نوروز امسال با لنز تازه خاطره ثبت كنید

چلیك. چلیك. چلیك. حالا سه لحظه ای از زیباترین لحظه های زندگی تان آن را همین امروز و همین جا تجربه كرده اید برای ابد ماندگار شد. لحظه ای كه سال ها بعد با دیدنش می توانید خاطرات تان را برای نوه و نتیجه های تان تعریف كنید. آنها را به سفر خیالی ببرید، به مكان  و زمانی كه شاید دیگر نیست یا هست و به شكل دیگری درآمده است. حالا كه ثبت خاطرات نقش مهمی در زندگی همه ما دارند، باید برای ثبت آنها از ابزار مناسب استفاده كنیم تا خاطرات مان به زیبایی ماندگار شوند. این بخشی از ماجراست.چون هنر عكاسی علاوه بر پركردن اوقات فراغت تان می تواند راه جدیدی برای اشتغال زایی برای خودتان و دیگران باشد. با هم گشتی در دنیای دوربین های عكاسی می زنیم.

 

پاساژ حافظ، اولین حافظه دوربینی

شاید یکی از قدیمی ترین بورس دوربین عكاسی، پاساژ حافظ باشد. بنابراین برای خرید دوربین بهتر است از این مكان شروع كنید. برای این كار كافی است به خیابان جمهوری بروید و تقاطع جمهوری و خیابان حافظ، پاساژ حافظ را خواهید دید. در این پاساژ در یک طبقه نه چندان بزرگ، همه دوربین های موجود در بازار را پیدا خواهید کرد.

 

دو تا بیش از بقیه

هر چند درحال حاضر دو برند «کانن» و «نیکون»  بیشتر از برندهای دیگر مثل سونی و پاناسونیک به بازار عرضه می شوند ؛ اما در این پاساژ انواع برندها را خواهید دید. یکی از فروشنده ها در مورد اینکه چرا در حال حاضر بیشتر از سایر برندها، کانن و نیکون به بازار عرضه می شوند می گوید:« قیمت مدل های این دو برند نسبت به مدل های مشابه آن در برندهای دیگر، مناسب تر است. از سوی دیگر  کیفیت دوربین های عرضه شده برند کانن و نیکون سال هاست به مشتریان ثابت شده است. برای همین تقاضای مشتریان برای خرید این برندها بیش از سایر مارک هاست و در نتیجه عرضه بالاتری در بازار هم دارند.»

 

کامپکت ها طرفدار دارند

دوربین های کامپکت همان دوربین های جیبی هستند. دوربین های کم حجمی که به خاطر همین جمع و جور بودن شان ؛ طرفداران زیادی دارند. این دوربین ها فوکوس و زوم بالایی ندارند؛ به دلیل اینکه لنزهای قوی و تقویت شده ای ندارند. بنابراین قیمت های آنها خیلی گران نیست و شاید ارزان ترین دوربین های بازار باشند.

بسیاری از کارهای عکاسی مثل نوردهی، فوکوس، تعادل رنگ سفید و سیاه را به صورت اتوماتیک انجام می دهند و نیازی به دخالت عکاس نیست. این دوربین ها زوم بالایی ندارند اما کیفیت عکس آنها در بعضی مدل های شان تا 20 مگا پیکسل هم می رسد. این دوربین ها برای کسانی که قصد عکاسی در طبیعت را دارند مناسب نیست چون برای عكاسی از فاصله دور مناسب نیستند. این دوربین ها مناسب کسانی است که دوست دارند عکس هایی با کیفیت بالا از خود و عزیزان شان در محیط خانواده بگیرند. علاوه براینكه دوست دارند همیشه دوربین شان را به راحتی در کیف دستی شان بگذارند و همیشه همراه شان باشد. آنهایی كه فرزند کوچک دارند و دل شان می خواهد یک دوربین همیشه آماده عكاسی از روند رشد و شیرین کاری فرزندشان همراه داشته باشند، این دوربین  مناسب است. به طور کلی باید گفت اگر سوژه عکاسی شما با خودتان فاصله زیادی ندارد ؛ این دوربین ها مناسب شما هستند.

 

نمونه خوب

از جمله کامپکت ها می توان سری «ای» و سری «دی» از برند کانن را نام برد.هم چنین سری «پاور شات اس ایکس» و همچنین سری «جی» کانن هم مدل های مختلف کامپکت را دارند. با توجه به مشخصات مختلفی که دارند باید آنها را بررسی کنید تا بتوانید دوربینی مناسب با بودجه تان پیدا کنید. اگر هم به هر دلیلی می خواهید از دوربین های نیکون  کامپکت بخرید ؛ سری «اس»، «پی» یا «ای»  را انتخاب كنید.

قیمت آنها از 200 هزار تومان آغاز می شوند. هر چند در بعضی مدل های خاص، قیمت آنها تا یک میلیون و نه صدهزار تومان هم می رسد. اما اگر قصد خرید این دوربین ها را دارید می توانید با نهایتا 500 هزار تومان نوع مرغوب این دوربین ها را بخرید.

 

هندی کم ها برای ثبت فیلم ها

طرفداران دوربین های دستی یا هندی کم، كم نیستند.هر چند با گوشی های پیشرفته موبایل هم می توان به راحتی فیلمبرداری کرد اما کیفیت فیلم هایی که با دوربین های دستی گرفته می شود حتی با بهترین دوربین های موبایل هم قابل مقایسه نیست. علاوه براینكه هنگام فیلمبرداری با هندی کم دیگر نگران کمبود فضای حافظه نخواهید بود. برخلاف دوربین های عکاسی در بین هندی کم ها، برند سامسونگ و سونی حرف اول را می زنند. اگر بار سفر نوروز را بسته ‍ اید و بودجه ای برای خرید دوربین كنار گذاشته اید، خرید هندی كم را در اولویت قرار دهید تا به این ترتیب خاطره بهتری از سفرهای تان به ثبت برسانید.

 

قیمت

قیمت این دوربین های دیجیتال بین 500 هزار تا 30 میلیون تومان متغیر است. مسلما انواع حرفه ای آن قیمت بالاتری دارند که دوربین های سینمایی را شامل می شوند.

اما اگر برای مصرف شخصی دنبال دوربین مناسبی هستید، می توانید از انواع برندهای موجود در بازار  دوربین با کیفیتی با مبلغ حدود 700 تا 800 هزار تومان بخرید.

 

فانتوم های پروازی، برای تصویربرداری رویایی

نسل جدید فانتوم های پروازی از جدیدترین تکنولوژی های موجود در بازار دوربین ها هستند. نحوه کارشان به این صورت است که توسط ملخک های تعبیه شده  در دوربین، مثل هلی کوپتر به پرواز درمی آیند و فیلمبردار با ریموت  کنترل، دوربین پروازی را هدایت کرده و صحنه های در حال ضبط را داخل مونیتور کوچکی که در دست دارد، مشاهده می کند. این به هدایت دوربین برای ضبط تصاویر دلخواه کمک می کند. استفاده از این دوربین ها نیاز به مجوز قانونی دارد و از طرفی فقط  برای کارهای حرفه ای كاربرد دارد. قبل از ساخت این نسل از دوربین ها برای فیلمبرداری صحنه ها از ارتفاع بالا  فیلمبردار سوار هلی کوپتر شده و از بالا فیلمبرداری می کرد. اما مسلما این دوربین ها علاوه بر ارائه کیفیت بالاتر نسبت به دوربین های گذشته، کار را نیز خیلی راحت تر کرده اند. تعداد ملخک های این دوربین ها قدرت پرواز آنها را مشخص می کند. انواع مختلف آن از چهار ملخک شروع شده و تا 12 ملخک هم در بازار وجود دارد.

یکی از فروشندگان پاساژ حافظ در مورد دوربین های پروازی حرفه ای می گوید:«نوع حرفه ای این فانتوم های پروازی به کار سینما گران می آید. برای مثال، سیروس مقدم در ساخت سریال پایتخت از این فانتوم های پروازی استفاده کرده و تمام صحنه هایی که چشم اندازهای زیبای شمال را از ارتفاع بالا نشان می دهد،  توسط این دوربین های حرفه ای فیلمبرداری شده اند.»

 

قیمت

قیمت دوربین هایی که این دسته از کاربران استفاده می کنند بین چهار تا هفت میلیون تومان است. اما این رقم برای دوربین های پروازی سینمایی خیلی بالاتر است و گاهی تا 60 میلیون تومان هم می رسد.

 

دیتا پروژکتور، تكنولوژی جدید

دیتا پروژکتورها در واقع نوع مدرن و پیشرفته همان ویدئو پروژکشن های قدیمی هستند. تصاویر موجود در دیتا پروژکتورها روی پرده های سفید قابل اجرا بوده و خود این پرده ها قابل نصب روی پایه های مخصوص و متحرک را دارند. نوع ثابت آن هم وجود دارد که از انواع ثابت آن، پرده های برفی  هستند که با ریموت کنترل جمع و باز می شوند. بعضی از انواع این دیتا پروژکتورها در تاریکی نسبی یعنی در حد سایه هم قابل استفاده هستند اما بیشتر انواع آن برای استفاده، نیاز به خاموش کردن تعداد زیادی از چراغ های اطراف پرده دارند تا تصویر واضح تری ایجاد شود. از این تکنولوژی برای پخش فیلم های مستند علمی در دانشگاه ها یا مدارس، سمینار ها و همایش ها استفاده شده و دربعضی مجالس و جشن ها، مثل جشن تولد، کلیپ های جشن را همان جا پخش كرده و درمعرض دید مهمانان قرار می دهند. اما با توجه به قابلیت وصل دستگاه توسط کابل اچ. دی. ام. آی به آنتن، می توان برای مشاهده تصاویر تلویزیونی در سالن هتل ها و امثال آن از این وسیله استفاده کرد.

 

قیمت

قیمت این پرده ها بسته به اندازه آن از 100 هزار تومان تا یک میلیون و نیم متفاوت است. انواع برقی آن گران ترین نوع آن هستند.

 

یك امكان ویژه امنیتی

بحث دوربین فقط به وسیله ای برای عكاسی خلاصه نمی شود. گاهی دوربین برای حفاظت از حریم خصوصی است. اگر برای حفظ امنیت منزل، محل کار، پارکینگ خانه یا هر جای دیگری به فکر خرید و نصب دوربین مدار بسته هستید، می توانید به پاساژ حافظ سر بزنید. انواع مختلف آن از آنالوگ های قدیمی تا HD و IP که انواع پیشرفته ترین این دوربین ها محسوب می شوند در این مركز خرید موجود است.

هزینه نصب این دوربین ها و همچنین دستگاه ضبط تصاویر و مانیتور نمایشگر تصویر دوربین ها، تعداد دوربینی که استفاده می شود، بستگی دارد. در صورت نصب این دوربین ها در هر مکان، باید وجود آن به اطلاع همه کسانی که به آن محل رفت و آمد می کنند، برسد .در غیر این صورت فیلمبرداری شما پنهانی بوده و جرم محسوب می شود.

 

دوربین های سوپرزوم، برای عكاسی از طبیعت

این دوربین ها، دوربین هایی هستند که هر چند ممکن است گاهی در رده دوربین های کامپکت قرارگیرند اما دو تفاوت خیلی مهم با دوربین های جمع وجور جیبی دارند. اول اینکه با قرار دادن لنز قوی تر نسبت به کامپکت های جیبی، قدرت فوکوس بالاتری دارند. دوم اینكه به خاطر همین لنز اندازه بزرگ تری داشته و قابل حمل با کیف دستی نبوده و حتما  باید با کیف مخصوص شان جابه جا شوند. این دوربین ها معمولا به کسانی پیشنهاد می شود که هر چند علاقه ای به تنظیم حرفه ای دوربین ندارند؛اما دل شان می خواهد در طبیعت عکس های کاربندی شده زیباتری بگیرند. درواقع می توان گفت که این دوربین ها برای کسانی که اهل سفر به ویژه طبیعت گردی هستند، مناسبند. در عین حال با عقب و جلو کردن لنز می توانید کادر مورد نظرتان را پیدا كنید.  این درحالی است كه تنظیم این دوربین ها، اتوماتیک هم هست. بدنه این دوربین ها شبیه دوربین های حرفه ای «دی اس ال آر» است.هر چند این دوربین ها گاهی زوم 83 برابر هم ارائه می کنند اما تفاوت عمده آنها با دوربین های حرفه ای «دی اس ال آر»  در این است که لنز آنها ثابت است و در واقع قابلیت ارتقاء لنز ندارند.

 

نمونه خوب

از برند کانن سری «اچ اس» و از برند سونی سری «وی» پیشنهاد می شود. همچنین سری «اس» و «پی» نیکون دوربین های سوپرزوم جدیدی هستند كه به تازگی به بازار ارائه شده اند.

 

دوربین «اس ال آر» با قابلیت ارتقا

دوربین های حرفه ای «اس. ال. آر» که مهم ترین مشخصه آن، قابلیت ارتقا لنز است تا چند سال پیش فقط مورد استفاده عکاسان حرفه ای قرار می گرفت. اما با توجه به اینکه در سال های اخیر قیمت آنها کمی تعدیل شده  و کاربران عادی هم قدرت خرید بعضی از مدل های آنها را پیدا کرده اند. بسیاری از افراد علاقه مند به عکاسی حرفه ای برای استفاده شخصی این دوربین ها را می خرند. مهم ترین خصوصیت این دوربین ها، قابلیت ارتقاء لنز است. یعنی با توجه به قابل تغییر بودن لنز، عکاس می تواند در شرایط مختلف و موقعیت های گوناگون از لنزهای مختلف و متناسب با هر موقعیت استفاده کند.

سنسورهای بزرگ و بسیار حساس دوربین های اس ال آر ؛ تصویری حقیقی تر از زاویه عکس و عمق میدان عکاسی برای عكاس فراهم می كند.همچنین تجزیه نور توسط آینه مکانیکی که در این دوربین ها به کار رفته، باعث می شود شفافیت و وضوح تصویر بسیار بالاتری داشته باشیم. جدیدترین دوربین های اس ال آر در بازار سری «ای او اس» از برند کانن است. هرچند برندهای دیگر مثل سونی و پاناسونیک همواره در ساخت دوربین های حرفه ای در بازار پیشتاز هستند. اما آنچه در خرید دوربین «اس. ال. آر» حائز اهمیت است؛ انتخاب یک لنز مناسب برای روی دوربین است.

در بازار پیشرفته سال های اخیر عکاسان حرفه ای تکنولوژی لنزهای «فول فریم» را تایید می كنند. اگر به طور خلاصه بخواهیم نتیجه کار با این لنزها را توضیح دهیم باید گفت که عکس های گرفته شده با این لنزها، چشم انداز وسیع تری به بیننده می دهد یا به اصطلاح عکاسان این عکس ها، «واید» است. اگر دوربین های اس ال آر را فقط برای مصرف شخصی و صرفا به دلیل علاقه  شخصی تان به عکاسی می خرید، باید یادتان باشد که این پهنای تصویر حاصل از استفاده لنزهای فول فریم در کارهای غیرحرفه ای چندان خودش را نشان نمی دهد و در حقیقت نسبت به هزینه خیلی زیادی که بابت خرید دستگاه می  كنید، امتیاز خیلی خاصی ندارد.

 

آنچه به دوربین تعلق دارد

در پاساژ حافظ علاوه بر انواع و اقسام دوربین ها دربعضی فروشگاه ها، انواع و اقسام وسایل جانبی دوربین را هم می توانید ببینید كه از آن جمله می توان به سه پایه دوربین عکاسی، جلد دوربین کامپکت و کیف های انواع سوپرزوم ها و همچنین کوله پشتی ها برای دوربین های اس. ال. آر و کیف های مخصوص هندی کم اشاره كرد. با هر قیمت و سلیقه ای می توانید این تجهیزات را بخرید. برای مثال، سه پایه  دوربین از 50 هزار تا یک میلیون تومان متنوع است. بعضی از این سه پایه ها مخصوص عکاسان حرفه ای است که قیمت آنها كمی بالاتر است.

 

برای کلکسیونرهای دوربین

از در پاساژ حافظ که وارد شدید،سومین مغازه سمت راست، مكانی است که علاوه بر انواع دوربین های مدرن و آخرین مدل برندها دوربین های عتیقه و قدیمی را خرید و فروش می کنند. شاید خیلی از این دوربین ها دیگر به کار کاربران نیاید اما خیلی ها دل شان می خواهد دوربین های قدیمی را خریده و كلكسیونی از این دوربین ها داشته باشند. علاوه براین اگر دوربین قدیمی دارید که سال هاست گوشه كمد خاک می خورد،می توانید آن را به این مغازه بفروشید.

 

نبش میرداماد،  مكان دیگری برای دوربین

اگر نگران ترافیك شب عید هستید و نمی خواهید درگیر ترافیك مراكز خرید مركز شهر شوید، می توانید به جای پاساژ حافظ، سری به مجتمع « پایتخت» بزنید. این پاساژ در تقاطع میرداماد – ولیعصر واقع شده است. در طبقه سوم این پاساژ، انواع جدیدترین دوربین های موجود در بازار یافت می شود. همچنین می توانید لوازم جانبی دوربین ها را هم در اینجا پیدا کنید. البته تنها چیزی که در اینجا نباید سراغ آن بیایید دوربین های مدار بسته است. به هر جال چنانچه قصد خرید یک دوربین را دارید یکی از گزینه های محل خرید شما می تواند این پاساژ باشد.یکی دیگر از پاساژهایی که می توانید برای خرید دوربین به آنجا بروید،پاساز بهار در محله بهار جنوبی در خیابان سمیه است.این پاساژ که به صورت اختصاصی در زمینه دوربین های دیجیتال فعالیت دارد ؛ علاوه بر فروش انواع دوربین های دیجیتال بعضی خدمات پس از فروش و برخی تعمیرات دوربین ها را نیز انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *