سفر به پراگ , پایتخت معماری

پراگ یک کتاب درسی معماری سه بعدی است! کلیساهای گوتیک، کاخ های باروک، ساختمان های هنری مدرن و معماری به سبك کوبیسم این شهر را در تمام دنیا منحصر به فرد کرده است. برای لذت بردن از تنوع معماری پایتخت چک لازم نیست متخصص سبک های هنری باشید؛ ساختمان مدور سنت مارتین، کلیسای جامع بانوی ما، کاخ والنستین و عمارت شهرداری هر فرد عادی را مجذوب خود می کند. ساختمان فرانک گری، ساختمان های جدید محله کارلین و کتابخانه جدید ملی تبدیل به آیکن های معماری مدرن پراگ شده است که برای دوستداران هنر و معماری غیر قابل چشم پوشی است. از سوی دیگر موسیقی پراگ می تواند طرفداران هر سبک موسیقی را حیرت زده کند؛ اگر طرفدار موسیقی کلاسیک هستید یا راک و پاپ را دوست دارید پراگ شهری است که باید در آن قدم بزنید و به موسیقی اش گوش فرا دهید. هر تابستان پارک ها و جزایر پراگ میزبان جشنواره های موسیقی با ژانرهای متنوعی است که حال و هوای شهر را دگرگون می کند. پراگ پایتخت اسرارآمیز سرزمین بوهیماست؛ سرزمینی تاریخی در اروپای مرکزی که امروز بخشی از آن را چک می نامند. در گذشته بوهم به صورت یک پادشاهی در قلمرو امپراتوری رم اداره می شد اما تاریخ پر فراز و نشیب این شهر را به پایتخت فرهنگ، ادبیات و معماری تبدیل کرد. بزرگ ترین قلعه تاریخی جهان را می توانید در پراگ بیابید که شامل زیباترین کلیساها، باغ ها و کاخ های اروپایی است. معدود شهرهایی در جهان هستند که رودخانه  شاعرانه ای مانند رودخانه مولداو را در خود جای داده اند؛ رودخانه ای که چهره شهر را به طور کامل تحت تاثیر قرار داده است. اگر می خواهید روح شهر را درک کنید باید سری به این رودخانه و پل چارلز بزنید که با مجسمه سبک باروک قرون وسطایی جاودانه شده است. پل چارلز در حقیقت جزئی جداناپذیر از چشم انداز قلعه پراگ است که مجسمه آن مانند شبحی این منظره را تکمیل می کند. برای چک کردن نبض تحول اروپای مدرن باید به چک سفر کرد و در خیابان های پر جنب و جوش، مغازه های پر زرق و برق و کلیساهای تماشایی آن گم شد.

 

تقویم سفر

پراگ در هر فصلی از سال تماشایی است اما بهتر است این را بدانید که آب و هوای چک خیلی قابل پیش بینی نیست و هر سال ممکن است با توده های هوایی متفاوتی روبرو شوید. اما به طور کلی بهترین زمان برای سفر به پایتخت این کشور اواخر بهار و اوایل پاییز است. نیمه دوم خرداد، تیر و مهر بهترین ماه های سفر به پراگ است و هوا به طور کلی آفتابی است. اگر طرفدار هوای گرم هستید باید مرداد و شهریور را برای سفر انتخاب کنید که گرم و خشک ترین ماه های سال است. در زمستان بخش زیادی از جنب و جوش شهر را از دست خواهید داد و این فصل با کاهش شدید توریست ها همراه است اما از سوی دیگر قیمت ها هم بسیار ارزان تر از تابستان خواهد بود. به هر حال پراگ در هر زمانی میزبان جشنواره های هنری و فرهنگی مختلف است که بهتر است قبل از سفرتان در مورد آنها مطالعه کنید تا رویداد ویژه ای را از دست ندهید.

 

ستاره های ادبی آسمان پراگ

پراگ با آن رودخانه رویایی و معماری عاشقانه، عرصه ظهور و درخشش هنرمندان، نویسندگان و شعرای مشهوری بوده است. بر شمردن چهره های شاخص این شهر شاید کمی دشوار باشد اما اگر بخواهیم در این بین مشهورترین نویسنده ها را انتخاب کنیم به این سه نام بر می خوریم؛ کافکا، کوندرا و هرابال.

کافکا یکی از بزرگ ترین نویسندگان آلمانی زبان قرن بیستم است که در یک خانواده یهودی در پراگ به دنیا آمد. درست زمانی که پراگ مرکز سرزمین پادشاهی بوهم بود؛ یعنی در سال 1883. او پس از پایان تحصیلش در رشته حقوق در دانشگاه پراگ به عنوان یک کارمند بیمه مشغول به کار شد و عصرها وقت خود را صرف نوشتن کرد. در سال 1923 او به برلین سفر کرد و تمام تلاش خود را متمرکز بر نوشتن کرد اما متاسفانه خیلی زود یعنی در 40 سالگی بر اثر بیماری سل درگذشت. مسخ، محاکمه و قصر مشهورترین آثار کافکا هستند.

میلان کوندرا گرچه در برنو به دنیا آمد اما در سال 1948 برای تحصیل در رشته ادبیات و زیبایی شناسی راهی دانشگاه چارلز پراگ شد و از آنجا به دانشکده فیلم رفت. در تمام آثار میلان کوندرا می توان به نوعی ردپایی از شهر پراگ پیدا کرد. او در تاریخ معاصر چکسلواکی سابق هم نقش مهمی داشته و در مجلس چهارم نویسندگان چکسلواکی با نطقی رسا خواستار آزادی بیشتر برای نویسندگانی شد که توسط تشکیلات کمونیستی مورد اجحاف قرارگرفته بودند. او همراه بسیاری از هنرمندان چک از جنبش بهار پراگ که یک جنبش اصلاح طلبانه  بودحمایت می کرد. اما همین فعالیت ها باعث محدود شدن زندگی شخصی او می شود و با قرار گرفتن نامش در لیست سیاه فروش و عرضه کتاب هایش ممنوع می شود تا اینکه در سال 1975 به همراه همسرش به فرانسه می رود.

هرابال هم مانند کوندرا در برنو به دنیا آمد و بعدها توسط کوندرا به عنوان بهترین نویسنده معاصر چک معرفی شد. هرابال تحصیلاتش را در زمینه حقوق آغاز کرد اما بعدها سراغ مشاغل دشواری مانند سوزن بانی راه آهن، نمایندگی بیمه و دستفروشی دوره گرد اسباب بازی روی آورد و بعدها در نوشته هایش از ظرایف شغلی و زندگی کارگران این رشته‎ها نوشت. اولین رمان او به نام «مرواریدهای اعماق» به فاصله دو ساعت پس از انتشار تمام شد و این مساله در ادبیات معاصر چک یک حادثه نایاب محسوب می شود. او در سال 1997 درحالی که در بیمارستانی در پراگ بستری بود به بهانه دانه دادن به کبوتران به پشت بام رفت و از طبقه پنجم به پایین افتاد و جانش را از دست داد.

 

چگونه برویم؟

جمهوری چک یکی از کشورهای عضو شنگن است و برای درخواست ویزای توریستی این کشور باید همان مراحلی را طی کنید که برای سایر کشورهای عضو این قرارداد متداول است. ویزای توریستی شنگن عموما برای دو هفته صادر می شود و برای تقاضای ویزا حضور شخص متقاضی ضروری است. شما می توانید فرم درخواست ویزا را از طریق وبسایت سفارت جمهوری چک در تهران تهیه کنید و همراه با مدارک ضروری شامل شناسنامه، گذرنامه، گواهی تمکن مالی و تاهل، برگه رزرو هتل و بلیت به این سفارتخانه در تهران خیابان فرمانیه مراجعه کنید. برای رسیدن به پراگ می توانید از خطوط هوایی اوکراین، پگاسوس ترکیه، ایرلاین آذربایجان و ایرلاین آژین یونان استفاده کنید.

 

طعم پراگ

پراگ علاوه بر بقایای تاریخی باورنکردنی غذاهای خاطره انگیزی دارد که تا سال ها طعم آنها در زیر زبان تان باقی می ماند، اما متاسفانه بسیاری از مردم دنیا از کیفیت غذاهای پراگ اطلاعات چندانی ندارند و این هم شاید به خاطر پررنگ بودن سایر هنرها در پایتخت جمهوری چک است. علاوه براین نزدیکی پراگ به آلمان، لهستان، مجارستان و اتریش باعث شد این شهر از چهار دهه دیکتاتوری کمونیستی رنج بکشد و مواد غذایی تازه آرام آرام از شهر دور شود. امروز گرچه این وضعیت تا حدود زیادی تغییر کرده است اما بسیاری از مردم هنوز هم طرفدار غذاهای خانگی هستند. اگر به دنبال یک رستوران رویایی هستید که در اولین سال تاسیس خود ستاره آشپزی را دریافت کرده باید سری به رستوران فیلد بزنید. غذاهای سرآشپز این رستوران با طعم های تازه و ترکیبی از مواد و سبزیجات فصلی هر سلیقه ای را راضی می کند. ساختمان سبک هلندی رنسانس بلوو(Belle vue) که به معنای نمای زیبا هست در قرن نوزدهم ساخته شده. این رستوران نمای پانورامای استثنایی از رودخانه مولداو و قلعه پراگ را همراه با غذایی منحصر به فرد برایتان فراهم خواهد کرد. کافه نشینی و نوشیدن قهوه بخش جداناپذیری از فرهنگ مردم پراگ است، اگر به دنبال یک کافه دنج با قهوه های دمی عالی هستید بهتر است سری به کافه لانج(Café Lounge) بزنید و از کیک های تازه با طعم های متنوع آن هم لذت ببرید.

 

از گم شدن نهراسید!

حمل و نقل عمومی در پراگ ارزان، کارآمد و بسیار یکپارچه است. سفر در طول روز و شب با تراموا امكان پذیر و مترو در پراگ ایمن و بدون خطر است. فرودگاه پراگ راحت ترین راه برای دسترسی به شهر تاکسی است اما زمانی که به شهر رسیدید و اتاق تان را تحویل گرفتید می توانید به طور تمام و کمال روی سیستم حمل و نقل عمومی حساب باز کنید. از سوی دیگر در سفرتان به پراگ باید روی پاهای تان هم حساب کنید. بسیاری از نقاط تاریخی مرکز شهر به روی وسایل نقلیه و تاکسی بسته است و این به معنای این است که باید برای رسیدن به هر مقصدی مقدار زیادی پیاده روی کنید. بنابراین بهتر است کفش مخصوص پیاده روی حتما همراه خود داشته باشید و فراموش نکنید که اکثر خیابان های شهر سنگفرش شده اند. از گم شدن در پایتخت چک نباید بترسید و بهتر است بدانید که این امر حتی برای شهروندان پراگ هم یک مساله طبیعی است. توجه کنید که نام خیابان های پراگ همیشه پیش از اعداد به کار می رود و تابلوهای خیابان ها به رنگ قرمز است.

 

 

بهترین مکان اقامت

روزهایی که پراگ به عنوان یک مقصد توریستی ارزان شمرده می شد پایان یافته و پایتخت چک امروز در کنار بسیاری از پایتخت های اروپایی از نظر کیفیت، کمیت و قیمت هتل ها خودنمایی می کند. از هر زمانی که می توانید برای رزرو هتل تان اقدام کنید مخصوصا اگر قصد سفر در بهار و پاییز را دارید. بسیاری از هتل های مرکزی شهر در ساختمان های تاریخی جذابی بنا نهاده شده و از سوی دیگر نسل جدید هتل ها با معماری و خدمات مدرن هم در شهر وجود دارد. به هر حال اگر قصد سفر ارزان  هم دارید گزینه هایی پیش رویتان قرار خواهد گرفت.

 

هتل رنسانسی

هتل گلدن ول یکی از خانه های تاریخی شهر است که به امپراتور رودلف دوم تعلق داشته است. این هتل زیبا که در دامنه های جنوبی قلعه قرار گرفته اسرار تاریخی بسیاری را در خود پنهان کرده است. اتاق های هتل آرام، بزرگ با کفپوش چوبی، مبلمان قدیمی بازسازی شده و حمام داغ به بهترین شکل از مهمانانش پذیرایی می کند. چشم انداز زیبا به سراسر پراگ، رستوران عالی و تراس دلباز از دیگر امکانات این هتل است. برای اقامت در این خانه تاریخی 5 ستاره باید شبی 180 دلار بپردازید.

 

تاریخی و رمانتیک

هتل رمانتیک او راکا(Romantik Hotel U Raka) در دل یک باغ سنگی آرام قرار دارد و ساختمان چوبی هتل در اواخر قرن هجدهم ساخته شده است. محوطه چوبی، تاریخی و شومینه های قرمز، این هتل را به یکی از رمانتیک ترین هتل های پراگ تبدیل کرده است. دکور هنری، برخورد گرم کارکنان هتل و رستوران سنتی هتل از دلایل محبوبیت این هتل در بین توریست های بین المللی است. ساختمان این هتل در سال 1794 در قلب پراگ ساخته شده و امروز به تمام امکانات رفاهی مدرن هم مجهز است. برای اقامت در این هتل باید شبی 130 دلار هزینه پرداخت کنید.

 

پذیرایی رویایی

از استقبالی که در بدو ورود به هتل در اختیارتان قرار می دهند می توانید کیفیت خدمات این هتل را ارزیابی کنید. در هتل ساویک(Savic) تمام خدمه به خوبی می دانند که چگونه از شما پذیرایی کنند. ساختمان هتل که در گذشته متعلق به یک صومعه بوده است تاریخ درخشانی را پشت سر گذاشته و این را به آسانی از دکوراسیون زیبا، سقف چوبی و نقاشی های دیواری متوجه خواهید شد. این هتل در قلب شهر پراگ و در نزدیکی کتابخانه ملی و میدان قدیمی شهر قرار گرفته و از پل چارلز تا هتل تنها 300 متر فاصله است.

 

مجهز و ارزان

اگر به دنبال یک هتل ارزان قیمت در یک محدوده مناسب از شهر با امکانات خوب هستید هتل اوریون(Hotel Orion) می تواند گزینه خوبی برایتان باشد. تمام 26 آپارتمان این هتل مجهز به آشپزخانه کوچک، یخچال و دستگاه قهوه ساز است. دکوراسیون آپارتمان ها متفاوت است؛ برخی از آنها کفپوش چوبی و برخی دیگر فرش شده اند. این هتل در منطقه آرام شهر واقع شده و صبحانه بوفه رایگان در اختیار مهمانان می گذارد. برای اقامت در این هتل آپارتمان باید شبی 45 دلار هزینه بپردازید.

 

72 ساعت در پایتخت چک

پراگ را شهر «هزار مناره مخروطی» می نامند؛ زیرا زمانی که به این شهر هزار و صد ساله نگاه می کنید اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند مناره های مخروطی کلیساهای گنبدی است؛ برج های بی شماری که پراگ را به نگین معماری در اروپا تبدیل کرده است. در هر نقطه شهر که چشم بگردانید نمونه های تماشایی از سبک باروک، گوتیک، رنسانس و هنر معاصر را خواهید دید. پراگ به عنوان یکی از بزرگ ترین شهرهای اروپا مرکز سیاسی، فرهنگی و تجاری مهمی هم به شمار می رود که هر گوشه آن دیدنی است.

 

 

روزاول

گردش تاریخی

قدم زدن در خیابان های پراگ به معنای سفر به تاریخ معماری اروپاست. هر گوشه  این شهر نقاط دیدنی بسیاری دارد و کلیساها، کنیسه ها و برج های مناره ای آن بیانگر هنر و توانگری مردم این شهر است.

 

بزرگترین قلعه جهان

 

بدون شک قلعه پراگ یکی از اولین مقاصد گردشگری در پایتخت چک به شمار می رود. قلعه پراگ که زمانی اقامتگاه پادشاهان بوهمیا بوده امروز محل اقامت رسمی رئیس جمهوری جمهوری چک و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر به شمار می رود. دیواره های قلعه در اصل حدود سال 970 میلادی ساخته شده و در طول این سال ها ساختار معماری قلعه دستخوش تغییرات بسیاری شده و امروز به عنوان یکی از چشمگیرترین نمونه های سبک معماری هزاره گذشته شناخته می شود. درون این قلعه عمارت های تاریخی بسیاری قرار دارد از جمله کلیسای جامع سنت ویتوس، کلیسای سنت جورج، برج پودر، کاخ سلطنتی و گلدن لین که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارد. برای بازدید از قلعه پراگ زمان زیادی را در نظر بگیرید و بدانید که در تمام این مدت از گذراندن وقت خود لذت خواهید برد. قدم زدن در باغ سلطنتی را هم که قدمت آن به سال 1534 برمی گردد فراموش نکنید.

 

کلیسای مسحور کننده

 

یکی از ساختمان های مشهور تاریخی پراگ کلیسای بانوی ماست که به خاطر مناره های 80 متری آن شهرت دارد. ورودی اصلی کلیسا که از طریق گذرگاه های باریک است نمای اصلی کلیسا را در خود پنهان می کند. گرچه کلیسا در قرن 15 تکمیل شد اما بازسازی های مداوم اصالت اثر را از بین نبرده است. مقبره زیبا، مجسمه های مذهبی و نقاشی باروک محراب که قدمت آن به سال 1649 بر می گردد نمای داخلی کلیسا را منحصر به فرد کرده است.

 

میدان قدیمی شهر و ساعت نجوم

 

مرکز تاریخی شهر پراگ میدان قدیمی(Staré Město) شهر است؛ جایی که شما می توانید کاوش تان در شهر را آغاز کنید. در این مکان شما کلیسای تین(Tyn) و تعداد دیگری از کلیساهای قدیمی شهر را با معماری پر زرق و برق مربوط به قرن 11 خواهید دید. ساعت نجوم كه مربوط به قرن 15 است یکی از دیدنی های این میدان به شمار می رود.

 

 

روزدوم

عمارت های ملی

پراگ پایتخت فرهنگی و سیاسی جمهوری چک به شمار می رود و پیش از این نیز پایتخت سرزمین بوهمیا به شمار می رفت. در این شهر آثار ملی بسیاری وجود دارد که برای توریست ها جذابیت دارد.

 

کتابخانه ملی

 

کتابخانه ملی یکی از بزرگ ترین ساختمان های تاریخی در اروپاست و به عنوان کتابخانه ملی جمهوری چک هم شناخته می شود. این ساختمان معماری زیبای باروک در حقیقت بخشی از کالج مذهبی بوده و بعدها مرکز کتاب های یسوعیون كه فرقه ای كاتولیك هستند، شده است. در سال 1782 این ساختمان جزو اموال دولتی شد و در اختیار کتابخانه ملی فرار گرفت. در این کتابخانه بیش از شش میلیون کتاب تاریخی و معاصر نگهداری می شود.

 

کلیسای جامع سنت ویتوس

 

در داخل محوطه قلعه پراگ کلیسای جامع سنت ویتوس قرار دارد که بزرگ ترین و مهم ترین کلیسای مسیحیان در داخل جمهوری چک است. مقر اسقف اعظم پراگ، مقبره قدیسان و سه تن از پادشاهان قدیمی پراگ در این کلیسا قرار دارد. عملیات ساخت کلیسا در سال 1344 آغاز و بیش از 525 سال به طول انجامید و در نتیجه این کلیسا ترکیبی از نئوگوتیک و گوتیک مدرن را در خود جای داده است.

 

 

گالری ملی

 

در شهری که بسیاری از آثار هنری در هر گوشه آن به چشم می خورد گالری ملی پراگ خانه مهم ترین مجموعه های هنری در اروپاست. بخش عمده ای از مجموعه های هنری در کاخ ولوتزنی که یک ساختمان تقریبا مدرن و ساخته شده در سال 1925 است نگهداری می شود. در حالی که تاکید بسیاری بر نگهداری آثار هنرمندان چک وجود دارد اما آثار هنرمندان خارجی مانند مونه و پیکاسو نیز در این گالری ها به نمایش در می آید.

 

 

روزدوم

هیجان در شهر

 

پراگ یک شهر پر جنب و جوش و زنده است؛ اگر اهل موسیقی، کافه نشینی و یا گردش هستید این شهر گزینه های بسیاری پیش رویتان می گذارد.

 

خانه شهرداری

 

خانه شهرداری پراگ یکی از بهترین نمونه های هنر نو به شمار می رود. این عمارت در سال 1912 ساخته شده و ساختمانی پر ابهت با سالن های کنسرت و تئاتر است. نمای مجلل داخلی این خانه هر بازدیدکننده ای را مدهوش خود می کند؛ پنجره های شیشه ای رنگارنگ و نقاشی های زیبای داخلی این عمارت بسیار دیدنی است. یکی از بهترین راه ها برای لذت بردن از این عمارت شرکت در یک کنسرت یا رزرو کافه و رستوران آن است.

 

پل چارلز

 

یکی از پل های قدیمی و شاخص اروپا پل باشکوه چارلز است که 520 متر طول دارد. این پل در سال 1357 میلادی ساخته شده و مشهور است که در مهندسی  این پل از مجموع اعدادی استفاده شده که خرافاتی پشت آنها نهفته است. شهرت اصلی پل به دلیل مجسمه های قدیمی زیباست و مشهورترین آن مجسمه امپراتور مقدس روم چارلز چهارم است. از دیگر ویژگی های گردش در این پل تماشای منظره فوق العاده رودخانه مولداو و دروازه گوتینگ شهر است.

 

باغ وحش پراگ

 

باغ وحش پراگ که در سال 1931 افتتاح شد یکی از جاذبه های اصلی شهر است و در واقع نام آن در بین 10 باغ وحش دنیا از نظر تعداد بازدیدكننده می درخشد. این باغ وحش در فاصله کوتاهی از شمال مرکز شهر قرار دارد و 143 هکتار از مساحت شهر را اشغال کرده است. بیش از 4 هزار و 800 حیوان از 700 گونه حیوانی مختلف در این مرکز نگهداری می شود که برخی از آنها گونه های نادر در حال انقراض هستند. این باغ وحش به خاطر نجات اسب شوالسکی که یکی از گونه های در معرض انقراض بومی بود شهرت بیشتری یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *