دوشنبه , شهر رازهای نا گفته

دوشنبه یكی از مقصدهای جذاب گردشگری آسیای مركزی است؛ شهری كه در پس زمینه كوه قرار گرفته و با ساختمان های نئوكلاسیك رنگارنگ و خیابان های سراسر پوشیده شده از درخت ، از هر گردشگری استقبال می كند. دوشنبه به خوبی توانسته گذشته ناامن خود را پشت سر بگذارد و امروزه پایتخت تاجیكستان به عنوان یكی از شهرهای گردشگر پذیر و امن منطقه شناخته  شود. ریشه واژه دوشنبه كه در دره حصار و در جنوب تاجیكستان واقع شده ، به دوشنبه بازاری مربوط می شود كه در كمتر از صد سال پیش در این مكان پابرجا بود. گرچه نام این شهر جدید است، اما تاریخ آن به بیش از سه هزار سال پیش برمی گردد. باستان شناسان در حفاری های پیرامون این شهر توانستند بازمانده هایی از شهرك یونانی باختری، آثاری از دوران كوشانیان و نشانه هایی از روستای تاریخی شیشی خون(Shishi Khon) و سایر شهرك های باستانی را بیابند.در اوایل قرن بیستم دوشنبه اقامتگاه تابستانی حصار بیك بود. در سال 1920آخرین امیر بخارا به دوشنبه فرار كرد و این شهر را قلمرو حكومت خود نامید، اما بلشویك ها او را به ترك كشور مجبور كردند. در سال 1922این شهر به تصرف بلشویك ها درآمد و به عنوان پایتخت خودمختار جمهوری سوسیالیستی تاجیكستان و بخشی از جمهوری ازبكستان شناخته شد، اما در سال 1991به طور رسمی پایتخت تاجیكستان مستقل نامیده شد. گرچه در ابتدا نام پایتخت برای دوشنبه بسیار دور از ذهن بود اما این شهر در زمانی كمتر از صد سال به شكل حیرت انگیزی تغییر كرد و امروز به عنوان یك پایتخت سرسبز، مدرن، صنعتی و تاریخی توانسته چهره خود را به جهان نشان دهد. دوشنبه با موزه های تاریخی، بناهای بازمانده  از دوران شوروی سابق، پارك های زیبا و مردمانی دوست داشتنی یك مقصد ایده آل برای سفر در ماه رمضان است؛ ماهی كه به ماه دوستی و محبت در دوشنبه شهرت دارد.

 

چگونه برویم؟

برای سفر به تاجیكستان نیازمند ویزا هستید، اما برای گرفتن ویزا ضرورتی برای حضور شخص نیست. بنابراین شخص مسافر یا وكیل و نماینده او می توانند درخواست ویزا دهند. برای درخواست ویزای این كشور باید این مدارك را همراه داشته باشید: اصل گذرنامه، دو قطعه عكس رنگی، نامه اشتغال به كار یا تحصیل. سفارت تاجیكستان در تهران خیابان نیاوران واقع شده است. هواپیمایی آسمان روزهای پنج شنبه پرواز مستقیمی به دوشنبه دارد و می توانید از خطوط هوایی امارات، قطر و تركیش نیز برای رسیدن به این شهر استفاده كنید.

 

گردش در شهر

 

آسان ترین شیوه  برای گردش در شهر دوشنبه استفاده از تاكسی اشتراكی، مارشروتكا(marshrutka) و یا اتوبوس های برقی است كه همه از استانداردهای واحدی پیروی می كنند. تاكسی های اشتراكی تقریبا تمام مسیرهای شهر را پوشش می دهند و با آنها می توانید به هر نقطه شهر دسترسی پیدا كنید. مارشروتكا ها كه نوعی مینی بوس های ویژه حمل ونقل عمومی هستند، غالبا شلوغ و پر هرج و مرج هستند. این وسیله با توجه به ازدحام بیش از حد و ایستگاه های بسیار، غالبا برای گردشگران توصیه نمی شود.اتوبوس های برقی هم وسیله ارزانی برای جابه جایی در نقاط شهر است. شما می توانید برای گردش در شهر و حتی خارج از آن سراغ دوچرخه هم بروید. مؤسسات بسیاری در دوشنبه دوچرخه شهری و كوهستانی كرایه می دهند و می توانید با پرداخت هزینه و كارت شناسایی یك دوچرخه كرایه كنید.

 

ماه دوستی

 

دین رسمی مردم تاجیكستان اسلام است و ماه رمضان یكی از مهم ترین رویدادهای تقویم مردم این كشور را تشكیل می دهد.  ماه رمضان در این كشور به ماه دوستی و محبت معروف است و مردم هر ساله با شوق و نشاطی خاص به استقبال آن می روند. اهمیت ماه رمضان را می توان در حضور پر شور مردم در مساجد و سفره های رنگین آنها بهتر درك كرد. در روزهای ماه مبارك رمضان سفره های مردم تاجیك پر رونق تر از همیشه است. انواع خوراكی ها و خوردنی ها سر سفره ها فراهم می شود و مهمانی دادن و مهمانی رفتن در این ماه رواج دارد.

یكی از محبوب ترین وعده های غذایی در ماه مبارك رمضان در دوشنبه نشالاست؛ غذایی كه با تركیب شكر، ریشه گیاهی كوهستانی و سفیده تخم مرغ آماده می شود. تهیه این خوراك دشوار اما بسیار لذیذ است. با توجه به تعداد زیاد روزه داران در دوشنبه عملا رستوران ها و كافه های این شهر در ماه رمضان تعطیل هستند، اما مسافران می توانند از غذای هتل ها و مراكز مشخص استفاده كنند.

عید فطر یكی از مهم ترین عیدهای مردم تاجیكستان است و مردم در این روز بعد از خواندن نماز به دیدن نزدیكان شان می روند. در ظهر عید تقریبا تمام خانه ها میزبان مسلمانانی هستند كه روزه داری را به پایان رسانده اند.

 

بهترین مکان اقامت

با توجه به روند مدرن سازی  شهر دوشنبه امروزه می توان به راحتی در هتل های بین المللی و یا سنتی داخلی اقامت كرد. انتخاب با شماست و بستگی به بودجه مورد نظرتان برای سفر دارد. بنابراین در مورد مكان اقامت در شهر دوشنبه نباید هیچ نگرانی به خود راه دهید.

 

لوكس و مدرن

 

هتل سرنا(Serena) با استخر فضای باز، اسپا و مركز تندرستی یكی از بهترین مكان های اقامت در دوشنبه است. تمام اتاق های این هتل لوكس مجهز به تلویزیون، دستگاه تهویه هوا و یخچال است. در اتاق های هتل نمای زیبایی از قله كوه و باغ قابل مشاهده است و برخی از اتاق ها كه مجهز به تراس هستند امكان نوشیدن یك فنجان چای در صندلی تراس را برای تان فراهم می كنند. برای اقامت در این هتل پنج ستاره باید شبی 200دلار بپردازید.

 

شرایتون دوشنبه

 

هتل شرایتون دوشنبه یكی از انتخاب های مناسب برای اقامت در تاجیكستان است. تمام اتاق های هتل مجهز به تلویزیون صفحه تخت است و برخی از آنها دارای مبل های راحتی برای راندن خستگی از تن در یك روز شلوغ است. برخی از اتاق های هتل مجهز به باربیكیو و تراس هستند. برای اقامت در این هتل باید شبی 170دلار بپردازید.

 

محبوب بازرگانان

 

هتل توجیكستون(Tojikiston) یك هتل مناسب برای كسانی است كه به دلایل تجاری راهی دوشنبه می شوند. این هتل دارای استخری است كه برای خانم ها و آقایان سانس های جداگانه ای دارد و اینترنت پرسرعت در تمام هتل نیز به صورت رایگان در دسترس مهمانان است. تمام اتاق های هتل مجهز به دستگاه تهویه هوا و تلویزیون صفحه تخت است. نمای زیبای باغ و كوه در برخی اتاق‎ ها قابل مشاهده است. برای اقامت در این هتل باید شبی 100دلار بپردازید.

 

تمیز و دوست داشتنی

 

هتل كوچك سان رایز(Sunrise) یك هتل تمیز، مجهز و دوست داشتنی است. دستگاه تلویزیون با شبكه های متنوع، اینترنت پرسرعت و دسترسی آسان به نقاط شهری از مزایای این هتل است. اگر اهل دوچرخه سواری باشید می توانید از هتل دوچرخه های مناسبی كرایه كنید. فرودگاه دوشنبه تنها 4كیلومتر با هتل فاصله دارد. برای اقامت در این هتل باید شبی 35دلار بپردازید.

 

قلب جاده ابریشم

مایك بلانگیر/ نویسنده ایندپندنت

تاجیكستان یك مقصد جدید برای گردشگران بین المللی است. با سفر به این كشور می توانید از كوه های پامیر كه به سقف جهان معروف هستند، دیدن كنید. همچنین قلب باستانی جاده ابریشم در این سرزمین انتظارتان را می كشد. دوشنبه كه پایتخت و بزرگ ترین شهر تاجیكستان است، رازهای بسیاری دارد كه ناگفته مانده است.

این شهر زمانی یك روستا بود و در آن دوشنبه بازاری برگزار می شد، اما امروزه هیچ شباهتی به گذشته خود ندارد و به عنوان یك شهر مدرن شناخته می شود. با رشد جمعیت گردشگران تاجیكستان، دوشنبه هم روزبه روز به یك مقصد ایده آل گردشگری نزدیك می شود. برای كسانی كه به معماری علاقه مند ند دوشنبه نمونه های ارزشمندی برای ارائه دارد. بیش از 60اثر معماری در سراسر شهر وجود دارند كه اكثر آنها بین سال های 1930تا 1990ساخته شده اند. این بناها به خوبی توانسته اند چهره گذشته شهر را حفظ كنند. این شگفتی های معماری را می توانید در سالن اپرا و باله، بنای یادبود اسماعیل سامانی، آرامگاه میرزا تورسون زاده، كتابخانه فردوسی كه مجموعه ای از نسخه های خطی اسلامی را در خود دارد، یافت. جدای از این موارد، ساختمان های بسیاری در شهر هستند كه تماشایی اند.

در منطقه پروسپكت ساختمان رودكی و مهم ترین مسجد شهر قرار دارد. یكی از خاطره انگیزترین روزهای سفرتان احتمالا در بازار سپری خواهد شد؛ بازاری كه برای خرید سوغاتی و هدیه مناسب است. برای دسترسی به بازار باید از جاده منتهی به قلعه حصار عبور كنید. در این بازار می توانید انواع فرش های دستباف، لباس های رنگارنگ و جواهرات عجیب و غریب را بیابید. امنیت دوشنبه تأمین است، اما در طول سفر بهتر است حواس تان به وسایل تان باشد و از تردد به تنهایی شب هنگام در خیابان خودداری كنید.

 

تقویم سفر

شهریور از نظر آب و هوایی برای سفر به تاجیكستان ایده آل است.در این ماه درجه حرارت هوا كم است، اما امكان دسترسی به منطقه های اطراف و كوه ها وجود دارد. در این فصل بازارها مملو از محصولات تازه و خوشمزه است و رودخانه ها به واسطه آب شدن یخ كوه ها، خروشان. با وجود این خرداد تا شهریور دوشنبه هم برای اكثر گردشگرها جذابیت دارد. ماه رمضان هم مردم این شهر تمام آیین روزه داری را اجرا می كنند و شما می توانید در این موقع سال از لحظات روحانی و مراسم  ویژه آنها استفاده كنید.

 

سرزمین آش و پلو

تاجیكستان كشوری است كه توسط كوه های بلند احاطه شده است.بنابراین شرایط برای رشد محصولات كشاورزی به خوبی فراهم است. در این كشور تقریبا تمام میوه ها و محصولات كشاورزی كاشته می شوند؛ انواع توت ، انگور، خربزه، قارچ، انجیر، انار، گندم، پیاز و هویج. در رژیم غذایی مردم تاجیك كه محصور درخشكی هستند، نمی توان سراغی از غذاهای دریایی و ماهی گرفت. گوشت بز و گوسفند این سرزمین به خاطر چرای دام ها در ارتفاعات طعم متفاوتی دارد.

سبك آشپزی مردم این سرزمین نقاط مشتركی با روسیه، افغانستان و ازبكستان دارد. پلو و آش مهم ترین غذاهای سفره تاجیك و چای سبز نوشیدنی ملی این سرزمین محسوب می شود. وعده غذایی مردم این سرزمین با میوه های خشك، آجیل، حلوا و انواع شیرینی ها آغاز می شود و بعد از آن سوپ و در نهایت گوشت و پلو بر سر میز قرار می گیرد. اگر به دنبال سبك غذایی عربی و خاورمیانه ای هستید باید سری به رستوران الشام بزنید. در معماری این ساختمان سبك اسلامی رعایت شده و موزیك عربی به طور زنده پخش می شود. رستوران و چایخانه روخت(Chaykhona Rokhat) در سال 1958تاسیس شد؛ یعنی زمانی كه تاجیكستان هنوز جزو كشورهای اتحاد شوروی محسوب می شد. این رستوران تركیبی از سبك معماری شوروی سابق و باغ ایرانی است.به همین خاطر تبدیل به یكی از رستوران های محبوب شهر شده است. اگر دوست دارید به سبك مردم تاجیك چای بنوشید باید سری به این مكان بزنید. برای چشیدن طعم غذاهای محلی تاجیك رستوران سیم سیم(Sim-Sim) هم یك رستوران ایده آل است كه پلو و آش های خوشمزه ای برای تان سرو می كند.

 

72ساعت در پایتخت تاجیكستان

 

دوشنبه در قلب آسیای مركزی با تركیبی از سبك معماری دوران شوروی سابق و معماری سنتی برای كسانی كه به كشف جاذبه های این منطقه علاقه مند ند، جذابیت های بسیاری دارد. بیش از 90درصد تاجیكستان را كوهستان هایی با چشم اندازهای خیره كننده تشكیل داده اند.دوشنبه دروازه ورود برای ماجراجویانی است كه به دنبال كوهنوردی، دوچرخه سواری و قایقرانی هستند. در سفرتان به دوشنبه گزینه های گردشگری بسیاری پیش روی تان است و می توانید با توجه به علایق تان، از بین آنها انتخاب كنید.

 

روز اول

 

فرهنگ تاجیكستان

دوشنبه بیش از هزار سال پیشینه تاریخی دارد. برای آشنایی با این تاریخ طولانی و همچنین فرهنگ معاصر این شهر باید گشتی در نقاط زیر بزنید.

 

مجسمه اسماعیل سامانی

 

مجسمه اسماعیل سامانی كه جزو مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شود، در میدان آزادی قرار گرفته است. این مجسمه كه مربوط به یكی از حكمفرمایان قرن 10این سرزمین بوده جای مجسمه لنین را در میدان آزادی گرفته است. اسماعیل سامانی برای مردم تاجیك اهمیت بسیاری دارد و آنها او را پدر تمدن تاجیك می نامند. مقبره طلایی رنگی كه برای این مجسمه تعبیه شده نشان از اهمیت این مكان برای مردم دارد.

 

مسجد حاجی یعقوب

 

مدرسه و مسجد حاجی یعقوب یكی از نشانه های برجسته دین اسلام در شهر دوشنبه است. حاجی یعقوب از دانشمندان بنام مذهبی تاجیك بوده كه به افغانستان تبعید شده بود. گنبد طلایی این مسجد از بین ساختمان هایی كه به سبك معماری شوروی سابق هستند، كاملا مشهود است. ممكن است برای بازدید از این مسجد زنان اجازه ورود نداشته باشند، اما مردان می توانند تمام محوطه مسجد را در ساعات غیربرگزاری نماز جماعت كاوش كنند.

 

فرهنگ معاصر

 

آكادمی اپرای آینی(Ayni) كه مركز پیشرویی در تئاتر و موسیقی كشور است، مهم ترین مركز فرهنگی شهر محسوب می شود. اگر علاقه مند به آشنایی با فرهنگ معاصر تاجیكستان هستید، بهتر است به تماشای یكی از آثار این آكادمی بنشینید.

 

روز دوم

 

موزه گردی

دوشنبه به عنوان پایتخت تاجیكستان، خانه مهم ترین موزه های این كشور است. كسانی كه به تاریخ، فرهنگ و هنر این سرزمین علاقه مند ند باید سری به موزه های شهر بزنند.

 

موزه آلات موسیقی

 

موزه آلات موسیقی گورمینج(Gurminj) در پشت دفتر شهردار درخیابان بختار واقع شده است؛ خیابانی كه در مركز شهر دوشنبه است. این موزه در سال 1990توسط گورمینج زاوكیبوكو(Gurminj Zavkibekov) كه خود یك بازیگر و موزیسین بود تاسیس شد. در این موزه آثار ارزشمندی نگهداری می شود؛ ازجمله بیش از 100آلات و ابزار تاریخی موسیقی كه تماشایی است.

 

موزه ملی تاجیكستان

 

این موزه همان جایی است كه شما را با فرهنگ و تاریخ تاجیكستان آشنا می سازد. در این موزه بخش های مختلفی ازجمله مردم نگاری، تاریخ، هنر و باستان شناسی وجود دارد، اما محراب و منبر استروشن كه مهم ترین بخش موزه است، نمایانگر طراحی زیبای اسلامی است. در این موزه همچنین تابلوی بزرگی هست كه زنان را در میدان سرخ مسكو نشان می دهد. طبقه دوم این موزه نمایشی از خوف انگیزترین زندان های این كشور را در بردارد. در طبقه سوم هم می توانید مجموعه ای از آثار دوران شوروی سابق و همچنین نمادهای ریاست جمهوری را از نزدیك ببینید.

 

موزه آثار باستانی

 

بهترین موزه این كشور موزه آثار باستانی ملی است كه مجموعه گسترده ای از یافته های سایت های یونانی و باختری را به نمایش می گذارد. مجسمه ای عظیم از بودا در این موزه قرار دارد كه در نوع خود در آسیای میانه كم نظیر است. برای بازدید از مكانی كه این مجسمه در آن قرار گرفته ، باید روكش پلاستیكی روی كفش های تان قرار دهید.

 

روز سوم

 

ماجراجویی در شهر

سفر به دوشنبه خود یك ماجراجویی است. آشنایی با سبك زندگی روزمره مردم و تفریحات شهری را فراموش نكنید.

 

لذت خرید در بازار

 

مركز تجاری بزرگ دوشنبه؛ یعنی بازار بركات، سرشار از انرژی است. در این بازار می توانید روح پایتخت را بدون هیچ محدودیتی از نزدیك مشاهده كنید. در این بازار شما می توانید همه نوع كالا بیابید؛ از لوازم الكترونیك گرفته تا لباس های منجوق دار و پولكی. علاوه بر این، در اینجا فرصت خوبی دارید تا غذاهای سنتی تاجیك را بچشید؛ خوراك هایی كه با مواد غذایی و گیاهان تازه آماده شده اند.

 

دلفیناریوم

 

اگر دوست دارید در كنار دلفین ها شنا كنید و از تماشای بازی این موجودات باهوش لذت ببرید باید سری به دلفیناریوم دوشنبه بزنید. اگر همراه كودكان تان سفر می كنید بازدید از این جاذبه را فراموش نكنید. در دلفیناریوم پایتخت تاجیكستان برای چند ساعت سرگرم خواهید بود.

 

باغ گیاه شناسی و باغ وحش

 

باغ وحش شهر در ساحل راست رودخانه لوچاب واقع شده و متأسفانه به دلیل فقر مالی وضعیت خود باغ وحش و حیوانات آن چندان رضایت بخش نیست. دو باغ گیاه شناسی در شهر دوشنبه  وجود دارند كه یكی از آنها در بخش شمالی شهر قرار دارد و زیرنظر آكادمی علوم تاجیكستان اداره می شود و دیگری كه در بخش غربی شهر قرار گرفته تحت نظارت دانشگاه ملی تاجیكستان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *