذای مورد نیاز در طول سفر و حتی تعیین منو غذایی هنگام رزرو یا خرید بلیت هواپیما فراهم است. حتی اگر هنگام خرید بلیت هم نتوانستید نوع منو انتخابی خود را به سامانه پروازی اطلاع دهید باز هم نگران نباشید چون همان منو پیش از سرو غذا در داخل هواپیما به شما تحویل می شود و می توانید هنگام سرو غذا احساس كنید كه بر یك میز رستوران نشسته اید. طبخ غذا نیز در هواپیما صورت می گیرد و منوی انتخابی پس از تهیه و پخت بلافاصله در اختیار مسافر قرار می گیرد. همین امكانات نیز در پروازهای داخلی كشور ویتنام وجود دارد. سامانه پروازی ایران تاكنون موفق به فراهم كردن این امكانات برای گردشگران و مسافران پروازی خود نشده است.

 

رگ های خروشان

 

پس از نزدیك به 12 ساعت پرواز با احتساب یك توقف نیم ساعته در فرودگاه دوحه به سرزمینی می رسید كه هیچ شناختی از فرهنگ و شیوه زندگی مردمان آن ندارید. نیاز است كه پیش از سفر اطلاعات اولیه درخصوص شیوه زندگی ویتنامی ها و اصولا مردمان جنوب شرق آسیا را در اینترنت جست وجو كنید. ویتنام فقط مختص به ویتنامی ها نیست. فرهنگ چینی در زندگی آنها رسوخ كرده است و فرهنگ مردمان كامبوج و لائوس كه دیوار به دیوار این كشورهستند نیز از فرهنگ ویتنامی به دور نیست. به همین دلیل اشتراكات زیادی بین مردمان جنوب شرق آسیا وجود دارد. ویتنام كشوری سرسبز روی آب است. آب كه زنگ خطر كمبود آن اكنون در برخی نقاط جهان از جمله ایران به صدا درآمده است در ویتنام همچنان جاری است و نقاط مختلف این كشور را سرشار كرده است. اگرچه زمزمه های تغییرات آب و هوایی در این كشور با صدای اندك به گوش می رسد اما بحران آب در كشور غنوده بر ساحل اقیانوس آرام وجود ندارد. این موضوع را به راحتی می توان از پنجره هواپیمایی كه بر فراز كشوری پرآب در جنوب شرق آسیا در پرواز است مشاهده كنید. رودخانه های بسیار در میان شهرهای ویتنام جاری است و گاه مناطق مختلف شهرهای این كشور را از یكدیگر جدا كرده اند. در برخی از این شهرها جریان آب چنان است كه امكان تردد از گوشه ای به گوشه دیگر از برخی شهرها با قایق ممكن است. جنگل های وسیع و مملو از پوشش گیاهی و میوه های عجیب و غریب كه حتی نام برخی از آنها و شكل و ظاهرشان برای گردشگر ایرانی ناآشناست و برخی شان همچون میوه اژدها مقدس هستند و ریشه در اعتقادات ویتنامی ها دارند و در معابدشان به عنوان نذر یا هدیه قرار می دهند نیز به دلیل وجود آب و هوای خاص ویتنام و پوشش گیاهی منحصر به فرد این كشور به عمل آمده اند.

 

سایگون؛ رودخانه موتورسیكلت ها

فرودگاه سایگون ویتنام

فرودگاه سایگون با نام«تان سون نهات» یك فرودگاه متوسط همچون فرودگاه مهرآباد تهران است كه در داخل شهر هوشیمین قرار گرفته است. سایگون شهر كارخانه ها و موتورسیكلت ها ست؛ یك شهر كاملا تجاری كه كارخانه های فراوان تولید پوشاك، كفش، كتانی و محصولات صوتی، تصویری و ارتباطی در آن قرار گرفته است. اگر تهران را به شهر خودروهای لوكس و گران قیمت و ساختمان های مدرن می شناسند، سایگون یا هوشیمین سیتی را شهر موتورسیكلت ها و ساختمان های معمولی  می دانند. با این تفاوت كه این شهر یا بهتر بگوییم كشوری به نام ویتنام را شركت ژاپنی هوندا با میلیون ها دستگاه موتورسیكلت در خیابان های این شهر قرق كرده است. سایگون بزرگ ترین بازار مصرف موتورسیكلت های شركت ژاپنی هونداست. زن و مرد به رانندگی با موتورسیكلت در این شهر مشغول هستند و قیمت هر دستگاه موتورسیكلت شهری در سایگون نزدیك به 3 میلیون تومان است. پس از آن جایگاه بعدی مربوط به خودروهای كوچك شهری است و به ندرت می توان خودروهای لوكس و مرسدس های گرانقیمت یا پورشه و لكسوس را در این شهر مشاهده كرد. خیابان هو تونگ مایو از خیابان های مركز شهر هوشیمین است كه برج های تجاری ، رستوران ها و كافه های خیابانی در آن ایجاد شده اند و گردشگران بسیاری در این محدوده تردد می كنند. هوشیمین شهر مراكز خرید با قیمت های كمتر از دیگر شهرهای كشور ویتنام است. ساختمان های تجاری و مراكز خرید در گوشه گوشه این شهر سر برآورده اند و به دلیل آن كه كارخانه های تولیدی زیادی در این شهر دایر شده اند نرخ خرید كالاها در هوشیمین كمتر است.

هوشیمین در حال تجربه یك تضاد فوری است. در كنار دستفروشان خیابانی كه اغلب شان میوه های مختلف را عرضه می كنند و مناطق قدیمی شهر، برج های سر به فلك كشیده و سبك زندگی غربی به سرعت در این شهر پا گرفته اند. شهر سایگون 300 سال قدمت دارد؛ یعنی یكصد سال كمتر از زمانی كه هسته اولیه شهر تهران در منطقه عودلاجان و بازار تشكیل شد زندگی شهری در سایگون شكل گرفت. درست وقتی پای فرانسوی ها در سال 1859 به سایگون باز شد، این شهر به سبك فرانسوی ها شكل گرفت و تبدیل به مركز شهرستان كوچین چین در ویتنام شد. از سال 1956 با ورود آمریكایی ها به ویتنام و اشغال این شهر توسط آنها استعمار فرانسوی ها در این شهر به پایان رسید و هوشیمین در سال 1975 پایتخت جمهوری مورد حمایت آمریكا در ویتنام شد. سایگون امروز قلب کسب و کار و كارآفرینی در ویتنام است.

 

جنگل میمون ها و لوكیشن های هالیوود

جنگل های مانگرو هوشیمین ویتنام

تجاری بودن هوشیمین تنها خصوصیت آن برای گردشگران علاقه مند به خرید و بازرگانان نیست. طبیعت اطراف این شهر مملو از درختان مانگرو است .جنگل های مانگرو هوشیمین در منطقه نهاترانگ و خان هوآ خارج از شهر قرار دارد.با  حدود 20 دقیقه رانندگی در جاده های شهر هوشیمین و اندكی قایقرانی با قایق های كانو می توانید لذت سفرتان به این شهر را دو چندان كنید. جنگل های مانگرو در فهرست یونسكو به ثبت رسیده و همچون برخی زیستگاه های ایران عنوان زیست كره را به خود اختصاص داده اند.

جنگل های مانگرو كه در ویتنام جنوبی قرار گرفته البته لوكیشن فیلم های هالیوودی از جنگ ویتنام را نیز در خود جای داده اند. ورود به جنگل های مانگرو با تهیه بلیت و اجاره یك قایق موتوری امكان پذیر است. در این سفر ابتدا به ورودی جنگل كه ساختمان محیط بانی و حفاظت زیست-محیطی از این جنگل در آن قرار دارد می رسید و پس از آن ضمن آشنایی ابتدایی با وسعت جنگل  مانگرو و نیز تلاش هایی كه برای حفاظت از آن به عمل آمده، می توانید به رودخانه دونگ نای وارد شوید و با قایق به دل جنگل مانگرو بزنید.

جنگل میمون ها هوشیمین ویتنام

كلونی فراوان میمون ها در بدو ورود به این منطقه جنگلی در دو سوی مسیر همراهی تان می كنند. می توانید به راحتی به آنها نزدیك شوید یا حتی با این گونه حیات وحش عكس سلفی بگیرید. جمعیت میمون های جنگل مانگرو هوشیمین بسیار زیاد هستند. پس از عبور از قلمرو میمون ها می توانید سوار قایق های موتوری شوید و به عمق جنگل های مانگرو سفر كنید تا به لوكیشن فیلم های هالیوود؛ یعنی همان جایی كه سربازان آمریكایی در جنگل های ویتنام گیر افتاده اند و علاوه بر ویت كنگ ها خطر بلعیده شدن توسط كروكودیل های غول پیكر آنها را تهدید می كرد،برسید و از طبیعت زنده ، شگفت انگیز و پاك ویتنام بهره مند شوید.

مزرعه كروكودیل ها به همراه یادبود سرباز گمنام كه یك مجسمه تمام قد است و روزانه صدها بازدید كننده تنها برای ادای احترام به سربازان جان باخته در جنگ ویتنام و آمریكا به اعماق این جنگل سفر می كنند، از جاذبه های سفر به جنگل های مانگرو است. حفاظت از محیط زیست در این منطقه بسیار مورد توجه است. در تمامی جنگل كان گیو حتی یك بطری یكبار مصرف آب یا كیسه های نایلونی پخش شده روی زمین نخواهید یافت. رفتن به جنگل كان گیو از گوشه ای در خارج از شهر هوشیمین با كشتی های مسافری از كنار لنگرگاه ممكن است. شهر با رودخانه دونگ نای به دو بخش تقسیم شده است كه می توان با موتورسیكلت و اتومبیل سواریدك كش ها شد و سفر خود را آن سوی شهر برای رفتن به جنگل كان گیو ادامه داد. كان گیو ذخیره گاه زیست كره و از مناطق حفاظت شده شهر هوشیمین است.

 

شهر 300 ساله

ویتنام هوشیمین

هوشیمین جدا از جاذبه های طبیعی بكر و زیبا چند بنای تاریخی و معابد باشكوه را نیز در خود جای داده است. ساختمان شورای شهر و ساختمان موزه پست و بنای زیبا و تاریخی كلیسای نوتردام در مركز شهر در نوع خود بسیار دیدنی هستند. مركز شهر از جمله مناطق داخل شهر هوشیمین است كه بازدیدكنندگان بسیاری دارد و  هسته تاریخی شهر هوشیمین نیز نامیده می شود. شهرداری هوشیمین از الگوی جالبی برای معرفی مناطق گردشگری شهری استفاده كرده است. افرادی را با لباس های سنتی ویتنام در مراكز شهرها گماشته است تا گردشگران بتوانند در كنار گرفتن تصاویر خود از بناهای تاریخی این شهر، افرادی با پوشش سنتی ویتنامی را نیز داشته باشند. كلیسای جامع نوتردام اما از بناهای قدیمی این شهر است كه توسط فرانسوی ها ساخته شد و كپی كوچكی از كلیسای جامع نوتردام در شهر پاریس به شمار می آید. ساختمان قدیمی پست سایگون نیز یكی از بناهای قدیمی شهر سایگون و در همسایگی كلیسای جامع نوتردام است كه توسط فرانسوی ها بنا شده و تاكنون به همان صورت نگهداری شده است. در بازدید از این بنا هیچ فرسودگی مشاهده نمی شود و نگهداری آن با انجام اقدامات مرمتی اصولی ممكن شده است. تصویر بزرگ هوشیمین در انتهای ساختمان بزرگ پست سایگون از همان سر در ورودی قابل مشاهده است . باجه های مختلف پست در این ساختمان به همان شیوه گذشته هنوز فعال هستند و گردشگران می توانند همچون سه قرن گذشته از داخل ساختمان به ارسال نامه به نقاط مختلف جهان اقدام كنند. كیوسك  های چوبی داخل این ساختمان برای ارسال فكس و حتی برقراری تماس های تلفنی نیز همانند 300 سال پیش حفظ شده و هنوز فعال است. این ساختمان كه سراسر آن به رنگ زرد بنا شده است در قرن نوزدهم میلادی توسط گوستاو ایفل معمار فرانسوی برج معروف ایفل ساخته شد.  ساختمان شورای شهر هوشیمین نیز یكی از بناهای بی نظیر این شهر است كه به سبك معماری فرانسوی بنا شده و به دلیل آن كه ساختمانی دولتی است امكان بازدید از داخل آن برای گردشگران وجود ندارد، اما فضای بیرونی ساختمان به خصوص در شب به دلیل نورپردازی زیبای آن یكی از  بناهای دیدنی تاریخی در شهر هوشیمین است. در مقابل این ساختمان كه با عرض بسیار زیاد بنا شده چندین تندیس از هوشیمین؛ رهبر ویتنامی ها نیز نصب شده است. در گوشه و كنار شهر هم تصاویر و مجسمه های  سنگی از هوشیمین نصب شده است.  علاوه بر ساختمان شورای شهر سایگون ساختمان موزه شهر نیز یكی دیگر از بناهای زیبا و دیدنی شهر است. موزه شهر هوشیمین تاریخ آن را به زیبایی روایت كرده است. موزه مردم شناسی، باستان شناسی، تاریخ جنگ، موزه تاریخ طبیعی و آثار هنری و موزه پول از جمله بخش های  مختلف موزه شهر سایگون است كه تصویری كوتاه اما كامل از تاریخ ویتنام و سایگون و آنچه را كه بر این شهر گذشته است علاوه بر سنت ها، آیین ها و سبك زندگی ویتنامی ها در اختیار بازدیدكنندگان قرار می دهد. این موزه در خانه شخصی یكی از دولتمردان قدیم ویتنام بنا شده است. اتاق كار او و وسایل شخصی و كاری او نیز در بخشی از زیر زمین یا سردابه این خانه باشكوه نگهداری می شود. در یكی از بحران های سیاسی در ویتنام مالك این خانه كه از وزرای دولت قدیم ویتنام بود از كار بركنار و در خانه خود حبس شد. این خانه اكنون یكی از موزه های پرجاذبه برای گردشگران و علاقه مندان به موزه گردی است.

 

بوی روغن ماهی

ویتنام بازار بن تن

بازار بن تن كه مشهورترین بازار این شهر است، در محیطی سربسته بنا شده و به تعبیری از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را می توان در آن مشاهده یا خریداری كرد. بن تن یك بازار كاملا مصرفی است، اما بوی روغن ماهی در آن بسیار آزاردهنده است؛ چون در راسته ماهی فروش ها حتی می توانید ترشی ماهی را هم بیابید كه چندین ماه در بساط مغازه دارها نگهداری شده است. اجناس ارزان قیمت و برخی كالاهای مصرفی كه عمدتا از چین به ویتنام رسیده اند نیز در بازار بن تن به وفور یافت می شوند. در هوشیمین اگر روی خوش به اجناس چینی نشان ندهید و به فروشنده ها بگویید كه جنس چینی نمی خرید، مطمئن باشید كه واكنشی توام با اخم یا بی محلی به شما نشان می دهند. چین در بازار ویتنام جای وسیعی را به خود اختصاص داده است، اگرچه ویتنامی ها خودشان تولید كننده كالاهای مصرفی هستند. با این حال از آنجا كه چین برای آنها نقش پدری دارد، ویتنامی ها كالاهای چینی را با رغبت بسیار بیشتر از ایرانی ها مصرف می كنند و از این بابت حتی خوشحال هم هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *