گشتی در خیابان جمهوری تهران

این روزها هوا حسابی بهاری است؛ اردیبهشت است دیگر، تکلیف آب و هوا با خودش معلوم نیست. صبح هوا ابری است، بعد خورشید خودش را از لای انبوه ابرها بیرون می  کشد و رخ نشان می دهد. اما کمی که می گذرد باد ابر سیاهی را مقابل خورشید می  کشد و باران است که از آسمان جاری می  شود و شهر را حال و هوایی بهشتی می‎دهد. با این حال و هوا حیف است آدم اسیر چاردیواری خانه باشد. فصل، فصل بیرون زدن و سیر و سیاحت است، اما لازم نیست حتما برای غرق شدن در این هوای دلربا و طناز راه دوری بروید. اردیبهشت فصلِ «تهران» است، فصل قدم زدن در خیابان‎های شهر و دل دادن به سبزِ جاندار و زنده درخت‎ها، به بوی توت‎هایی که دارند کم‎کم می رسند و آوای پرنده هایی که مستِ بوی گل و درخت اند و گویی می خواهند یادآوری کنند که این شهر، شهر آنها هم هست.

برای لذت بردن از حال و هوای بهار و برای یک تهرانگردی کوتاه و متنوع «خیابان جمهوری» در انتظار شماست. خیابانی پر جنب و جوش و زنده که انگار پلی میان گذشته و حالاست و در کنار مراکز خرید و مراکز فرهنگی مدرن، هزاران نشانه و یادگار از گذشته در دل دارد و اگر پا به پایش پیش بروید، حتما از همنشینی با آن لذت خواهید برد.این توضیح را هم بدهیم كه جاذبه  هایی كه در این گزارش به آن ها اشاره شده تنها بخشی از مکان  های قدیمی و دلنشین در خیابان جمهوری را دربرمی گیرد. این خیابان قدیمی با حافظه چندین و چند ساله  اش مجموعه بی  شماری از مکان  ها، حس‎ها و خاطره  ها را در خود حفظ کرده که تنها با گشت و گذارهای چندین باره در کوچه پس کوچه  های آن قابل شناسایی است.

 

خیابان جمهوری کجاست؟

«خیابان جمهوری اسلامی» یکی از خیابان   های قدیمی تهران است که از حدود سال 1300 جان می   گیرد و بعد با تمایل پهلوی اول و دوم به مدرنیسم، بناهای خوش نقش و نگاری به تاسی از معماری مدرن غربی در آن ساخته می‎شوند. این گونه است كه جمهوری و خیابان‎های اطرافش به مهم ترین خیابان‎های شهر تبدیل می‎شوند.این خیابان که در گذشته به نام‎های «خیابان شاه»، «خیابان شاه‎آباد» و «خیابان استانبول» خوانده می  شد، نزدیک به 5 کیلومتر طول دارد و از خیابان جمهوری آغاز و به میدان بهارستان ختم می‎ شود.در فاصله این دومیدان، بورس فروش کالاهای مختلف،چندین رستوران   و كافه و خانه قدیمی، مراکز فرهنگی و چند موزه وجود دارد. همچنین دیگر خیابان  های مهم تهران چون خیابان کارگر، خیابان فلسطین، خیابان ولیعصر، خیابان حافظ، خیابان سی  تیر، خیابان سعدی و سپهسالار از این خیابان می  گذرند و درهای جدیدی را به سوی آن می  گشایند تا هیچ، کم نداشته باشد و خیابانی تمام و کمال باشد. بسته به اینکه می  خواهید از کدام بخش خیابان جمهوری، تهرانگردی خود را شروع کنید، می‎توانید از وسایل نقلیه مختلفی چون اتوبوس، مترو، خط بی.آر.تی و خودروی شخصی استفاده کنید. البته بخش بزرگی از خیابان جمهوری در محدوده زوج و فرد و محدوده طرح ترافیک است، بنابراین بهترین راه رسیدن به این خیابان، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است. ممکن است خیابان جمهوری مسیر هر روزه شما باشد و بارها در این خیابان قدم زده باشید، اما اگر به چشم یک گردشگر به این خیابان نگاه كنید، خواهید دید كه جاذبه‎های مختلفی در دل کوچه‎های بزرگ و کوچک اش نهفته است. بنابراین باید دل داد به این خیابان بلند، از ظاهر شلوغ و خسته اش فاصله گرفت، از سطح غبار گرفته اش عبور کرد و زیبایی  هایش را کشف کرد.

 

یک تیر و دو نشان؛ خرید و گشت وگذار

شهرت خیابان جمهوری بیش از همه به این است که از این خیابان دست خالی به خانه باز نمی‎گردید و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن یافت می  شود. جمهوری، بورس کالاهای متنوعی است و بسیاری معتقدند که اینجا بهشت خرید کالاست و می‎شود با صرف زمان اندکی به مجموعه‎ای از فروشگاه ها دسترسی پیدا کرد و انواع برندها و مدل‎های یک کالا را دید، آن‎ها را باهم مقایسه کرد و بعد از كمی چانه زدن یک خرید ایده‎آل را تجربه کرد.اگر قصد خرید هم ندارید حتما به مراکز خرید و پاساژهای خیابان جمهوری سری بزنید. این منطقه از سال ها پیش جزو محبوب ترین مناطق برای خرید بوده و بافت قدیمی و متراکم این پاساژها بخشی از هویت این خیابان است. با کمی دقت در حال و هوای این پاساژها تکه‎های مختلفی از فرهنگ و گذشته شهر را خواهید یافت.

 

از جمهوری چی بخریم؟

خیابان جمهوری بورس انواع لباس است. بسیاری از پدر و مادرها برای خرید لباس و وسایل نوزاد به خیابان جمهوری می‎آیند. در خیابان جمهوری و درنزدیکی سه‎راه جمهوری علاوه بر یک پاساژ بزرگ، چندین فروشگاه هم برای فروش لباس نوزاد وجود دارد که می شود یک سیسمونی کامل را از آن ها تهیه کرد. «پاساژ شانزه لیزه» در «چهارراه امیراکرم» بورس لباس مجلسی است و در گذشته محل عرضه لباس‎های مُد روز بوده و البته هنوز هم بسیاری معتقدند از این پاساژ می‎توان لباس های متنوع و شیک را با قیمت مناسبی خرید. این پاساژ قدیمی معماری جالبی هم دارد و کمی شبیه معماری پاساژ های اروپایی مثلا «کاونت گاردن» لندن است. اینجا مسقف نیست و گویی خیابانی سنگفرش است که در دو سویش مغازه های مختلفی شکل گرفته است.بسیاری هم برای خرید لباس عروس و داماد و یا خرید آینه و شمعدان به خیابان جمهوری می‎آیند و دست پر هم باز می گردند.خرید جهیزیه هم بسیاری را به خیابان جمهوری می‎کشاند. این خیابان بلند، بورس انواع لوازم خانگی بزرگ و کوچک است و فروشگاه‎های نمایندگی برندهای مطرح لوازم خانگی همگی در خیابان جمهوری شعبه دارند و از گاز و یخچال گرفته تا لوازم صوتی تصویری و لوازم برقی کوچک را می  شود در جمهوری خرید.در این خیابان مجموعه ای از فروشگاه‎های دوربین و تجهیزات عکاسی و چرخ خیاطی هم وجود دارد. تقاطع چهارراه جمهوری با جنوب خیابان ولیعصر هم بورس لوازم پزشکی است. خیابان جمهوری بورس فروش موبایل و کالای دیجیتال، لوازم الکترونیک، ساعت، خودنویس، لوازم التحریر و انواع سازهای غربی هم هست. اگر به خیابان های فرعی خیابان جمهوری هم سر بزنید، دیگر این مجموعه کامل می  شود؛ در خیابان لاله‎زار می‎توانید انواع لوازم و تجهیزات برقی و روشنایی را بخرید، خیابان منوچهری بورس ساک، چمدان، کیف و کوله، لوازم آرایشی و اشیای قدیمی و عتیقه است. در کوچه برلن هم انواع لوازم آرایشی و بهداشتی عرضه می‎شود. چهارراه استانبول هم که بورس خرید و فروش سکه و ارز است. انواع قهوه و خودنویس هم کالاهایی با مشتریان خاص هستند که در فروشگاه  های معروف و قدیمی خیابان جمهوری یافت می  شوند.خیابان سپهسالار محل فروش کیف و کفش زنانه است. همچنین در انتهای خیابان جمهوری و کمی مانده به بهارستان فروشگاه هایی برای عرضه کاغذ، مقوا و چاپ کارت عروسی، سررسید و غیره وجود دارد.

 

در جمهوری کجاها برویم؟

 

خیابان جمهوری گویی خودش یک موزه- خیابان است و برای گشت و گذار در آن باید کمی جستجوگر و سر به هوا بود تا بتوان نشانه هایی‎ از سالیان گذشته را در آن یافت و دید. در این میان بناهای شاخصی هم هستند که در ادامه معرفی می‎شوند.

 

ساختمان آلومینیوم

 

ساختمان آلومینیوم در خیابان جمهوری و نرسیده به پل حافظ قرار دارد. این ساختمان 12 طبقه است و تاریخ ساخت آن به روزگاری برمی گردد که تهران می خواست هم قد و قواره پایتخت های مهم جهان شود و به همین خاطر برج های بلندی در پایتخت قد کشیدند. روی تابلوی غبارگرفته این ساختمان تاریخ ساخت آن 1962 حک شده، یعنی46 سال از زمانی که این ساختمان بلند به عنوان سومین ساختمان بلندمرتبه ایران با اسکلت فلزی و مجهز به آسانسور ساخته شد، گذشته است. مالک و سازنده این ساختمان هم مثل ساختمان پلاسکو حبیب‎الله القانیان است. در واقع این ساختمان کمی بعد از پلاسکو ساخته شده است. ساختمان آلومینیوم بیشتر محل تعمیر ساعت و تعمیر لوازم خانگی است و معروف است که هرچیزی که برچسب غیرقابل تعمیر می  خورد، در این پاساژ تعمیر شده و باز می  گردد. متاسفانه پاساژ آلومینیوم هم به دلیل ایمنی پایین، بافت فرسوده و تراکم مغازه‎ها در صورت بروز حادثه امنیت پایینی دارد و اگر فکری به حالش نشود، سرنوشتش چندان با پلاسکو متفاوت نخواهد بود.

 

بیمارستان نجمیه

 

بیمارستان نجمیه که کنار پاساژ علاءالدین قرار دارد،اولین بیمارستان مدرن ایران است که در اوایل دوره پهلوی ساخته شد و معماری‎اش رنگ و بوی قاجاری دارد. بانی ساخت این بیمارستان، نجم  السلطنه، مادر دکتر محمدمصدق نخست وزیر نامدار ایران است که بیمارستان را وقف کرده‎است. این بیمارستان محل درگذشت دکتر مصدق هم هست. در سال 1330 در جهت گسترش بیمارستان، بنای دیگری به آن اضافه شد که خوشبختانه معماری آن با بنای اصلی هماهنگ است. این بیمارستان با معماری زیبای قاجاری با ستون‎های تزئین شده و درهای هلالی و سردرکاشیکاری شده، بیمارستانی زیبا و تاریخی است که در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است. به خیابان جمهوری که رفتید، سر زدن به این بیمارستان را فراموش نکنید. اگرچه نمی توانید وارد ساختمان بیمارستان شوید، اما در حیاط مجموعه می‎توانید قدم بزنید و این بنای تاریخی را ببینید.

 

بازار چارسو

 

بازار چارسو یک فضای چندمنظوره و زیبا در قلب تهران است؛ در میان شلوغی و هیاهوی پل حافظ چون جزیره کوچکی در دل دریای متلاطم می‎ماند. به نظر می‎رسد که این آرامش مدیون معماری زیبا و آرامش‎بخش ، فضای داخلی دلباز و دلنشین آن است. این بنا از بیرون شبیه سه مکعب است که روی هم قرار گرفته‎اند و با شیشه و نمای فلزی مشبکِ سفید تزئین شده‎اند. در همین مدت کوتاهی که از ساخت این مجموعه می‎گذرد،این مكان بدل به یکی از مراکز تجاری و تفریحی محبوب در مرکز شهر شده است.این بنا هفت طبقه است؛ طبقه اول آن به فروش لوازم صوتی و تصویری و لوازم خانگی اختصاص یافته و چهار طبقه دیگر محل عرضه موبایل و کالای دیجیتال است.طبقه ششم شامل یک فودکورت بزرگ است که غذاهای متنوع، فضایی بزرگ،  دلچسب و منظره‎ای زیبا رو به شهر دارد. طبقه هفتم بنا هم شامل 5 سالن سینما و یک لابی بزرگ برای برگزاری نمایشگاه‎های هنری است و فضای فرهنگی مجهزی را با استانداردهای بالا به مخاطبان عرضه می‎کند.

 

2 خیابان خاطره انگیز

کمی بعد از پل حافظ خیابانی شمالی- جنوبی جمهوری را قطع می  کند که شمال آن خیابان میرزا کوچک خان و جنوب آن خیابان سی‎تیر نام دارد. خیابان میرزا کوچک‎خان که از جمهوری شروع می‎شود و تا خیابان نوفل لوشاتو امتداد دارد، در گذشته «استالین» نام داشت. در سال 1323 کنفرانسی با حضور چرچیل نخست وزیر انگلیس، روزولت رئیس جمهور آمریکا و استالین رئیس جمهور شوروی برگزار می‎شود و سه خیابان از خیابان‎های تهران به نام این سیاستمداران تغییر می‎کند. نام استالین بر خیابان نزدیک به سفارت شوروی نهاده می‎شود. البته این نام  گذاری‎ها چندان طول نمی  کشد و دو دهه بعد و با انقلاب، این سه نام دوباره عوض می  شوند.

 

دیدنی های خیابان میرزا كوچك خان

خیابان میرزا کوچک خان بی  شک یکی از خاطره‎انگیز ترین خیابان‎های تهران است؛ خیابانی سنگ فرش که پر است از بناهای تاریخی وخانه  های قدیمی. در این خیابانِ زیبا چندین بنای مذهبی هم وجود دارد و سبب شده تا آن را خیابان ادیان هم بخوانند.

 

آتشکده آدریان

این آتشکده، تنها آتشکده تهران است و صد سال از عمرش می  گذرد. این بنای کهنِ قاجاری دری بزرگ و چوبی دارد که سردرش با گچبری‎های ظریف تزئین شده و دیواری آجری دارد. از در که بگذرید و پا به حیاط بگذارید، عمارتی بزرگ و زیبا با ستون‎های بلند و گچبری  های هنرمندانه از طرح گاو و انگور توجه تان را جلب می كند.در بالای عمارت اصلی هم طرحی از فره‎ وهر با زه و کمانی در دست گچ بری شده است. در مقابل بنا حوضی بیضی شکل ساخته شده که آبی آسمان را در خود منعکس می  کند. این آتشکده با کمک مالی پارسیان هند ساخته و آتش آن از آتشکده یزد به تهران آورده   شده  كه هنوز روشن و فروزان است. زمان بازدید از آتشکده روزهای شنبه تا چهارشنبه 8 تا 15 و پنج شنبه‎ها 8 تا 12 است.

 

دبیرستان فیروز بهرام

این مدرسه قدیمی هم در خیابان میرزا کوچک خان قرار دارد. نزدیک به 85 سال از ساخت آن می  گذرد. این مدرسه هم با کمک پارسیان هند ساخته شد و در مراسم افتتاح آن رابیندرانات تاگور شاعر نامدار هندی ِبرنده نوبل حضور داشت. در طراحی این بنا، تلفیقی از معماری کهن ایرانی و طرح واره  های هخامنشی با معماری اروپایی دیده می‎شود. بنا با آجرهای زرد و قهوه  ای ، کاشی‎کاری‎های آبی و پنجره  های چوبی سبز- آبی ، سقف سرخ شیروانی نمایی دلفریب و جادویی به خود گرفته است. معمار این بنا جعفرخان معمارباشی است که معمار ویژه مظفرالدین شاه بود و از دیگر آثار هنرمندانه او می  توان به سردرباغ ملی و عمارت کلاه‎فرنگی عشرت آباد اشاره کرد. این مدرسه که هنوز هم در حال فعالیت است، محل تحصیل چهره‎های مطرحی چون سیدحسین نصر، ایرج افشار، احمدشاملو، محمدنوری، بیژن جلالی و مهرداد بهار بوده است. امکان بازدید از فضای داخلی این بنا ممکن نیست، اما با دیدن نمای بیرونی این بنا هم می  شود حظ کافی برد.

 

کلیسای حضرت مریم

این بنا هم از دیگر بناهای مذهبی این خیابان است که به دست نیکولای مارکف، معمار روسی و متاثر از بناهای روسیه و گرجستان در سال 1324 ساخته شد. این بنا بعد از گذشت بیش از 70 سال هنوز محل نیایش است.

 

دیدنی های خیابان سی تیر

اگر خیابان میرزا کوچک خان را بعد از خیابان جمهوری امتداد دهید، خیابان سی  تیر شروع می  شود. این خیابان درگذشته به دلیل قرار گرفتنِ خانه قوام  الدوله در آن، خیابان قوام نام داشته که بعد از انقلاب به نام قیام سی‎تیر در سال 1331، خیابان سی تیر نام می  گیرد. این خیابان هم سنگفرش شده و همین سبب شده تا خودروها با سرعت کمتری از آن خیابان قدیمی عبور کنند. این خیابان، گذشته از خانه  های قدیمی،کوچه  های تنگ و تاریک و فضای دلنشین، پر است از مکان  های دیدنی که باید همه را دید و لذت برد.

 

موزه آبگینه و سفالینه

 

یکی از زیباترین جاذبه  های این خیابان است. این موزه در واقع خانه احمد قوام بوده که حالا بدل به موزه شده و گنجینه  ای با ارزش از آثار شیشه‎ای و سفالی ایران را در خود جای داده است. این گنجینه شامل آثاری از دو هزارسال پیش تا دوره صفوی و قاجار است. این موزه همه روزه جز دوشنبه  ها به روی علاقه  مندان باز است.

 

موزه علوم و فناوری

 

این هم یکی از مکان  های هیجان انگیز در خیابان سی  تیر است.این موزه، دستاوردهای علمی ایران را در حوزه‎های مختلف علمی نشان می  دهد. همچنین یک گالری به نام مرکز علم هم دارد که شبیه پارک‎های علم و فناوری است و کودکان و نوجوانان در این گالری می توانند مفاهیم پیچیده فیزیک و ریاضی را از نزدیک تجربه و لمس کنند. این موزه خصوصا برای کودکان و نوجوانان حسابی سرگرم‎کننده و آموزنده است.

 

موزه ملی ایران

 

اولین موزه رسمی ایران است و بخشی از با ارزش  ترین آثار باستانی و تاریخی ایران را در خود جای داده است. بخشی از این آثار متعلق به پیش از تاریخ و بخشی هم آثار بعد از تاریخ و اسلام هستند. همچنین بخشی از قدیمی  ترین دست ساخته  های بشر که متعلق به یک میلیون سال پیش است، در این موزه نگهداری می‎شود.

 

شكم گردی

یکی از برنامه‎های آینده برای خیابان سی‎تیر متوقف كردن عبور اتومبیل از آن و تبدیل کردن این خیابان به مكانی برای قدم  زنی و پیاده  روی است. این روزها هم در بخش انتهایی خیابان حال و هوایی متفاوت در جریان است؛. دو طرف  خیابان گلکاری شده است؛ یک طرف با گل یاس   و طرف دیگر با گل  های رنگارنگ شیپوری. در پیاده روهای این خیابان، جا به جا نیمکت هایی برای نشستن و لذت بردن از بوی گل ها چیده اند. چندماهی هم هست که این بخش از خیابان سی‎تیر بدل به گذرگاهی برای چشیدن طعم های مختلف شده است. در مقابل موزه ملی چندین غرفه قرار داده شده که هر کدام یک طعم را عرضه می‎کنند. تقریبا هرچه بخواهید در اینجا یافت می  شود، از غذاهای خانگی مثل کباب تابه  ، زرشک پلو با مرغ و آش گرفته تا سمبوسه، فلافل، انواع ساندویچ، نوشیدنی و آب میوه خنک، فالوده و بستنی و انواع قهوه و کیک. در برخی از عصرهای بهاری خصوصا روزهای آخر هفته، در پارک مقابل موزه برنامه‎های فرهنگی چون کنسرت برگزار می  شود.بنابراین می  توانید با دوستان یا خانواده به این خیابان بیایید، دور میزهای زیبا و زیر چترهای رنگارنگ بنشینید و خوراکی  های گوناگون را امتحان کنید و از هوای لطیف و طناز اردیبهشت لذت ببرید.

 

در جمهوری چی بخوریم؟

خیابان جمهوری پر است از رستوران  های بزرگ و کوچک که به دلیل تردد بالا و تعداد زیاد فروشندگان همیشه شلوغ هستند، اما این گونه رستوران  ها همه جای شهر پیدا می  شود. آنچه در جمهوری متفاوت است، کافه- رستوران‎هایی قدیمی و مطرح است که از گذشته تا امروز پاتوق نسل  های مختلف بوده اند. اگر به خیابان جمهوری رفتید، چشیدن طعم  های ممتاز این كافه – رستوران ها و لذت بردن از فضای خاطره  انگیز آن ها را فراموش نکنید.

 

کافه-رستوران نادری

 

هتل نادری در خیابان جمهوری و مقابل سفارت انگلیس قرار دارد، شهرت این هتل قدیمی مدیون کافه قدیمی و دلبازش است که در سال 1306 توسط خاچیک مادیکیانس دایر شد. این کافه عنوان اولین کافه به سبک غربی را بر خود دارد. کافه نادری در کنار کافه‎هایی که بعدها تاسیس شدند، مانند کافه فیروز و کافه گل  رضاییه، پاتوق نویسندگان و شاعران مطرح دهه 30 و 40 بود.این کافه بنای زیبا و کلاسیکی دارد؛ سقفی بلند و پنجره  های قدی که به حیاطی بزرگ و پردرخت گشوده می شود. در گذشته حیاط هم بخشی از کافه و محل اجرای موسیقی بود و حالا کمتر مورد استفاده قرار می  گیرد. این کافه با اینکه یک بار دچار آتش سوزی شد، اما هنوز هم پابرجاست و با فضای کلاسیک، صندلی  های قدیمی سیاه و گارسون  های مسن حال و هوایی اصیل و قدیمی دارد. انگار ماشین زمان است و آدم را به دهه‎های گذشته می  برد.

 

کافه- رستوران گل  رضاییه

 

کافه رستوران رضاییه یکی از پنج کافه قدیمی تهران است. کافه فیروز، کافه فردوسی، کافه ریبرا و کافه نادری چهار تای دیگر هستند. از میان این پنج کافه تنها گل رضاییه و کافه نادری باقی مانده اند. این کافه نزدیک به 70 سال قدمت دارد و مانند کافه نادری پاتوق نویسندگان و شاعران بود و بعد از گذشت این همه سال، هنوز فضای قدیمی و اصیل خودش را حفظ کرده است. این کافه فضایی گرم و شلوغ دارد و دیوارهایش پراست از عکس نویسندگان و شاعران و ظرف های قدیمی زیبا. یکی از ویژگی‎های این کافه، وجود یک میز و چهار صندلی است که کنار پنجره قرار گرفته و هیچ کس حق ندارد پشت آن بنشیند. در واقع این میز پاتوق فروغ فرخزاد و گاهی صادق هدایت بود و بعد از رفتن آن‎ها، صاحب کافه تصمیم می  گیرد کسی پشت  آن ها ننشیند ؛ گویی زمان در حوالی این میز ایستاده است. این کافه حال و هوایی عجیب دارد و انگار انرژی سالیان گذشته را درخود حفظ کرده و حسی کاملا متفاوت نسبت به کافه‎های معمولی شهر به شما می دهد. این کافه منویی قدیمی دارد که تقریبا متعلق به50 سال پیش است و از میان غذاهای آن می  توان به سوپ بُرش روسی، کتلت روسی و ماهی کبابی اشاره کرد.

 

رضا لقمه

 

رضا لقمه هم از اغذیه فروشی  های معروف و قدیمی تهران است که در ابتدای خیابان میرزا کوچک خان قرار گرفته است. غذای این اغذیه فروشی شامل کباب لقمه  های کوچکی است که با سبزی و کمی پیاز میان نان لواش پیچیده و با دوغ سرو می شود. عطر و طعمی عجیب و نوستالژیک دارد. این اغذیه فروشی فضای کمی برای نشستن دارد و بیشتر مشتری‎های آن غذای خود را بیرون میل می  کنند. اغذیه فروشی همیشه شلوغ است. بنابراین باید کمی صبوری کنید و منتظر شوید تانوبت شما فرا برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *