نوروزگردی در برج میلاد تهران

امروزه نسل جوان برای اینكه از خانه درست و حسابی بیرون بزند، بهانه می خواهد؛ بهانه ای كه او را نه برای چرخ زدن های بیهوده در خیابان های تهران، بلكه برای شاداب شدن و تازگی، یاد گرفتن و دیدن و خالی شدن از آنچه به آن هیجان  جوانی می گویند، وادار كند تا از این سر شهر به آن سر شهر سفر كند. البته كه ترافیك های این روزها انگیزه را می كشد. پس باید بهانه از یك سو آن قدر جذاب باشد كه ارزش دیدن داشته باشد و از سوی دیگر با ترافیك گره نخورد. در این میان، پایتخت به غیر از مكان های دیدنی معروف قدیمی و سنتی اش، دارای چند جای جدید جذاب شده كه می تواند بهانه خوبی برای گشت و گذار جوانان باشد. اگرچه برای پا گذاشتن در همه این مكان های جذاب و تجربه كردن شان لزوما نباید جوان بود.  تعطیلات عید نوروز، فرصت خوبی است تا به همراه خانواده از فرصت های گردشگری در تهران لذت برد. فرصتی كه شاید كمتر زمانی پیش آید؛ چراكه ترافیك شهر كم است و هوا احتمالا بهاری. در صفحه های پیش رو برخی مكان ها و مسیرهای گردشگری و تفریحی تهران را آورده ایم و به خانواده هایی كه به پایتخت سفر می كنند یا پایتخت نشینانی كه نوروز در تهران هستند، توصیه می كنیم تا جایی كه امكان دارد آنها را در فهرست گردشی خود قرار دهند. بدین ترتیب دست كم 10روز عید 10جای خاص را برای بازدید خواهید داشت.

 

هفت سین میلاد

برج میلاد با قامتی بلند و فریبا ، سایه  بر شهر گسترانده و آن گونه که پیداست مهیاتر از همیشه به انتظار مهمانانش نشسته است. تهران بهاری ، با آسمانی آبی و هوایی مطبوع بر بلندای برج دیدنی تر از همیشه است . این یعنی اینكه حتی فارغ از تمام برنامه های ویژه نوروزی، سفر به بالای این برج حال و هوای خاص خود را دارد. به هر روی، اگر دوست دارید در نوروز تهران گردی كنید ، خوب است یک روز خود را به برج میلاد اختصاص دهید.به همین بهانه به سراغ دکتر علی درویش پور مدیرعامل برج میلاد رفتیم تا از جشنواره « نوروزگار» میلاد اخبار تازه تری برای ما بگوید .

میلاد در نوروز شلوغ می شود

درویش پور در آستانه هشتمین سال برگزاری جشنواره نوروزی در مورد پیش بینی خود نسبت به این که امسال تا چه حد برج میلاد  در ایام نوروز مورد استقبال همشهریان و مسافران قرار می گیرد می گوید: فکر می کنم امسال هم مثل سال های قبل در ایام نوروز بازدید کنندگان زیادی به برج میلاد می آیند.علت استمرار این جشنواره طی هشت سال نیز همین استقبال گردشگران و مهمانان نوروزی بوده است. تقریبا بعد از بهمن ماه  شهروندان و رسانه های مختلف پیگیر اخبار و برنامه های مجموعه برج میلاد در آستانه سال جدید هستند . به نظر می رسد نوروزدر برج میلاد  مشتاقان بسیاری دارد.این موضوع برای ما انگیزه و اشتیاق بسیاری ایجاد کرده تا میزبانان بهتری برای هموطنان عزیزی باشیم که یادمان ملی را برای بازدید ، گردش و گذراندن اوقات فراغت خود انتخاب می کنند . بر اساس تجربه سال های پیش ، پیش بینی ما  بازدید بیش از یک میلیون نفر است .

 

نمادهای نوروزی

در سایر بخش های برج میلاد نیز برنامه های خاصی اجرا می شود که درویش پور در ادامه صحبت هایش در مورد آن ها می گوید: از اولین ساعات روز اول فروردین ماه برنامه های نوروزی در محوطه نگارخانه شرقی ، نگارخانه غربی ، سایت نمایشگاهی ، باغ راه ایرانی ، سالن های سینما و موزه ها برگزار می شود . همچنین در طبقه اول و دوم تجاری برنامه های خاصی  برای گردشگران در نظر گرفته ایم.در گذرگاه برج میلاد که محل ورودی مهمانان ماست ، اجرای موسیقی سنتی و برنامه های آیینی محلی و بومی ، اجرای ورزش های باستانی،راه اندازی کارناوال شاد و ویژه عمو نوروز و خداحافظی ننه سرما را خواهیم داشت. در برج میلاد سفره هفت سین ویژه ای گسترده خواهد شد و همچنین اجرای نمایش های خیابانی و پرده خوانی را خواهیم داشت.در نگارخانه شرقی نمایشگاه عکس های نوروز ایران و کشورهای دیگر همچون آذربایجان و افغانستان و … و فروش محصولات فرهنگی مرتبط با گردشگری را خواهیم داشت .

 

بازی های هیجانی

رونمایی از کاراکتر میلا میلا ، یکی دیگر از برنامه های برج میلاد است که درویش پور ترجیح می دهد در مورد آن کمتر توضیح دهد تا جذابیتش در هنگام رونمایی برای بازدید کنندگان کم نشود.علاه بر آن در ایام نوروز می توانید با انجام بازی های هیجانی در برج میلاد در کنار خانواده و دوستان تان حسابی خوش بگذرانید.درویش پور درباره این بازی ها می گوید: قرار است جشنواره بادبادک ها در میان شهروندان برگزار شود .علاوه بر آن، بازی فوتبال حبابی ، بازی چابکی ، نمایش چرخ و فلک های قدیمی جهت ایجاد فضای نوستالژیک ، اجرای ورزش های همگانی مثل پرش طول، پرش ارتفاع، قدرت دست و برگزاری مسابقات میدانی در میان شهروندان از دیگر برنامه های ما در ضلع غربی و شرقی برج میلاد است. درویش پور در خصوص میزان استقبال از این برنامه ها در ایام نوروز می گوید: هر سال به نسبت سال قبل ، استقبال شهروندان از جشنواره نوروزی برج چشمگیر بوده است . به گمانم امسال ،  به دلیل تعدد و تنوع برنامه ها در بخش های مختلف و نگاه ویژه به تامین سلایق شهروندان، آمار بازدید از برج میلاد در ایام نوروز مثال زدنی باشد. ما از همه هموطنان عزیز دعوت می کنیم  از دوم تا 12 فروردین ماه  برنامه های گسترده برج میلاد را رصد کنند . امیدواریم نوروز متفاوتی را در برج میلاد تجربه کنند.

 

کنسرت های نوروزی

در بسیاری از سایت ها خبر از برگزاری کنسرت های نوروزی اعلام شده است. گویا امسال برای دومین سالی است که کنسرت های نوروزی در برج میلاد برپا می شود و علاقه مندان به موسیقی منتظرند تا یک روز نوروزی خود را در برج میلاد به کنسرت هنرمند مورد علاقه شان اختصاص دهند.درویش پور در این مورد اطلاعات بیشتری در اختیار ما می گذارد: در سال های اخیر تعداد مسافران نوروزی پایتخت افزایش پیدا کرده است. وظیفه نهادهای گردشگری ، تدارک برنامه های جذاب و مفرح برای گردشگران است . برج میلاد از جمله این نهادهاست که در سال های اخیر به عنوان قطب گردشگری پایتخت مورد استقبال مهمانانش بوده است . کنسرت های نوروزی از مواردی بوده که از طرف شهروندان پیشنهاد شده و مجموعه برج هم با توجه به ظرفیت ویژه سالن همایش ها برای آن برنامه ریزی کرده است . ما تمام شب های نوروز در کنار هنرمندان نام آشنای موسیقی ، در فضای فرهنگی مطلوبی میزبان خانواده های عزیز هستیم . از جمله در تاریخ 2 فروردین فرزاد فرزین ، 3 فروردین گروه رستاک،4 فروردین گروه پالت،5 فروردین مازیار فلاحی، ششم فروردین تا هشتم فروردین محسن یگانه، 9 فروردین گروه رستاک و 10 فروردین رضا صادقی اجراهای جدیدی خواهند داشت . این کنسرت ها هر شب از ساعت 22 تا 24 در مرکز همایش های برج میلاد برگزار می شود. با توجه به این که قیمت بلیت کنسرت ها براساس روز،جای نشستن در سالن و همچنین بسته به هر هنرمند متفاوت است، بهتر است برای اطلاع از قیمت ها و رزرو بلیت سری به سایت برج میلاد بزنید.

 

در سایت نمایشگاهی چه خبر خواهد بود؟

یکی از اتفاقات نوروز  سال گذشته این بود که هیچ برنامه ای در سایت نمایشگاهی برج میلاد اجرا نشد . درویش پور در مورد اینکه امسال هم به روال سال گذشته عمل می شود یا نه می گوید: در سال پیش رو سایت نمایشگاهی محل برگزاری یکی از ویژه ترین فعالیت های ماست . در این بخش نمایشگاه ، مشاغل تهران قدیم برپایی جُنگ های شبانه برای شهروندان به صورت رایگان  از ساعت 19 تا 22 با حضور گسترده هنرمندان اجرا می شود. همزمان غرفه و کارگاه های بازی فکری ویژه کودکان و نیز غرفه های خدمات رایگان کودک و نوجوان را خواهیم داشت. در کنار این فضا ، زمینه حضور غرفه های خیریه ای را  برای کمک به بیماران و کودکان بی سرپرست ایجاد کرده ایم. در بخش دیگری از سایت نمایشگاهی حضور چادرهای عشایر از اقوام مختلف و معرفی آداب و سنن نوروز این اقوام به همراه آشنایی با غذاها و لباس های سنتی ( ترکمن ، کردستان ، آذربایجان، لرستان ، بوشهر ، بختیاری) را داریم و البته کافه کتابی هم داریم که به شکلی ویژه  برای برگزاری آن برنامه ریزی کرده ایم. علاوه بر این ها در طبقات تجاری، صنایع دستی ایران با هماهنگی میراث فرهنگی استان تهران عرضه خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *