همه چیز درباره سفر به پنوم پن , مروارید آسیا

در محل تلاقی سه رودخانه مکونگ، باساک و تونله ساپ پایتخت شلوغ و پر جنب و جوش کامبوج رخ نمایی می کند. پنوم پن با جاذبه های تاریخی مهیج و آرامش قصرهای فرانسوی یکی از دیدنی ترین شهرهای جنوب شرقی آسیاست. در این شهر شما با ترکیبی غریب از فرهنگ و مهمان نوازی آسیایی، معماری خیره کننده فرانسوی و طبیعت بکر رو برو هستید.

در پایتخت کامبوج شما با نقاط گردشگری و تاریخی بسیاری روبرو هستید؛ کاخ سلطنتی، پاگودای نقره ای، موزه ملی، موزه نسل کشی، میدان کشتار و وات پنوم. اگر اهل خرید هستید بهترین بازارهای نقاشی، ابریشم، نقره، سنگ های قیمتی و حتی عتیقه جات را می توانید در پنوم پن بیابید. مساحت این شهر نزدیک به 376 کیلومتر مربع است و قریب به دو میلیون نفر در این شهر ساکن هستند.

پنوم پن نام خود را از معبد وات پنوم وام گرفته است؛ معبدی که در سال 1373 ساخته شد و خانه پنج مجسمه بودا در تپه ای به ارتفاع 27 متر است. نام قدیمی این شهر پاکتومک به معنای شهر چهار چهره بود که به دلیل تلاقی رودهای مختلف در امتداد پایتخت کامبوج این نام را برایش برگزیده بودند، گرچه در دهه 20 به واسطه معماری زیبای فرانسوی به مروارید آسیا هم معروف شد. تاریخ پنوم پن سرشار از افت و خیزهای سیاسی است؛ نیروهای خمر سرخ در سال 1975 مردم شهر را مجبور به ترک خانه های خود کردند و در عرض 48 ساعت این شهر به شهر ارواح تبدیل شد. در سال های بعدی سلطه خمر سرخ، پنوم پن به یک شکنجه گاه مسلم تبدیل شد و هنوز هم بقایای کشتار بی رحمانه مخالفان در موزه نسل کشی و میدان کشتار پا برجاست. سال 1979 ارتش ویتنام توانست بر خمر سرخ غلبه پیدا کند و پنوم پن پایتخت رسمی جمهوری خلق کامبوج شد.  پنوم پن دروازه ای برای ورود به سرزمین های عجیب و غریب و گذشته ای حیرت آور است؛ شهری که نامش در میراث جهانی ثبت شده و به عنوان یکی از شهرهای مذهبی جهان شناخته می شود.

 

تقویم سفر

سیستم آب و هوای کامبوج با دو فصل غالب بهترین امکان استفاده را برای توریست ها در تمام طول سال فراهم کرده است. به دلیل ارتفاع نسبتا یکنواخت و عرض جغرافیایی ثابت در سراسر کامبوج به طور کلی آب و هوا در تمام شهرهای این کشور یکسان است. در کامبوج دو فصل مجزا وجود دارد؛ خشک که ماه های آبان تا اردیبهشت را شامل می شود و مرطوب که از خرداد آغاز و در مهر پایان می یابد. در هر فصل تغییراتی در درجه هوا و رطوبت هوا رخ می دهد و به طور طبیعی در اولین ماه های هر فصل گرم ترین شرایط آب و هوایی در کامبوج حاکم است. بهترین زمان برای سفر به پنوم پن دو ماه آذر و اسفند است؛ گرچه تقریبا در تمام طول سال امکان استفاده از تفریحات آبی و جاذبه های گردشی وجود دارد.

طعم های تند و تیز

رستوران های پنوم پن به سرعت خود شهر در حال تغییر و گسترش است. در سال های اخیر با هجوم توریست ها به این شهر پیشرفت های.عظیمی در رستوران داری و مشتری مداری رخ داده است و امروز شما با هر سلیقه و بودجه ای می توانید یک غذای لذیذ در پایتخت کامبوج میل کنید. اگر اهل ماکارونی و پاستا هستید بهتر است سری به رستوران های فرانسوی بزنید. طی سال های استعمار فرانسه مردم این شهر به خوبی آشپزی فرانسوی و معماری آنها را آموخته اند و بهترین رستوران های شهر در حقیقت فرانسوی هستند.  اکثر فست فودهای مشهور بین المللی در این شهر شعبه دارند. علاوه بر این شما می توانید ردپای آشپزی مکزیک، ایتالیا، آلمان، هند، ژاپن، کره، اندونزی و تایلند را هم در سفره پنوم پن بیابید. البته اکثر رستوران های سنتی شهر با منوی خمر در خدمت شما هستند. طعم مواد غذایی خمر شبیه آشپزی سایر نقاط جنوب شرقی آسیاست؛ تند و تیز و پر ادویه. در تمام شهر شما رستوران های خوبی پیدا می کنید اما تمرکز بیشتر رستوران ها در امتداد رودخانه سیسووات، قسمت جنوبی بنای یادبود و در منطقه بونگ کنگ کانگ(Boeung Keng Kang) است. طعم های متضاد در غذاهای مردم کامبوج حرف اول را می زند؛ تلخ و شیرین، شور و ترش و خام و پخته شده. سوپ ترش ویتنامی، کاری هندوستان، رشته فرنگی، سیب زمینی سرخ شده به سبک چینی و سالاد تازه تایلندی از غذاهای محبوب توریست ها در این شهر است. البته به همه اینها قهوه و نان خوشمزه فرانسوی را هم باید اضافه کنید. فروشندگان خیابانی قسمت اعظم فروش مواد غذایی را در این شهر به عهده دارند گرچه در این گاری ها از انواع حشرات گرفته تا نان های چرب و چیل سرو می شود بنابراین باید در خوردن آنها احتیاط لازم را انجام دهید. رستوران های بلو دراگن(Blue Dragon)، باساک لان(Bassac Lane) و گاراژ(Garage) از بهترین های شهر هستند.

 

جشنواره آب

برای مردم کامبوج، جشنواره آب است در پنوم پن، جزو باشکوه ترین فستیوال های سال هستند.  به مدت سه روز شهروندان، گردشگران و دهقانان از استان های مختلف به پایتخت کامبوج می آیند تا در این جشنواره  شرکت کنند.جشنواره آب تاریخچه طولانی دارد. این جشنواره در ابتدا به منزله آموزش ارتش برای آماده سازی هنگام نبرد بوده است. در تاریخ کامبوج همواره دشمنان از طریق آب به این کشور صدمه زده اند و جشنواره آب در حقیقت مانوری برای به رخ کشیدن توانایی جنگی ارتش در آب بوده است. هر سال در جشنواره آب قهرمان قایقرانی در نبرد با دشمنان معرفی می شد و توسط معبد تقدیس می گشت. شرکت کنندگان روی قایق های خود مجسمه های بودایی قرار می دهند تا آنها را در این نبرد تنگاتنگ یاری دهند. مردم كامبوج جشنواره آب را در ماه نوامبر روز پیروزی نیروهای کامبوج در نبرد دریایی قرن 12 مقابل نیروهای دشمن خود جشن می گیرند. این مراسم برای گسترش کشاورزی و بارش باران بر مزارع برنج، دعا برای شادی مردم و حفاظت از سرزمین کامبوج برگزار می شود. در این جشنواره سه روز مسابقه قایقرانی برگزار می شود و در هر قایق حدود 30 تا 40 مرد و زن برای رسیدن به پیروزی تلاش می کنند. مراسم خاص و طبل زنی هم در قایق ها انجام می شود. شب هنگام هزاران فانوس در اطراف رودخانه روشن می شوند و مراسم آتش بازی و رنگارنگ کردن آسمان یک سنت دیرینه در پنوم پن است. برگزاری این آیین توسط مردم کامبوج باعث تجدید روحیه و افزایش امید در آنها می شود و آنها را برای سختی های سال آماده می کند.

 

از سه چرخه تا توک توک سواری

استفاده از سه چرخه یک راه مطمئن برای گردش در شهر و بازدید از نقاط تاریخی در پنوم پن است. گرچه برای مسافت های طولانی سه چرخه چندان کارآمد نیست اما شما می توانید با پرداخت کمتر از 10 دلار یک دوچرخه یا سه چرخه کرایه کنید. این هزینه نزدیک به کرایه موتور است اما خطرات آن کمتر است. در نقاط توریستی موتور سواران اکثرا به زبان انگلیسی و تعدادی هم به فرانسه صحبت می کنند. اگر قصد دارید با موتور در شهر بگردید بهتر است از قبل با راننده در مورد قیمت به توافق برسید به خصوص در مناطق تو ریستی و اطراف هتل ها زیرا ممکن است نرخ های عجیب و غریبی در پایان مسیر برای تان در نظر گرفته شود. توک توک سواری هم در پایتخت کامبوج لذت خاصی دارد گرچه کرایه آن به طور معمول دو برابر موتور سیکلت است. در مسافت های کوتاه معمولا کرایه دو تا سه دلار است. دقت کنید که نباید اجازه دهید راننده قیمت را بالا ببرد. بنابراین در اینجا هم بهتر است از قبل در مورد کرایه به توافق برسید.

 

بهترین مکان اقامت

هجوم توریست ها به پنوم پن ظاهر این شهر را در چند سال اخیر دستخوش تغییر کرده است؛ شما در هر گوشه شهر می توانید هتل ها و مسافرخانه های مناسبی برای اقامت بیابید. اگر اهل مسافرت های تجملاتی هستید هتل های بین المللی برایتان خدمات ویژه ای در نظر گرفته اند و اگر می خواهید مسافرت تان مقرون به صرفه تر باشد هم پنوم پن گزینه های متعددی پیش رویتان می گذارد.

 

زیباترین هتل شهر

 

هتل رافلز لو رویال یکی از قدیمی ترین و زیباترین هتل های منطقه است که با امکانات مختلف تبدیل به بهترین گزینه اقامت در پنوم پن شده است. بخشی از تاریخ معاصر پنوم پن در این هتل اتفاق افتاده است. در بین سال های 1970 تا 1975 بسیاری از روزنامه نگاران معروف در این هتل اقامت داشتند و بعد از آن هم ستاره های مشهور عالم سیاست و هنر مانند اوباما و آنجلیناجولی در این هتل شبی را گذرانده اند.  دو استخر سرپوشیده و روباز و هفت رستوران مختلف تنها گوشه ای از امکانات این هتل است. هتل رافلز در قلب پنوم پن واقع شده و از فرودگاه بین المللی تا  هتل تنها 20 دقیقه راه است. برای اقامت در این هتل باید شبی 200 دلار بپردازید.

 

در میان باغ ها

 

هتل سوفیتل 5 ستاره پنوم پن با اتاق های بزرگ، زمین تنیس و چندین رستوران تمام امکانات مورد نیاز شما  را در پایتخت کامبوج فراهم می کند.

این هتل در میان باغ های زیبا و قدیمی شهر ساخته شده و معماری آن به سبک استعماری است. اینترنت پرسرعت رایگان در تمام هتل در اختیار مهمانان است. کفپوش اتاق های این هتل چوبی و تلویزیون کابلی صفحه تخت و یخچال کوچک در تمام اتاق ها وجود دارد. مرکز تناسب اندام، استخر، جکوزی و سه رستوران بین المللی از دیگر امکانات این هتل است. برای اقامت در این هتل باید شبی 170 دلار بپردازید.

 

آرامش مطلق

 

برای شمایی كه می خواهید وقت بیشتری در شهر پنوم پن بگذرانید و پول كمتری برای اقامت خرج كنید گزینه های ارزان تری هم وجود دارد.

گاردن سیتی هتل یکی از هتل های 5 ستاره و تقریبا ارزان پنوم پن است. استخر فضای باز، زمین بازی گلف و یک رستوران 24 ساعته از امکانات این هتل است و همچنین مهمانان می توانند از اینترنت پر سرعت هتل هم به صورت رایگان استفاده کنند. هر اتاق دارای گاو صندوق شخصی، دستگاه قهوه ساز و یخچال است. گاردن سیتی تا فرودگاه بین المللی شهر 40 کیلومتر فاصله دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی 100 دلار هزینه کنید.

 

ارزان و مجهز

 

هتل و مرکز تفریحی نگاورد در قلب پنوم پن و در امتداد رودخانه مکونگ واقع شده است. اتاق های این مجموعه لوکس است و تمام امکانات مورد نیاز مسافران از قبیل گاو صندوق، تلویزیون و یخچال در آن پیدا می شود.

این هتل در 9 کیلومتری فرودگاه واقع شده و چند مرکز خرید و سالن بازی در اطراف آن وجود دارد. به دلیل نوسازی هایی که در ساختمان هتل در دست اجراست ممکن است برخی سر و صداها در محیط وجود داشته باشد اما قیمت پایین هتل تا حدود زیادی این نواقص را توجیه می کند. برای اقامت یک شب در این هتل 5 ستاره باید تنها 55 دلار بپردازید.

 

 

چگونه برویم؟

برای گرفتن ویزای کامبوج باید دعوتنامه یا از آژانس معتبری در کامبوج معرفی نامه داشته باشید که در این صورت بلیت رفت و برگشت و برگه اقامت هتل را هم باید ارائه کنید. علاوه بر این کامبوج در ایران سفارتخانه ندارد و همین کار را دشوارتر می کند اما نگران نباشید آژانس های معتبر می توانند به آسانی برایتان درخواست ویزا کنند. برای اخذ ویزای توریستی باید اصل پاسپورت، دو قطعه عکس و تاییدیه های مالی و شغلی خود را تحویل آژانس مربوطه دهید. برای رسیدن به کامبوج در حال حاضر پرواز مستقیمی از ایران وجود ندارد به هر حال شما می توانید از شرکت هواپیمایی قطر یا جنوب چین با یک توقف برای رسیدن به پنوم پن اقدام کنید.

 

72 ساعت در پایتخت کامبوج

پایتخت کامبوج یک نقطه ایده آل برای شناسایی فرهنگ و تاریخ این سرزمین است. بسیاری از بقایای استعمار فرانسه مانند موزه ملی، ایستگاه راه آهن و کاخ سلطنتی که قدمت آن به سال 1866 برمی گردد همچنان برای توریست ها جذابیت دارد. علاوه بر این معابد( پاگودا) معروف و افسانه ای که پیدایش شان با تاریخ شهر گره خورده است و میدان استقلال و بخش تاریخ معاصر هم دیدنی است. اگر اهل بازار و خرید  هم هستید پنوم پن برای شما جذابیت دارد. پایتخت کامبوج یک مقصد ایده آل برای کسانی است که اهل کاوش در تاریخ و فرهنگ ملل مختلف هستند.

 

گشتی در تاریخ

پنوم پن یک شهر تاریخی است و بقایای حضور اقوام مختلف و امپراتوری های گوناگون درآن یکی از جاذبه های اصلی گردشی شهر است.

 

موزه ملی

 

موزه ملی دارای یک مجموعه فوق العاده از آثار باستانی کامبوج است که نباید بازدید از آن را فراموش کنید؛ با آثاری از پیش از دوره آنگکور(قرن4) تا قرن 14. این موزه توسط فرانسوی ها در سال 1917 با آجر قرمز به سبک خاصی ساخته شده است. اتاق تاج و تخت مملو از وسایلی است که در مراسم تاج گذاری استفاده می شد. سنگ های قیمتی و جواهرات این موزه در کنار آثار باستانی آن ارزش بسیاری دارد.

 

قصر سلطنتی

 

قصر سلطنتی یکی از زیباترین و پر زرق و برق ترین معماری های پنوم پن است. این قصر در سال 1866 توسط پادشاه پرته بت نورودوم جد فعلی پادشاه کامبوج ساخته شده است. این قصر از نظر جغرافیایی در یکی از بهترین نقاط شهر ساخته شده و باغ های اطراف آن زیبایی محیط را تکمیل کرده است. کاشی های رنگی و طلاکاری شده و برج 59 متری از دیدنی های این مجموعه است.در این قصر مجسمه باشکوهی از بودا که قدمت آن به قرن 17 باز می گردد نگهداری می شود. این مجسمه كه با طلای جامد ساخته شده و وزنی معادل 90 کیلوگرم دارد وبا 9584 الماس قیمتی تزئین شده است.

 

بنای استقلال

 

برج آنگکوریان در قلب پایتخت واقع شده است. در سال 1958 همزمان با استقلال کامبوچ از استعمار فرانسه این برج ساخته و به واسطه معماری منحصر به فرد آن از تمام ساختمان های اطراف شهر متمایز شد. بنای یادبود استقلال در عین حال مقبره سربازان گمنام جنگ هم به شمار می رود. این بنا با الهام از نیلوفرآبی ساخته شده و امکان ورود به آن برای گردشگران مهیا نیست. نورپردازی آبی، قرمز و سفید به رنگ پرچم این کشور جلوه بنا را در شب چند برابر می کند.

 

تاریخ معاصر

در سال های اخیر پنوم پن رنج ها و سختی های بسیاری را تحمل کرده است. بعد از پایان جنگ و کشتار مردم پایتخت، کامبوج تلاش کرد بار دیگر روی پای خود بایستد. بازدید از بناهایی که گویای تاریخ معاصر این شهر است، برای توریست ها ضروری است.

 

سالن همایش

 

سالن همایش چاکتوم که در اسکله سانگکات واقع شده است، توسط معمار مشهور وان مولوان ساخته و در سال 1961 به عنوان سالن کنفرانس اصلی شهر افتتاح شد. پس از آتش سوزی مهیب کل ساختمان در سال 2000 بازسازی شد و امروز به عنوان مرکز اصلی فرهنگی پایتخت کامبوج شناخته می شود. ساختمان خود سالن معماری زیبایی داردو  علاوه بر آن جشنواره بین المللی معروف موسیقی پنوم پن در این سالن برگزار می شود.

 

میدان کشتار

 

بین سال های 1975 تا 1978 حدود 17 هزار مرد، زن و کودک در بازداشتگاه و شکنجه گاه های این شهر مورد انواع آزار و اذیت قرار گرفتند و تعداد زیادی از آنها جان خود را از دست دادند. بیش از هشت هزار جمجمه از گورهای دسته جمعی اطراف میدان کشتار به دست آمده است. بازدید از میدان کشتار و موزه نسل کشی چونگ ای کی برای اطلاع از تاریخ و رنج های مردم این سرزمین از ضروریات سفر است.

 

پل دوستی

 

پل دوستی کامبوج و ژاپن در سال 1966 ساخته شد و در طول جنگ دوبار توسط نیروهای خمر سرخ تخریب شد. پس از آزادی سال 1979 و بازگشت مردم به شهر پنوم پن تلاش ها برای بازسازی پل آغاز شد اما به دلیل محدودیت های مالی بازهم این پروژه به مشکل خورد تا اینکه در سال 1995 با کمک دولت ژاپن این پل بار دیگر به راه افتاد و امروز هم این پل یکی از جاذبه های توریستی محبوب پایتخت کامبوج است.

 

لذت خرید

خرید در پنوم پن یکی از جاذبه های مهم گردشگران محسوب می شود. علاقه به خرید سوغاتی های عجیب و غریب از یک سرزمین کمتر شناخته شده در آسیا از لذت هایی است که نباید دست کم بگیرید.

 

بازار مرکزی

 

بازار جدید که به رنگ زرد تیره ساخته شده به سرعت به یکی از نشانه های پنوم پن تبدیل شد. این بازار در سال 1935 ساخته شد و ساختمان آن به شکل یک صلیب با یک گنبد مرکزی زیباست. این بازار دارای چهار بال اصلی است که در آن طلا، جواهر، نقره و عتیقه جات به فروش می رسد. اطراف این بازار می توانید انواع دکه های مواد غذایی و لباس فروشی را هم پیدا کنید. بازار مرکزی یک بازار پر جنب و جوش است و علاوه بر زیبایی ساختمان آن لذت خرید در آن  را هم نباید دست کم گرفت.

 

بازار قدیمی

 

بازار قدیمی یک بازار محلی است که علاوه بر توریست ها برای مردم عادی هم جذابیت های بسیاری دارد. در این بازار شما می توانید همه رقم جنس از پارچه گرفته تا میوه و سبزیجات و حتی مجسمه های بودا را با قیمت مناسب بیابید. اگر قصد رفتن به بازار محلی را دارید باید بدانید که فضای آنجا کثیف و بسیار شلوغ است اما اگر به معاشرت با مردم محلی و امتحان کردن مزه های جدید علاقه دارید بهتر است این لذت را از دست ندهید.

 

سوغاتی

 

بازار تول تامپونگ (Tuol Tompoung) به دلیل عرضه صنایع دستی و محصولات سنتی در بین توریست ها بسیار مشهور است. اگر قصد خرید لباس محلی دارید یا به دنبال جواهرات و پارچه های رنگارنگ برای سوغاتی هستید بهتر است به این بازار سری بزنید. فراموش نکنید که باید با فروشنده ها سر قیمت حسابی چانه بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *