شهر ری , تاريخ در جلوه يك شهر

اگر می خواهید همه مکان های دیدنی شهر تاریخی ری را ببینید باید دو روز کامل در منطقه 20 شهرداری تهران که یکی از کهن ترین شهرهای ایران و جهان است وقت بگذرانید. به همین دلیل ما در دو بخش جداگانه شما را به سمت دیدنی های شهرری راهنمایی می کنیم.

بخشی از آثار تاریخی این شهر پنج هزار ساله در اطراف چشمه علی گرد آمده  اند و بخشی هم در کنار حرم حضرت شاه عبدالعظیم(ع). در این شماره دیدنی های اطراف چشمه علی را به شما معرفی می کنیم.

برج طغرل

یکی دیگر از مکان های تاریخی شهرری درست در ضلع شرقی ابن بابویه قرار دارد. با چند دقیقه پیاده روی می توانید به دیدن برجی بروید که در زمان سلجوقيان ساخته شده. مهم تر از زمان ساخت برج طغرل، معماری عجیب آن است. این برج طوری ساخته شده که می توان از روی سایه آن و دریچه های گذر نور خورشیدش ماه های سال را تشخیص داد. علاوه بر این برج طغرل می تواند ساعت را هم نشان بدهد. قدما از روی تابش آفتاب روی کنگره های این برج زمان را هم تشخیص می دادند.

حول این برج از نمای بیرونی 24 کنگره با زاویه حاده جلوه گر شده که اگر روبه روی درگاه آن بایستید انگار شیری با دهانی باز به شما می نگرد. این کنگره ها که دور تا دور این اثر را فرا گرفته اند با تابش اولین شعاع آفتاب از شرق روشن می شوند. اگر نیم ساعت از طلوع آفتاب بگذرد، نصف کنگره و اگر یک ساعت از طلوع خورشید بگذرد یک کنگره به طور کامل روشن می شود. به همین ترتیب زمانی که خورشید روی نصف النهار منطقه قرار می گیرد یعنی بیشترین ارتفاع خود را از افق دارد، خورشید درست در بالای سر در جنوبی برج قرار می گیرد چرا که در های برج کاملا شمالی جنوبی هستند و روی نصف النهار قرار دارند. در این هنگام سایه تیغه ای که بالای سر سردر ورودی است درست در بالای تبری ضربی گونه سر در قرار گرفته و حکایت از لحظه اذان ظهر می کند و در زمستان که ارتفاع خورشید پایین تر است در لحظه ظهر، خورشید از در جنوبی درست وسط برج می تابد. همین طور که روز می گذرد و به شب نزدیک می شویم نور خورشید به کنگره های سمت غرب برج می تابد. درست مثل ساعت های اولیه روز، هر یک ساعت، یک کنگره را روشن می کند تا خورشید غروب کند.  علاوه بر این، در زمان سلجوقیان با روشن کردن آتش بر بلندای 20 متری این برج مسافران جاده راه ابریشم را راهنمایی می کرده اند. برای بازدید از برج طغرل باید یک بلیت 500 تومانی بخرید و یادتان باشد در روزهای دوشنبه هم برای بازدید نروید که برج طغرل تعطیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *