كوه و رود و توت

در این هوای گرم خردادماهی روزه داران علاوه بر عبادت های جمعی گاهی نیاز دارند در خلوت طبیعت نشسته و همراه با تماشای زیبایی ها شكر خدای منان را به جای آورند. از سویی ساعاتی بیرون زدن از خانه و همراه شدن با مردم ساده زیست روستایی وجود انسان را جلا می بخشد. از این رو پیشنهاد سفرهای یك روزه به غرب تهران می تواند راهنمای مناسبی برای گذران آخر هفته های این ماه عزیز باشد.

استان های تهران و البرز در بخش جنوبی البرز میانی قرار گرفته اند. بلندی های این استان ها آب و هوای خنك و خرمی دارند. وجود باغ های گردو، گیلاس، گلابی و آلبالو در كوهپایه ها و روستاهای كهن و دشت های بلند مقصد خوبی برای گریز از هوای گرم و سپری كردن ساعات طولانی روزه داری به حساب می آید. فاصله بعضی از این مقصدها تا تهران كمتر از 20كیلومتر است. فاصله و شرایط بعضی دیگر از این مقصدها به گونه ای است كه می توانید صبح زود حركت كرده و تا پیش از ظهر به خانه بازگردید و استراحت كنید. مقصدهای پیشنهادی این هفته در غرب پایتخت قرار دارند. راه های خروجی غربی از تهران به جاده های مسیر استان البرز منتهی می شوند.امتداد بزرگراه شهید همت در شمال غرب، اتوبان تهران-كرج، جاده مخصوص و جاده شهریار در جنوب غرب به مقصدهای این هفته می رسند.

 

آبشار و امامزاده

 

كن – سولقان دو روستا در شمال غربی تهران هستند كه پایتخت نشینان به دلیل نزدیكی، نام این دو را با هم می آورند. هم اكنون توسعه شهری تهران چنان پیش رفته كه روستای قدیم كن جزو منطقه پنج شهرداری تهران به حساب می آید. این روستای قدیمی كه طبق اسناد موجود از توابع حكومت ری بود درون دره و كنار رودخانه بین باغ های سرسبز بنا شده است. رودخانه ای كه از وسط روستا می گذرد 33كیلومتر طول دارد و از كوه توچال سرچشمه می گیرد. این مسیر كوهستانی پس از روستای كن كه بین بزرگراه های همت، حكیم و آبشناسان محاصره شده، شما را به روستای سولقان می رساند و از آنجا می توانید راهی امامزاده داوود(ع) شوید. این مسیر كوهستانی و زیبا حدود 25كیلومتر است. كوه های اطراف كن ؛یعنی باغ میر، بازارك و لیچه موجب پدیدآمدن دره هایی زیبا و سبز در حاشیه رودخانه شده اند كه دره حصارك و دره زرنو كوچك از آن جمله اند. در پای همه این كوه ها رودهایی روان است كه آب آنها به رود كن می ریزد. قرارگرفتن كن درون دره سبب شده تا این منطقه خوش آب و هوا از هیچ كجای تهران دیده نشود. كشاورزی و دامداری هنوز هم عمده ترین مشاغل موجود در كن محسوب می شوند. توتستان های كن از شهرت بسیاری در تهران برخوردارند. امروزه در مسیر جاده كن سولقان، كافه رستوران های زیادی به چشم می خورد. علاوه بر قدمت تاریخی كن، وجود آستان امامزاده داوود در انتهای این جاده نیز سبب شهرت هرچه بیشتر منطقه شده است.

مسیر دیگری كه می تواند شما را به مقصد امامزاده برساند از كنار رودخانه فرحزاد آغاز می شود كه حدود 15كیلومتر است. خاكی بودن این مسیر باعث شده چندان گزینه مناسبی برای حركت نباشد. با این مسیر به خاطر رودخانه  زیبای فرحزاد و باغ های سرسبز و عطر میوه های نوبرانه بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. به جز امامزاده داوود، امامزاده های دیگری هم در این منطقه وجود دارند؛ مثل امامزاده شعیب، امامزاده علی  بن جعفر و امامزاده محمد.

برای دسترسی به آبشار سنگان از سمت كرج و غرب تهران پس از میدان دهكده المپیك به سمت شرق در اتوبان همت حدود 3كیلومتر مسیر را بپیمایید و از میدان دوم شهران تابلوی كن را دنبال كنید. در ادامه از خیابان كوهسار به سمت امامزاده داوود و پس از حدود 10كیلومتر در سه راهی به سمت چپ جاده كه تابلو جهت سنگان را نشان می دهد حركت كنید و در مسیر روستای سنگان پایین بیایید تا به روستای سنگان بالا برسید. فاصله تهران تا سنگان با خودرو حدود یك ساعت است. شیب مسیر پس از عبور از باغ ها، به تدریج زیادشده و روی یال های متعددی امتداد می یابد. دیواره ای سنگی تمام این یال ها را نصف كرده است. این دیواره بلند باعث به وجود آمدن آبشار معروف سنگان شده كه بر بالای این دره خودنمایی می كند. آبشار زیبای سنگان حدود 30متر ارتفاع دارد و محوطه ای مسطح و مناسب برای  استراحت در پایین دست آن وجود دارد. در سوی چپ آبشار با كمی فاصله غارهایی دیده می شوند كه هنگام استراحت در آن ها، نسیمی دلنشین همراه با پودر آب، صورت تان را نوازش می كند.

 

تمدنی كهن

 

روستایی ییلاقی و زیبا در شمال غربی شهر كرج قرار دارد كه آتشگاه نامیده می شود. در مسیر كوهستانی این روستا گیاهان دارویی زیادی می رویند كه دامنه كوه ها را سبز كرده اند. برای رفتن به این روستای زیبا دو مسیر زیبا پیش روی شما قرار دارد. جاده آسفالت و معمول از انتهای گوهردشت و خیابان اشتراكی بالا در كرج می گذرد.بعد از طی حدود 10كیلومتر پیچ و خم كوهستانی و تماشای چشم اندازهای بدیع و باطراوت به روستای آتشگاه می رسید. مسیر دیگر كه پیچ های تندتری دارد از جاده كرج – چالوس آغاز می شود. كمی كه جاده كرج – چالوس را به جلو بیاییم، تابلوی «دروان» و «برغان» در سمت چپ جاده ما را راهی كوهستان دنج و بكر می كند. گاهی آخر هفته ها كنار جاده روستاییان برای فروش داروهای گیاهی كوهی حضور دارند.بنابراین می توانید با قیمت ارزان گل گاوزبان، عرق كاكوتی و سبزی های تازه ای مثل «شنگ» را خریداری كنید. اگر خودتان هم اهل طبیعت گردی باشید و گیاهان دارویی را بشناسید می توانید سبزی كوهی تازه تهیه كنید. انتهای مسیر كوهستانی به روستا می رسد و در آستانه روستا باغی زیبا به گردشگران خوشامد می گوید.در شمال روستای آتشگاه كه در دامنه كوهستان لمیده یك تپه باستانی وجود دارد كه تپه مهدیخان (تل مهدیخان) خوانده می شود. بین باغ های روستا باغی وجود دارد كه داخل آن درختچه تاقی روییده كه عمر زیادی دارد. گرچه هنوز كارشناسان عمر این گیاه را تعیین نكرده اند، اما در باور مردم روستا جایگاهی مقدس گونه دارد.

 

مدرن تر از شهر!

 

حدود 2دهه از مطرح شدن نام منطقه ای ییلاقی در شمال غرب شهر كرج می گذرد. «كردان» منطقه ای سرسبز و خوش آب و هوا ست كه با فاصله كمی بیش از یك ساعت از تهران قرار دارد. این منطقه كه دارای باغ های زیبا و بزرگ است، در ۲۵ كیلومتری كرج و ۶۵ كیلومتری غرب تهران واقع شده است. در دوران دفاع مقدس و حمله های موشكی عراق، این منطقه مورد توجه مردم تهران قرار گرفت و پس از آن باغ های آن توسعه داده شد. مردم این منطقه آب مورد نیاز باغ های خود را از حفر چاه  و قنات تأمین می كنند. سبك خاصی در معماری ویلاهای كردان وجود دارد كه بی شباهت به كاخ های قرن های 17و 18میلادی اروپا نیست.

ساكنان قدیمی و بومی كردان، برج آرامگاهی، پل قدیمی« بانو صحرا»، امامزاده «شاهزاده حسین» و «بی بی شهربانو» را به عنوان جاذبه های منطقه معرفی می كنند. درحالی كه همه چشم اندازهای منطقه زیبا و دیدنی به نظر می رسند. حدود 2كیلومتری شمال غرب روستا، پلی قدیمی  به نام بانو صحرا وجود دارد كه نام منطقه از آن گرفته شده است. این پل آجری در دوره صفوی ساخته شده كه تنها 2پایه و بخشی از طاق های آن باقی مانده است.

كردان در مسیر شمال غرب به كوهسار و از آنجا به روستاهای ولیان و فشند می رسد. از مسیر شمال پس از هفت كیلومتر به روستای آغشت و در مسیر شرق نیز با هفت كیلومتر جاده كوهستانی به روستای هدف گردشگری برغان می رسیم و از آنجا هم می توان راهی روستای ییلاقی سنج شد. این روزها كردان با جاذبه های متعدد و روستاباغ های زیبای اطرافش مشهور شده است. رودهای فصلی در دره های منطقه به چشم می آیند و آبشارهای فصلی آن آواهای دل انگیزی به گوش جانتان می ریزد.

مسیر كردان را اگر 13كیلومتر به سمت شمال ادامه دهید، بین راه فروشگاه های ادوات اسبدوانی و نگهداری اسب را می بینید كه نشان از حضور پیست های سواركاری در این منطقه دارد. ادامه مسیر به روستای آغشت می رسد. بین راه كاخ هایی به شكل كاخ های اروپایی قرون وسطی دیده می شوند. برخی از ساختمان های این منطقه تصاویری مانند لوكیشن فیلم های ایرلند و انگلستان را در ذهن متبادر می كنند. این روستا مرتفع تر از روستاهای اطرافش است و آب و هوایش در این فصل معتدل و گاه خنك است. روستاهای «تكیه» و «باغبان كلاه» پیش از رودخانه «گلین رود» در جنوب روستای آغشت و بین مسیر واقع شده اند. آغشت از غرب و شمال غرب به روستای «آجین دوجین» راه دارد و از شرق به روستای زیبای «ولیان» كه در نهایت به «سیبان دره» و روستای« ورده» می رسد.

 

كوه ارواح !

 

در غربی ترین بخش شهر تهران دو روستای كوچك و آرام، فارغ از همهمه و شلوغی شهر در دره نسبتاً تنگ و پر پیچ و خمی مانند جاده امامزاده داوود در سمت غرب دره كن و كوه البرز مركزی جا خوش كرده اند كه اولی «وردیج» و دومی پنج كیلومتر دورتر «واریش» نام دارد. مسیر دسترسی به هر دو روستا آسفالت است، ولی به دلیل شیب و پیچ های تند و شانه خاكی نامناسب دسترسی چندان آسانی ندارند و رانندگی محتاطانه ای می طلبند.

برای رسیدن به این روستاهای ییلاقی زیبا و خرید آلبالو و گیلاس از دو مسیر بزرگراه همت و اتوبان تهران- كرج می توان راهی شد. مسیر اتوبان تهران-كرج؛ از پشت پمپ بنزین وردآورد (ورودی از پمپ بنزین) به سمت خیابان شهید اردستانی بروید. در انتهای شمالی خیابان، تابلوی كوچك سفید رنگی با عنوان «روستای وردیج-روستای واریش» وجود دارد كه ابتدای جاده كوهستانی وردیج و واریش را نشان می دهد.

مسیر دوم از انتهای اتوبان همت غرب (خرازی) كمی بعد از بلوار پژوهش از طریق كنار گذر نخستین پل زیرگذر (بدون تابلو) قابل دسترسی است. پیدا كردن نشانی، كار دشواری نیست، ولی برای آنكه مسیر را گم نكنید یك نشانی وجود دارد؛ در یكصد متر اول راه با سرعت گیرهای متعدد و نگهبانی شهرداری مواجه خواهید شد. وارد جاده كوهستانی این منطقه ییلاقی شوید. جاده ای آسفالته و پیچ در پیچ به شكل جاده امامزاده داوود، در امتداد رودخانه و دره ای عمیق به روستای وَردیج و بعد از آن به واریش منتهی می شود. دره های عمیق، باغ های سرسبز و كوه های بلند، چشم اندازهای دلنوازی هستند كه در طول جاده در قاب چشم ها می نشیند. با طی مسافتی حدود ۱۰ كیلومتر به روستای وردیج در سمت راست می رسید. ادامه همین مسیر حدود ۵ كیلومتر دیگر شما را به روستای واریش و انتهای جاده ماشین رو می رساند. در این مسیر دو كافه با امكانات تقریبا مطلوب یكی در میانه راه وردیج و دیگری چند متری پس از خروجی وردیج وجود دارند.

خیابان شهید وردیجی نشانه ورودی روستای وردیج است. روستای وردیج بزرگ ترین روستای حریم شمال غرب تهران به حساب می آید و آب آن از چشمه های متعددی به ویژه «چشمه شاه» و «چشمه پااورزا» تأمین می شود. حوضچه هایی در شمال این روستا تعبیه شده اند كه برای جمع آوری آب رودها، چشمه ها و آب های سطحی برای آبیاری باغ ها و آب شرب روستا مورد استفاده قرار می گیرد. در روستای وردیج رودخانه پر آبی را می بینید كه دو طرف آن نیزار های بلند و به هم فشرده به چشم می خورد. در بخش هایی از مسیر رودخانه حوضچه های كوچكی تشكیل شده كه به شما فرصت یك آب تنی كوتاه مدت را می دهد. در میانه روستا، باغ های وسیع گردو، سیب، خرمالو، توت و شاتوت منظره زیبایی را به وجود آورده اند. خانه های روستاییان در جنوبی ترین بخش قرار دارد كه پنجره های شكسته تعداد زیادی از آن ها، خالی از سكنه بودن آنها را نشان می دهد.

برای رسیدن به آبشار، پیش از ورود به جاده اصلی و بعد از مجتمع معلم، خودرو را پارك كنید و وارد دره شوید. بعد از كمی پیاده روی به نخستین آبشار می رسید كه ۵ متر ارتفاع دارد. با ادامه راه در دره به آبشار دوم خواهید رسید كه آن نیز به رغم زیبایی ارتفاع كمی دارد. همین مسیر را پی بگیرید تا یك پیاده روی حدود یك ساعته شما را به آبشار اصلی یا «لت مال» برساند كه ارتفاعی حدود ۳۵ متر دارد و به صورت پلكانی از روی سنگ ها می لغزد و پایین می ریزد و موسیقی خاصی پدید می آورد.

روستای واریش یكی از مسیرهای صعود كوهنوردان به قله های «پهنه حصار» و «لیچه» محسوب می شود. یكی از جاذبه های دیدنی این روستا راهی پلكانی به نام «قله لیچه» برای صعود به بلندای قله پهنه حصار است. كنار پهنه حصار هم امامزاده ای قرار گرفته كه «بی بی زرین قمر» نام دارد.

اگر وارد روستای وردیج نشوید و از آن عبور كنید به منطقه ای می رسید كه به دامنه ارواح سنگی شهرت دارد. سنگ هایی كه با اشكال ویژه خود چشم انداز جالبی را به نمایش گذاشته اند. این شكل ها بیش از هر چیز جمجمه انسان و بدن جانوران وحشی را به خود گرفته  اند. این تصویرهای عجیب و ترسناك كه ارواح سنگی را به نمایش گذاشته اند، هر بیننده ای را محو تماشای خود می كنند. زمین شناسان معتقدند جنس سنگ های این كوه ها توسط اكسیژن خورده شده و مجاورت هوای آزاد این اشكال را ایجاد كرده كه هوازدگی نامیده می شود. با وجود نزدیكی این مكان به شهر تهران، تقریبا بكر مانده و چندان پای گردشگران به آنجا باز نشده است. افسانه های قدیمی كه در میان مردم رایج است، می گویند این سنگ های پر از حفره، بازمانده های یك قلعه قدیمی بوده كه كنار جاده ساخته شده است.

 

توتستان ایران

 

اگر قصد خرید میوه نوبرانه تازه، خشكبار و فرآورده های دامی تازه را دارید سری به روستای ولیان در 13كیلومتری شمال شرق كردان بزنید. روستای خرم «ولیان» از دوران كهن سكونتگاه كشاورزان و باغداران بوده و رودخانه ولیان از میان روستا می گذرد. این روستا در پایین دست دارای دشت زیبایی است كه در آن گندم و جو می كارند و در بالادست و دامنه كوهستان دارای باغ های مشهور توت هراتی، آلبالو، گیلاس، گردو، سیب، زردآلو و خرمالوست. وجود چراگاه های سرسبز، دامپروری سنتی مردم ولیان را سرپا نگه داشته و آن را بدل به یكی از زیباترین و گردشگرپذیرترین روستاهای استان البرز كرده است. این روستا با كرج 35كیلومتر و با تهران نزدیك به 75كیلومتر فاصله دارد.

ولیان بافت مسكونی متراكمی در حاشیه رودخانه دارد و از چهار محله به نام های پایین محله (جنوب)، وسط محله (میان محله)، چال محله (شرق روستا) و جر محله (شمال) روستا تشكیل شده است. ورود به روستا با كوچه های پیچ در پیچ آغاز می شود. شاخه های درختان از حیاط خانه های روستا به این كوچه ها سرك می كشند. در حاشیه روستا كوچه هایی است كه با پله هایی قدیمی سرازیر و در نهایت به كرانه  رودخانه ختم می شود. اغلب خانه های ولیان قدیمی و دارای دیوارهای ضخیمی از سنگ و گل، سقف های مسطح و در و پنجره های چوبی هستند. طی چند دهه اخیر برخی خانه های قدیمی روستا ترمیم شده و بناهای جدید ویلایی و آپارتمانی به آن اضافه شده است. ولیان برای پذیرایی از گردشگران علاوه بر پاركینگی در ورودی روستا، یك رستوران و چند قهوه خانه دارد، اما تنها امكان اقامت در این روستا، مؤسسه خیریه ای در ورودی روستاست كه قابلیت پذیرایی از یكصد نفر گردشگر را در قالب بوم گردی دارد. روستای ولیان در میان پستی بلندی ها و تپه هایی بنا شده كه در میان بیشتر آنها چشمه سارها و رودخانه هایی كم و بیش پرآب جریان دارند. این چشمه ها آب مورد نیاز مردم را تأمین می كنند كه مشهورترین آن ها؛ چشمه های «وال بین»، «زر» و «درویش» نام دارد. وجود تك درخت ها و چند درخت كهنسال در دامنه ها و دره های این روستا حكایت از آن دارد كه در گذشته جنگل های سرسبز و چراگاه های انبوهی این مناطق را پوشانده بودند. بند ولیان كه چشمه ساران زلال دارد و رودخانه ای در آن جاری است، به مكانی برای استراحت كوهنوردان و طبیعت گردهای حرفه ای كه قصد صعود به كوه «میانبند» در شمال روستا را دارند، تبدیل شده است. در منطقه «كلاغ دره» در غرب روستا یك گورستان تاریخی و در شرق روستا، در «دره بینه» یك تپه باستانی قرار گرفته كه محل بازدید گردشگران است. برای رسیدن به ولیان می توانید در اتوبان تهران- قزوین برانید و از روی پل كردان به این منطقه برسید. در مسیر رسیدن به ولیان خوروین، آجین دوجین و چند روستای دیگر قرار دارند كه هر كدام می تواند مقصدی برای گذران آخر هفته ای ناب در دل طبیعت باشند.

 

20 دقیقه تا بهشت

 

منطقه برغان از مناطق زیبای استان البرز در غرب تهران است و از قدیم آلوی این روستا در استان تهران نام و آوازه ای دارد. این روستای سنگفرش كه روستای هدف گردشگری شناخته شده در ۱۰ كیلومتری شهر كرج در دره ای زیبا قرار دارد. مردم این روستای كوهستانی عسل و توت مشهوری پرورش می دهند كه می تواند سوغات و خرید ارزان و با كیفیتی به حساب بیاید. اگر عصرهنگام و پس از افطار در برغان باشید می توانید بستنی مخصوص این روستا كه از شیر تازه گوسفندی تهیه می شود را میل كنید كه طعمی به یادماندنی دارد. كافی است ۱۳ كیلومتر از كرج دور شوید تا به روستای برغان برسید. مسیری حدود 20دقیقه. حسینیه اعظم در ماه محرم یكی از مشهورترین اماكن اجرای تعزیه محسوب می شود و بنای زیبای آن كه بین گروه های تعزیه شهرت دارد جاذبه ای برای تماشا و گردشگری مذهبی به شمار می رود. پل تاریخی برغان، چنار كهن مسجد جامع، درخت پیر سپیدارك و قلعه باستانی قلعه كش در برغان جاذبه های گردشگری روستا به حساب می آیند كه مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد. بازار این روستا با صنایع دستی و بافته های روستایی و خانه های قدیمی این منطقه بر زیبایی آن  می افزاید كه خود موجب جذب گردشگران زیادی می شود و در این جاده خودروهای زیادی می بینید. برای رسیدن به برغان دو مسیر وجود دارد؛ مسیری از كرج- رجایی شهر در جاده آتشگاه به سمت این روستا بروید و یا از اتوبان كرج- قزوین پس از كردان تابلوی برغان را نشانه بگیرید.

 

شیشه های زیبای رنگی

 

روستای سنج به دلیل قرار گرفتن در منطقه كوهستانی و همجواری با رودخانه پر آب «سرهه» در انتهای یك راه بن بست قرار دارد. همین موقعیت جغرافیایی باعث شده، هنوز به صورت روستایی ییلاقی باقی مانده و تا حد زیادی از زندگی ماشینی و صنعتی دور بماند. روستا بافت قدیمی و سنتی خود را حفظ كرده و در خانه های آن بیشتر از چوب به عنوان مصالح ساختمانی استفاده شده است. سقف های چوبی قدیمی و ارسی های مشبك چوبی با شیشه های زیبای رنگی هنوز در بسیاری از خانه های سنج، نگاه گردشگران را به خود فرا می خوانند. اغلب اهالی روستای سنج به كشاورزی و باغداری مشغول هستند. پرورش انواع دام و تولید ماست، كره و پنیر از دیگر شغل های مرسوم در سنج به حساب می آید. علاوه بر این، اهالی این روستا به تولید صنایع دستی و هنرهای سنتی، مانند بافندگی جوراب، كلاه و… نیز علاقه مند ند.

بافت قدیمی روستا، درختان قدیمی، آبشارهای «آب باز»، «ولرده»، دره «گل چای» و جنگل «هزاربند» از جاذبه های دیگر سنج محسوب می شوند. آبشار زیبا و دائمی با ارتفاع حدود ۱۵ متر در بالادست روستا در دل دره ای زیبا جریان دارد. وجود چشمه های مختلف، چنار قدیمی چند صد ساله، رودخانه پرآب و خانه های قدیمی در این منطقه بر جذابیت گردشگری روستای سنج افزوده اند.

مسیر منتهی به این روستا جاده ای خاكی و كوهستانی است كه احتیاط زیادی را حین رانندگی می طلبد. فاصله روستا از شهر تهران حدود 70كیلومتر است. برای رسیدن به این روستا باید از مسیر تهران، بزرگراه تهران – قزوین، پل كردان به سمت برغان ادامه دهید و نرسیده به برغان پیش از دوراهی سرهه، تابلوی دوراهی سنج را نشانه گرفته و در پیچ و خم كوهستان برانید تا به روستای ییلاقی سنج در دامنه كوهستان برسید.

 

چشمه های فراوان

 

منطقه البرز مركزی در محدوده این استان با وجود چشمه ها ، نهرها و رودها دارای جذابیت های ممتازی است. آجین دوجین كه بر سر راه ولیان قرار گرفته است، از جمله روستاهایی است كه معروف به چشمه های فراوان است. رودخانه روستا از چشمه سارهای دره های بالا دست سرازیر می شود و با پیچ و تاب از میان پارك جنگلی آجین دوجین، كوچه ها و باغ ها می گذرد و به پیرامون خود سرسبزی و طراوت می بخشد. درختان كهنسال توت خنكی ایجاد كرده اند. درون روستا امكانات پذیرایی مناسبی برای گردشگران وجود دارد. تفرجگاه «آبدره» و مسیر كوهپیمایی آن بسیار جالب توجه است. مهم ترین سوغاتی كه آب و هوای خوش آجین دوجین تقدیم گردشگران می كند، توت هراتی، گردو و انواع خشكبار است.

بر پایه اسناد كشف شده توسط باستان شناسان این روستا از 2سال تا 6هزار سال پیش دارای سكنه بوده كه می توان به وجود «گنج تپه» در آن اشاره كرد. گویا قلعه یا شهری زیر این محدوده نهفته كه دورادورش را جاده ای خاكی محاط كرده است. از دیگر آثار باستانی این روستا می توان به سیاه تپه اشاره كرد كه خاستگاه نخستین ظرف های سفالی در منطقه البرز محسوب می شود و كوره های سفال پزی زیادی در آن مدفون شده است. جلوه ها و چشم اندازهای طبیعی روستا به ویژه در حاشیه غربی و شمالی همراه با تپه ها و كوه های اطراف، زیبای های رؤیایی پدید آورده اند.

این روستا با بقعه امامزاده هفت تن جلوه ای مذهبی نیز به خود گرفته است. این روستا از شمال با روستاهای دوزعنبر و ولیان، از غرب با شهر جدید هشتگرد و از شرق با روستاهای اسكولدر و گلین رود همسایه است.از ابتدا تا انتهای روستا با كوره راه های زیبای جنگلی پوشانده شده است.شغل اغلب مردم این روستا باغداری است.

 

امامزاده ای در مسیر سبز

 

ورده، نام باغ روستای زیبایی است كه در آن علاوه بر درختان میوه، درختان سر به فلك كشیده تبریزی، كبوده و زبان گنجشك چهره زیبایی به روستا بخشیده اند. این روستای زیبا در 68كیلومتری تهران در منطقه كردان، كنار رودخانه (سیبان دره) واقع شده كه شغل عمده اهالی آن باغداری است. چند رستوران كوچك در این روستا در فصول گردشگری پذیرای مسافران هستند.در مسیر كردان به سمت برغان یك دوراهی در سمت چپ جاده قرار دارد كه انتهای آن به ورده می رسد.  تنها مكان اقامتی در ورده، مدرسه روستاست كه با هماهنگی قبلی با آموزش و پرورش پذیرای گردشگران است. به جز این، فضایی نیز برای كمپینگ در كنار امامزاده روستا پیش بینی شده است. برای پارك خودرو، پاركینگ امامزاده جای امنی محسوب می شود و تقریبا در طول مسیر جای دیگری برای پارك وجود ندارد.

علاوه بر چشم اندازهای طبیعی زیبا، وجود بقعه تاریخی امامزاده عبدالقهار با گنبد زیبا، یك حمام قدیمی و اتاقكی سنگی موسوم به بی بی سكینه این روستا را مزیتی خاص بخشیده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *