لذت تهرانگردی در نوروز

سالی یک بار می توان عاشق تهران خوب و داشتنی شد، آن هم روزهای ابتدایی تعطیلات نوروز که بسیاری شاه و کلاه می کنند و به شهرهای دیگر می روند. اگر شما قصد دل کندن از این تهران کمیاب را ندارید در چهار صفحه پیش رو پیشنهاد های هیجان انگیز ما را دنبال کنید تا دست در دست هم از بهترین مکان های این شهر بگذریم و در پنج مسیر برای دل دادن به شهری که این روزها باز هم خندیدن را به یاد آورده، قدم بزنیم.

باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران

در دل جنگل های لویزان در شمال شرقی پایتخت، می توانید باغ پرندگان تهران را پیدا کنید. وسعت این بهشت پرندگان حدود 23 هكتار است که در آن بیش از 6500 پرنده از 55 گونه متفاوت نگهداری می شود. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این مکان رویایی رها بودن 90 درصد پرندگان این باغ است؛ اینجا از قفس خبری نیست! می توانید حس کنید که تمام پرندگان قوها، پلیکان ها، فلامینگوها، کبوترها، غازها، اردک های رنگارنگ و جوجه های شان، شترمرغ ها و بوقلمون ها، حتی طوطی ها، طوطی سانان و پرندگان شکاری مثل عقاب ها و شاهین ها، اینجا را خانه خودشان می دانند؛ در آن به جست وجوی غذا می پردازند، از جوجه ها و تخم های شان مراقبت می کنند و هر کدام با صدای خاص خودشان با هم ارتباط برقرار می کنند و البته میزبانان سرگرم کننده ای هم برای شما هستند. این باغ در کنار روز هیجان انگیزی که برایتان رقم می زند جنبه های آموزشی هم دارد و روی تابلوهای کنار قفس ها می توانید نام علمی هر پرنده را به زبان انگلیسی بخوانید. البته پیدا کردن کارشناسان هم که کنار قفس ها با بازدیدكنندگان قدم می زنند کار ساده ای است. البته فکر نکنید اینجا فقط جای آدم های پر جنب و جوش است، اگر به هر دلیل قدم زدن خسته تان می کند می توانید در طول مسیر این باغ زیبا که مسیرهای پیچ در پیچ آن با پل های چوبی به هم وصل شده، از ون های برقی رایگان استفاده کنید و برای استراحت هم به یکی از آلاچیق های باغ بروید. برای دسترسی به این باغ هم دو مسیر وجود دارد، مسیر اول: خیابان هنگام، خیابان 35 متری استقلال، خیابان كوهستان؛ مسیر دوم: بزرگراه شهید بابایی شرق بعد از خروجی هنگام، لاین كندرو شهرك امید، خیابان كوهستان. اگر نمی خواهید از خودروی شخصی استفاده کنید برای رسیدن به خیابان هنگام از مترو استفاده کنید و در ایستگاه گلبرگ پیاده شوید.

 

پارک ژوراسیک تهران

پارک ژوراسیک تهران

حتی اگر فیلم معروف استیون اسپیلبرگ را ندیده باشید، اسم «پارک ژوراسیک» در سراسر دنیا آنقدر معروف است که حتما به گوش تان خورده! در واقع ژوراسیک به دوره ای از زمین شناسی گفته می شود که حداقل به 145 میلیون سال پیش بر می گردد؛ دوره ای که ساکنان زمین دایناسورها بوده اند؛ اما بعد از فیلم معروف اسپیلبرگ که در آن دایناسورها زنده می شدند این اصطلاح به مکان های تفریحی داده شد که در آنها می توان تمثالی از دایناسورها را پیدا کرد. در دنیا در شهرهایی مثل ورشو، هاوانا، لس آنجلس، کی یف، پارک موزه دایناسورها با نام «پارک ژوراسیک» ساخته شده است. حتی در همین تهران خودمان هم شما می توانید یک روز را مهمان دایناسورها باشید. «پارک ژوراسیک تهران» یا «بوستان دایناسورهای متحرک» یک بوستان آموزشی، گردشگری و تفریحی در محله سعادت آباد، انتهای بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق (پایین تر از پارک پرواز) است. شما در این پارک ۳۰ هزار متری می توانید با 28 دایناسور متحرک همکلام شوید! بهتر است اسامی  آنها را هم یاد بگیرید تا کمتر عصبانی شان کرده باشید: تریسراتوپس (همان دایناسوری که شبیه کرگدن و آفتاب پرست است!)، استگوسور (این یکی را از میخ های روی بدنش خواهید شناخت)، آرکئوپتریکس (تنها دایناسور پرنده)، آمفیکولیاس فراگیلیموس (با این یکی شوخی نکنید، بزرگ ترین دایناسور شناخته شده است شما هم از روی گردن بلندش او را خواهید شناخت)، تیراناسوروس رکس یا تی-رکس (دنبال یک دهان بزرگ با دندان های وحشتناک بگردید و البته دست های کوچک). آخرین تذکر در معاشرت با این دایناسورها که ابعاد واقعی دارند این است که انتظار صدا، جلوه های ویژه، پلک زدن و حرکت دست و پا را از آنها داشته باشید. البته یک تخم دایناسور که نوزاد دایناسور از آن بیرون می آید و دوباره به داخل می رود نیز طراحی شده است!

 

شهرری؛ قلب مذهبی و تاریخی تهران

حرم حضرت عبدالعظیم

در روزهای گشت و گذار در تهران خلوت، یکی از آرامش بخش ترین مکان هایی که می توانید به آن سر بزنید، حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) است. وقتی به بافت تاریخی منطقه 20تهران وارد می شوید، در کنار بازار قدیمی ری می توانید رواق زیبای حرم حضرت عبدالعظیم را پیدا کنید که به جز ارزش های مذهبی، از دیدن معماری این بنای تاریخی که به سه دوره، سلجوقی، صفوی و قاجار باز می گردد نیز لذت خواهید برد. حضرت عبدالعظیم (ع) از نوادگان امام حسن (ع) است که در کنار این حضرت می توانید دو امامزاده دیگر یعنی حضرت حمزه (ع) و طاهر (ع) را هم زیارت کنید. از امام هادی (ع) نقل شده که زیارت حضرت عبدالعظیم (ع)، مثل زیارت امام حسین (ع) است و به همین دلیل سالانه بسیاری از شیعیان به این زیارتگاه دیدنی می آیند.  بنای ابتدایی این آستانه، یعنی حرم آن در قرن نهم میلادی تعمیر و درگاه اصلی ورودی آن که در شمال مجموعه قرار دارد به فرمان پادشاهان آل بویه و سپس به همت مجدالملک قمی تکمیل شده است. بنای حرم در بخش پایین چهارگوشی است که هر بر آن حدود هشت متر است. در بالای این بنا، مثل همه بناهای سلجوقی بر چهارگوشه حرم، چهار گوشوار یعنی چهار طاق مورب ساخته شده و در نهایت گنبد اصلی در مرکز آنها قرار دارد. اگر زیر این گنبد و طاق های اصلی بایستید و سرتان را بالا بیاورید، آسمانی از آینه کاری های حرم را می بینید که سقف بلند آن می تواند ساعت ها چشم ها را به خود خیره نگه دارد. حتی دیوارها نیز در این بخش ها آینه کاری شده اند، در واقع تعمیر و تغییرات اصلی این بخش در زمان شاه طهماسب صفوی انجام گرفته. البته در دوره قاجار نیز تغییراتی صورت گرفته و پوشش زرین گنبد به فرمان ناصرالدین شاه در سال 1270 هجری قمری برابر با 1835 میلادی برمی گردد.

بسیاری از مشاهیر ایران در جوار ضریح و رواق های اطراف، عمدتا در باغ طوطی، به خاک سپرده شده اند. ازجمله آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی (همچنین همسر وپسر وی)، علامه محمد قزوینی، ناصرالدین شاه قاجار، عباس اقبال آشتیانی، ملا علی کنی، شیخ محمد خیابانی، ستارخان و…. البته در دوره پهلوی آرامگاهی در جوار این آستان برای رضاخان تدارک دیده شد که این آرامگاه پس از انقلاب اسلامی تخریب شد. البته بازدید از بازار ری را هم که بافت آن به دوران صفوی باز می گردد و پیش از این بازار بازرگانان جاده ابریشم بوده از دست ندهید، به خصوص که این بافت تاریخی به خوبی هم حفظ شده است. بهترین راه دسترسی به این بنا پیاده شدن در ایستگاه شهرری متروی تهران است و از آن جا یک راست به میدان شاه عبدالعظیم خواهید رسید.

 

کارتینگ آزادی

کارتینگ آزادی

کارتینگ یکی از رشته های مهیج اتومبیلرانی است که رانندگان بزرگی مثل شوماخر اتومبیلرانی حرفه ای را از آن شروع کرده اند. درواقع کارتینگ رشته «مادر» اتومبیلرانی است که در آن شما با ماشین های ۱۲۵ سی سی می توانید لذت رانندگی مسابقه ای را تجربه کنید. این رشته از سال 1380 وارد ایران شده و از سال 1384 مسابقات آن در کشور برگزار می شود. حرفه ای ها در این رشته سرعتی حدود ۱۸۰ کیلومتر در ساعت را تجربه می کنند، اما برای افرادی که رنتال سواری می کنند، سرعت ماشین های کارتینگ ۷۰ کیلومتر در ساعت است. رنتال در اصطلاح به ماشین های کارتینگ اجاره ای می گویند، برای عموم مردمی که می خواهند رانندگی را با سرعت بالا تجربه کنند، رنتال سواری بهترین فرصت است.  شما می توانید در کارتینگ آزادی در یک پیست حرفه ای تجربه این سواری متفاوت را از سر بگذرانید، البته برای نوجوانان هم ماشین هایی در سایز کوچک تر وجود دارد که پایشان به پدال گاز برسد!

پیست کارتینگ فرمولا، واقع در ضلع شرقی استادیوم آزادی در سال 1381 جنب پارکینگ شماره 13 در زمینی به مساحت 30 هزار متر مربع احداث شده. طول این پیست 800 متر و عرض آن بین هشت تا 10 متر است. مجموعه کارتینگ آزادی و پیست آن در طول هفته، همه روزه از ساعت 10 صبح تا 24 میزبان علاقه مندان است. ماشین های تفریحی کارتینگ (کارت های رنتال) ماشین هایی با قابلیت هدایت و کنترل بالا هستند که به سبب نوع طراحی شاسی و نزدیک بودن مرکز ثقل آن به سطح زمین از چسبندگی و فرمانپذیری بسیار خوب در سطح مسیر حرکت برخوردار هستند. به همین دلیل تقریباً واژگونی این وسیله به طور عادی غیر ممکن است.

 

شهربازی و باغ وحش ارم

شهربازی ارم

مجموعه پارک ارم، با داشتن دو شهربازی، دریاچه و باغ وحش بزرگ ترین پارک ایران به حساب می آید که حدود ۴۰ سال پیش در 70 هکتار ایجاد شده است. شهربازی فاز یک در این مجموعه، کمی قدیمی تر از شهربازی فاز دو است، در فاز یک می توانید تفریح کنید اما فاز دو شهربازی فقط برای کسانی توصیه می شود که از این وسیله های عجیب و غریب نمی ترسند! در کنار سینما چهار بعدی، شما می توانید وسیله هایی مثل کشتی صبا، صندلی پرنده، سفینه، رنجر، سورتمه، کاترپیلار، ماشین برقی، ترن هوایی، سیمیلاتورآلفاجت و ده ها وسیله دیگر را در فاز یک و دوی شهربازی امتحان کنید. البته وسیله ها برای کودکان و بزرگسالان دو بخش جداگانه دارد، یک نکته دیگر این که اگر در فضای مجازی به دنبال اطلاعات بیشتری درباره این شهربازی بگردید حتما به چند مورد سانحه نیز بر می خورید، پس مراقب همه چیز باشید! هشت هکتار از این شهربازی به دریاچه اختصاص دارد که می توانید قایق سواری درکنار غذا دادن به پرندگان را نیز در این دریاچه تجربه کنید. البته می توانید بوفه، کافی شاپ، رستوران سنتی و رستوران جزیره هم در این پارک پیدا کنید اما انتظار کیفیت بالایی نداشته باشید. نکته دیگر این که بهتر است نگران جای پارک هم نباشید. علاوه بر این که به راحتی باپیاده شدن در ایستگاه مترو اکباتان می توانید به این شهربازی بروید، با خودروی شخصی هم در کیلومتر چهار اتوبان تهران -کرج این شهربازی و با غ وحش را به راحتی پیدا می کنید.

 

باغ وحش ارم

باغ وحش ارم

وسعت تقریبی این باغ وحش حدود پنج هکتار است و در حال حاضر 120 گونه جانوری بومی ایران و دیگر نقاط جهان در این باغ وحش نگهداری می شوند. از جمله حیواناتی که می توانید در این باغ وحش ببینید، گربه سانان: شیر آفریقایی، ببر بنگال، پلنگ ایرانی و آفریقایی، سیاه گوش، سگ سانان : گرگ ، شغال، روباه، پریمات ها: شامپانزه، بابون، رزوس، گوشتخواران (خرس ها) خرس قهوه ای، پرندگان: درنای تاجدار، طاووس، قرقاول، پلیکان، بالابان، کرکس، عقاب، خزندگان: مارپیتون، تمساح پوزه کوتاه ایران، بزمجه، ایگوانا، لاک پشت، کیسه داران: والارو، جوندگان : تشی، سنجاب ایرانی، خرگوش، همستر، آبزیان: پنگوسی، گربه ماهی آفریقایی، لاک پشت آبی، فردسمان(اسب والاغ): گورخر آسیایی، زوج سمان (گوزن ها): گوزن زرد ایرانی، گوزن قرمز، شتر شکلان: شتر دو کوهانه هستند. یک توصیه برای بازدید از باغ وحش این است که بهتر است عصرها و صبح ها به تماشای حیوانات بروید چون ظهرها بیشتر آن ها خسته و خوابند!

 

شهرک سینمایی غزالی

شهرک سینمایی غزالی

اگر می خواهید به حال و هوای تهران قدیم برگردید، جایی که بیشتر سریال های تاریخی در آن ساخته می شود یا می خواهید لوکیشن مردان آنجلس و دکوری از قصر عزیز مصر را ببینید، می توانید به شهرک سینمایی غزالی بروید که احتمالا گوشه به گوشه آن را در فیلم ها و سریال های ایرانی دیده اید. جالب است بدانید این دکور عظیم در سال 1358، به طرح و پیشنهاد کارگردان نام آشنای ایرانی علی حاتمی برای فیلم برداری «هزاردستان» ساخته شده است. از آنجا که این سریال شرایط جغرافیایی و شهری مناسب همان دوران (اوایل قرن چهاردهم شمسی) را می طلبید، احداث شهرک سینمایی نیز با طراحی خاص آغاز شد. ۱۰ هکتار مساحت برای ساخت و بازسازی تهران قدیم در نظر گرفته شد و پس از آن عکس هایی از ساختمان ها، عمارت های دولتی، محله ها، خیابان های تهران و لباس و نوع پوشش و… تهیه شد. حاتمی عکس ها و اسناد را در شهرک سینمایی ایتالیا، به نام چینه چیتا با کمک نقاشی ایتالیایی اتود زد و تابلوهای کوچکی به وجود آورد و با کمک یکی از بهترین دکوراتورهای ایتالیایی به نام جانی کورتینا و گروه بزرگ او، نقشه شهرک را ترسیم کرد و با ساخت ماکتی از آن به ایران بازگشت و پس از مدتی با بررسی اراضی مجاور بزرگراه تهران- کرج، احداث شهرک در اسفند سال ۱۳۵۸ آغاز شد. از مکان های سریال هزار دستان می توان به میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، ساختمان عدلیه، خیابان لاله زار، خیابان اکباتان، جواهر فروشی قازاریان، گراند هتل، ساختمان شاه آباد و کافه پارس تهران قدیم اشاره کرد. نماهایی از خیابان اکباتان، لاله زار، و تهران قدیم بین سال های  ۱۳۱۵ تا ۱۳۲۰ ، نیز موجود است. یکی دیگر از بناهای مهم این سریال، ساختمان سینما تابان است که نبش خیابان لاله زار واقع شده و جزو اولین سینماهای تهران است که اولین فیلم ناطق ایرانی نیز به نام دختر لر ، ساخته عبدالحسین سپنتا، در آن اکران شد. همچنین، در دل خیابان لاله زار کوچه ای برای فیلم تختی ساخته شد که نمایانگر محله قدیم خانی آباد است.علاوه بر نماهای مربوط به تهران قدیم، سعی شده است تا نماهایی از باشتین و سبزوار نیز به نمایش گذاشته شوند.جالب است بدانید بعد از آن بارها و بارها از این لوکیشن برای فیلم ها و سریال ها استفاده شده است، همین اواخر سریال شهرزاد ساخته حسن فتحی هم در همین شهرک فیلم برداری شده، تا آن جا که دیگر فرسوده شدن و نماهای آشنا این شهرک به یکی از انتقادها تبدیل شده است. فیلم ها و سریال های معروفی چون شیخ مفید، سربداران، هشت بهشت، کارآگاه علوی، کفش های میرزا نوروز و… در این شهرک ضبط شده اند، برای سریال مریم مقدس هم بخشی از اورشلیم در این شهرک بازسازی شد. این شهرک در بزرگراه شهید لشگری، (کیلومتر ۱۵ خیابان ۵۵ ام) روبروی شرکت سایپا واقع شده است.

 

سقاخانه فرات (خدابنده لو) در تهران

سقاخانه خدابنده لو

سقاخانه ها در سال های گذشته، نقش ویژه ای در فرهنگ مذهبی شهرها ایفا می کردند. در تهران نیز این بناهای کوچک قدیمی هنوز در برخی معابر دیده می شوند. در بسیاری از احادیث با توجه به واقعه کربلا سیراب کردن تشنگان بسیار توصیه شده و بر این اساس سقاخانه ها نیز اغلب وقف های خیرین و کسبه ای بوده که با سیراب کردن رهگذران محله برای خود ثواب آخرت را می خریدند. اما این بناهای کوچک کم کم تبدیل به محلی برای گرفتن حاجات شد و به خاطر جایگاه آن در میان مردم، هنرمندان بسیاری در ساخت آنها از هنر خود بهره گرفتند. به طوری که در اغلب آنها می توان   قدیمی ترین پوسترها، وردها و دعاهای مذهبی، طلسم ها، عریضه ها و طومارها را با ترکیبی هنرمندانه یافت و حتی مکتب سقاخانه در هنر معاصر ایران از توجه به این بناهای کوچک پایه گذاری شده است. در تهران، سقاخانه خیابان خدابنده لو، با نام سقاخانه فرات تنها سقاخانه مصور تهران است که از دوره قاجاریه به جا مانده است. این سقاخانه از بی نظیرترین آثار تاریخی شهر تهران به شمار می رود. خیابان خدابنده لو خیابانی قدیمی است که به محله پامنار منتهی می شود. در حال حاضر در تهران نزدیک به 290 سقاخانه وجود دارد و از دیگر سقاخانه های قدیمی و معروف در پایتخت می توان به سقاخانه نوروزخان در خیابان پانزده خرداد شرقی جنب بازار آهنگران، سقاخانه عزیز محمد، از موقوفات شخصی با آب انبار قدیمی، حوضچه آب و شیر و پاشیر در خیابان وحدت اسلامی (خیابان مهدی خانی)، سقاخانه کل عباسعلی نیز در خیابان وحدت اسلامی و مربوط به دوره قاجار، سقاخانه آینه یکی از پر زرق وبرق ترین سقاخانه های تهران در خیابان ظهیرالاسلام، سقاخانه شیخ هادی در خیابان شیخ هادی، سقاخانه دباغ ها در بازار مولوی سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) در خیابان ناصرخسرو اشاره کرد.

 

مجموعه کاخ سعدآباد و نیاوران

کاخ سعدآباد

مجموعه فرهنگی کاخ موزه سعدآباد را باید یکی از بخش های مورد علاقه خانواده ها در تهران دانست که این روزها پذیرای بازدیدکنندگانی است که به این محله خوش آب و هوای تهران آمده اند. مجموعه سعدآباد، تاکنون چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول، پهلوی دوم و دوران پس از انقلاب ایران را از سر گذرانده است. درواقع مجموعه سعدآباد در دوره قاجار بنا شد و سکونت گاه تابستانی (ییلاق) شاهان این سلسله بود، اما بعد از تصرف آن توسط خاندان پهلوی، بناها و عمارت های متعددی در آن ساخته شد که بالغ بر ۱۸ کاخ در ابعاد مختلف می شود. هر یک از این بناها محل سکونت یکی از اعضای خانواده پهلوی بوده است. البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی این مجموعه به شکل موزه درآمد، اما کاخ فعلی ریاست جمهوری در کنار این مجموعه قرار دارد و از کاخ مادر نیز برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می شود.

این مجموعه در دره دربند، شمالی ترین و خوش آب و هواترین منطقه تهران در زمینی به مساحت ۳۰۰ هکتار بنا شده است و دارای حدود ۱۸۰ هکتار جنگل طبیعی، چشمه سارها، قنات ها، باغستان ها، گلخانه ها و خیابان است. این عمارت از شمال با کوه های البرز، از شرق با گلاب دره، از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفرآباد، از وسط محوطه کاخ می گذرد و میانگین دمای سالانه این منطقه که در ارتفاع ۱۶۵۰ تا ۱۸۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد، ۱۲٫۹ درجه سانتیگراد برآورد شده است. دسترسی با خودروی شخصی به این محل آسان است اما با پیاده شدن در ایستگاه متروی تجریش هم می توانید تاکسی هایی را پیدا کنید که شما را به این مجموعه می برند.

 

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران، در گوشه شمال شرقی مجموعه باغ نیاوران در نزدیکی میدانی به همین نام (شهید با هنر) قرار دارد. این باغ در واقع باغ ییلاقی فتحعلی شاه قاجار بوده است که آن را به خاطر نیزارهای واقع در این روستا، «نی آوران» نامیدند که بعدها به نام «نیاوران» مشهور شد. محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه قاجار «کاخ صاحبقرانیه» را در این باغ ساخت، آخرین بنایی که در دوران قاجار در این باغ ساخته شد کوشک احمدشاهی است. به این ترتیب مجموعه ای تاریخی از بناهای مختلف در این باغ گرد هم آمدند. اما در سال ۱۳۳۷ با دستور محمدرضا پهلوی کاخ کوچک فتحعلی شاه که در محل فعلی کاخ نیاوران قرار داشت تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. این بنا حدود 9 هزار مترمربع مساحت دارد و در  دو طبقه و یک نیم طبقه ساخته شده که در ابتدا به عنوان محلی برای پذیرایی مهمانان خارجی در نظر گرفته شد، اما پس از پایان ساخت به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده اش اختصاص یافت. طبقه همکف این بنا شامل سرسرای بزرگی است که کلیه اتاق ها در اطراف آن شکل گرفته اند. از آن اتاق ها می توان به سینمای اختصاصی، اتاق غذاخوری، سالن پذیرایی، اتاق انتظار و راهروهای فرعی و همچنین تالار آبی اشاره کرد. در نیم طبقه این بنا اتاق کار، اتاق کنفرانس و دفتر منشی فرح دیبا و اتاق ندیمه او قرار دارد. در طبقه سوم اتاق خواب واستراحتگاه نیم روزی محمدرضا پهلوی، اتاق آرایش و لباس فرح دیبا وهمچنین اتاق های فرزندان شاه و ندیمه هایشان قرار دارد. البته پیش از این، مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی هنرمندان ایرانی و خارجی، ظروف چینی کارخانه های سور فرانسه و رزنتال آلمان و اشیای تزئینی و همچنین مجموعه فرش های نفیس ایرانی زینت بخش این فضاها بودند. در حال حاضر شما در کنار بازدید از کاخ نیاوران می توانید از موزه جهان نما، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی نیز دیدن کنید.

 

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم

اگر می خواهید سری هم به خانه ای اصیل و قدیمی در تهران بزنید حتما به موزه مقدم دانشگاه تهران و درحقیقت خانه مقدم بروید. این خانه از جمله خانه های مجلل دوران قاجار است که متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک بوده. از دو پسر او، محسن وارث این خانه شدکه پس از اتمام تحصیلات خود در رشته های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی  در سال 1315 هـ .ش در فرانسه، به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» به ایران برگشت و در این خانه ساکن شد. این دو طی سال ها در کنار فعالیت های علمی به گردآوری آثار و اشیای تاریخی و فرهنگی پرداختند و آثار ارزشمندی را در این خانه جمع آوری کردند؛ آثاری چون کاشی، قطعات سنگی تراشیده شده و… که آنها را با الهام از فضاهای سنتی ـ تاریخی در جای جای این عمارت قدیمی نصب کردند. البته برخی دیگر از این آثار هم مثل کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد  تاریخی و غیره، با ترتیب خاصی در این خانه نگه داری می شود که آن را به موزه ای بی نظیر تبدیل کرده است. در نهایت زنده یاد محسن مقدم، که از اساتید ممتاز دانشگاه تهران بود، تصمیم گرفت این خانه را در سال 1351هـ .ش، به همراه آثار نفیسی که در آن وجود داشت به وقف دانشگاه تهران درآورد. او در سال 1366 هـ .ش و همسرش در سال1369هـ .ش، درگذشتند و از آن سال به بعد تولیت موزه مقدم در اختیار مستقیم دانشگاه تهران قرار گرفته است. این خانه فضایی با مساحتی 2117 مترمربع دارد که شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری می شود. حتما در گشت و گذارهای تان سری به این خانه قدیمی و بی نظیر در خیابان امام خمینی، بین خیابان شیخ هادی و خیابان ولیعصر، جنب بانک ملت، پلاک 249 بزنید.

 

باغ نگارستان

باغ نگارستان

یکی دیگر از بناهای تاریخی و زیبای تهران باغ نگارستان است که در سال ۱۲۲۲ هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد. در این باغ با زیر بنای 600 متری، دو عمارت به نام های دلگشا و تالار قلمدان و در مجموع ۶۴ اتاق، چهار تالار، کتابخانه با چهار سالن وجود دارد. تالارها با آینه کاری، نقوش طلایی و چلچراغ ها تزئین شده اند و تابلوهای آن به دست هنرمندانی چون میرزا جانی نقاش، میرزا بابا نقاش و عبدالله خان نقاش باشی کشیده شده  است.جالب است بدانید این باغ در زمان ساخت خارج از تهران قرار داشته، اما در سال ۱۲۸۴ هـ ‍.ق که ناصرالدین شاه بر وسعت شهر تهران اضافه می کند، باغ نگارستان نیز جزوی از تهران می شود. در حال حاضر این بنا از غرب به خیابان صفی علیشاه، از شرق به خیابان دروازه شمیران، از جنوب به میدان بهارستان و از شمال به خیابان آتشکده (علائی) و محل سابق دانشکده ادبیات محدود می شود. از اتفاقات جالب تاریخی این بنا دایر شدن اولین مدرسه فلاحت ایران در آن و کمی بعد نیز مدرسه مستظرفه به ریاست کمال الملک در بناهای جنوبی آن است. با گذشت زمان از آن جا که این باغ دیگر جزو بناهای سلطنتی نبود، رو به ویرانی رفت تا این که در سال ۱۳۰۷ هجری خورشیدی، با کمک معماران روسی تعمیر شد. در سال ۱۳۱۵ ه‍.ش، کتابخانه باغ ساخته شد که معاونت آن را پروین اعتصامی به عهده داشت و در ۱۳۳۵، مؤسسه لغت نامه دهخدا، کلاس های زبان های خارجی، جغرافیا و کلاس های عمومی دانشکده ادبیات در این باغ قرار داشت. آخرین بازسازی ها در این باغ به سال 1374 انجام شده و در حال حاضر یکی از مکان های دیدنی شهر تهران در میدان بهارستان، خیابان دانشسرا، از خیابان شریعتمدار رفیع است.

 

موزه سینما، باغ فردوس

موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران در حال حاضر در باغ فردوس قرار دارد و گنجینه ای از عکس ها، اسناد و وسایل، همچنین پشت صحنه فیلم های قدیمی، پوسترها و دیگر تجهیزات سینمایی در آن به نمایش گذاشته شده است. این موزه شامل چند سالن با عنوان های دفاع مقدس، کودک و نوجوان، دوبله ، موسیقی و ارامنه است. مکان اولیه موزه سینما در سال 1377 در کوچه پیرنیا در خیابان لاله زار قرار داشت، اما در شهریور ماه ۱۳۸۱ موزه سینما به باغ فردوس در خیابان ولیعصر منتقل می شود. جالب است بدانید اولین مدیر عامل این موزه عزت الله انتظامی  بود. مستندات روایی حکایت از آن دارد که باغ فردوس در زمان محمدشاه قاجارساخته شده وساختمان آن کاخ شکارگاه او بوده است، اما پس از او طی ماجراهایی این باغ به یک تاجر فروخته شد و در نهایت رو به ویرانی گذاشت، اما پیش از انقلاب بنیاد فرح پهلوی باغ فردوس را از شهرداری خریداری كرد و تصمیم بر احیای باغ فردوس برای برگزاری جشن های فرهنگ وهنر در این مکان گرفته شد که مرمت باغ نیز به سازمان رادیو و تلویزیون ایران سپرده شد. در این دوران این باغ مرکز فعالیت های هنری شد وپس از انقلاب اسلامی نیز در سال 1358زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی از آن استفاده می شد و بالاخره در سال 1381 به عنوان موزه سینما مورد بهره برداری قرار گرفت. مساحت باغ فردوس 20 هزار و مساحت عمارت آن هزار متر مربع، شامل سه و نیم طبقه است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است. در حال حاضر در این باغ دو سالن سینما فردوس و سینما توگراف در کنار یک فروشگاه محصولات فرهنگی و چند کافه وجود دارد و در تالارهای آن می توانید از معماری بی نظیر و نگاهی به تاریخ سینمای ایران لذت ببرید.

 

دریاچه ای در دل شب

چیتگر دریاچه مصنوعی

چند سالی است که در شمال پارک قدیمی چیتگر دریاچه مصنوعی چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس ایجاد شده که این روزها با وجود امکاناتی مثل قایق سواری، تیوب سواری و اولین سینما پرواز ( سینمای شش بعدی در ارتفاع دو متر از سطح زمین) با نام هرم، به یکی از مکان های پرتردد تفریحی تهران تبدیل شده است. مساحت این دریاچه ۱۳۰ هکتار است و در مجاورت آن ۱۲۰ هکتار مجموعه تفریحی نیز وجود دارد. دریاچه مصنوعی چیتگر از جنوب به آزاد راه تهران-کرج، از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه آزادگان  و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود شده است. جالب است بدانید که منبع تامین آب دریاچه، رودخانه کن است و به واسطه دور بسته و ایزوله سامانه انتقال آب آن، آب دیگری وارد این دریاچه نمی شود. دریاچه و پارک جنگلی چیتگر به دلیل قرارگرفتن در مسیر بادهای غربی- شرقی تهران می توانند علاوه بر تلطیف هوا و بالا بردن رطوبت در سطح شهر تهران با وجود امکانات تفریحی توجه بسیاری از گردشگران را جلب کنند.  این دریاچه علاوه بر ایجاد چشم اندازهای زیبا و منحصربه فرد در این منطقه باعث کاهش خطرات ناشی از سیلاب های فصلی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی می شود. برای دسترسی به آن می توانید به انتهای اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر) بروید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *