20 مقصد متفاوت برای تعطیلات نوروزی

گرفتاری ها و فشار کاری، اواخر اسفند به اوج خود می رسد، انگار در این ماه تنها چیزی که آدم را سر پا نگه می دارد رویای سفرهای نوروزی است؛ برای همین است که از اول اسفند دل مان لک می زند برای سفر. سفر، سین ثابت بسیاری از سفره های عید است و بسیاری از خانواده ها هر سال نوشدن طبیعت را با سفر و کشف ناشناخته ها جشن می گیرند؛ بعضی ها دوست دارند سفری سرشار از آرامش را تجربه کنند تا خستگی سالی که گذشت از تنشان بیرون شود، بعضی دیگر به دنبال ماجراجویی هستند و هدف شان از سفر هیجان است و بس، دسته سوم هم به دنبال تجربه ای جدید در فرهنگی متفاوت هستند. به هر حال هدف شما از سفر هر چه که باشد باید این روزها به فکر رزرو تور و انتخاب مقصد باشید. از آنجایی که بهار فصل مناسبی برای جهانگردی است؛ بسیاری از مسافران در انتخاب مقصد سفر دچار سردرگمی می شوند علاوه بر این بسیاری از آژانس های مسافرتی هم تنها چند شهر و پکیج ثابت را برای عید معرفی می کنند که ممکن است برایتان تکراری یا غیر جذاب باشد. در این شماره قصد داریم شما را با بهترین مقاصد سفرهای نوروزی آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب مناسب تری داشته باشید. با ما همراه باشید تا شهر محبوب خود را در هر قاره( آسیا، جنوب شرقی آسیا، شبه قاره هند، آفریقا و خاورمیانه) پیدا کنید و با جاهای دیدنی و تفریحات رایج آن آشنا شوید. ضمنا اگر اطلاعات کامل هر کدام از این شهرها را نیاز داشتید، می توانید جزئیات هر مقصد را در سایت همشهری 6و7 پیدا کنید.

 

در فصل بهار اکثر کشورهای آسیایی دارای آب و هوای مناسبی برای سفر هستند در این بین در برخی از این شهرها آیین نوروز با رسم و رسومات متفاوتی برگزار می شود که بسیار دیدنی است.

 

چین

دیوار چین

شهر آسمانخراش ها و قلب تپنده چین

اکثر تورهای نوروزی چین شامل پکن و شانگهای است. گرچه هوای پکن در این وقت سال سرد است اما افسون قصر ممنوعه و دیوار چین چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشید.

پکن که یکی از شش شهر باستانی چین است؛ قلب، روح و سیاست این کشور را در خود نهفته و با ترکیب آن با جاذبه های مدرن به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در جهان تبدیل شده است. ممکن است پکن در وهله اول شلوغ و پر جنب و جوش و در یک کلمه آشفته به نظر آید، اما شهر فوق العاده ای برای شروع یک ماجراجویی است. اگر کمی کنجکاو باشید، پکن فرصت مغتنمی برای دیدن جهش اتفاقات عجیب و غریب در گذشته و آینده چین است. برای سفر به پکن باید کمی به تاریخ علاقه مند باشید تا بتوانید از بناهای تاریخی و عظمت الهام بخش جاذبه های امپراتوری پنج هزار ساله شهر لذت ببرید. شهر ممنوعه، دیوار بزرگ چین، میدان تیانانمن و قصر تابستانی پکن معروف ترین جاذبه های این شهر است که دیدن آنها  آرزوی هر گردشگری است.

امروز شانگهای یکی از غربی ترین شهرهای چین پس از هنگ کنگ است که خط مقدم نوسازی این کشور را از آن خود کرده. علی رغم اینکه یک چهارم از ساخت و ساز جهان امروز در شانگهای انجام می گیرد هنوز بقایای معماری گذشته و رد پای استعمار در خیابان های شلوغ شانگهای زنده است. شانگهای در روزهای اوجش مرکز هنر، معماری و تجارت آسیا بود و امروز هم عنوان پاریس شرق را با خود یدک می کشد تا توریست های بیشتری را جذب کند. در شانگهای باید به دیدن محله قدیمی، باغ یویوآن، برج مخابراتی و شانزه لیزه شانگهای بروید.

 

ازبکستان

نوروز در ازبکستان

رم مشرق زمین

اگر در فصل نوروز قصد سفر به ازبکستان را دارید حتما جوری برنامه ریزی کنید که بتوانید از دو شهر تاشکند و سمرقند دیدن کنید.

سمرقند در طول تاریخ با القاب مختلفی مانند «خورشید تابان کره زمین»، «رم مشرق زمین» و «گوهر گرانبهای دنیای اسلام» خوانده می شد و همواره مورد توجه هنردوستان و دانشمندان بوده است. اگر یک بعد از ظهر در میدان ریگستان قدم بزنید و به ساختمان هایی که زمانی افسانه های شهرسازی دنیا محسوب می شدند نگاه کنید در خواهید یافت که چرا سمرقند را مرکز رنسانس اسلامی می نامیدند. سمرقند و شهرهای باستانی اطراف آن با شور و شوق به استقبال نوروز می روند؛ خانه تکانی، سمنک پزی، هریسه پختن و فال زدن از آداب مخصوص مردمان این سرزمین است. در سمرقند به تماشای مسجد بی بی خانم، آرامگاه تیمور، آرامگاه روح آباد، میدان ریگستان و رصد خانه الغ بیگ بروید.

تاشکند، شهری باستانی است که در جاده ابریشم با وسعت چین تا اروپا، نقش پررنگی داشته. پایتخت ازبکستان در سال های اخیر تغییر چهره داده و بسیاری از ساختمان ها و راه های آن  بازسازی شده است به همین دلیل پیش بینی می شود این شهر در چند سال آینده میزبان جمعیت انبوهی از توریست های مشتاق تاریخ و هنر باشد. جاذبه های تاشکند تنها در مردم عجیب این شهر خلاصه نمی شود بلکه در این شهر فرهنگ زنده ای وجود دارد که هر توریستی را به خود مجذوب می کند. طبیعت بکر تاشکند در نوع خود کم نظیر است و با یک ساعت و نیم رانندگی می توانید خود را به تفریحات آبی و جاذبه های طبیعی شهر برسانید. در سفرتان به تاشکند باید حتما سوار مترو شوید، از کهن ترین قرآن جهان دیدن کنید و در قدیمی ترین بازار آسیای مرکزی خرید کنید.

 

ویتنام

ویتنام

هالونگ و هانوی زیبا

طبیعت بکر ویتنام این کشور را به یکی از محبوب ترین مقاصد سفر دنیا تبدیل کرده است. اگر دنبال یک مقصد آرام بخش و زیبا هستید بهتر است ویتنام را برگزینید.

هالونگ در لغت به معنای اژدهای نزول کرده  یا نشسته است. هر چند این نام تا قبل از قرن 19 در اسناد تاریخی ذکر نشده، اما داستان ها و افسانه های زیادی در مورد این نام بر سر زبان هاست. هالونگ بای بهشت روی زمین است؛ خلیجی با مناظر و طبیعت بکر که از سراسر دنیا گردشگران را مجذوب خود کرده است. مجمع الجزایر هالونگ بای از هزار و 969 جزیره تشکیل شده که بعضی از آنها غیر مسکونی هستند. تخته سنگ های آهکی و جزایر کوچک سرسبزی که از آب زمردی سر بیرون آورده اند بیشتر به تصاویر ساختگی شبیه هستند اما در هالونگ بای رویای بهشت آدمی حقیقت پیدا می کند. قطب گردشگری ویتنام بیش از همه برای مسافرانی که به دنبال آرامش و فرار از زندگی روزمره مدرن هستند جذاب است. در هالونگ باید سری به جزایر و سواحل گوناگون بزنید، از کوه مقدس دیدن کنید و به كشف غار افسانه ای بپردازید.

شهری را تصور کنید که در آن اصالت عجیب و غریب آسیای قدیمی با چهره پویای آسیای مدرن تلفیق شده، شهری که فریبندگی را با وقار آسیایی تلفیق کرده و معماری هر عمارت آن انگار موزه ای تاریخی است. هانوی شهری است که تمام این تصورات در آن به واقعیت می پیوندند. هجوم موتورسیکلت ها در محله  قدیمی نشان می دهد که نبض تجارت این شهر بعد از هزار سال هنوز هم در اینجا می تپد. هانوی پایتخت سیاسی و فرهنگی ویتنام است؛ جایی که تاریخ باستان، میراث استعمار و چشم انداز مدرن با هم تلفیق شده. دریاچه هوئاتکیم، معبد ادبیات، آرامگاه هوشی مین و خانه اپرا از دیدنی های این شهر اند.

 

کشورهای جنوب شرقی آسیا در نوروز دو مزیت دارند؛ یکی اینکه آب و هوای اکثر آنها برای سفر بسیار دلچسب است و دیگر اینکه این کشورها غالبا به واسطه صنعت توریسم در دنیا مشهور هستند و شما می توانید مطمئن باشید که سفر جذابی را پیش روی خواهید داشت و البته به نسبت بسیاری دیگر از کشورها هزینه اندکی را هم باید بپردازید.

 

همه تخم مرغ های تان را در یک سبد قرار ندهید!

بسیاری از ما عادت داریم تمام پول ها و کارت های اعتباری مان را درون کیف پول مان نگهداریم. بهتر است این عادت را در سفر ترک کنید. بهترین راه این است که پول هایتان را در مکان های مختلفی قرار دهید؛ به عنوان مثال در جیب کاپشن، شلوار، کیف دستی و نهایتا کیف پول. اگر در طول سفر دچار حادثه ای شدید  یا کیفتان را فراموش کردید بدون پول شرایط تان بسیار دشوار خواهد بود. بنابراین بهتر است این مساله را حتما رعایت کنید. ضمنا از قرار دادن کیف پول در جیب پشتی شلوار هم پرهیز کنید زیرا آسان ترین مکان برای دزدیدن پول های شما همین جاست. بهتر است از جیب های داخلی و کیف های گردنی برای نگهداشتن مدارک و پول های تان استفاده کنید.

 

 

آذربایجان

کشور آذربایجان

برپایی نوروز در تنها کشور غیر فارسی زبان دنیا

جمهوری آذربایجان تنها کشور غیرفارسی زبانی است که دولت آن، عید نوروز را عید ملی شناخته است. به همین دلیل این ایام فصل مناسبی برای سفر به آذربایجان است.

باکو  از آن شهرهایی است که برای گردشگران ایرانی جاذبه های بسیاری دارد. مهم نیست که زمینی خود را به باکو برسانید یا هوایی. این شهر به قدری دیدنی است که مسیر رسیدن به آن اهمیت چندانی ندارد. گرچه روستاهای مرزی تبریز و باکو هر کدام برای خود می توانند یک مقصد سفر باشند. پایتخت آذربایجان بزرگ ترین شهر و بندر این کشور است و بر اساس منابع تاریخی یکی از قدیمی ترین شهرهای مشرق زمین. اگر ترک زبان هستید در باکو هیچ مشکلی برای ارتباط نخواهید داشت؛ زیرا زبان مردم آذربایجان ترکی آذربایجانی است که با ترکی محاوره شده در ایران تفاوتی ندارد. در باکو می توانید سراغ جاذبه های باستانی بروید که مقصدتان قطعا ایچری شهر خواهد بود اما بخش سوسیالیستی و مدرن باکو هم طرفداران خاص خودش را دارد. اگر به باکو آمدید حتما سری به اپراهای این شهر بزنید؛ تالار فیلارمونیک و آذربایجان سینما جایی است که می توانید موسیقی سنتی آذربایجان را ببینید و بشنوید. موزه فرش و هنرهای دستی هم مجموعه ای زیبا از سبک های گوناگون فرش است و می توانید انواع بافت های فرش را از نزدیک ببینید. اگر اهل خرید باشید حتما عاشق باکو خواهید شد؛ مرکز خریدهای چند طبقه با انواع برندهای مختلف در باکو بسیار هستند اما مشهورترین آنها مرکز خرید میدان آبشار است.

 

طبیعت بکر و فرهنگ غنی آفریقا گردشگران بسیاری را به این قاره کشانده است. گرچه سفر به آفریقا کمی هزینه برتر است اما مطمئن باشید که ارزشش را دارد.

 

به  متكدیان پول ندهید

درست است که صدقه دادن امر پسندیده ای است اما باید از پول دادن به مردمی که در خیابان گدایی می کنند در شهرهای غریب مطلقا خودداری کنید. واقعیت این است که کمک به گدایان احتمال دزدی را افزایش می دهد و نباید خودتان را در این مهلکه گرفتار کنید. اگر قصد کمک دارید بهتر است سراغ یک موسسه خیریه محلی بروید یا از طریق اینترنت به بنیان های خیریه جهانی کمک کنید. به هر حال فکر کمک مالی به گدایان را از سرتان بیرون کنید.

 

تایلند

تایلند

تایلند سرسبز و تاریخی

یکی از مقاصد محبوب مردم در نوروز تایلند است. در این فصل سال سرسبزی این سرزمین و امکانات توریستی آن بسیاری از گردشگران را به خود می خواند.

چیانگ مای، پایتخت فرهنگی تایلند است. وقتی از سفر به این شهر صحبت می کنیم، منظورمان روبرو شدن با طبیعت بکر، فرهنگ و تاریخی بی نظیر است. می توانید در چیانگ مای با پادشاه ببرهای دنیا ملاقات کنید، غارهای سنگ آهک را بكاوید و در رودخانه با یک قایق اژدهایی گشت و گذار کنید. بازارهای روز و شب، باغ ارکیده، پارک های ملی، کاخ سلطنتی، چشمه های آب گرم، روستاهای اسرارآمیز، کارخانه ابریشم و نقره، صنایع دستی فوق العاده، کوهپیمایی و موسیقی محلی تنها گوشه ای از جذابیت های توریستی چیانگ مای اند. چیانگ مای را رز شمالی هم می نامند؛ شهری که گل ها در آن رنگ و بوی منحصر به فرد خود را دارند.

سیم ریپ که در لغت به معنای« شکست سیام  ها»ست یکی از مهیج ترین مقاصد گردشگری آسیای شرقی و پایتخت تجملاتی کامبوج محسوب می شود. سیم ریپ در شمال غربی کامبوج واقع شده و به واسطه معابد تاریخی انگکوروات در بین توریست ها مشهور است. امروزه سیم ریپ با هتل های بین المللی و رستوران های مدرن و از سوی دیگر چشمه های معدنی به عنوان یکی از مقاصد اصلی توریست های اروپایی شناخته می شود. اگر در زندگی شهری گیر کرده اید پادزهرتان قدم زدن در شالیزارهای سیم ریپ است؛ جایی که تماشای غروب آفتاب لذتی وصف ناشدنی دارد.

 

رزرو کنید

فصل بهار یکی از محبوب ترین فصل های گردشگری در تمام دنیاست؛ همزمان با سال نوی ایرانی بسیاری از توریست های دیگر هم مسافرت های خود را آغاز می کنند. بنابراین بهتر است قبل از حرکت حتما هتل و تورهای گردشگری خود را رزرو کنید. یادتان باشد اکثر کسانی که به امید خرید تورهای لحظه آخری هستند در سفرهای نوروزی دست خالی بر می گردند بنابراین بهتر است ریسک نکنید.

 

کیپ تاون

رویای محبوب گردشگران

می توانید در مورد سفرتان به کیپ تاون یک عمر خاطره تعریف کنید و مطمئن باشید که یک عمر را بدون اغراق گفتیم! زیبایی بی نظیر دماغه امید نیک که به دریا می رسد و در کنار آن طبیعت شگفت انگیزی خلق شده هر بازدید کننده ای را مسحور خود می کند. اگر قرار باشد در بین شهرهای آفریقای جنوبی تنها یک شهر را ببینید باید کیپ تاون انتخاب اول تان باشد و اگر امسال تنها برای یک سفر بودجه دارید بازهم باید کیپ تاون را انتخاب کنید. سواحل بکر طلایی رنگ همراه با تخته سنگ های گرانیتی غول پیکر و جنگل های زیبا و رنگارنگ، کیپ تاون را به یکی از زیباترین شهرهای دنیا تبدیل کرده اند. علاوه بر جاذبه های طبیعی، این شهر از نظر تاریخی و فرهنگی هم نقش مهمی در زندگی اجتماعی بشر داشته و مهد مبارزات علیه آپارتاید بوده است. در حقیقت گالری های هنری عالی، کافه ها و رستوران های بی نظیر و فروشگاه هایی که توسط هنرمندانی خلاق طراحی شده در کنار موهبت های طبیعی این شهر دست به دست هم داده اند تا کیپ تاون مقصد محبوب توریست ها باشد.

 

دارو و واکسن

بهتر است اگر قصد مسافرت بیش از یک هفته را دارید حتما قبل از سفر سری به دکترتان بزنید. سفر به بعضی از شهرها نیاز به واکسینه شدن دارد و همراه داشتن دارو و قرص بدون نسخه رسمی پزشک در بسیاری از کشورها ممنوع است. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می کنید بهتر است نسخه آن را همراه داشته باشید. ممنوعیت همراه داشتن دارو در بعضی از کشورها بسیار سفت و سخت است و جرائم سنگینی از جمله زندان و جرائم نقدی بالایی را در پی خواهد داشت. بنابراین بهتر است در این مورد دقت زیادی بکنید.

 

زنگبار

شهر سندباد

قدم زدن در کنار یک ساحل بکر و بی نظیر، سفر به شهر قصه های بازرگانان شیرازی و سند باد، گذر در اقامتگاه شاهزادگان سواحلی و سلاطین عمان و شهری که پر است از عطر هند تنها در یک مقصد خلاصه می شود و آن هم زنگبار است. زنگبار یکی از جزایر تانزانیا و پایتخت منطقه نیمه خودمختار زنگبار است که تاریخ شهرنشینی آن به بیش از دو هزار سال پیش برمی گردد. چشم انداز منحصر به فرد این منطقه تنها یکی از جاذبه های آن است و فرهنگ این جزیره، معماری هندی آن و پس زمینه عجیب و غریب زنگبار برای هر توریستی دیدنی است. در امتداد ساحل، زندگی روستایی در جریان است. هنوز ماهیگیران زندگی خود را با تنظیم جزر و مد دریا می گذرانند و در اطراف رشته کوه ها زندگی کشاورزی در جریان است. سفر به زنگبار تجربه منحصر به فردی از سفر به یک شهر گرمسیری با فرهنگ سنتی است که طبیعت خیره کننده ای هم دارد. اگر به دنبال شهری برای فرار از زندگی روزمره و مدرن هستید مجمع الجزایر زنگبار یک مکان فوق العاده است. در زنگبار باید به دیدن شهر سنگی، کاخ سلطان، بازار برده فروشی، باغ فورودهانی و جنگل نگزی بروید.

 

بوتان

کشف شهر بکر

بوتان از آن مقصدهای گردشگری است که سال ها دست نخورده مانده است. این روزها که دولت و مردم این سرزمین درهای کشورشان را به روی توریست ها باز کرده اند می توانید این کشور را برای یک مقصد هیجان انگیز نوروزی انتخاب کنید.

تیمفو، پایتخت یکی از جذاب ترین مقاصد گردشگری در جنوب آسیاست؛ شهری روستایی که حدود 100 هزار نفر جمعیت دارد و خاندان سلطنتی بوتان هم در آن ساکن هستند. این شهر کوچک مرکز اصلی تجارت، دولت و مذهب مردم بوتان است و با تنوع زیاد رستوران ها، کافه ها و مراکز خرید در حقیقت شهر مدرنی محسوب می شود که البته هویت و ارزش های فرهنگی خود را به درستی حفظ کرده است. تیمفو تلاش دارد با نمایش آداب و رسوم خاص مردم این منطقه بوتان را از انزوا درآورد و آمار گردشگران نشان می دهد تا حدود زیادی هم در این راه موفق بوده است. راهبانانی که شنل های زرشکی به تن دارند، کارگران هندی، کارمندان دولتی با لباس مخصوص و گردشگران دوربین به دست پیاده روهای این شهر را اشغال کرده اند. درست است که ردپای مدرنیته در شهر دیده می شود اما هنوز تیمفو یک شهر روستایی و باستانی است که پیدایش آن به قرن 12 میلادی برمی گردد. سفر به تیمفو یک سفر ایده آل برای کسانی است که از مقاصد تکراری آژانس های گردشگری خسته شده اند و به دنبال کشف نقاط باستانی و شهرهای نادیده جدید هستند. قلعه مذهبی، مجسمه دورنما، موزه میراث عامیانه، کتابخانه ملی و بازار کشاورزی از جاذبه های این شهر است.

 

لبنان

عروس خاورمیانه

بعضی می گویند «عروس خاورمیانه» و بعضی آن را «بهشت شرق» می خوانند. مهم نیست بیروت را با چه نامی بشناسید این شهر قطعا شما را شگفت زده خواهد كرد. پایتخت لبنان یك شهر متضاد است با مردمی كه عاشق صلح هستند اما طولانی ترین جنگ ها را تجربه كرده اند. مساجد قدیمی با مناره های زیبا و عمارت های تاریخی در كنار معماری مدرن بیروت را «پاریس خاورمیانه» كرده است. گرچه هنوز بقایای شلیك گلوله و ریزش برخی ساختمان ها در آن دیده می شود. امروز بیروت یك مقصد گردشگری با جاذبه های فراوان است؛ می توانید در این شهر خرید كنید، از تاریخ اسلام مطلع شوید و در صخره های عشاق بگردید. به هر حال بیروت برای تمام گردشگران نقاط دیدنی منحصر به فردی دارد. بخشی از معماری بیروت مربوط به دوران عثمانی است و نیم دیگر آن به استعمار فرانسه بر می گردد. خیابان های شلوغ بیروت قطعا ترس تان  را برای سفر به این شهر كاملا از بین خواهند برد. اینجا زندگی جاری است؛ مردم سوار بر دوچرخه یا پیاده در خیابان ها حركت می كنند و دستفروشان تلاش دارند اجناس خود را بفروشند. به قول مردم شهر، جنگ بیروت را قوی تر كرده است. در بیروت باید به دیدن مسجد العمر، مسجد رفیق حریری، شهر رومیان، بندر قدیمی و بیت الدین بروید.

 

هندوستان

سرزمین عجایب

سرزمین عجایب و کشور هفتاد و دو ملت همیشه برای گردشگران جذاب است؛ اما در بهار هوای بسیاری از شهرهای هندوستان برای گردش فوق العاده است. اگر تا به حال به این کشور سفر نکرده اید بهتر است تردید را کنار بگذارید و خودتان را برای یک سفر مهیج آماده کنید. کلکته،آگرا، جیپور، بمبئی، گوا، حیدرآباد و دهلی از مهم ترین شهرهای توریستی این کشور اند.

آگرا یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی هندوستان است؛ شهری که نامش برای اولین بار در کتاب ماهابهاراتا آمده و در لغت به معنای «بهشت» است. تاج محل شاهکار معماری و هنر و یکی از عجایب هفتگانه جهان از دوران مغول تاکنون، نام آگرا را در ذهن گردشگران تثبیت کرده است. جذابیت جادویی تاج محل تنها گوشه ای از زیبایی های شهر آگراست. میراث امپراتوری مغول شامل یک قلعه باشکوه، آرامگاه و عمارت های تاریخی است. اگر دوست دارید در حالی که سوار بر فیل های غول پیکر هستید به بالای یک قلعه تاریخی برسید یا در کنار بنای یادبود ملکه ایرانی تبار شاه جهان عکس یادگاری بگیرید باید به آگرا سفر کنید.

گوا با تپه های سرسبز، رودهای فراخ، کشتزارهای برنج و نخل های فراوان یکی از زیباترین شهرهای گرمسیری جهان است. اما زیبایی طبیعت در کنار قدمت تاریخی و معماری ترکیبی است که گوا را منحصر به فرد کرده است. در گوا تمام طعم ها طبیعی است از شیر نارگیل گرفته تا سرکه خرما یا فلفل. اینجا هر چیزی مزه ارگانیک دارد. در هیچ کجای کشور هند به اندازه گوا نمی توانید مردم را آرام ببینید؛ انگار طبیعت آرام ساحلی شهر خود مردم را هم تحت تاثیر قرار داده است.  در گوا به دیدن کلیسای بانوی معصوم ما، قلعه ریز ماگوس و پناهگاه محیط زیستی بوندلا بروید.

 

گذرنامه و ویزا

اولین توصیه و مهم ترین آن در سفرهای خارجی مربوط به گذرنامه است. برای سفر خارجی باید حتما گذرنامه و ویزا داشته باشید؛ اگر از اعتبار گذرنامه شما کمتر از شش ماه مانده بهتر است از همین امروز به فکر تمدید آن باشید. اگر با تور سفر می کنید برای گرفتن ویزا چندان دچار مشکل نخواهید شد اما درخواست ویزای بسیاری از مقصدهای اروپایی حدود دو ماه زمان می برد. پس بهتر است از همین امروز به فکر انتخاب مقصدتان باشید. در طول سفر باید همواره مراقب گذرنامه خود باشید و در صورت گم شدن بلافاصله به سفارت جمهوری اسلامی ایران یا اداره پلیس مراجعه کنید.

 

قبرس

قبرس مدرن

سفر به پایتخت قبرس تجربه شهری است که دوباره متولد شده است؛ شهری با تاریخچه غنی و مناظر زیبا. نیکوزیا تقریبا تمام احتیاجات گردشگران را برطرف می کند. برج و باروهای شهر توسط ونیزی ها در سال 1570 ساخته شد تا جلوی حمله ترک ها را بگیرد و هنوز هم بخش هایی از این بنا ها باقی است. در حقیقت این دیوار در حال حاضر بخش باستانی و مدرن نیکوزیا را از هم جدا می کند. در زمان رنسانس این شهر به یک شهر مدرن تبدیل شد و 11 اژدهای سه دروازه شهر نشان همین دوران است. نیکوزیا آخرین پایتخت دو تکه جهان است و تقریبا از سال 1974 که ترکیه به این شهر حمله کرد شهر به دو قسمت قبرس شمالی و جنوبی، تقسیم و در خط تقسیم دفتر سازمان ملل متحد و پست بازرسی تعبیه شد که امروز هم پابرجاست. گرچه دیگر توریست ها و مردم محلی برای عبور و مرور مشکلی ندارند اما ایست های بازرسی هنوز پابرجاهستند.  در نیکوزیا دیوارهای ونیزی، دروازه فاماگوستا، موزه قبرس، مسجد عمر و کلیسای جامع سنت جان محبوب ترین نقاط گردشگری اند.

 

در درگیری ها مقاومت نکنید

یک قانون ساده وجود دارد که بسیاری از مردم آن را دست کم می گیرند؛ اگر کسی به شما حمله کرد هر چیزی که خواست را در اختیارش قرار دهید زیرا جان تان ارزشمندترین چیز شما در این دنیاست. اگر در کشوری غریبه هستید و یک دزد به شما حمله کرد عاقلانه ترین کار این است که هیچ مقاومتی نکنید و هر چیزی را که خواست در اختیارش قرار دهید و امیدوار باشید که پلیس بعدها او را دستگیر خواهد کرد در غیر این صورت جان تان را در معرض خطر قرار داده اید.

 

بیمه مسافرتی تهیه کنید

بسیاری از ما ممکن است تصور کنیم که این مبلغ بیهوده است و نیازی به بیمه نخواهیم داشت. اما واقعیت این است که هر کشوری قوانین درمانی مخصوص به خود را دارد و گاهی هزینه های درمان یک بیماری ساده در یک کشور به قدری بالاست که فکرش را نمی کنید. بنابراین بهترین کار تهیه یک بیمه مسافرتی مطمئن است. اکثر آژانس های معتبر این روزها بیمه مسافرتی را در اختیار گردشگران قرار می دهند و اگر قصد دارید تنها سفر کنید می توانید به یک شرکت بیمه معتبر سری بزنید و شرایط لازم را سوال کنید. به هر حال توصیه ما این است که بدون بیمه سفر نکنید.

 

دبی

شهر فریبنده

دبی با تمام شهرهای دیگر کره زمین متفاوت است؛ شهری به سرعت در حال رشد که در طول چهار دهه گذشته توانسته به یک مرکز تجاری معتبر در جهان تبدیل شود. این شهر یکی از فریبنده ترین مقاصد گردشگری جهان است که از مصرف بی پروای دلارهای نفتی ساخته شده است. تبدیل شدن دبی به شهری که امروز شاهد آن هستید یک رویای غیر ممکن به نظر می رسید زیرا این شهر از نظر آب و هوایی بسیار گرم و خشک است و کمتر کسی 50 سال پیش فکر می کرد یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری خاورمیانه این جزیره کوچک باشد اما دبی ثابت کرد که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری می توان هر شهری را توریستی کرد. دبی مدرن ترکیبی از هتل های لوکس، رستوران های عالی و مراکز خرید فوق العاده است. گرچه تمام این ریخت و پاش ها توسط توریست های بسیاری به مصرف گرایی تعبیر می شود اما اگر کمی کاوشگر باشید و از کلیشه های توریستی فراتر روید خواهید دید که دبی بیش از آنچه انتظار داشتید جذاب است. پس از بازدید از برج خلیفه، برج العرب و جزیره جمیرا بهتر است سری به مرکز قدیمی شهر بزنید در دخمه های پیچ در پیچ می توانید معماری سنتی خانه های عرب را بیابید. مسجد جمیرا، دبی مال، پاساژ ابن بطوطه و سافاری بهترین نقاط گردشگری شهراند.

 

در ارتباط با غریبه ها محتاط باشید

کشف زندگی مردم محلی و نشست و برخاست با آنها گرچه می تواند بخشی از جذابیت های سفر باشد اما بهتر است برای اعتماد کردن به غریبه ها کمی محتاط تر باشید. توصیه اکثر کارشناسان سفر این است که از رفتن به مناطق پر مخاطره شهر، نوشیدن بطری های مهر و موم نشده و تعویض پول در مکان های غیر رسمی خودداری کنید. هر شهری نقاط مخوفی دارد که شما به عنوان یک توریست نباید به آن محدوده وارد شوید بهتر است قبل از سفر در مورد مناطق خطرناک شهر مقصد اطلاعات لازم را گردآوری کنید تا دچار دردسر نشوید.

 

در پرداخت های آنلاین محتاط باشید

از انجام کارهای مالی و بانکی در کافی نت ها خودداری کنید. ممکن است کامپیوترهای عمومی سخت افزارهایی داشته باشند که اطلاعات شما را ضبط و از کارت اعتباری تان سوءاستفاده کنند. اگر مجبور شدید که از یک مکان عمومی به حساب تان سری بزنید بهتر است قبل از خروج چندین بار مرورگر را باز کنید و نام کاربری و رمزهای نادرست را در آن وارد کنید تا احتمال سرقت اطلاعات تان کاهش یابد.

 

در بین تمام مقصدهای سفر، کشورهای خاورمیانه به دلیل نزدیکی به ایران غالبا مقصدهای ارزان تری برای سفرهای نوروزی به شمار می روند. گرچه به همین دلیل ازدحام گردشگران ایرانی در این شهرها زیاد است اما با این وجود اگر برنامه ریزی مناسبی داشته باشید می توانید نوروز دلپذیری را در این کشورها تجربه کنید.

 

فیلیپین

مروارید شرق

بهترین زمان سفر به فیلیپین نوروز است. در این وقت سال می توانید از زیبایی های طبیعی و آثار تاریخی این کشور بیشترین بهره را ببرید.

شاید هیچ صفتی به اندازه «مروارید شرق» روایتگر زیبایی های پایتخت فیلیپین یعنی مانیل نباشد؛ شهری که زیبایی هایش را تنها برای کاشفانش رمزگشایی می کند. اگر شهرهای بزرگ را دوست دارید، قطعا عاشق مانیل خواهید شد؛ شهری با سرعت شگفت انگیز که رستوران ها و فروشگاه های آن 24 ساعته باز هستند. مانیل شهری است با ترکیبی از فرهنگ های مختلف بومی، اسپانیایی، چینی و آمریکایی. مانیل نقطه شروع خوبی برای سفر به فیلیپین است؛ پایتختی که چکیده تمام شهرهای این سرزمین به شمار می رود. مانیل با 12 میلیون جمعیت یک شهر پرهرج و مرج به تمام معناست؛ تضاد طبقاتی در این شهر بیداد می کند. در حالی که کودکان فقیر بسیاری را در حال پاک کردن شیشه های خودرو می بینید، مراکز خرید مانیل مملو از ثروتمندان اند. بازار آسمان خراش ها در مانیل مانند بسیاری از شهرهای آسیایی داغ است. در حالی که منطقه قدیمی شهر هنوز رگ و ریشه های تاریخی خود را حفظ کرده است. در محله هایی مانند ماکاتی، اورتیگاس و بونیفاکیو می توانید جلوه های مدرن شهری را بیابید.

 

ترکیه

مروارید دریای اژه و پایتخت ترکیه

گرچه فصل بهار چندان زمان مناسبی برای سفر به ترکیه نیست اما با این وجود میراث عثمانی همیشه برای گردشگران جذاب بوده است.

زرق و برق کاخ های عثمانی و نمای امپراتوری بزرگ در هیچ شهر ترکیه به اندازه آنکارا چشمگیر نیست. قلب و پایتخت جمهوری ترکیه و دومین شهر بزرگ این کشور (پس از استانبول)، شهری تاریخی، صنعتی و علمی است. آنکارا در مرزی قرار دارد که شرق و غرب به هم می پیوندند و این به آن معناست که شما می توانید در یک کافه روباز در آنکارا بنشینید پاستا سفارش دهید و در زیر درختان بلوط از تماشای معماری شرقی لذت ببرید. تاثیرات ترکیب سبک زندگی اروپایی همراه با اصالت شرقی در هنر، معماری، غذا و سبک زندگی مردم این شهر به وضوح روشن است. در آنکارا فرهنگ های مختلفی باهم ترکیب شدند و یک هویت منحصر به فرد برای این شهر خلق کردند. در آنکارا باید به دیدن معبد آگوستوس، خاتوشا، ارگ آنکارا، آماسیا و مسجد اصلان خانه بروید.

ازمیر زمانی برای انجیرهایش معروف بود اما امروز سومین شهر بزرگ ترکیه است؛ یک شهر بندری و تجاری که مناظر زیبای کوهستانی دارد. در طول دوران جنگ استقلال فاجعه آتش سوزی باعث شد قسمت اعظم بافت تاریخی شهر از بین برود اما هنوز ازمیر برای دوستداران تاریخ، فرهنگ و هنر نقاط دیدنی بسیاری دارد. ازمیر برای کسانی که دوست دارند از مناظر طبیعی لذت ببرند در مراکز خرید سرگردان شوند و در رستوران های اسکله غذاهای بی نظیر بخورند بهترین مقصد سفر است. ازمیر مخلوطی از فرهنگ یونانی، فرانسوی و ارمنی است. به همین دلیل در زمان عثمانی این شهر را شهر کفار می نامیدند اما امروز این تلفیق تاریخی باعث تمایز این شهر از سایر شهرهای ترکیه شده است. بازدید از آگورا، موزه قوم نگاری، موزه باستان شناسی، پاموک کاله و بازار کرمارلتی را نباید از دست بدهید.

 

اندونزی

جادوی جاکارتا

اندونزی مسلمان به دلیل غرابت های فرهنگی، تاریخی و طبیعت زیبایش می تواند نوروز 95 را برای تان خاطره انگیز کند.

جاکارتا یکی از بزرگ ترین کلان شهرهای جهان است؛ شهری پویا که به سرعت در حال توسعه است. می توانید در هر گوشه از خیابان های جاکارتا مفهوم سوررئال را دریابید. شهری که از دور شبیه به نقاشی های رنگ روغن است، در حقیقت چهره های مختلفی هم دارد؛ پایین شهر و بالای شهر جاکارتا بسیار متفاوت است و این تنها یکی از شگفتی های این شهر جادویی است. مردم این شهر بسیار مهربان، خوشرو و مهمان نواز هستند و در مقایسه با بسیاری از پایتخت های جهان در جاکارتا آمار جرم و جنایت بسیار پایین است. از محله شلوغ چینی ها گرفته تا قسمت شمالی که اکثرا شب زنده دار هستند، جاکارتا پر است از شگفتی. در قسمت شمال شهر می توانید در یک کافه غیر متعارف با رهبران، هنرمندان، متفکران و سیاستمداران اندونزی از نزدیک آشنا شوید و با آنها قهوه ای بنوشید. بخش قدیمی شهر یا «کوتا جاکارتا» با موزه ها و مراکز خرید نشان دهنده فرهنگ و تاریخ کهن این سرزمین و استعمار هلندی ها هستند. نمای مدرن شهر در حال توسعه پر است از آسمان خراش ها، برج های دوقلو، مراکز خرید مدرن و ترافیک خسته کننده اما از سوی دیگر زندگی مدرن همراه با فرهنگ غنی، آثار هنری و مردمی دوست داشتنی، جاکارتا را به شهری محبوب برای توریست ها تبدیل کرده است.

 

همه موارد را بررسی کنید

وقتی در یک شهر غریب هستید ممکن است برای بازدید از یک موزه، پارک یا حتی یک غار انتخاب های متعددی پیش روی تان قرار داده شود. اینکه همیشه ارزان ترین را انتخاب کنید چندان عاقلانه نیست بهتر است همه موارد نوشته شده در هر تور را به طور مشخص مطالعه کنید و در نهایت تصمیم بگیرید. ضمنا فراموش نکنید گزینه اول هم همیشه بهترین گزینه نیست. اگر فرصت دارید در اینترنت جست وجو کنید و اطلاعات لازم در مورد قیمت، خدمات و زمان تور را به طور کامل استخراج و در نهایت بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

سراغ تجربه های خطرناک نروید

ممکن است موتورسواری در شهر خودتان برای شما  یک عادت باشد اما اگر خیال دارید در یک کشور غریبه موتور سواری کنید باید بگوییم که کار عاقلانه ای نخواهد بود. این مساله در مورد جت اسکی و سایر ورزش های مهیج هم صدق می کند. به عنوان مثال در تایلند هر روز 38 نفر در تصادف اسکوتر جان خود را از دست می دهند. بنابراین بهتر است دور این قبیل تفریحات را خط قرمز بکشید.

 

اروپا یک قاره جذاب برای گردشگران ایرانی است اما هزینه بالا و دشواری های اخذ ویزا همیشه جزو موانع سفر به این قاره بوده است. با بهبود روابط سیاسی با کشورهای اروپایی در سال های اخیر به تعداد گردشگران این قاره هم افزوده شده است. به هر حال اگر بودجه لازم را دارید با ویزای شنگن می توانید حسابی تعطیلات نوروزتان را با سفر به کشورهای مختلف این قاره لذت بخش کنید.

 

 

اتریش

پایتخت های موسیقی جهان

اتریش با دو شهر زالتسبورگ و وین بین گردشگران مشهور است. فصل بهار بهترین زمان برای بازدید از این دو شهر است پس فرصت تان را از دست ندهید.

شهری که از موتسارت، هایدن و جولی اندروز الهام گرفته به خودی خود مسحور کننده است اما اگر زیبایی خیره کننده ساختمان هایی با معماری سبک باروک را به آن اضافه کنید و مناظر خیره کننده کوه های آلپ را هم در نظر بگیرید، دیگر نمی توان از خیر سفر کردن به زالتسبورگ گذشت. زالتسبورگ شهری است که نوای پیانو از هر گوشه آن شنیده می شود و قدم زدن در خیابان های آن مصادف با گذراندن درس های غنی موسیقی است. کلیساهای گوتیک، قلعه های زیبا، منطقه قدیمی و غذاهای لذیذ شهر هم برای هر توریستی جذاب است. دوستداران شهرسازی زالتسبورگ را به خاطر معماری باروکش می شناسند و تاریخ دانان این شهر را پایگاه فلورانس و موسیقیدان ها هم آن  را به عنوان زادگاه محبوب ترین موسیقیدان جهان؛ موتسارت می شناسند. همه این موهبت ها در شهر زالتسبورگ جمع شده است.

شهر وین حتی از آوازه اش هم زیباتر است؛ پایتخت اتریش در واقع بزرگ ترین شهر این کشور است و زرق و برق آن در میان تمام شهرهای اروپایی مثال زدنی است. ثروت شهر وین که از فرهنگ چند هزار ساله اش نشأت گرفته این روزها در تمام خیابان های شهر رخ می نماید. تاریخ، فرهنگ و موسیقی شهر در هم تنیده شده و این شهر را به یکی از محبوب ترین مقاصد توریستی اروپا تبدیل کرده است. کافه های پر جنب و جوش، گالری های شلوغ و بازارهای خیابانی در وین بسیار دیدنی اند. موزه های معاصر، شب زنده داری و طبیعتی آرام که نیاز به کاوش دارد توصیف این شهر است. گرچه عظمت امپراتوری وین این روزها کم رنگ شده است اما کاخ های مجلل و جواهرات ارزشمند یادگار آن دوران هنوز در شهر می درخشند. از سوی دیگر وین یکی از پایتخت های موسیقی جهان است و علت آن هم تولد آهنگسازان و نوازندگان بزرگ موسیقی در این شهر است. کاخ شونبرون، کاخ ریاست جمهوری، خانه هاندرتواسر و باغ بورگارتن از مهم ترین جاذبه های این شهر هستند.

 

انگلستان

لندن همیشه ابری

انگلستان شهرهای دیدنی بسیاری دارد اما اگر قصد دارید تنها یکی از این شهرها را ببینید باید حتما انتخاب تان لندن باشد.

سفر به لندن یکی از بایدهای لیست هر گردشگری است. اولین دلیل برای سفر به لندن دیدن جاذبه های این شهر است. بیگ بن، برج لندن، کاخ باکینگهام و چشم لندن از معروف ترین جاذبه های لندن هستند. دومین دلیل قطعا مراکز خرید شگفت انگیز است؛ مهم نیست که با جیب پر پول راهی لندن شده اید یا دوست دارید فقط در فروشگاه ها گشتی بزنید؛ خیابان های «آکسفورد»، «نایتسبریج» و «کارنبی» هر کسی را شیفته خود می کنند. تاریخچه لندن و اینکه چگونه این شهر به یکی از مهم ترین شهرهای دنیا تبدیل شد هم در نوع خود بی نظیر است. شاید کمتر کسی بداند که لندن فرهنگی امروز با صدها موزه و مرکز تاریخی در گذشته شهری مخوف با زندان های بسیار بوده است. چهارمین دلیل، غیر منتظره بودن این شهر است؛ علی رغم اینکه لندن شهر شلوغ و پر ازدحامی است اما در هر گوشه  آن فضاهای سبز و پارک ها می توانند خستگی را از تن به در کنند. بنابراین کافی است  خود را برای گشتن در شهر آماده کنید تا لندن جادوی خود را نشان دهد. پنجمین دلیل هم به مردم شهر بر می گردد؛ درست است که به طور کلی مردم بریتانیا به رفتارهای دوستانه و مهمان نوازانه مشهور نیستند اما در واقع تنوع فرهنگی در لندن باعث شده این نگرش تغییر کند. وقتی در خیابان های لندن قدم می زنید، انگار در سازمان ملل راه می روید! زیرا شهر لندن جایی است که تمام ملیت ها در کنار هم زندگی می کنند و با سفر به لندن می توانید از این تنوع فرهنگی لذت ببرید.

 

اسپانیا

شهر شب زنده داران

از بین تمام شهرهای اسپانیا، مادرید در بین گردشگران محبوب تر است. در سفرتان به اروپا نباید این شهر را به هیچ وجه از قلم بیندازید.

پایتخت اسپانیا یک شهر پر جنب و جوش است که در تمام اروپا برای هنر، موسیقی و تاریخش مشهور است. مادرید پس از لندن و برلین بزرگ ترین شهر اتحادیه اروپاست و جدای از این که مرکز مالی و سیاسی اسپانیاست؛ مأمن هنر این کشور محسوب می شود. مادرید یک شهر پر انرژی  و خلاق است که تمام ویژگی های یک پایتخت مدرن اروپایی را در خود جای داده. میراث غنی و پیچیده اسپانیایی در گوشه گوشه شهر پیداست؛ کلیسای جامع، کاخ سلطنتی و ساختمان های تاریخی بی شمار تنها گوشه ای از شکوه و جلال این شهر را نمایان می کند. مادرید ترکیبی از هنر سنتی و معاصر است. از خیابان های تو در تو- که مربوط به قرون وسطی هستند- گرفته تا مرکز مدرن شهر، هر گوشه  این شهر دیدنی است. منطقه مرکزی ریل پالاسیو و پوئرتا سول همیشه سال مملو از گردشگر است اما واقعیت این است که هر کدام از محله های مادرید ارزش اکتشاف دارند. مادرید شهر شب زنده داران است؛ اکثر رستوران ها و کافه های شهر تا پاسی از شب باز هستند و مردم در فضای باز گردهم می آیند تا به موسیقی شهر گوش بسپارند. از مشهورترین نقاط گردشگری شهر می توان به کاخ سلطنتی، موزه پرادو، معبد دبود، دروازه خورشید و خیابان گران اشاره کرد.

 

به عقب نگاه کنید

بعضی عادت ها نه تنها در سفر بلکه در زندگی روزمره هم می توانند بسیار مفید باشند. عادت به عقب نگاه کردن و چک کردن تمام وسایل تان می تواند از همین نوع باشد. از آنجایی که غالبا در سفر ذهن مان درگیر مسائل متعددی است و هیجانات ناشی از محیط جدید بر ما قالب می شود احتمال فراموش کردن اجناس قیمتی و مهم هم افزایش می یابد. بهتر است قبل از ترک کردن رستوران، کافه یا هتل حتما نگاهی به عقب بیندازید تا مطمئن شوید که چیزی جا نگذاشته اید.

 

ایتالیا

موزه بی سقف

ایتالیا و جادوی شهرهای عاشقانه اش در تمام طول سال همراه گردشگران است. در فصل بهار می توانید به دیدن رم، میلان، ونیز و فلورانس بروید اما اگر فرصت تان محدود است رم و ونیز شهرهای ایده آلی برای آشنایی با ایتالیاست.

اگر هر شهری در دنیا به یک نشانه مشهور باشد قطعا ونیز با کانال های آبی و قایق هایش شناخته می شود. تصور شهری بدون اتومبیل شاید برای ما دشوار باشد اما ونیز تحقق زندگی وسط آب است؛ شهری که روی آب قرار گرفته و تنها وسیله ارتباطی آن قایق است. ونیز شهری است که تقریبا از 600 سال پیش تاکنون تغییر چشمگیری نکرده و تکنولوژی و وسایل حمل و نقل عمومی در این شهر هیچ کاربردی ندارند. شهری که جمعیت توریست های آن دو برابر ساکنانش است و این توریست ها  همه به دنبال یك چیز در ونیز هستند؛ جادوی رمانتیک شهر. ونیز پر است از رازهای سر به مهر، آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی و همه این نقاط مثبت، ونیز را یکی از جذاب ترین و دوست داشتنی ترین شهرهای دنیا کرده اند. در ونیز میدان سن مارکو، کاخ دوجز، گالری آکادمیا، کاخ سانتا صوفیا و جزیره مورانو را نباید از دست دهید.

معروف است که بازدید از رم بازدید از بزرگ ترین موزه بی سقف دنیاست و این جمله چندان هم خالی از معنا نیست چون در رم لازم نیست برای دیدن آثار باستانی به خودتان سختی دهید.کافی است سرتان را بالا بگیرید و به شهر خیره شوید. هر نقطه ای از این شهر برای شما داستانی دارد؛ داستانی از تمدن رم یا زندگی هنرمندان بزرگی چون میکل آنژ و داوینچی. به همین دلیل است که رم در دنیا به شهر ابدی معروف است؛ شهری که حدود سه هزار سال قدمت دارد و هنوز در کوچه پس کوچه های آن می توانید صدای پای سم اسب سربازان ارتش رم را بشنوید. در رم باید به دیدن اوستیا آنتیکا، آمفی تئاتر رم، کلیسای سن کلمنته، تپه پالاتینو و موزه واتیکان بروید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *