همه چیز درباره سفر به گالاپاگوس

اگر قرار باشد به مقصدی سفر کنید که دید شما را نسبت به کل جهان تغییر دهد باید به جزایر گالاپاگوس بروید. بعضی از حیواناتی که در این جزیره زندگی می کنند در هیچ جای دیگری از کره زمین پیدا نمی شوند و جالب اینکه آنها هیچ ترسی از انسان ها ندارند. در گالاپاگوس هیچ شکارچی حق آسیب رساندن به حیوانات را ندارد. بنابراین می توانید با خیال راحت به لاک پشت های دریایی غول پیکر و شیرهای دریایی بازیگوش نزدیک شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید. گالاپاگوس مجمع الجزایری است که از 19 جزیره اصلی و تعداد زیادی جزایری کوچک تشکیل شده. این شهر در سواحل اکوادور در اقیانوس آرام واقع شده و زمین و دریای آن در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده تا مراقبت از آن جدی تر دنبال شود. هر جزیره این منطقه با چشم انداز منحصر به فرد، سنگ های آتشفشانی خیره کننده، سواحل شنی سفید و دریای فیروزه ای شما را حیرت زده خواهد کرد. امروز جزایر این منطقه پذیرای توریست های عاشق طبیعت است؛ کسانی که دوست دارند در طبیعت بکر ماجراجویی و ساعاتی را به دور از زندگی مدرن سپری کنند. به همین دلیل است که آژانس های گردشگری اعتقاد دارند گالاپاگوس در آینده نه چندان دور رقیب جدی برای مقاصد طبیعت گردی چون آفریقا خواهد بود. گالاپاگوس در حقیقت جزایر آتشفشانی جدا شده ای است که اکوسیستم شکننده آن ویترینی از تنوع زیستی کره زمین محسوب می شود اما برای لذت بردن از سفر لازم نیست زیست شناس یا پرنده نگر حرفه ای باشید؛ کافی است کمی به اطراف تان دقت کنید و اجازه دهید طبیعت شما را با خود همراه کند. گرچه افزایش تقاضای گردشگران به گسترش شهرنشینی این منطقه منجر شده اما هنوز هم گالاپاگوس یکی از معدود مکان های کره زمین است که ردپای انسان  ها در آن کمرنگ است. برای لذت بردن از طبیعت، تماشای گونه های نادر حیوانی و گیاهی باید حتما به این مجمع الجزایر سفر کنید.

 

چگونه برویم؟

 

برای سفر به اکوادور ایرانیان نیاز به اخذ ویزا ندارند و می توانند به مدت 90 روز در این کشور اقامت داشته باشند. روادید به محض ورود در فرودگاه صادر می شود و هزینه ای هم برایتان نخواهد داشت. برای رسیدن به این مجمع الجزایر باید از چند خط هوایی به طور ترکیبی استفاده کنید؛ ایرلاین آلیتالیا و ال. ای. ان. لی شیلی و ایرلاین قطر ایرویز می توانند شما را به جزیره برسانند.

 

تقویم سفر

 

بهترین زمان برای سفر به گالاپاگوس بستگی به این دارد که به دنبال تجربه چه چیزی در این جزایر هستید. شلوغ ترین فصل سال برای گردشگران ماه های خرداد، تیر و مرداد است. البته اواخر دی و اوایل بهمن هم گردشگران زیادی به این منطقه سفر می کنند. درحالی که از آذر تا اردیبهشت درجه حرارت آب و دمای هوا بالاتر است اما آب اقیانوس آرام تر است. البته علاقه مندان به غواصی اغلب خرداد تا آبان ماه را برای سفر مناسب می دانند زیرا دریای پر جنب و جوش برای تماشای گونه های دریایی مناسب تر است.

 

داروین در گالاپاگوس

 

چارلز داروین مشهورترین زیست شناس بریتانیایی است که نظرات بسیاری در مورد خاستگاه گونه ها ارائه داده است. نظرات او در مورد تبار انسان و انتخاب طبیعی با وجود مخالفان بسیار در سایر علوم هم مورد استفاده قرار گرفته است. داروین پس از به پایان رساندن تحصیلاتش برای مطالعه تاریخ مناطق گرمسیر تصمیم می گیرد برای دو سال به سفر رود اما این سفر دریایی که همراه ناخدا رابرت فیتزروی انجام شد بیش از پنج سال طول کشید. در کتاب «چارلز داروین؛ پایه گذار نظریه تکامل» که نوشته آنا اسپراول و ترجمه محمد رضا افضلی است، به شگفتی هایی که داروین در گالاپاگوس با آن رو به رو شد و سفر پنج هفته ای اش به این جزیره اشاره شده است که مختصری از آن را برایتان در پی  ذکر خواهیم کرد.

«نخستین واکنش داروین در برابر این جزایر وحشت و اضطراب بود. ساحل سیاه سوزان، بوته ها و گیاهان خشکیده و کاکتوس های تیغ دار چشم انداز خوشایندی نبود. اما به زودی، باگشت زدن بیگل در پیرامون مجمع الجزایر گالاپاگوس به مدت یک ماه و توقف در تك تك  جزیره ها، نظر داروین عوض شد. داروین هر روز بیشتر از روز پیش شیفته دیدنی های این جزایر می شد. به نظر می رسید که این جزایر، به همان اندازه که مملو از لاک پشت بودند، سرشار از اسرار نیز بودند. برای مثال، باید به رفتار عجیب مارمولک های دریایی یا ایگواناها اشاره کرد. دریا زیستگاه طبیعی آنها بود، اما چرا وقتی می ترسیدند از رفتن به دریا خودداری می کردند؟ چندین بار داروین یک خزنده یک متری را که به خود می پیچید و وول می خورد به داخل حوضچه ای سنگی پرتاب کرد. هر بار ایگوانا مستقیمارو به ساحل شنا می کرد و به خشکی برمی گشت. آیا علت وحشت ایگواناها این بود که تنها دشمن شان کوسه ها بودند؟ شاید به این دلیل که آنها صخره های کنار ساحل را امن ترین محل می دانستند. آنها باید براساس نوعی غریزه موروثی که از نسلی به نسل بعد به ارث می رسد، به این نتیجه رسیده باشند.

پرندگان این جزایر نیز شگفت انگیز بودند. داروین بسیاری از انواع پرندگان خشکی را جمع آوری کرد که نیمی از آنها سهره بودند. مانند بسیاری از چیزهای دیگر در این سرزمین، سهره های نر معمولا سیاه بودند. اما تفاوت های زیادی بین گونه های مختلف سهره دیده می شد. نوعی از آنها منقار بزرگ و نیرومندی داشت که می توانست دانه های محکم را بشکند. نوعی دیگر از سهره، منقار باریک و نوک تیزی داشت که شبیه منقار حشره خوارها بود. اما همه آنها سهره بودند و در شرایطی کاملا مشابه زندگی می کردند. چرا این پرنده ها تا این اندازه با هم فرق داشتند؟»

 

بهترین مکان اقامت

 

در گالاپاگوس هر هتل یا مسافرخانه ای که بروید بخشی از طبیعت را زندگی خواهید کرد. بنابراین در مورد انتخاب مکان اقامت زیاد حساس نباشید. با توجه به استقبال گردشگران از این منطقه هتل های مدرنی در شهر تاسیس شده که آماده پذیرایی از مهمانان است. قیمت ها در این جزیره متوسط است و شما می توانید با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید سراغ بهترین ها بروید.

 

مجلل و مجهز

هتل آنگرمیر واترفرانت(Angermeyer Waterfront) مجموعه ای از ساختمان های زیباست که بهترین امکانات را برای اقامت در جزیره برایتان فراهم کرده است. اینترنت رایگان پر سرعت، تلویزیون کابلی و دستگاه تهویه هوای عالی از آن جمله است. ساحل آلمانی 500 متر از این هتل فاصله دارد. پنجره های بزرگ مشرف به دریا، کاشی کاری های زیبا و سقف های تزئین شده این هتل را متمایز کرده است. برای اقامت در این هتل 5 ستاره باید شبی 155 دلار بپردازید.

 

در دسترس

هتل رد منگرو (Red Mangrove) یکی از بهترین هتل های این منطقه است؛ طراحی شیک، سیستم تهویه مناسب و تلویزیون های پلاسما این هتل را از سایر رقبایش مجزا کرده است. اگر دوست دارید جزیره را بگردید بهتر است با تورهای هتل همراه شوید تا بهترین نقاط گردشی گالاپاگوس را نشان تان دهند. دوچرخه به طور رایگان برای گردش در شهر در اختیار مسافران خواهد بود. برای اقامت در این هتل 5 ستاره باید شبی 125 دلار بپردازید.

 

امکانات مناسب

هتل کاسا اوپونتیا (Casa Opuntia) اتاق های راحت و مناسبی دارد که با چوب تزئین شده است. این هتل مجهز به استخر روباز، مرکز تناسب اندام و رستوران مجلل است. اتاق های این هتل دسترسی رایگان به اینترنت دارند و تلویزیون های صفحه تخت در تمام اتاق ها تعبیه شده است. این هتل تا فرودگاه 10 دقیقه با خودرو فاصله دارد و در اطراف هتل رستوران ها، کافه ها و مغازه هایی جذابی قرار دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی 75 دلار بپردازید.

 

ارزان و راحت

هتل مار آزول(Mar Azul) با شلوغ ترین بخش شهر تنها 2 دقیقه فاصله دارد. رستوران این هتل انواع غذاهای محلی را با بهترین طعم برای شما تهیه می کند و قدم زدن در باغ هتل می تواند از تفریحات عصرگاهی تان باشد. اتاق های این هتل مجهز به یخچال کوچک، حمام و دستگاه تهویه مناسب است. برای اقامت در این هتل 3 ستاره باید شبی 35 دلار بپردازید.

 

تماشای حیات وحش

مارک کارواردین- نویسنده تلگراف

جزایر گالاپاگوس تقریبا معروف ترین نقطه جهان برای تماشای حیات وحش است و هیچ تعجبی ندارد که داروین برای نظریه پردازی هایش از این جزیره الهام بگیرد. جنگل های کاکتوس، ارتفاعات سرسبز، خلیج فیروزه ای، سواحل گرمسیر و حیات وحش گالاپاگوس را منحصر به فرد کرده است. در این جزایر شما انواع حیوانات از پنگوئن استوایی گرفته تا بوبیز که نوعی پرنده زیبا با پاهای آبی است و مرغابی های رنگارنگ را می توانید از نزدیک ببینید. تماشای لاک پشت های غول پیکر در ارتفاعات مه آلود و غواصی با شیرهای دریایی بازیگوش در آب شفاف هم از بایدهای سفر به این جزایر است. در سال گذشته بیش از 170 هزار گردشگر از این منطقه بازدید کردند.

بنابراین باید انتظار داشته باشید که بکر بودن جزیره با هجوم توریست ها تا حدودی تحت تاثیر قرار گیرد. اما از آنجایی که آب و خاک این منطقه جزو آثار جهانی یونسکواست، محافظت از منطقه به شکل جدی دنبال می شود. هنگام بازدید از مناطق محافظت شده باید حتما در جیپ های مخصوص بنشینید و تنها از نقاطی که مسیر مشخصی برای پیاده روی وجود دارد عبور کنید. در بعضی نواحی کنترل گردشگران به قدری شدید است که احساس می کنید وارد یک منطقه نظامی شده اید اما باید بدانید که تماشای زیبایی های این منطقه و حفظ آن ارزش این مقررات را دارد. با وجود افزایش تعداد گردشگران اما گالاپاگوس هنوز مانند بار اولی که داروین پای بر آن گذاشت یعنی سال 1835 بکر و دست نخورده است.

 

از غذاهای دریایی تا طعم میوه های جدید

با توجه به وضعیت جغرافیایی گالاپاگوس تعجب آور نیست اگر بگوییم که غذاهای دریایی محبوب ترین غذا در این منطقه است. سایر مواد خوراکی با کشتی به طور منظم به شهر می رسد. بنابراین اگر ماهی غذای مورد علاقه تان نیست نگران نباشید شما می توانید انواع غذاهای بین‎ المللی را در رستوران ‎ها پیدا كنید. غذاهای گالاپاگوس بسیار شبیه کشورهای ساحلی آمریکای جنوبی است؛ غذاهای سبک و تازه. ترکیب عناصر غذاهای کوهستانی اکوادور با گوشت، سیب زمینی و غلات همراه با مواد تشکیل دهنده غذاهای ساحلی مانند درخت یوکای آمریکایی، ماهی و انواع غذاهای دریایی، کمی سبد غذایی مردم این شهر را از سایر نقاط اکوادور متمایز کرده است. صبحانه محلی در جزایر گالاپاگوس شامل کوفته سرخ شده موز سبز یا میوه های تازه است. آبمیوه های این منطقه طعم متمایز و جالبی دارند. میوه های عجیب و غریب هم در گالاپاگوس کم نیستند که اگر دوست دارید طعم های تازه را امتحان کنید می توانید سراغ شان بروید.

سوپ ماهی غذای ثابت بسیاری از رستوران های شهر است البته که انواع گزینه های هیجان انگیز دریایی مانند میگو و سوشی هم روی میز است. رستوران ها غالبا در جزایر اصلی گالاپاگوس واقع شده اند مانند سانتاکروز، سان کریستو بال و ایزلا ایزابلا. در سانتا کروز می توانید چند کافه به سبک غربی با غذاهایی مانند پاستا و پیتزا نیز پیدا کنید. قیمت غذاها در گالاپاگوس با توجه به دور بودن این جزایر از شهرهای اصلی مقرون به صرفه است و اگر به دنبال غذاهای محلی باشید، خوراک ارزان ترین هزینه شما در طول سفر خواهد بود.

 

تاکسی آبی

بسیاری از مردم محلی برای گردش در جزایر از دوچرخه استفاده می کنند که به نوعی ورزش است و برای محیط زیست هم تهدیدی به شمار نمی رود. شما هم می توانید دوچرخه را روزانه به قیمت 15 دلار یا ساعتی 3 دلار کرایه کنید. تاکسی های گالاپوس غالبا وانت های سفید رنگی هستند که با زدن بوق شما را متوجه خود می کنند. تمام تاکسی ها برای رسیدن به هر نقطه جزیره از شما تنها یك دلار می گیرند که قیمت بسیار مناسبی است. اگر می خواهید در جزایر تردد کنید می توانید مانند مردم محلی از تاکسی آبی استفاده کنید؛ قایق هایی که در اطراف جزایر اصلی منتظر مسافر هستند. شرکت های متعددی قایق های موتوری را برای تردد بین جزایر فراهم کرده اند که این هم می تواند یک راه ارتباطی مناسب برای گردش بین مجمع الجزایر باشد.

 

72 ساعت در جزایر اسرار آمیز

جزایر آتشفشانی گالاپاگوس اسرار بسیاری را در دل خود جای داده است؛ تنوع گونه های گیاهی و حیوانی از یک سو و وجود چند گونه منحصر به فرد این منطقه را برای دانشمندان تبدیل به یک معما کرده است. اگر به زمین شناسی علاقه مند هستید یا دوست دارید از سواحل زیبا لذت ببرید گالاپاگوس مقصدی دوست داشتنی برایتان خواهد بود.

 

روز اول:حیات وحش

رفتار حیوانات در این مجمع الجزایر با رفتار آنها در تمام کره زمین متفاوت است؛ به دلیل مراقبت های شدید و رفتارهای دوستانه شما می توانید به آسانی به حیوانات نزدیک شوید.

 

پرنده نگری

درست است که این جزایر به لاک پشت های شان معروف هستند، اما پرنده نگری و تماشای موجودات بالدار زیبا یکی از لذت های سفرتان خواهد بود. باکلان ها، مرغابی ها و آلباتروس ها مشهورترین پرندگانی هستند که در این منطقه می توانید آنها را ببینید. 13 گونه منحصر به فرد «فرخنده» هم در گالاپاگوس زندگی می کنند. برای تماشای پرندگان کافی است دوربین شکاری خود را همراه داشته باشید و با دقت به اطراف تان تمرکز کنید.

 

لاک پشت های غول پیکر

سمبل معروف جزایر گالاپاگوس لاک پشت های غول پیکر آن است. وزن بعضی از این حیوانات به 400 کیلوگرم هم می رسد که بیش از 150 سال عمر می کنند. این حیوانات با ابهت در هر جزیره تنوع دارند و شما می توانید در سفرتان به گالاپاگوس با این موجودات عجیب عکس های یادگاری زیبایی بگیرید.

 

شیرهای دریایی

اگر به تماشای شیرهای دریایی علاقه مند هستید لاس اوبریاس مقصد شماست. می توانید یک روز کامل را در این جزیره سپری کنید درحالی که از تماشای تعامل بچه شیرهای دریایی با والدین خود لذت می برید و در کنار آنها شنا می کنید. البته در مورد شناکردن با آنها باید کمی محتاط باشید زیرا شیردریایی نر که بزرگ تر است می تواند رفتار تهاجمی داشته باشد.

 

روز دوم:لذت ماجراجویی

بخشی از سفرتان را باید به شناخت ناشناخته ها اختصاص دهید. پای انسان خیلی دیر به گالاپاگوس رسید. بنابراین جزایر گالاپاگوس مکان مناسبی برای تجربه خلوت و زیبایی طبیعت است.

 

ایستگاه تحقیقاتی داروین

داروین دانشمند مشهور در سفرش به گالاپاگوس داده های مفید بسیاری به دست آورد که بعدها در تئوری های معروف اش از آنها استفاده کرد. اگر شما به علم علاقه مند هستید باید از ایستگاه تحقیقاتی داروین در این جزیره بازدید کنید و بعضی از مشاهدات داروین را از نزدیک ببینید. کار داروین توسط همکارانش هنوز در این جزیره دنبال می شود به خصوص آن بخشی از مطالعاتش که مربوط به حفظ گونه های نادر و منحصر به فرد است. این ایستگاه که در جزیره سانتاکروز قرار دارد غالبا در تورهای بازدید از جزایر گنجانده می شود.

 

غارگردی

غار لاوا تیوبز که در جزیره سانتاکروز واقع شده ساختار جذاب و دیدنی دارد که دیواره های آن از گدازه تشکیل شده است. بازدیدکنندگان برای کشف غار آزاد هستند اما اگر به دنبال اطلاعات زیست شناسی در مورد نحوه شکل گیری غار هستید یا دوست دارید جالب ترین ساختارهای غار را بشناسید می توانید از راهنماهای مطلع غار استفاده کنید.

 

هزار فرسنگ زیر آب

اگر به دنیای زیر آب علاقه مند باشید، کافی است سرتان را پایین بندازید تا زیرچشمی سطح اقیانوس را ببینید. آب این جزایر بسیار شفاف است و به دلیل بکر بودن منطقه، غواصی در آن لذت دوچندانی دارد. بخش زیادی از آب این منطقه دست نخورده مانده است و در نقاط روشن تا 20 متر از عمق دریا را می توانید به آسانی ببینید.

 

روز سوم  :جزیره گردی

هر کدام از جزایر گالاپاگوس گونه های گیاهی و حیوانی منحصر به فردی دارد. علاوه بر این سنگ های آتشفشانی در هر بخش اشکال عجیبی به وجود آورده که دیدنی است.

 

کلاه چینی

جزیره کلاه چینی(Chines Hat) که در نزدیکی جزیره سانتیاگو قرار دارد گرچه مساحت اندکی دارد اما زیبایی آن شما را شگفت زده خواهد کرد. می توانید از تماشای سنگ های آتشفشانی و شکل های حیرت انگیز آن لذت ببرید یا تنی به آب بزنید. انتخاب با شماست. اگر دوست دارید پنگوئن ها، ایگوانا و شیردریایی را نیز از نزدیک ببینید باید به این جزیره سری بزنید.

 

ساحل رویایی

اگر عاشق ساحل هستید نباید خلیج تورتوگا (Tortuga) را از دست بدهید که یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در گالاپاگوس به شمار می ‎رود. آب شفاف و روشن و ماسه های نرم و خنک را که با حیات وحش تركیب کنید لذت شنای شما چند برابر خواهد شد. شما می توانید ساعت ها در ساحل این خلیج قدم بزنید و از جاذبه ‎های آن دیدن کنید.

 

جزیره پر جاذبه

وال اف تیرز(The Wall of Tears) نام بخشی از جزیره پورتو ویلامیل (Puerto Villamil) است که جاذبه های زیادی را در خود جای داده. در حالی که محیط خود این بخش بسیار دیدنی است. شما می توانید از تماشای فلامینگوها و لاک پشت های غول پیکر هم لذت ببرید.

 

گالاپاگوس در حقیقت جزایر آتشفشانی جدا شده ای است که اکوسیستم شکننده آن ویترینی از تنوع زیستی کره زمین محسوب می شود اما برای لذت بردن از سفر لازم نیست زیست شناس یا پرنده نگر حرفه ای باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *